Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Konfigurowanie systemu operacyjnego
Treści kształcenia:
Informatyka
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci
komputerowej. Uczeń:
3) stosuje podstawowe usługi systemu operacyjnego i programów narzędziowych do
zarządzania zasobami (plikami) i instalowania oprogramowania.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Definiuje pojęcia: wygląd pulpitu, pasek zadań, menu Start, centrum ułatwień dostępu
● Wyjaśnia, w jaki sposób można przystosować komputer dla osób starszych
i niedowidzących
● Wymienia zalety konfigurowalności współczesnych systemów operacyjnych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi zmienić wygląd pulpitu i okien oraz ustawić wygaszacz ekranu
● Określa podstawowe możliwości konfiguracji systemu operacyjnego
● Potrafi dostosować konfigurację systemu operacyjnego dla osób starszych
i niedowidzących
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne
Podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Film (samouczek): „Zmieniamy ustawienia wyglądu systemu”
Film (samouczek): „Pulpit – zmieniamy podstawowe ustawienia”
Komputery podłączone do Internetu
Kartki do głosowania
Rzutnik
Metody nauczania:
●
●
●
Eksponujące: film samouczek
Problemowe: dyskusja
Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
1
●
●
●
Praca zbiorowa
Praca w grupie
Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem. Na poprzednich zajęciach nauczyciel prosił uczniów, by
spróbowali utworzyć plik graficzny z wyglądem (zrzutem) swojego pulpitu. Nauczyciel
tłumaczył uczniom, jak taki plik uzyskać, i poinformował ich, że pliki te zostaną pokazane
całej klasie i nie powinny być w żaden sposób podpisane.
Nauczyciel kopiuje pliki uczniów, którzy przynieśli grafiki, a następnie ogłasza konkurs na
najładniejszy pulpit. Uczniowie dostają karteczki, na których mają zapisać numer pulpitu,
który najbardziej im się podoba. Po prezentacji nauczyciel zbiera kartki, podlicza głosy
i gratuluje zwycięzcy.
Następnie pyta uczniów, jakie ustawienia pulpitu najbardziej im się podobają. Zwraca uwagę
na tło, kolorystykę, czcionkę itp.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Zmieniamy ustawienia wyglądu systemu”, na
temat konfiguracji kolorów i wyglądu okien oraz tła pulpitu. Następnie prosi uczniów, by na
podstawie uzyskanych informacji skonfigurowali pulpit zgodnie z przedstawionymi przez
niego parametrami. Nauczyciel sprawdza każde stanowisko i komentuje pracę uczniów.
Nauczyciel przedstawia film (samouczek) pt. „Pulpit – zmieniamy podstawowe ustawienia”,
na temat ustawienia paska zadań i menu Start. Następnie ponownie prosi uczniów, by na
podstawie uzyskanych informacji skonfigurowali pasek Start zgodnie z podanymi przez niego
parametrami. Nauczyciel sprawdza każde stanowisko i komentuje pracę uczniów.
Nauczyciel zwraca uwagę na możliwość ustawienia komputera w taki sposób, by ułatwić
pracę osobom starszym bądź niedowidzącym. Prosi uczniów, by sprawdzili, jakie opcje są
w Centrum ułatwień dostępu. Wybrani uczniowie omawiają poszczególne możliwości
komputera w tym zakresie. Nauczyciel pyta, czy tego typu ułatwienia powinny być w każdym
systemie operacyjnym (dyskusja).
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne:
1. Jakie są możliwości konfigurowania wyglądu pulpitu?
2. Jakie są możliwości konfigurowania paska zadań i menu Start?
3. W jaki sposób za pomocą odpowiedniej konfiguracji systemu operacyjnego możemy
ułatwić pracę osobom starszym?
4. W jaki sposób za pomocą odpowiedniej konfiguracji systemu operacyjnego możemy
ułatwić pracę osobom niedowidzącym?
2
Zadanie domowe:
Zastanów się, czy wszystkie sprzedawane systemy operacyjne powinny mieć możliwość
ułatwienia pracy osobom starszym i niedowidzącym. Uzasadnij swoją odpowiedź.
Słowa kluczowe:
konfiguracja komputera, zrzut ekranu
3