SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO
Tomasz Strużanowski
nauczyciel języka angielskiego
Szkoła Podstawowa nr 32
im. Armii Krajowej w Toruniu
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH
Z JEZYKA ANGIELSKIEGO
Temat: THE SCHOOL PLAY – SZKOLNE PRZEDSTAWIENIE
Cele:
- doskonalenie umiejętności rozróżniania i posługiwania się czasami Present Simple i Present
Continuous;
- wprowadzenie nowego słownictwa;
- doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu;
- doskonalenie umiejętności mówienia (stawianie pytań i udzielanie odpowiedzi).
Formy pracy:
- praca w grupie;
- praca indywidualna - kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
Metody:
- słuchanie tekstu w celu: a/ uchwycenia ogólnego sensu wysłuchanego tekstu; b/ zrozumienia
szczegółowych informacji;
- czytanie: a/ głośne czytanie; b/ przegląd tekstu (scanning); c/ czytanie w celu zrozumienia
szczegółów; d/ czytanie pobieżne w celu uchwycenia zawartości tekstu (skimming);
- stawianie pytań i odpowiadanie
Pomoce dydaktyczne:
- magnetofon oraz nagranie na taśmie magnetofonowej;
- zdjęcia przedstawiające przygotowania do wystawienia szkolnego przedstawienia oraz próbę
generalną;
- tekst opisujący przygotowania i próbę generalną;
- ćwiczenia utrwalające poznane słownictwo
Źródło:
podręcznik `Brainwaves`; autorzy – Kate Wakeman, Danae Kozanoglou, David McKeegan, Oxford
University Press.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, sprawdzenie i odnotowanie frekwencji.
2. Wprowadzenie.
a/ nauczyciel odczytuje głośno kolejne fragmenty ogłoszenia, zapraszającego do udziału w
szkolnym przedstawieniu;
b/ matching – uczniowie wykonują ćwiczenie 1/, polegające na połączeniu poszczególnych
fragmentów z odpowiadającymi im zdjęciami oraz ćwiczenie 2/, w którym wyszukują na zdjęciach
poszczególne osoby (a singer, someone swing, someone dancing, someone painting) oraz
przedmioty (props, costumes etc.);
c/ wprowadzenie nowego słownictwa – nauczyciel po angielsku, wspomagając się gestami i
rysunkami, podaje znaczenie poszczególnych wyrazów;
d/ sprawdzenie stopnia zrozumienia tekstu – nauczyciel zadaje po angielsku krótkie pytania,
uczniowie odpowiadają.
e/ nauczenie uczniów sposobu tworzenia nazw zawodów lub osób wykonujących daną czynność
poprzez dodanie końcówki –er do czasownika (sing-singer, dance-dancer, paint-painter etc.);
3. Rozwinięcie
a/ listening – nauczyciel dwukrotnie odczytuje tekst opisujący przebieg próby generalnej;
uczniowie słuchają, mając przed sobą tylko zdjęcie ilustrujące czytany fragment.
b/ nauczyciel, stawiając pytania, sprawdza stopień zrozumienia przeczytanego tekstu, w razie
potrzeby uzupełnia odpowiedzi uczniów.
c/ reading – uczniowie, korzystając w razie potrzeby ze słowników, czytają tekst i łączą imiona
bohaterów tekstu z postaciami na zdjęciu (są one ponumerowane). Nauczyciel w razie potrzeby
służy pomocą uczniom.
d/ Sprawdzenie ćwiczenia.
4. Podsumowanie
a/ krótkie powtórzenie wiadomości o czasach Present Simple i Present Continuous – na przykładzie
tekstów usłyszanych i przeczytanych podczas zajęć.
5. Pożegnanie