Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
Transkrypt
Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Konwersja liczb pomiędzy systemami liczbowymi 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: • wymienić stosowane w informatyce systemy liczbowe; • opisać sposoby przeliczania liczby dziesiętnej na system dwójkowy i szesnastkowy; • opisać sposób przeliczania liczby szesnastkowej i dwójkowej na system dziesiętny; • opisać zastosowanie schematu Hornera do zamiany liczby szesnastkowej i dwójkowej na dziesiętną. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: • zapisać w postaci listy kroków algorytm zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową; • zapisać w postaci listy kroków algorytm zamiany liczby dziesiętnej na szesnastkową; • zapisać w postaci listy kroków algorytm zamiany liczby szesnastkowej lub dwójkowej na dziesiętną; • wykorzystać schemat Hornera do zamiany liczby dwójkowej lub szesnastkowej na dziesiętną; • implementować poznane algorytmy w języku Turbo Pascal lub Free Pascal. 3 METODY NAUCZANIA • pogadanka; • laboratoryjna z elementami pokazu. 1 Scenariusz lekcji 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE • komputery z zainstalowanym językiem Turbo Pascal lub Free Pascal. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym językiem Turbo Pascal lub Free Pascal i programem Power Point; • projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2 Scenariusz lekcji Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza – czynności organizacyjne (5 min) – wprowadzenie do tematu lekcji (5 min) - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią – zamiana liczby dziesiętnej na dwójkową i szesnastkową (20 min) Faza realizacyjna - przypomnienie systemów liczbowych wykorzystywanych w informatyce - przypomnienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową i szesnastkową - zapisanie algorytmu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową za pomocą listy kroków - zapisanie algorytmu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową za pomocą schematu blokowego - modyfikacja algorytmów, by służyły do konwersji na system szesnastkowy - utworzenie nowego programu w środowisku Turbo Pascal (Free Pascal) - utworzenie procedur do wprowadzania danych - utworzenie procedur konwertujących liczbę dziesiętną na dwójkową i szesnastkową - testowanie programu i sprawdzenie poprawności generowanych wyników 3 Scenariusz lekcji – zamiana liczby dwójkowej i szesnastkowej na dziesiętną (20 min) - przypomnienie sposobu zamiany liczby dwójkowej i szesnastkowej na dziesiętną - zapisanie algorytmu zamiany liczby dwójkowej na dziesiętną za pomocą listy kroków - modyfikacja algorytmu, by służył do konwersji z systemu szesnastkowego na dziesiętny - utworzenie nowego programu w środowisku Turbo Pascal (Free Pascal) - utworzenie procedur do wprowadzania danych - utworzenie procedur konwertujących liczbę dwójkową i szesnastkową na system dziesiętny - testowanie programu i sprawdzenie poprawności generowanych wyników – zamiana liczby dwójkowej i szesnastkowej na dziesiętną z wykorzystaniem schematu Hornera (20 min) – modyfikacja programu wykorzystującego schemat Hornera do przeliczania liczb z dowolnego systemu liczbowego na dziesiętny (15 min) - przypomnienie algorytmu obliczania wartości wielomianu według schematu Hornera - zauważenie, że podczas zamiany z systemu dwójkowego lub szesnastkowego na dziesiętny obliczamy wartość wielomianu - modyfikacja procedur konwertujących tak, by wykorzystać schemat Hornera podczas konwersji - omówienie ogólnego algorytmu zamiany liczby zapisanej w systemie n (przyjmujemy dla ułatwienia maksymalnie dziewiątkowy) na system dziesiętny - utworzenie programu konwersującego podaną liczbę w systemie n na liczbę dziesiętną z wykorzystaniem schematu Hornera 4 Faza podsumowująca Scenariusz lekcji – podsumowanie lekcji (5 min) - przypomnienie wykorzystanych systemów liczbowych - przypomnienie wykorzystania schematu Hornera w algorytmie zamiany liczby zapisanej w systemie n na system dziesiętny 7 BIBLIOGRAFIA [2] E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002. [3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003. 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10UWAGI 5