Konspekt zajęć świetlicowych.

Transkrypt

Konspekt zajęć świetlicowych.
Konspekt zajęć świetlicowych.
Temat: Zwierzęta szykują się do zimy.
Miejsce: świetlica szkolna.
Grupa wiekowa: klasy 0 - I
Czas zajęć: 60 minut.
Cel:
wzbogacenie wiedzy o zwierzętach żyjących w parku, w lesie i ich sposobach przystosowania się
do zimy.
Cele operacyjne:
dziecko
- rozwiązuje zagadki o zwierzętach,
- rozpoznaje zwierzęta na zdjęciach,
- wyjaśnia w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy,
- rozwija zainteresowania przyrodnicze,
- tworzy zbiory według podanego warunku,
- twórczo działa wykonując pracę plastyczną z materiałów papierniczych i przyrodniczych
według wskazówek nauczyciela.
Metody: słowne, oglądowe, działań praktycznych, zabaw integracyjnych, ćwiczeń interaktywnych.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: zdjęcia, kolorowe kartony, ćwiczenia interaktywne, zagadki, kartki z bloku,
kolorowa bibuła, brązowy karton, igły sosny, klej, zabawy integracyjne, wiersz E. SzelburgZarębiny „Jeż”.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa w kole „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
2. Rozwiązanie zagadek o zwierzętach.
1
Konspekt zajęć świetlicowych.
a) Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka czyta zagadki. Po podaniu prawidłowego rozwiązania umieszczamy zdjęcia zwierząt w środku kręgu.
Ma króciutkie nóżki,
i maleńki ryjek,
chociaż igły nosi,
nigdy nic nie szyje. ( jeż )
To rude zwierzątko,
w dziupli sobie mieszka.
Skacze po gałęziach,
kocha się w orzeszkach. ( wiewiórka )
Duże i piękne są te zwierzęta,
w wysokich górach, w lasach mieszkają.
Żadne z nich zimnych dni nie pamięta,
bo wszystkie smacznie je przesypiają. (niedźwiedź )
Co za zwierz po lesie chodzi
I rudą kitą liście zamiata?
Gdy noc ciemna zapada
cichutko do kurników się skrada. ( lis )
Długi ma ogonek,
oczy – jak paciorki,
gdy zobaczy kota –
ucieka do norki. ( mysz )
Czarno – biały ptak
po łące spaceruje.
Lubi stać na jednej nodze,
żabki konsumuje. ( bocian )
Jest mniejszy od gołębia
i zamiast gruchać – ćwierka.
Czasami z parapetu
przez okno na nas zerka. ( wróbel )
Lubi jagody i żołędzie,
więc sadełko sobie przędzie
W czasie zimowej pory
chowa się do swej nory.
2
Konspekt zajęć świetlicowych.
Jego czarno-biała głowa
w lesie dobrze się chowa. ( borsuk )
b) Dzieci, siedząc w kręgu, zastanawiają się, w jaki sposób wymienione zwierzęta
przygotowują się do zimy.
Niedźwiedź – jesienią dużo je i zapada w sen zimowy. Chyba najbardziej wszystkim
znanym i kojarzącym się ze snem zimowym zwierzęciem jest niedźwiedź. W Polsce
spotkać można niedźwiedzia brunatnego objętego ochroną. Gdy zbliża się zima,
ssaki te poszukują odpowiedniego schronienia zwanego gawrą. Najczęściej jest to
kotlina lub rozpadlina skalna. Aby niedźwiedziowi było ciepło i miękko jej dno wyścieła liśćmi i mchem. Generalnie samice prędzej zapadają w sen - już w listopadzie,
natomiast samce włóczą się po lesie aż do grudnia. Niedźwiedzie śpią zazwyczaj do
marca lub kwietnia, lecz długość snu zależy od warunków klimatycznych danej okolicy i srogości zimy danego roku.
Wiewiórka – zmienia kolor futerka, staje się ono bardziej puchate. Zakopuje swoje
przysmaki w różnych miejscach lasu, parku, w ogrodach. Zapada w krótkie drzemki,
budząc się wyszukuje zakopane zapasy.
Lis – zmienia kolor futra, staje się ono bardziej puchate.
Borsuk – dużo je, gromadząc pod skórą zapasy tłuszczu. Zapada w sen zimowy.
Często się budzi i wychodzi z norki aby się napić i coś upolować.
Jeż- dużo je, gromadząc pod skórą zapasy tłuszczu. Pod koniec jesieni robi sobie legowisko z liści i mchu pod korzeniami drzew, w jamkach. Zasypia.
Mysz – mysz polna chroni się w ludzkich siedzibach, Mysz leśna dobrze wspinająca
się po drzewach, wykorzystuje na zimową norkę puste przestrzenie między korzeniami drzew. Mysz zaroślowa kopie głębsze niż latem korytarze. W jamkach gromadzi nasiona drzew i roślin zielonych.
Bocian – odlatuje do ciepłych krajów ( Afryka ).
Wróbel – trzymają się blisko siedzib ludzkich…. .
Segregowanie zdjęć zwierząt na planszach na te, które:
- gromadzą zapasy pożywienia na zimę
- zapadają w sen zimowy
- odlatują do ciepłych krajów
- ptaki przeczekujące jesień i zimę w Polsce.
c) Zabawa ruchowa „Wrona”
3
Konspekt zajęć świetlicowych.
Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko, które będzie zgadywało stoi w pewnej odległości. Na znak nauczyciela odzywa się „Kra, kra”. Dziecko nie odsłaniając oczu, musi
wskazać z której strony usłyszało głos wrony.
d) Rozmowa z dziećmi na temat: W jaki sposób ludzie mogą pomóc zwierzętom przetrwać zimę ?
e) Odgadywanie z ukrytych pod kolorowymi nakrywkami zwierząt – ćwiczenia interaktywne.
f) Praca przy stolikach – słuchanie wiersza „Jeż” Ewy Szelburg – Zarembina. Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej jeża ( brązowy karton, czarny papier – wycinanki, zielona bibuła, igły sosnowe, klej, kartka z bloku.
Mój mały, maleńki,
Czy ty o tym wiesz,
że nocą - północą
Chodzi złoty jeż?
Drzew pilnuje w sadzie,
pod jabłonką śpi,
a gdy go obudzić,
jest okropnie zły!
Mój mały, maleńki,
Czy ty o tym wiesz,
że ten jeż to wcale
nie jest żaden jeż?
To śliczny królewicz
co dla jakichś kar
w jeża zamieniony
został przez zły czar!
Mój mały, maleńki,
posłuchaj mych rad:
nie chodź nigdy nocą
w owocowy sad.
I nie szukaj jeża,
co pod drzewem śpi,
4
Konspekt zajęć świetlicowych.
bo gdy go obudzisz,
będzie bardzo zły!
3. Przygotowanie wystawki wykonanych prac. Omówienie prac, technik, którymi je wykonano. Ewaluacja pracy.
4. Porządkowanie miejsc pracy.
Opracowała Beata Zmyślona
5