Volta a Catalunya: aktywna jazda Marka Rutkiewicza.

Wtorek, 22 Marzec 2011, 20:00:02
Zwycięzcą drugiego etapu wyścigu Volta Catalunya, został zawodnik ekipy Lampre ISD, Alessandro Petacchi. Po finiszu
z peletonu pokonał Jose Joaquína Rojasa (Movistar) i Manuel Cardoso (RadioShack). Liderem wyścigu pozostał nadal
Gatis Smukulis z ekipy HTC-Highroad.
2. etap wyścigu o długości 169,3 kilometra, prowadził z Santa Coloma de Farners do Banyoles a na jego trasie
usytuowane były dwie górskie premie: Alt de la Ganga kat. 3 i podjazd kat.1 w Alt dels Angels. Na końcowych
kilometrach trasy teren był znacznie plaski co wskazywało na to, że walkę o zwycięstwo etapowe mogą stoczyć
sprinterzy. Przebieg walki na drugim etapie miał bardzo podobny scenariusz jak podczas pierwszego dnia. Zaraz po
starcie kolarzy, na 3 kilometrze trasy, z peletonu odjechała czwórka kolarzy a wśród nich byli: Ruben Perez
(Euskaltel-Euskadi), Jose Benitez (Andalucia-Caja Granada), David de la Cruz (Caja Rural) i Marek Rutkiewicz (CCC
Polsat Polkowice). Na 58 kilometrze trasy, kiedy uciekinierzy zaczęli pokonywać pierwszy podjazd kat. 3, mieli
przewagę nad peletonem sięgającą 6 minut. Od tego momentu peleton nieco przyśpieszył i na drugiej górskiej premii
kat. 1, przewaga czwórki wynosiła jedynie 3 minuty.
Ostatecznie, dzięki wspólnej pracy ekip Lampre i Movistar, którym bardzo zależało by doprowadzić do sprinterskiego
pojedynku na mecie 2. etapu, na 23 kilometry do mety ucieczka została zlikwidowana. Zgodnie z przewidywaniami do
walki o zwycięstwo włączyły się ekipy mające sprinterów a szczególnie ekipa Lampre, która skutecznie rozprowadziła
Alessandro Petacchiego, który został zwycięzcą 2.etapu. Na mecie w Banyoles pokonał Jose Joaquína Rojasa (Movistar)
i Manuela Cardoso z ekipy RadioShack.
Pozycję lidera zachował wczorajszy triumfator, Gatis Smukulis (HTC-Highroad).
Bardzo aktywną jazdę podczas trwania drugiego etapu zaprezentował Marek Rutkiewicz, który skutecznie włączał się
do walki o punkty na lotnych premiach, zajmując dwukrotnie drugie miejsce, tuż za Rubénem Pérezem.
W środę najtrudniejszy etap wyścigu z finałowym podjazdem do Andory-Vallnord (8,2 km; 6,5%).
Wyniki 2 etapu: Santa Coloma de Farners – Banyoles, 169.3 km