Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Transkrypt
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej: 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: Kuchenna matematyka. Cele operacyjne: Dziecko: grupuje obiekty według podanych poleceń (co do rodzaju, ilości, koloru itp.); liczy przedmioty w zakresie 3. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego; grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3; grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą); wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu; rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1. Schodzenie się dzieci, zabawa na W trakcie realizacji zabawy przywitanie Witam tych, którzy… Następnie na przywitanie dzieci stoją dzieci bawią się swobodnie w kącikach w okręgu, a nauczyciel zainteresowań. (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego którzy: - lubią jeść pomidory; - lubią jeść marchewki; - mają na sobie coś zielonego”. Dzieci, które czują się przywitane odmachują N. II. Zajęcia dydaktyczne Tego dnia w kąciku powinny znaleźć się różne świeże warzywa i/lub ich ilustracje (załącznik nr 1). 2. Kucharki: N wymienia czynności, zabawa naśladowcza. Dzieci, za pomocą które dzieci naśladują. ruchu i gestu, odwzorowują czynności Dzieci podczas zabawy wykonywane w kuchni: mieszanie, stoją w kręgu. szatkowanie, krojenie, ugniatanie ciasta, solenie, kręcenie młynkiem. 1. Gdzie można kupić warzywa?: Jeśli organizacja wycieczki wycieczka na targ warzywny, do jest niemożliwa, gospodarstwa rolnego lub do sklepu. N prezentuje dzieciom Wielozmysłowe poznawanie wybranych przygotowane wcześniej warzyw. warzywa. N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat nazw, smaku, zapachu jarzyn. 2. Co to za warzywo?: Materiały: worek, warzywa. rozpoznawanie warzyw wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku. 3. Moje ulubione warzywa: ćwiczenie kształtujące umiejętność liczenia w zakresie 3 i/lub kształtujące umiejętność rozróżniania stron – zabawy w wersji stolikowej (aktywność do wyboru przez N). 4. Policz, ile jest…: grupowanie warzyw według wybranej cechy (rodzaju, koloru, wielkości). Przeliczanie powstałych zbiorów. 5. Warzywa: łączenie połówek przekrojonych przez N warzyw. Ćwiczenie można również dodatkowo zrealizować w wersji multimedialnej. III. Zajęcia popołudniowe 1. Sałatka warzywna: zabawa ruchowa na powietrzu. Materiały: ilustracje (załączniki nr 3 i 4), kredki. Materiały: jarzyny. Materiały: warzywa, deska do krojenia, nóż dla N, gra multimedialna (załącznik nr 5). Po umyciu warzyw oraz rąk przez dzieci N zachęca je do degustacji. Przy realizacji zabawy można wykorzystać chustę animacyjną. Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2. Warzywa: puzzle (wersja tradycyjna) lub multimedialna; gra memo. 3. Pomidory na krzaku: chętne dzieci mogą realizować zabawy multimedialne – kolorowanka (Pomidory na krzaku). Materiały: puzzle w wersji stolikowej i multimedialnej (załączniki nr 2 i 6). Gra memo załącznik nr 8 Materiały: załącznik nr 7. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: różne warzywa, worek, chusta animacyjna, kredki, nóż, deska do krojenia, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Warzywa w moim ogrodzie - plakat; Warzywa – puzzle 6-elementowe; Ogórki i pomidory – materiał do wydrukowania; Cebula i papryka – materiał do wydrukowania; Gra multimedialna typu połącz połówki - Warzywa; Puzzle multimedialne - Warzywa; Kolorowanka multimedialna – Pomidorowy krzaczek; Multimedialna gra memo – Przysmaki jarosza. Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego