3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: Zabawy balonowe.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Ćwiczy małą i dużą motorykę.
Koloruje
ilustrację
wg Kreśli linię po wyznaczonym śladzie.
własnego pomysłu.
Ćwiczy odbijanie balona.
Reaguje na bodźce wzrokowe i słuchowe.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz
w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także
zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Treści kształcenia:
 usprawnienie dużej motoryki;
 usprawnienie ruchów rąk;
 posługiwanie się w zabawie rekwizytem, ruchem, gestem;
 rozwijanie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz słuchowo - ruchowej;
 nazywanie różnego rodzaju balonów.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj
ćwiczenia
Nawiązanie
do tematu.
2 min.
Ćwiczenia
dużej
motoryki
2 min.
Ćwiczenia
usprawniające
ruchy rąk
1 min.
2.
Ćwiczenia
właściwe.
10 min.
3.
Ćwiczenia
kończące.
2 min.
Przebieg
3-latki/uwagi
4-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
1. Różne rodzaje balonów:
swobodna rozmowa na temat różnych rodzajów balonów. Można również
pokazać dzieciom zdjęcia Rodzaje balonów (załącznik nr 5).
2. Balonowa siatkówka:
dzieci dobierają się w pary, w miarę możliwości równe wzrostem. Każda
para dostaje balon, który dzieci odbijają między sobą, starając się nie
upuścić go na ziemię.
3. Balonowe zawody:
dzieci siedzą w kręgu, przekazują sobie balon z rąk do rąk, coraz szybciej.
W pewnym momencie nauczyciel (N) podaje drugiego balona, który
również krąży między dziećmi.
4. Cukierkowy balonik:
zachęcenie dzieci do wykonania cukierka z balona. Dzielimy dzieci na
3- osobowe zespoły tak, aby w każdej drużynie (w miarę możliwości)
znalazło się dziecko 3-letnie, 4-letnie i 5-letnie. Opis wykonania
i propozycja podziału ról w zespole znajduje się w prezentacji
multimedialnej (załącznik nr 6).
5. Ozdób swojego 5. Czyj to balonik?:
5. Wzorzyste balony:
balona:
dzieci
rozwiązują dzieci rysują po śladzie
dzieci
kolorują labirynt
(załącznik (załącznik nr 3).
ilustrację
(załącznik nr 2).
nr 1).
6. Cukierkowy porywacz:
dzieci siedzą w kręgu, w środku którego siedzi z zasłoniętymi oczami chętne
dziecko, przed którym leżą wykonane wcześniej cukierki. Wybrane z kręgu
dziecko po ciuchu próbuje zabrać mu cukierka. Zadaniem dziecka w środku
jest pokazanie ręką stronę, z której dochodzą odgłosy „cukierkowego
porywacza”. Jeśli dziecko siedzące w środku pokaże odpowiedni kierunek,
nagradzane jest brawami. Jeśli uda się dziecku, które przybrało rolę
cukierkowego porywacza, zabrać cukierka następuje zmiana ról.
7. Balonowe gry i zabawy:
dzieci mogą zagrać w gry multimedialne i/ lub uzupełnić ilustrację Balony
i ich cienie (załączniki nr 7, 8 i/lub 4).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do
realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności
(np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
balony, bibuła, kredki, grube mazaki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub
tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla
nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Ilustracja do pokolorowania: Ozdób swojego balona;
Labirynt: Czyj to balonik?;
Ilustracja do rysowania po śladzie: Wzorzyste balony;
Materiał do wydrukowania: Balony i ich cienie;
Zdjęcia: Rodzaje balonów;
Prezentacja multimedialna: Wykonanie cukierka;
Gra multimedialna memo: Balony;
Kolorowanka multimedialna: Ozdabiamy balony.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty