Międzywojewódzki Turniej Strzelecki

Samorzadowców.
Międzywojewódzki Turniej Strzelecki Samorzadowców.
Samorządowcy z czterech województw spotkali się w Szydłowie na turnieju strzeleckim o
puchar Wojewody Świętokrzyskiego. W ten sposób uczczono 91. rocznicę odzyskania
niepodległości.
- Ładuj, mierz, pal! – instruował swój zespół Grzegorz
Forkasiewicz (pierwszy z lewej) wójt Rytwian. Pełna dyscyplina i puchar murowany.
Sobota, 14 listopada upłynęła w Szydłowie pod znakiem ostrego strzelania, bo do polskiego
Carcassonne zjechali samorządowcy, aby zmierzyć się w pojedynku na rewolwery…
OSTRE STRZELANIE W SZYDŁOWIE
Było to drugie spotkanie na strzelnicy Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego w ramach
obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. W ubiegłym roku tryumfowali tutaj samorządowcy z
Kazimierza Dolnego. W tym roku na przeciw tarcz stanęło 8 drużyn z czterech województw oraz 32
osoby w kategorii indywidualnej. Wśród uczestników byli samorządowcy z Szydłowca, Łącka,
Kazimierza Dolnego, Staszowa, Połańca, Rytwian oraz dwie ekipy gospodarzy.
W turnieju drużynowym trofeum głównym był puchar Wojewody Świętokrzyskiego, natomiast w
kategorii indywidualnej walczono o puchar wójta gminy Szydłów.
Strzelanie trwało od 10.30. Nad całością czuwał Marian Lesiak, komendant Szydłowskiego
Towarzystwa Strzeleckiego oraz starszy inspektora Związku Strzeleckiego, który poprowadził
zawody w obu kategoriach. Tuż przed rozpoczęciem zmagań turniejowych dokonano prezentacji
wszystkich ekip. Zawodnicy musieli również poznać regulamin obowiązujący na strzelnicy.
PRAWIE JAK REWOLWEROWCY
W pierwszej turze każdy z zawodników strzelał z karabinka sportowego 5,6 milimetrów do tarczy
oddalonej o 50 metrów. Do wykonania było 8 strzałów, z czego pierwsze trzy oddawano na próbę. W
drugiej serii uczestnicy mieli w ręku popularnego Colta, kaliber 9,65 milimetrów. Tym razem
strzelano sześć razy a trzy najlepsze wyniki wliczano do klasyfikacji.
Poza zasięgiem rywali okazała się w tym roku drużyna gminy Rytwiany. Grzegorz
Forkasiewicz, Piotr Błąk i Sylwia Bielaska zdobyli w sumie 213, na 240 możliwych do
zdobycia punktów. Tryumfatorzy z ubiegłego roku, ekipa Kazimierza Dolnego wystrzelała drugie
miejsce. Grzegorz Dunia, Marcin Świderski i Leszek Furtas zdobywali 189 punktów. Tylko o jeden
punkt gorsi była druga drużyna Szydłowa. Jan Klamczyński, Janusz Łuszczak i Alicja Kłonica
ustrzelili 187 punktów i trzecie miejsce.
Zaciętą rywalizację prowadzono również w klasyfikacji indywidualnej. Tutaj bezkonkurencyjnymi
okazali się reprezentanci gminy Szydłów. Pierwsze miejsce zdobył Piotr Walczak, pełnomocnik do
spraw promocji gminy Szydłów, który zdobył 78 punktów na 80 możliwych. Drugie miejsce zajął
Roman Baron, przewodniczący Rady Gminy w Szydłowie z notą 75 punktów. Natomiast na trzecim
miejscu znalazło się trzech uczestników. Po 73 punkty wystrzelali Grzegorz Forkasiewicz i
Piotr Błąk z Rytwian oraz Robert Stachuczy z Szydłowa.
WOJEWODA POD UROKIEM COLTA
Wśród pań na podium tryumfowały również przedstawicielki gospodarzy Alicja Kłonica i Maria
Stachuczy. Rozdzieliła je Sylwia Bielaska, która zajęła drugie miejsce. Celne strzały do tarczy
oddawały też inne reprezentantki. Urokowi Colta nie mogła oprzeć się również Bożentyna Pałka –
Koruba, Wojewoda Świętokrzyski, która najpierw oddała kilka strzałów na próbę a potem wręczyła
puchary dla najlepszych drużyn. - Idea tego turnieju powstała w ubiegłym roku przy okazji 90
rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku udało nam się zorganizować tę impreze po raz
drugi. Myślę, że wejdzie ona na stałe do naszego kalendarza imprez i już teraz zapraszam wszystkich
na przyszłoroczną edycję - mówi Jan Klamczyński, wójt Szydłowa.
Źródło: Echo Dnia - echodnia.eu 16.11.2009r. Marcin Jarosz