Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Chleb w naszym życiu
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń zna:
•
treść i problematykę tekstów: Ireny Kubiak i Krzysztofa Kubiaka „O skąpej
gospodyni”, „O męce chleba”, Anny Kamieńskiej „Kamienny chleb”
•
zwyczaje związane z chlebem
b) Umiejętności
Uczeń:
•
rozumie wymowę tekstów: Ireny Kubiak i Krzysztofa Kubiaka „O skąpej gospodyni”,
„O męce chleba”, Anny Kamieńskiej „Kamienny chleb”
•
charakteryzuje bohaterów tekstów
•
opowiada o przedstawionych wydarzeniach
•
odnajduje analogie pomiędzy dwoma tekstami
2. Metoda i forma pracy
Praca z tekstem
Pokaz
Rozmowa
Praca indywidualna, grupowa i zbiorowa
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik, kserokopia wiersza Anny Kamieńskiej „Kamienny chleb”, kartki
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „chleb” i prosi uczniów, aby podali, jak najwięcej
przymiotników, którymi możemy go określić, np. świeży, biały, razowy, chrupiący, pachnący.
Uczniowie wymieniają czasowniki, które mogą łączyć się ze słowem „chleb”, np.: jeść, piec.
Uczniowie wymieniają zwyczaje, które z chlebem się wiążą, np. łamanie się chlebem, witanie
chlebem młodej pary, kreślenie znaku krzyża a spodzie chleba przed pokrojeniem. Jeśli nie
potrafią nauczyciel powinien podać im przykłady takich zwyczajów.
Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli, czy chleb jest ważny w życiu człowieka i
uzasadnili swoją wypowiedź.
b) Faza realizacyjna
Uczniowie czytają w podręczniku tekst Ireny Kubiak i Krzysztofa Kubiaka „O skąpej
gospodyni” i opowiadają o przedstawionych wydarzeniach. Tłumaczą, dlaczego gospodyni nie
ugościła Jezusa chlebem, charakteryzują kobietę. Uczniowie wyjaśniają, czy gospodyni
skorzystała nie ofiarując Jezusowi chleba i wskazują, jaka wypływa nauka z tego, że ciasto na
chleb przemieniło się w ziemię.
Uczniowie odpowiadają na pytanie, co to znaczy „szanować chleb”? Zastanawiają się, czy
dziś ludzie szanują chleb, podają przykłady braku szacunku do chleba.
Uczniowie czytają w podręczniku tekst „O męce chleba”, układają plan wydarzeń i
wyjaśniają, dlaczego rusałka nie zjadła chleba.
Uczniowie koncentrują się na końcowej wypowiedzi chleba, aby wyjaśnić, na czym polega
jego męka. Wypisują w kolumnie czasowniki, za pomocą, których chleb opisuje swoją mękę:
biją, rzucają, zamiatają, podcinają, wiążą, …
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali te czasowniki i powiedzieli, z jaką sferą życia im
się kojarzą.
Obok zgromadzonych czasowników uczniowie wpisują wyjaśnienie czynności, do których się
odnoszą, np. biją i rzucają – młócenie ziarna.
Uczniowie określają emocje, jakie towarzysza chlebowi przy opisywaniu swojej męki.
Zastanawiają się, czy nadal aktualne są słowa chleba „i jeszcze dowołać się nie można, by
mnie zjedzono”.
Praca w grupach: uczniowie rysują plakaty, które będą zachęcały do szanowania chleba.
Prezentacja prac połączona z rozmową na temat trafności plakatów i rozważaniami, czy świat
zmieniłby się, gdyby ludzie w inny sposób traktowali chleb.
c) Faza podsumowująca
Uczniowie czytają wiersz Anny Kamieńskiej „Kamienny chleb” i wskazują, do którego z
dwóch poznanych na lekcji tekstów podobny jest ten wiersz. Wykazują, na czym to
podobieństwo polega. Uczniowie charakteryzują gospodynię.
Uczniowie opowiadają własnymi słowami przedstawioną w wierszu historię.
5. Bibliografia
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami. Podręcznik dla klasy szóstej szkoły podstawowej,
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2003.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
brak
b) Zadanie domowe
Ćwiczenie nr 3 s. 71 z podręcznika (napisać list otwarty nawołujący do tego, aby nie wyrzucać
chleba).
7. Czas trwania lekcji
2 x 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Jeśli nauczyciel nie wyjaśniał wcześniej uczniom, czym jest list otwarty, powinien to zrobić
przed zadaniem pracy domowej albo zmienić formę pracy z listu otwartego na listę
postulatów.

Podobne dokumenty