scenariusz 7

Transkrypt

scenariusz 7
Scenariusz lekcji informatyki dla klasy 3 szkoły podstawowej
Magdalena Dwojakowska – Bąk
SP 293
Temat: Działania w zakresie tysiąca – wykorzystanie technik informatycznych do
kształcenia umiejętności rachowania.
Cele ogólne:
• Przygotowanie do posługiwania się komputerem i technologią informacyjną.
• Ćwiczenia rachunkowe w zakresie 1000.
Cele szczegółowe:
• Ćwiczenie umiejętności posługiwania się edytorem graficznym.
• Wykorzystanie środowiska LOGO – KOMENIUSZ do wykonanie obliczeń.
Metody:
Praca z komputerem, czytanie instrukcji, pokaz, wykład.
Środki dydaktyczne:
Pracownia informatyczna, edytor graficzny PAINT, środowisko LOGO-KOMENIUSZ.
Czas trwania lekcji:
1 x 45
Uczniowie nabyli następujące umiejętności:
• Znają środowisko LOGO – KOMENIUSZ.
• Potrafią korzystać z edytora graficznego.
• Wiedzą jak zapisać plik na dysku
Przebieg lekcji:
1.
a)
b)
c)
d)
2.
a)
Wstępne czynności organizacyjne.
Sprawdzenie listy obecności.
Zapoznanie z instrukcją.
Uruchomienie programu LOGO – KOMENIUSZ.
Wykonanie obliczeń pisemnych w zeszycie.
Praca z komputerem w zespołach dwuosobowych.
Korzystając z polecenia pisz, uczniowie wykonują obliczenia w programie LOGO –
KOMENIUSZ.
b) Sprawdzają z wynikami uzyskanymi z pisemnych działań.
c) Uruchamiają edytor graficzny PAINT i wykonują krzyżówkę według wzoru /załącznik 2/.
d) Wpisują do krzyżówki wyniki obliczeń.
3. Podsumowanie.
Polecenie pisz dzieci rozumiały dosłownie, to znaczy wpisując działanie np.; 95 * 7 bardzo
się dziwiły, gdy komputer odpowiadał im, że nie wie co zrobić z liczbą 665. Dopiero po
chwili zrozumiały, że działanie musi być poprzedzone słowem pisz.
Na klawiaturze numerycznej bez trudu odnalazły znak +, - , * . Kłopoty wystąpiły przy znaku
dzielenia. Dopiero po chwili ktoś z grupy zauważył, że na klawiaturze numerycznej pozostał
znak „ / ”, niewykorzystany w działaniach arytmetycznych. Nie wiem też dlaczego, ale
rozwiązując krzyżówkę w jedną kratkę wpisywały nie jedną cyferkę, ale całą liczbę.
Załącznik 1.
Wykonaj w zeszycie pisemne obliczenia.
Sprawdź obliczenia w programie LOGO-KOMENIUSZ wykorzystując procedurę pisz.
Np. pisz 552/8
1
Zanotuj wyniki.
Poziomo:
Pionowo:
A.
B.
C.
D.
A.
B.
C.
D.
95 * 7
552 / 8
324 / 9
73 * 6
1000 - 306
724 - 668
243 + 295
518 – 479
Załącznik 2
Wykonaj krzyżówkę w programie graficznym PAINT według wzoru. Wpisz wyniki, pamiętaj
każdą cyfrę w osobnym kwadraciku.
2