Podgląd

Transkrypt

Podgląd
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
Klasa I
Temat
tygodniowy
Temat dnia
Zagadnienia z
podstawy
programowej
Część wspólna
Klasa II
Dzieci lubią bajki.
Dzieci lubią czytać.
W bibliotece
7.10- mierzy i zapisuje wynik pomiaru
długości, szerokości i wysokości
przedmiotów oraz odległości;
posługuje się jednostkami: milimetr,
centymetr, metr; wykonuje łatwe
obliczenia dotyczące tych miar (bez
wyrażeń dwumianowanych i zamiany
jednostek w obliczeniach
formalnych); używa pojęcia kilometr
w sytuacjach życiowych, np.
jechaliśmy autobusem 27 kilometrów
(bez zamiany na metry);
W bibliotece
7.6- mnoży i dzieli liczby w zakresie
tabliczki mnożenia (bez algorytmów
działań pisemnych); podaje z pamięci
iloczyny; sprawdza wyniki dzielenia
za pomocą mnożenia;
1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i
korzysta z przekazywanych
informacji,
1.2a-przejawia wrażliwość
estetyczną, rozszerza zasób
słownictwa poprzez kontakt z
dziełami literackimi,
1.3c-uczestniczy w rozmowach, także
inspirowanych literaturą: zadaje
pytania, udziela odpowiedzi,
prezentuje własne zdanie i formułuje
wnioski; poszerza zakres słownictwa i
struktur składniowych,
1.3f- pisze czytelnie i estetycznie
(przestrzega zasad kaligrafii), dba o
poprawność gramatyczną,
ortograficzną oraz interpunkcyjną,
4.2b-podejmuje działalność twórczą,
posługując się takimi środkami
wyrazu plastycznego jak: kształt,
Kształtowane
dyspozycja
barwa, faktura w kompozycji na
płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując
określone materiały, narzędzia i
techniki plastyczne),
5.4-współpracuje z innymi w
zabawie, w nauce szkolnej i w
sytuacjach życiowych; przestrzega
reguł obowiązujących w społeczności
dziecięcej oraz świecie dorosłych;
wie, jak należy zachowywać się w
stosunku do dorosłych i rówieśników
(formy grzecznościowe); rozumie
potrzebę utrzymywania dobrych
relacji z sąsiadami w miejscu
zamieszkania; jest chętny do
pomocy, respektuje prawo innych do
pracy i wypoczynku;
10.3c-bierze udział w zabawach,
minigrach i grach terenowych,
zawodach sportowych, respektując
reguły i podporządkowując się
decyzjom sędziego,
Cele operacyjne
Uczeń:- zna pomieszczenia szkolnej
biblioteki, wie, na czym polega praca
bibliotekarza
- zna wybrane tytuły książek dla
dzieci i ich autorów,
- wykonuje działania w zakresie 20,
Uczeń:- zna pomieszczenia szkolnej
biblioteki, wie, na czym polega praca
bibliotekarza
- zna wybrane tytuły książek dla
dzieci i ich autorów,
- wykonuje działania w zakresie 30,
Pomoce
dydaktyczne
Przebieg zajęć
- ilustruje sceny i sytuacje
inspirowane wyobraźnią,
- ilustruje sceny i sytuacje
inspirowane wyobraźnią,
Książki dla dzieci, kartki z tytułami
książek, wykreślni literowe, ilustracje
do bajek, woreczek z rekwizytami z
baśni.
Mierzenie różnych przedmiotów
Z plecaka przy pomocy linijki,
przypomnienie zasad pomiaru.
Zapisywanie długości, jednostka :
centymetr.
Książki dla dzieci, kartki z tytułami
książek, ilustracje do bajek, woreczek
z rekwizytami z baśni.
Zabawa na dobry początek:
„ Kto zgubił?” odgadywanie tytułów
baśni na podstawie przedmiotów
losowanych z woreczka( wędka,
koszyczek, jabłko, bucik, piernik,
kaczka , plastelina , pudełko zapałek).
E. matematyczna:
Wizyta w szkolnej bibliotece:
Zagadka :
Czytanie „ Kolorowej bajki” z Naszego Jest takie miejsce , gdzie książka
Elementarza cz. IV, s. 56.
czeka
Wykonanie wykreślani , odczytanie
I bardzo się cieszy, gdy ujrzy
tytułów książek.
człowieka.
Prezentacja pomieszczeń przez
nauczyciela biblioteki. Funkcje
wypożyczalni, czytelni, kącika
komputerowego. Wskazanie regałów
z książkami dla dzieci. Prezentacja
ciekawych książek dla dzieci.
Pokazanie kart i katalogów książek.
Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie
30- zadania różne.
Czytanie wiersza „ Książka czeka”
H. Łochockiej.
Jakie korzyści daje nam czytanie
książek?
Zabawa : układanie zdań z rozsypani
wyrazowej: w bibliotece
wypożyczamy książki i czasopisma.
Książka to najlepszy przyjaciel . W
czytelni należy zachowywać się cicho.
Kto dużo czyta, jest mądry i kwita!
Pod tematem każde dziecko wypisuje
kilka tytułów swoich ulubionych
książek.
Przypomnienie zasad pisowni
tytułów wielką litera i w cudzysłowie.
Wykonanie wróżek z płatków
kwiatów – wyklejanka.
Wypożyczenie książek, założenie kart
tym , którzy jeszcze ich nie mają.
e. polonistyczna:
Wspólne czytanie bajki ze zmianą
koloru, wymyślanie i opowiadanie
kolorowych bajek .
Rodzina wyrazu WRÓŻKA.
Zabawa : „Książeczki z naszej
półeczki”.
Dzieci staja parami w kręgu. Na
sygnał kolo wewnętrzne przesuwa się
o 1 osobę. Każda dwójka rozmawia
chwilę o ulubionej książce, po
zmianie opowiadają o swojej książce
kolejnej osobie.
Zabawa: „ Jaka to bajka?”.
Wspólne redagowanie notatki:
Książka pomaga w zdobywaniu
wiedzy. Uczy właściwego
zachowania, rozśmiesza, gdy
jesteśmy smutni. Jest naszym
przyjacielem.
Moja książeczka- wykonanie
historyjki obrazkowej w formie
książeczki.
Prezentowanie ilustracji do różnych
bajek, odgadywanie ich tytułów.
Zapis tematu : Lubimy czytać.
Pod tematem każde dziecko wypisuje
kilka tytułów swoich ulubionych
książek.
Przypomnienie zasad pisowni
tytułów wielką litera i w cudzysłowie.
e. plastyczna:
e. ruchowa :
Zabawy ruchowe na podwórku
szkolnym.