Diagramy procentowe

Transkrypt

Diagramy procentowe
Beata Jędrzejewska
nauczyciel matematyki
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1
Grójec
Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI
z wykorzystaniem komputerów
Temat: Diagramy procentowe
Uwaga:
Uczeń powinien w stopniu podstawowym znać Excel, umieć adresować komórki
oraz wpisywać proste formuły.
Komputer musi posiadać oprogramowanie Works 4.0 lub Excel.
Cel ogólny lekcji:
Umiejętność sporządzania diagramów procentowych w arkuszu kalkulacyjnym.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
1.Zna w stopniu podstawowym arkusz kalkulacyjny, a w szczególności umie:
a)adresować komórki,
b)pisać proste formuły,
c)rysować wykresy, korzystając z kreatora wykresów funkcji.
2.Rozumie pojęcie ,,diagram” jako wykres.
3.Opanował pojęcie ,,procentu” oraz zamianę procentów na liczby, liczb na
procenty itp.
Formy pracy:
-zbiorowa,
-praca w parach.
Środki dydaktyczne:
10 stanowisk komputerowych, drukarka, projektor multimedialny (jeśli szkoła
posiada), kartki z zadaniami dla każdego ucznia.
Przebieg lekcji:
1.Sprawy organizacyjne.
2.Podanie i wyjaśnienie tematu lekcji.
3.Przypomnienie pojęcia diagramu.
4.Krótkie przypomnienie zasad wpisywania formuł oraz wykonywania
wykresów w arkuszu kalkulacyjnym.
5.Rozwiązywanie zadań:
Zadanie 1.
Oblicz, ile stopni ma kąt, który stanowi:
a)15% kąta pełnego,
b)25% kąta pełnego,
c)30% kąta pełnego,
d)60% kąta pełnego,
e)12,5% kąta pełnego,
f)37,5% kąta pełnego.
Obliczenia uczniowie wykonują w arkuszu kalkulacyjnym. Pracują w parach.
Pary dobiera nauczyciel, dbając, aby przy jednym komputerze nie siedziało
dwoje bardzo słabych dzieci oraz kontroluje ich pracę, nakazując co jakiś czas
zamianę miejscami. Zamiana jest konieczna, aby każdy miał równy wkład
w wykonywaną pracę.
Rozwiązanie zadania:
a)
15%
54O
306
b)
25%
90O
270
c)
30%
108O
252
d)
60%
216O
144
e)
12,5%
45O
315
f)
37,5%
135O
225
Zadanie 2.
Narysuj takie dwa promienie okręgu, które wyznaczą kąty z poprzedniego
zadania. Rozwiązanie zadania – załącznik nr 1.
Zadanie 3.
Pani Joanna zapytała swoich znajomych o ich ulubioną porę roku. Oto
procentowe zestawienie odpowiedzi:
30% - wiosna,
20% - lato,
12,5% - jesień,
37,5% - zima.
Przedstaw te dane na diagramie kołowym.
Uczniowie sami dobierają typ wykresu. Najbardziej odpowiednie to diagram
kołowy oraz słupkowy. Rozwiązanie zadania – załącznik nr 2.
Zadanie 4.
Biblioteka szkolna liczy 30 000 książek. 50% z nich to literatura piękna, 18%książki naukowe, poradniki zajmują 15%, poezja – 12%, pozostałe pozycje
stanowią 5% całego księgozbioru. Oblicz, ile książek każdego typu jest w
bibliotece. Sporządź diagram procentowy.
Rozwiązanie zadania – załącznik nr 3.
Zadania 1, 2 i 3 zostały zaczerpnięte z Matematyki w segregatorze dla klasy
VI wydawnictwa ,,Nowa Era”, natomiast zadanie 4 jest zmodyfikowanym
zadaniem z podręcznika Matematyka 2001, zeszyt ćwiczeń dla klasy 7, część I.
Na koniec diagramy z zadań 2-4 zostają wydrukowane i będą stanowić część
gazetki poświęconej procentom.
Rozwiązania uczniowie wykonują w oddzielnych arkuszach. Zapisują w swoich
katalogach pod nazwą ,,Diagramy procentowe”. Prace uczniów podczas lekcji
zostają ocenione przez nauczyciela w skali od 1 do 6.

Podobne dokumenty