Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Orfeusz i Eurydyka – historia miłości silniejszej niż śmierć
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
•
zna treść mitu „Orfeusz i Eurydyka”,
•
potrafi wskazać i wymienić określenia kojarzące się z postaciami Orfeusza i Eurydyki.
b) Umiejętności
Uczeń:
•
potrafi nazwać uczucia bohaterów,
•
potrafi stworzyć graficzną, czytelna notatkę lub notować w formie punktów, tabeli,
•
potrafi uwzględniać w notatce treści symboliczne,
•
potrafi interpretować i analizować dzieła malarskie korespondujące z tematyką mitu,
•
potrafi posługiwać się językiem w sposób bogaty i różnorodny,
•
potrafi czytać, rozumieć i wartościować utwór dzięki zdobytym na lekcji informacjom,
•
potrafi wyodrębnić najważniejsze elementy omawianych dzieł,
•
umie posługiwać się słownikiem,
•
wie, w jaki sposób szukać informacji o bohaterach tekstów kultury,
•
potrafi określić podstawową problematykę tekstu poetyckiego, dzieła malarskiego,
omówić ich problematykę dosłowną i metaforyczną,
•
potrafi wiązać tradycje ze współczesnością.
c) Postawy
Uczeń rozumie:
•
czym jest sztuka oraz miłość dla każdego człowieka,
•
na czym polega potęga prawdziwej miłości.
2. Metoda i forma pracy
Heureza, metoda działań twórczych, przekład intersemiotyczny, praca w grupach, praca ze
słownikami, interpretacja dzieł malarskich, elementy dyskusji.
3. Środki dydaktyczne
Bloki rysunkowe, flamastry, kredki
Słowniki:
• A. Coterell, Słownik mitów świata, Książnica, Katowice 1996.
• W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, PIW, Warszawa 1985.
• W. Kopaliński, Słownik symboli, WP, Warszawa 1990.
Podręcznik: M. Jędrychowska, Z. A. Kłakówna, To lubię! - Teksty i zadania. Podręcznik do j.
polskiego Książka ucznia. Klasa I gimnazjum, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 1999.
Reprodukcje obrazów:
• G. Moresu „Orfeusz”, „Orfeusz na grobie Eurydyki”, „Orfeusz i Muza”,
• Seon „Rozpacz Orfeusza”, „Lira Orfeusza”.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o głośne
przeczytanie mitu. Konkretyzacje uczniowskie oraz krótkie, ustne streszczenie tekstu przez
jednego z uczniów.
b) Faza realizacyjna
1. Uczniowie ustnie charakteryzują postaci Orfeusza i Eurydyki. Następnie zastanawiają
się nad łączącym ich uczuciem (luźne wnioski uczniów dotyczące siły miłości).
2. Uczniowie wypisują na tablicy słowa charakteryzujące miłość Orfeusza i Eurydyki
(namiętna, silna, mocna, trwała, mocniejsza niż śmierć, gwałtowna, aż po grób, ufna,
bezinteresowna, szczera, wieczna, doskonała).
3. Uczniowie sporządzają na kartach bloku rysunkowego graficzną notatkę dotyczącą
siły uczucia kochanków.
4. Pod przewodnictwem nauczyciela uczniowie rozważają rolę miłości w życiu każdego
człowieka, zastanawiają się nad rodzajami miłości (miłość mężczyzny do kobiety,
miłość macierzyńska, miłość ojcowska).
5. Uczniowie zapoznają się z różnymi wizerunkami Orfeusza i Eurydyki powstałymi na
przestrzeni wieków (prezentacja reprodukcji obrazów). Porównują obrazy i
interpretacje twórców do tekstu mitu. Wskazują różnice i podobieństwa. Zwracają
uwagę na: kolorystykę, symbolikę, przesłanie, sposób wykonania dzieł oraz na sposób
przedstawienia Orfeusza i Eurydyki.
6. Uczniowie zastanawiają się nad głównym przesłaniem tekstu.
c) Faza podsumowująca
1. Uczniowie zastanawiają się nad miejscem sztuki w życiu Orfeusza. Snują refleksje
nad tym, co okazuje się ważniejsze w życiu bohatera. Dyskusja nad tym, która pasja,
namiętność zwycięża, a która ponosi klęskę i dlaczego. Orfeusz jako artysta.
5. Bibliografia
1. Coterell A., Słownik mitów świata, Książnica, Katowice 1996.
2. Jędrychowska M., Kłakówna Z. A., To lubię! - Teksty i zadania. Podręcznik do j.
polskiego Książka ucznia. Klasa I gimnazjum, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków
1999.
3. Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, PIW, Warszawa 1985.
4. Kopaliński W., Słownik symboli, WP, Warszawa 1990.
6. Załączniki
brak
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak

Podobne dokumenty