Życie w ciemności
Transkrypt
Życie w ciemności
SCENARIUSZ LEKCJI Temat lekcji: Życie w ciemności Klasa: Lekcja: Czas trwania: Prowadząca: IV szkoły podstawowej Przyroda 45 minut Małgorzata Burdajewicz Cele operacyjne: uczniowie: - wiedzą w jaki sposób mogą pomóc ludziom niewidomym w ich życiu codziennym; - potrafią przejawiać etyczne podstawy wobec ludzi niepełnosprawnych; - wiedzą jakimi zmysłami kierują się ludzie niewidomi w życiu codziennym; - poznają język brajla; Metody i formy pracy: praca w grupach, pogadanka, dyskusja, doświadczenia Środki dydaktyczne: - czasopisma dla ludzi niewidomych i niedowidzących: „Promyczek”, „Światełko”, „Pochodnia” - książka napisana w języku brajla „Twoje Prawa” - karty pracy grup - podręcznik „Nawigator” - środki niezbędne do przeprowadzenia doświadczeń: woda , chustki, kurtka, szalik, rękawiczki, buty ze sznurówkami, szklanka herbaty, cukier, pieprz, sól, kwasek cytrynowy, grzechotki, pieniądze o różnych nominałach. Rola nauczyciela: - organizacja procesu kształcenia; - wprowadzenie w tematykę; - objaśnienie zadań i oczekiwań; - podsumowanie i ocena; Rola ucznia: - poprzez pracę w grupie aktywnie zdobywa wiedzę i dzieli się z nią z innymi uczniami; - uzupełnia swoją wiedzę teoretyczną o nabyte na lekcjach wiadomości; - uczy się pracy w grupie umiejętności negocjacji i współpracy; Przebieg lekcji: 1. Przypomnienie wiadomości o zmysłach zwłaszcza o zmyśle wzroku. 2. Wprowadzenie do tematu lekcji. 3. Nauczyciel podaje temat lekcji i sposób jego realizacji. 4. Przypomnienie zasad pracy w grupach. 5. Uczniowie dokonują podziału funkcji w grupie. 6. Przeprowadzenie prostych doświadczeń w grupach. 7. Uczniowie przy pomocy nauczyciela podają trudności na jakie napotykają ludzie niewidomi. 8. Nauczyciel omawia pismo brajla. 9. Pokazanie przykładowych czasopism i książek, z których korzystają ludzie niewidomi. 10. Omówienie w jaki sposób realizują się ludzie niewidomi i jak odnajdują się w dzisiejszym świecie. 11. Zapisanie notatki do zeszytu. 12. Zadanie domowe.( Napisz pismem brajla swoje imię i nazwisko i wykonaj ćwiczenie 5 str. 31 ). Pytania dla grup: Zadanie dla grupy I 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i wykonajcie zadanie: Jesteś osobą niewidzącą ( zawiąż chustkę na oczy ). Masz psa przewodnika. Twój psi przyjaciel dłuższy czas spędza z Tobą w domu. Po kilku godzinach wyraźnie prosi Ciebie o wyjście na spacer. Decydujesz się wyprowadzić psa, ale za oknem jest chłodno. Musisz się ciepło ubrać, założyć i zasznurować buty. 3. Po wykonaniu tego zadania odpowiedzcie na pytanie: Na jakie trudności napotyka człowiek niewidzący w życiu codziennym. Czas : 5 min. Zadanie dla grupy II 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. Wykonajcie doświadczenie: Jesteś osobą niewidzącą ( zawiąż chustkę na oczy ). Gotujesz właśnie zupę i dostałeś ochoty na herbatę. Twoim zadaniem będzie: przyprawić solą i pieprzem zupę, a do herbaty użyć cukru i kwasku cytrynowego. 3. Po wykonaniu tego zadania odpowiedzcie na pytanie: W jaki sposób poradziłeś sobie z wykonaniem tego doświadczenia – jakiego zmysłu użyłeś do tego zadania. Czas : 5 min. Zadanie dla grupy III 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i zaimprowizujcie scenkę: Jesteś osobą niewidzącą ( zawiąż chustkę na oczy ). Wyszedłeś do sklepu po codzienne zakupy. W twoim koszyku znalazło się sporo smakołyków za które Pani kasjerka każe nam zapłacić 37 zł. 52 gr. i prosi o odliczoną kwotę. Wyciągasz portfel z pieniędzmi i zaczynasz odliczać... 