Scenariusz nr 2 - odwrócona lekcji matematyki w klasie I gimnazjum

Transkrypt

Scenariusz nr 2 - odwrócona lekcji matematyki w klasie I gimnazjum
Scenariusz nr 2 - odwrócona lekcji matematyki w klasie I gimnazjum
Temat: Obliczanie miar kątów w czworokątach
Cel ogólny: przypomnienie własności miar kątów w czworokątach;
Cele szczegółowe: uczeń usystematyzuje wiadomości dotyczące kątów w czworokątach; utrwali
własności miar kątów w czworokątach; na podstawie filmów dydaktycznych ze strony
www.matmagwiazdy.pl przypomni wiadomości o kątach przyległych, wierzchołkowych,
naprzemianległych, odpowiadających oraz przypomni własności miar kątów trójkąta i czworokąta.
Metody/formy pracy:
- zadanie na dobry początek;
- praca w parach;
- ćwiczenia indywidualne;
-burza mózgów;
- dyskusja dydaktyczna.
Materiały i środki dydaktyczne:
- karta pracy (wiązki zadań dla grup);
- podręcznik;
- filmy dydaktyczne (propozycja nauczyciela – jako zadanie domowe na lekcję poprzedzającą ten
temat);
- komputer, rzutnik multimedialny.
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności).
2. Omówienie zadania domowego – prezentacja na plakacie).
3. Podanie tematu lekcji, podanie celów lekcji.
4. Przypomnienie własności miar katów w czworokątach ( dyskusja dydaktyczna, burza
mózgów).
5. Praca w parach (z kartą pracy), prezentacja wyników, dyskusja dydaktyczna.
6. Ćwiczenie indywidualne – np. zadanie z podręcznika; analiza i omówienie.
7. Podsumowanie lekcji – wykorzystanie techniki samooceny „ludziki na drzewie”. Uczniowie,
którzy określili swoje umiejętności po lekcji jako „leżące pod drzewkiem” – powinny w domu
poćwiczyć własności czworokątów i przeanalizować zadania z lekcji.
Scenariusz został opracowany 20.11.2015 roku przez nauczycieli:
- Elżbietę Szarmach (Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzelcach Krajeńskich);
- Agnieszkę Ziomek (Zespół Szkół w Kowalowie);
- Annę Jurkowską (ZS Publicznych w Ośnie Lubuskim);
- Lidię Lange (Publiczne Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich);