Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
I.
II.
Metryczka konspektu:
Autor: Sebastian Gajos.
Wiek uczniów: trzecia klasa gimnazjum.
Temat: Różne skale temperatur.
Cel ogólny: zapoznanie uczniów z pojęciem temperatury oraz różnych skal
jej mierzenia.
Cele szczegółowe:
o Uczeń wie, że na wartość temperatury ciał ma bezpośredni wpływ energia
kinetyczna cząstek.
o Uczeń potrafi podać przykłady prostych termometrów, i omówić ogólną zasadę
działania.
o Uczeń rozumie i potrafi przekształcić wzór określający zależności różnych skal
temperatur.
o Uczeń potrafi zastosować powyższy wzór w prostych zadaniach.
Czas realizacji: ok. 40 min.
Metody i techniki: pogadanka, wykład.
Formy pracy: praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne: podręcznik wraz z zeszytem ćwiczeń.
Interakcja z innymi przedmiotami: chemia.
Plan lekcji:
1. Faza przygotowawcza:
a) Sprawdzenie listy obecności uczniów;
b) Omówienie wiadomości z ostatniej lekcji;
c) Sprawdzenie pracy domowej;
d) Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji, potrzebnych do przeprowadzenia lekcji.
2. Faza realizująca:
a) Pogadanka na temat: ”Dlaczego pokrywka umieszczona na naczyniu z gotującą wodą
podskakuje” ;
b) Zanotowanie tematu lekcji;
c) Sformułowanie i zapisanie notatki będącej fizyczną temperatury;
d) Utrwalenie wiadomości poprzez rozwiązywanie zadań z zastosowaniem poznanej
wcześniej wielkości fizycznej, przeliczanie temperatur dla różnych skal;
3. Faza końcowa:
a) Przypomnienie najważniejszych wiadomości, które pojawiły się w trakcie
realizowania zajęć lekcyjnych;
b) Zanotowanie pracy domowej (jeżeli takowa występuje).
III.
Szczegółowy przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Wiemy z ostatnich lekcji, że energii całkowita jest sumą
energii potencjalnej oraz kinetycznej. Wiemy również że
wartość energii całkowitej jest stała. Znając wzór na
energie kinetyczną możemy stwierdzić jaką wielość
fizyczna ma bezpośredni wpływ na wartość energetyczną
cząstki(pytanie do klasy).
Prędkość.
Bardzo dobrze.
Proszę o zapisanie tematu dzisiejszej lekcji: „Różne skale
temperatur”.
Na pewno nierzadko zastanawialiście się dlaczego
pokrywka umieszczona na naczyniu z wodą
………
„podskakuje”?( pytanie do klasy)
Wzrost ciśnienia w naczyniu oznacza, że prędkość
poruszania się cząsteczek substancji związana jest ściśle
temperaturą. Im szybciej poruszają się cząsteczki
substancji, tym wyższa jest jej temperatura. Jeśli
cząsteczki poruszają się z większą prędkością, to mają
wobec tego większą energię kinetyczną. I m większa jest
energia kinetyczna cząsteczek substancji, tym wyższa jest
temperatura.
Zapiszcie: Temperatura jest miarą średniej energii
kinetycznej cząsteczek danego ciała.
W naszym doświadczeniu cząsteczki wody gorącej mają
większą energie kinetyczną. Wnioskujemy również, że
jeżeli temperatura ciała w wyniku oziębienia obniża się,
energia kinetyczna jego cząsteczek zmaleje.
Wprowadzmy teraz różne skale temperatur
• stopeń Celsjusza
• Kelwin
• stopień Farenheit’a
Przyrządem do badania temperatury są termometry.
W większości przypadkach działają na zasadzie
rozszerzalności temperaturowych cieczy i ciał stałych.
Czy potraficie wytłumaczyć zasadę działania tych
…………
przyrządów?
(termometr Galileusza)
Jak sugeruje podręcznik wprowadzimy wzory pomagające
dokonać zamiany wartości temperatury w zależności od
skali.
W oparciu o zeszyt ćwiczeń wykonamy kilka zadań na
zmianę temperatur dla różnych skal.
Uczeń po tych zajęciach powinien rozumieć jak ilościowo wygląda przekaz energii cieplnej
-temperatury. Potrafi wytłumaczyć sens dyskutowanej wielkości, wspomniane w konspekcie.
Uczeń potrafi także odtworzyć sens fizyczny i proces myślowy prowadzący do otrzymania
pewnych zależności temperatury z prędkością cząstek. Ostatecznie, potrafi posługiwać się
matematycznym wzorem wprowadzonym na zajęciach, i umie rozwiązać przykładowe zadania
związane z tematem lekcji.

Podobne dokumenty