Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony)

Transkrypt

Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony)
Konspekt do lekcji chemii w klasie drugiej (zakres rozszerzony)
Dział programowy: Reakcje w roztworach wodnych elektrolitów
Temat lekcji: Dysocjacja jonowa
Lekcja dla klasy drugiej LO, obejmująca jedną jednostkę lekcyjną- 45 minut.
Cele lekcji:
-uczeń potrafi wyjaśnić, co to są elektrolity i nieelektrolity
-uczeń potrafi podać przykłady elektrolitów i nieelektrolitów
-uczeń potrafi wymienić podstawowe wskaźniki kwasowo-zasadowe
- uczeń potrafi zbadać odczyn wodnych roztworów substancji
-uczeń potrafi zapisać równania reakcji dysocjacji kwasów, zasad i soli
-uczeń potrafi podać założenia teorii dysocjacji Arrheniusa
-uczeń potrafi zdefiniować kwasy, zasady i sole według Arrheniusa
-uczeń potrafi wyjaśnić co to jest przemiana proteolityczna
-uczeń potrafi zdefiniować kwas i zasadę według Bronsteda
Metody dydaktyczne:
-
pokaz
-
pogadanka
- aktywizująca- praca w zespołach uczniowskich
Materiały, środki dydaktyczne:
-odczynniki chemiczne- roztwory: NaOH, HCl, KI, NaCl, KOH, H2SO4, woda
destylowana, lakmus, oranż metylowy, fenoloftaleina
-sprzęt laboratoryjny- zlewki, probówki, bateria z zamocowaną źarówką
Przebieg lekcji
1.Część organizacyjna:
a) przywitanie i sprawdzenie obecności
b)sprawdzenie wykonanej przez uczniów pracy pozalekcyjnej
2.Część nawiązująca:
a)podanie tematu lekcji
b)przypomnienie pojęć kation, anion
3.Część właściwa:
a)pokaz- badanie przewodzenia prądu przez roztwory: wodorotlenku sodu, kwasu
chlorowodorowego, wody destylowanej, jodku potasu, chlorku sodu,
a)formułowanie wniosków z doświadczenia- podział substancji na elektrolity i
nieelektrolity
a)wprowadzenie pojęcia dysocjacja jonowa, podanie założeń teorii dysocjacji
elektrolitycznej Arrheniusa
b)pogadanka na temat jonowego ujęcia kwasów, zasad i soli według Arrheniusa
c)ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji dysocjacji kwasów, zasad i soli (w przypadku
kwasów wieloprotonowych- dysocjacja stopniowa)
d)pogadanka na temat donorowo-akceptorowej teorii Bronsteda, definicja i podział
kwasów i zasad według Bronsteda, wprowadzenie pojęcia przemiana protolityczna
4.Część podsumowująca
a)podział uczniów na grupy 5-osobowe
b)praca w grupach- badanie zachowania wskaźników (lakmus, oranż metylowy,
fenoloftaleina) wobec
roztworów: wodorotlenku sodu, kwasu chlorowodorowego,
wodorotlenku potasu, kwasu siarkowego(VI), chlorku sodu, wody destylowanej
b)formułowanie wniosków
5.Zadawanie pracy pozalekcyjnej
Zad1.
Zapisz równania dysocjacji jonowej związków:
a)kwas ortofosforowy(V)
b) wodorotlenek strontu
c)siarczan(VI) wapnia
Zad.2.
W podanej reakcji zaznacz kwasy i zasady według teorii Bronsteda:
NH3 + H20 = NH4+ + OH-