zobacz

Transkrypt

zobacz
Magdalena Markowicz
Nauczyciel kontraktowy
Konspekt zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
„Bałwankowe przeliczanki”
Temat zajęć: Bałwankowe przeliczanie
Czas zajęć: 45 minut
Liczba uczestników zajęć: …..
Wiek dzieci: 5 i 6-latki
Miejsce zajęć: sala dydaktyczna
Metody pracy:
Aktywizujące (wykonanie pracy plastycznej)
Ruchowe (rzucanie do celu, pląs)
Podające (wysłuchiwanie wiersza, zagadki)
Problemowe (przeliczanie w zakresie 0-5)
Praktyczne (przyporządkowywanie liczebnika do odpowiadającej mu ilości szablonów)
Środki dydaktyczne:
− płyta z piosenką do zabawy ruchowej „stonoga”,
− zagadka z książki „kiedy słońce, kiedy deszcz…”,
− szablony bałwanków, sześć szablonów graficznego zapisu cyfr w zakresie 0-5,
− korki, kosz, bibuła biała, czarna i pomarańczowa.
− „Wiersz o Bałwanku” L. Krzemienieckiej z książki „Kiedy słońce…kiedy deszcz…”, przeliczanie
bombek - karty pracy,
− szablon naszkicowanych konturów bałwanka
Cele ogólne:
− Zachęcanie dzieci do aktywności umysłowej i ruchowej,
− Tworzenie przyjaznej atmosfery, integrowanie grupy, ośmielanie dzieci małomównych,
wycofanych, wstydliwych;
− Kształcenie umiejętności logicznego myślenia, wyciągania wniosków podczas odgadywania zagadki,
− Doskonalenie umiejętności skupiania uwagi podczas wysłuchiwania wiersza oraz odpowiadania na
pytania o treść wysłuchanego wiersza,
− Kształtowanie umiejętności odczytywania graficznego zapisu cyfr w zakresie 5 oraz
podporządkowywanie ilości elementów do odpowiadającej jej liczby.
Cele operacyjne:
− Uczniowie prawidłowo rozwiązują zagadkę
− Odczytuje cyfry w porządku malejącym i rosnącym w zakresie 0-5
− Prawidłowo podporządkowuje cyfry do ilości elementów
− Odczuwa satysfakcję z prawidłowo wykonanej pracy, przełamuje swoja nieśmiałość, czuje się
akceptowane przez rówieśników i nauczyciela, nie zraza się pomyłkami
1
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Stonoga” – utrwalanie umiejętności przeliczania przy piosence z podkładem
muzycznym z płyty CD
2. Zagadka tematyczna wprowadzająca w zajęcia
„W oczach ma węgielki
Z marchwi – nosek wielki
Na śniegu stoi i ciepła bardzo się boi” (bałwanek)
3. Przeliczanie ilości kół, z których ulepiony jest bałwanek na szablonie, szeregowanie wielkości kół
w kolejności od największej do najmniejszej i od najmniejszej do największej używając określeń
„mała, mniejsza, najmniejsza”, „duża, większa, największa”
4. Przeliczanie bałwanków – z rozsypani bałwankowej w zakresie 5
5. Przypomnienie graficznego zapisu cyfr 0 – 5, odczytywanie,
6. Przyporządkowywanie do ilości rozłożonych bałwanków właściwego liczebnika
7. odpowiadanie na pytania ilu bałwanków brakuje do 5 jeśli leża 3 szablony (praca na konkretach),
8. Układanie pod bałwankami cyfry rosnąco od 0 do 5
9. Układanie pod bałwankami cyfry malejąco
10. Zabawa ruchowa – rzucanie do celu – każdy ma 5 rzutów korkami do kosza na śmieci – zabawa
drużynowa
11. Wysłuchanie i odpowiadanie na pytania z treści „wierszyk o bałwanku L. Krzemienieckiej
Pomyśl Janku o Bałwanku
przecież śnieg na dworze
niechaj Hanka ci bałwanka
ulepić pomoże
ulepcie gruba szubę
uturlajcie głowę
uturlajcie i dodajcie
rękawy śniegowe
babunia wam da doniczkę
tę po tulipanach
będzie śliczny z tej doniczki
kapelusz dla bałwana
jeszcze oczki węgielkowe, nos z marchwi długi!
I bałwanek nasz gotowy! Gdzież jest taki drugi?!! ☺
12. Zaproszenie dzieci do przygotowania bałwanków na niebieskim zimowym tle, z bibułkowych
małych kuleczek – praca plastyczna..
13. Rozwiązywanie kart pracy, przeliczanie bombek.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
2