3. Po wykonaniu tego zadania odpowiedzcie na pytanie: W jaki sposób poradziłeś sobie z odliczaniem pieniędzy – jakiego zmysłu użyłeś do wykonania tego zadania. Czas : 5 min. Zadanie dla grupy IV 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. Wykonajcie ćwiczenie: - wybierzcie osobę i przewiążcie jej oczy chustką - dwie następne wyznaczone osoby z grupy niech staną w dwóch różnych punktach klasy z grzechotką w ręku - osoba z zawiązanymi oczami na znak od nauczyciela ruszy w kierunku pierwszej osoby która będzie wyznaczała jej trasę dźwiękiem grzechotki. Po dotarciu do celu – zmienia kierunek i idzie do drugiej osoby z grzechotką. Uwaga ! Druga osoba z grzechotką zaczyna wydawać dźwięk dopiero po dotarciu osoby niewidzącej do pierwszego celu. 3. Odpowiedzcie na pytanie: W jakich sytuacjach niewidzący posługuje się zmysłem słuchu. Podaj przykłady. Czas : 5 min. Zadanie dla grupy I 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i wykonajcie zadanie: Jesteś osobą niewidzącą ( zawiąż chustkę na oczy ). Masz psa przewodnika. Twój psi przyjaciel dłuższy czas spędza z Tobą w domu. Po kilku godzinach wyraźnie prosi Ciebie o wyjście na spacer. Decydujesz się wyprowadzić psa, ale za oknem jest chłodno. Musisz się ciepło ubrać, założyć i zasznurować buty. 3. Po wykonaniu tego zadania odpowiedzcie na pytanie: Na jakie trudności napotyka człowiek niewidzący w życiu codziennym. Czas : 5 min. NOTATKI: Zadanie dla grupy II 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. Wykonajcie doświadczenie: Jesteś osobą niewidzącą ( zawiąż chustkę na oczy ). Gotujesz właśnie zupę i dostałeś ochoty na herbatę. Twoim zadaniem będzie: przyprawić solą i pieprzem zupę, a do herbaty użyć cukru i kwasku cytrynowego. 3. Po wykonaniu tego zadania odpowiedzcie na pytanie: W jaki sposób poradziłeś sobie z wykonaniem tego doświadczenia – jakiego zmysłu użyłeś do tego zadania. Czas : 5 min. NOTATKI: Zadanie dla grupy III 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. Dokładnie przeanalizujcie tekst i zaimprowizujcie scenkę: Jesteś osobą niewidzącą ( zawiąż chustkę na oczy ). Wyszedłeś do sklepu po codzienne zakupy. W twoim koszyku znalazło się sporo smakołyków za które Pani kasjerka każe nam zapłacić 37 zł. 52 gr. i prosi o odliczoną kwotę. Wyciągasz portfel z pieniędzmi i zaczynasz odliczać... 3. Po wykonaniu tego zadania odpowiedzcie na pytanie: W jaki sposób poradziłeś sobie z odliczaniem pieniędzy – jakiego zmysłu użyłeś do wykonania tego zadania ? Czas : 5 min. NOTATKI: Zadanie dla grupy IV 1. Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza i sprawozdawcę. 2. Wykonajcie ćwiczenie: - wybierzcie osobę i przewiążcie jej oczy chustką - dwie następne wyznaczone osoby z grupy niech staną w dwóch różnych punktach klasy z grzechotką w ręku 3. osoba z zawiązanymi oczami na znak od nauczyciela ruszy w kierunku pierwszej osoby która będzie wyznaczała jej trasę dźwiękiem grzechotki. Po dotarciu do celu – zmienia kierunek i idzie do drugiej osoby z grzechotką. Uwaga ! Druga osoba z grzechotką zaczyna wydawać dźwięk dopiero po dotarciu osoby niewidzącej do pierwszego celu. 4. Odpowiedzcie na pytanie: W jakich sytuacjach niewidzący posługuje się zmysłem słuchu. Podaj przykłady. Czas : 5 min. NOTATKI: