scenariusz 22

Transkrypt

scenariusz 22
22. CO TU PASUJE – CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. III
Mirosław Dąbrowski
22. CO TU PASUJE
– CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC,
CZ. III
Cele ogólne w szkole podstawowej:
ſ zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas
wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;
ſ myślenie matematyczne – umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki
w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych;
ſ umiejętność pracy zespołowej.
Cele ogólne na I etapie kształcenia:
ſ rozwijanie predyspozycji i zdolności poznawczych dziecka;
ſ kształtowanie u dziecka pozytywnego stosunku do nauki oraz rozwijanie ciekawości w poznawaniu otaczającego świata i w dążeniu do prawdy;
ſ wyposażenie dziecka w umiejętność czytania i pisania, w wiadomości i sprawności matematyczne potrzebne w sytuacjach życiowych i szkolnych oraz przy rozwiązywaniu problemów.
Wymagania szczegółowe:
Uczeń:
ſ dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki
odejmowania za pomocą dodawania;
ſ podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za pomocą
mnożenia.
Pomoce:
t piktogramy demonstracyjne (pełen komplet),
t piktogramy uczniowskie (pełen komplet),
t stemple,
t inne (do projektowania zagadek przez dzieci):
ƒ nalepki,
ƒ kolorowe pisaki,
ƒ szablony do układania zagadek przez uczniów,
ƒ ewentualnie kalkulatory,
t prezentacja (do ewentualnego wykorzystania),
t karty pracy (do ewentualnego wykorzystania).
101
102
22. CO TU PASUJE – CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. III
Przebieg sytuacji dydaktycznej:
1. Formułujemy i układamy na tablicy (albo wyświetlamy, korzystając z prezentacji) zagadki typu:
✓ Co tu pasuje! Jedna rzecz, która i dlaczego?
np.:
?
?
?
22. CO TU PASUJE – CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. III
2. I trochę innych, może nieco bardziej abstrakcyjnych:
NRĚ
los
maj
kara
lato
mina
kotara
lodówka
?
las
taca
kotwica
kara
VDâDWD
bok
balonik
lód
?
las
list
lampa
lala
lisek
lekcja
laska
listek
?
3. I trochę jeszcze bardziej abstrakcyjnych:
2
5
8
4
5
45
12
15
18
6
7
67
22
25
?
8
9
?
103
104
22. CO TU PASUJE – CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. III
5
7
9
16
2
8
6
8
10
25
5
5
7
9
?
32
8
?
0
3
6
2
5
11
4
7
10
9
19
39
8
11
?
16
33
?
3
6
9
5
6
10
6
12
18
8
9
16
12
24
?
40
54
?
4. Ponownie pora na pomysły dzieci. Także i tym razem układanie zagadek mogą ułatwić
szablony (por. dalej).
Komentarz:
Proces uczenia się, także matematyki, ma charakter społeczny – dziecko uczy się, kontaktując
się z innymi osobami, rozmawiając z nauczycielem i rówieśnikami. Dla budowania struktury
wiedzy matematycznej dziecka kluczowe jest mówienie o matematyce: wyjaśnianie, przekonywania, przewidywanie, stawianie pytań, wątpienie, … .
Tego typu zagadki stwarzają do tego bardzo dobrą okazję, a ponadto są dla uczniów bardzo motywujące.
105
22. CO TU PASUJE – CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. III
?
?
?
?
?
?

Podobne dokumenty