Czy znajomości zawierane przez Internet są bezpieczne?

Transkrypt

Czy znajomości zawierane przez Internet są bezpieczne?
Jak wykorzystaç komputer w nauczaniu
Załącznik nr 1 – Scenariusz lekcji wychowawczej*
„Czy znajomości zawierane przez Internet są bezpieczne?”
Cele
l
wskazanie zagrożeń w kontaktach przez Internet,
l
uwrażliwienie na problem,
l
wyrażanie poglądów zgodnie z zasadami debaty.
Efekty
l
autorefleksja uczniów na temat zawierania znajomości poprzez Internet,
l
sprecyzowanie własnego stanowiska wobec omawianego problemu.
Metody pracy
l
debata.
Materiały pomocnicze
l
arkusze papieru A3,
l
mazaki,
l
karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach.
Czas trwania zajęć
1 godzina lekcyjna.
Przebieg zajęć
11. Przygotowanie do debaty:
1l Wyjaśnij uczniom, dlaczego temat kontaktów młodzieży z internetowymi rozmówcami wydaje ci się ważny. Odwołaj się do dyskusji odbywającej się np. w mediach,
apelach widocznych na plakatach, które obecnie pojawiły się w widocznych punktach miast.
1l Podziel uczniów losowo na dwie grupy: grupę „za” i grupę „przeciw”.
1l Poleć im, aby wybrali ze swego grona po jednym rzeczniku i sekundancie.
1l Wskaż moderatora (przewodnika) dyskusji lub poleć jego wybór.
12. Debatę zaczyna rzecznik grupy „za”. Stawia tezę, którą popiera argumentami za.
Jego wystąpienie może trwać najwyżej 3 minuty, np. „Znajomości zawierane w Internecie są bezpieczne, ponieważ nie czynią żadnej krzywdy, pozwalają się zaprzyjaźnić, szczerze porozmawiać o swoich problemach, zainteresowaniach, poznać
opinie innych”.
55
Jak wykorzystaç komputer w nauczaniu
13. Rzecznik grupy „przeciw” stara się obalić tę tezę i, przytaczając argumenty przeciw, formułuje antytezę. Czas jego wypowiedzi także nie może przekroczyć 3 minut, np. „Nie zgadzam się z tym twierdzeniem, gdyż często źli dorośli podszywają
się pod nastolatki i manipulują nimi, zachęcają do wagarów, lekceważenia rodziców, próbują namówić na spotkanie w tajemnicy, np. proponując wspólne lody.
Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie monitora. Dlatego uważam, że:
znajomości zawierane przez Internet są bardzo niebezpieczne”.
14. Sekundant grupy „za” podtrzymuje tezę, np.: „Podtrzymuję tezę, że zawieranie kontaktów przez Internet jest całkowicie bezpieczne”.
15. Sekundant grupy „przeciw” podtrzymuje antytezę: „Zdecydowanie uważam, że nawiązywanie znajomości w ten sposób stanowi zagrożenie”.
16. Pozostali uczniowie (pod kierunkiem moderatora) przejmują głos i kolejno zajmują
stanowisko. Jedno wystąpienie nie może być dłuższe niż 2 minuty. Każdy uczestnik debaty może zabrać głos tylko raz i w swoim wystąpieniu ustosunkować się do
tezy lub antytezy. Stanowisko musi być jasne: argumentując, uczeń opowiada się
za bezpieczeństwem internetowego koleżeństwa lub przeciw niemu.
17. Rzecznicy grup słuchają argumentów i skrótowo zapisują je na arkuszach papieru.
18. Moderator zamyka debatę, prosząc o końcowy komunikat rzecznika grupy „przeciw”, a następnie rzecznika grupy „za”. Wykorzystują oni argumenty zapisane na
arkuszu.
19. Moderator przeprowadza głosowanie wśród publiczności. Może wykorzystać do
tego kolorowe karteczki samoprzylepne.
10. Każdy uczeń podchodzi do zawieszonych na tablicy arkuszy z argumentami „za”
i „przeciw”, a następnie używa wybranego koloru do oddania swego głosu – przylepia karteczkę na jednej z plansz. W ten sposób zostanie określone stanowisko
większości w sprawie oceny bezpieczeństwa znajomości zawieranych przez
Internet.
11. Podziękuj uczniom za aktywny udział w zajęciach. Określ swoje stanowisko. Powtórz kluczowe argumenty. Przylep swoją karteczkę.
*
Scenariusz lekcji na podstawie: Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., Ja i mój uczeń pracujemy
aktywnie, Przewodnik po metodach aktywizujących, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000, s. 44–46.
56

Podobne dokumenty