Małgorzata Rzeźnicka CYBERPRZEMOC

Transkrypt

Małgorzata Rzeźnicka CYBERPRZEMOC
Cyberprzemoc
Małgorzata Rzeźnicka
CYBERPRZEMOC
Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej dla uczniów szkoły
ponadgimnazjalnej
Cel ogólny:
Przygotowanie uczniów do świadomego korzystania z nowoczesnych technik informacyjnych i
komunikacyjnych.
Po zajęciach uczeń:
- umie wyjaśnić znaczenie słowa cyberprzemoc,
- posiada wiedzę o skali oraz ?sile raSenia? zjawiska, jakim jest cyberprzemoc,
- jest świadomy zagroSeń i konsekwencji płynących z niewłaściwego korzystania z
nowoczesnych technologii informacyjnych,
- wie gdzie i jak szukać skutecznej pomocy w przypadku zagroSenia tą formą przemocy.
Formy pracy: indywidualna
Metody: wykład, pokaz, dyskusja.
Środki dydaktyczne: laptop, projektor, prezentacja multimedialna, plakaty i ulotki informacyjne.
Tok zajęć:
- Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji. Podkreśla znaczenie globalnej sieci oraz
nowych technologii komunikacyjnych we współczesnym świecie. Wyjaśnia pochodzenie oraz
znaczenie słowa cyberprzemoc.
- Pokaz przygotowanej prezentacji. Podkreślenie najważniejszych treści oraz ważności i
aktualności podjętego tematu. Uzupełnienie wiadomości. Zwrócenie uwagi uczniów na plakaty i
ulotki informacyjne.
- Zachęcenie uczniów do zadawania pytań, dyskusji oraz dzielenia się własnymi
doświadczeniami i spostrzeSeniami związanymi z tematem zajęć.
- Poprowadzenie dyskusji.
- Sformułowanie wniosków przez uczniów.
- Podsumowanie zajęć.
Bibliografia:
1/2
Cyberprzemoc
1. Chwaszcz Joanna, Pietruszka Małgorzata, Sikorski Dariusz: Media. Lublin 2005
2. ?Gazeta Wyborcza? ? wybrane numery
3. Szulc Anna: Syndrom gimnazjum. ?Przekrój?. 2008, nr 15, s.24-28
oraz strony internetowe:
http://www.helpline.org.pl
http://www.sieciaki.pl
2/2