Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Wydajemy poradnik
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji
multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:
2) opracowuje i redaguje teksty (listy, ogłoszenia, zaproszenia, ulotki, wypracowania)
z zastosowaniem podstawowych możliwości edytora tekstu w zakresie formatowania akapitu
i strony, łączenie grafiki z tekstem
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Ma świadomość możliwości, jakie daje edytor tekstu
● Rozumie konieczność dokonywania zmian w wyglądzie tekstu
● Potrafi w praktyce dobrać właściwe narzędzia w celu dostosowania postaci tekstu do
potrzeb
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wstawiać obiekty graficzne do dokumentu i dokonywać ich pozycjonowania
● Potrafi korzystać z narzędzia Word Art
● Potrafi formatować akapity
● Potrafi wstawić nagłówek
● Potrafi dokonać podziału dokumentu na strony
Kompetencje kluczowe:
●
Kompetencje informatyczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Komputery z oprogramowaniem MS Office
Tablica
Film (samouczek): „Wstawianie elementów graficznych w programie MS Word”
Ćwiczenie interaktywne: „Elementy graficzne w MS Word”
Metody nauczania:
●
●
●
Pogadanka
Pokaz
Programowane: z użyciem komputera
1
Forma pracy:
●
●
Grupowa (w parach)
Zbiorowa
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów. Pyta, czy mają jakieś zainteresowania, a następnie – gdzie szukają
na ich temat informacji (możliwe odpowiedzi to m.in. Internet, książki, gazety). Uczniowie
zastanawiają się nad tym, jakiego typu wiadomości chcą znaleźć w tych źródłach. Nauczyciel
pyta, czy wyobrażają sobie, jak może wyglądać praca przy tworzeniu np. poradnika, który
będzie zamieszczony jako artykuł w gazecie czy też na stronie internetowej. Uczniowie
dzielą się swoimi pomysłami.
Etap realizacji
Nauczyciel prosi uczniów, aby dobrali się w pary. Będą zespołem redakcyjnym wydającym
poradnik dla miłośników i hodowców roślin. Dzisiejszym ich zadaniem będzie opracowanie
poradnika dla osób chcących w warunkach domowych hodować rośliny mięsożerne.
Na początek uczniowie oglądają film (samouczek) pt. „Wstawianie elementów graficznych
w programie MS Word”. Następnie rozpoczynają pracę z edytorem tekstu Word.
Nauczyciel wydaje im polecenia dotyczące tworzonego poradnika, np.:
● wpiszcie w nagłówku tytuł poradnika (uczniowie próbują sami wymyślić taki tytuł), np.
Zielono mi,
● wyszukajcie w zbiorach Internetu informacje na temat roślin mięsożernych, np.
muchołówki, rosiczki, kapturnicy, tłustosza, dzbanecznika,
● opracujcie znalezione materiały wg schematu: krótka informacja o roślinie oraz
zdjęcie,
● pamiętajcie, że przed tekstem musi znaleźć się nazwa opisywanej rośliny – możecie
wykorzystać narzędzia Word Art do sformatowania tych nazw,
● jeśli kopiujecie fragmenty tekstu z Internetu, pamiętacie o cudzysłowie oraz przypisie
dotyczącym źródła cytatu,
● przy użyciu narzędzia Formatuj obraz dokonajcie pozycjonowania obrazka, możecie
wypróbować różne układy i wybrać ten, który najbardziej wam odpowiada,
● pamiętajcie, że każda fotografia powinna być podpisana,
● jeśli chcecie podzielić strony, np. tak, aby całość jakiegoś opisu znalazła się na
kolejnej stronie, skorzystajcie z polecenia Wstaw podział strony,
● nie zapomnijcie o wstawieniu numerowania stron.
Po wykonaniu poleceń nauczyciela, uczniowie mogą wzbogacić swoje poradniki
praktycznymi uwagami i ciekawostkami, które rozmieszczają wg własnego uznania. W tym
celu korzystają z ćwiczenia pt. „Elementy graficzne w MS Word” (zasób multimedialny).
Mogą również uzupełnić poradnik o własne komentarze.
Na zakończenie pracy uczniowie przeglądają efekty swojej pracy, formatują tekst i akapity.
2
Etap końcowy
Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Pyta, czy uczniom podobało się tworzenie poradnika.
Chętni uczniowie prezentują rezultaty pracy zespołów.
Dodatkowo:
Dla ucznia zdolnego: wyszukaj w Internecie informacje o tym, które z wykorzystanych na
lekcji gatunków roślin rosną w naturalnych warunkach w Polsce.
Słowa kluczowe:
edytor tekstu, formatowanie, akapit
3