Scenariusz zajęć informatyki w kl. VI

Transkrypt

Scenariusz zajęć informatyki w kl. VI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI W KLASIE VI
mgr Katarzyna Srebrowska - Budek
BLOK TEMATYCZNY – W komputerowym świecie liter.
TEMAT DNIA – Zaawansowane formatowanie tekstu w edytorze Microsoft
Office Word.
CELE ZAJĘCIA:
•
poznanie kolejnych narzędzi służących do formatowania tekstu
•
utrwalenie pojęć: akapit, nagłówek, stopka, wcięcie tekstu, kursywa, justowanie, znak
wodny
•
kształtowanie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem oraz stosowania się do
instrukcji
•
wzmocnienie umiejętności wyszukiwania obrazów (grafiki) przy pomocy
wyszukiwarki
•
wdrażanie uczniów do aktywnej i twórczej postawy na zajęciach
METODY PRACY:
•
•
zadaniowa-operatywna
praca z tekstem
FORMY PRACY:
•
•
praca w małej grupie roboczej
praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•
•
•
plik „Ania” przesłany za pomocą sieci (fragment powieści „Ania z Zielonego
Wzgórza” Lucy Maud Montgomery)
instrukcja pisemna – wklejka do zeszytu
komputery z dostępem do Internetu
OSIĄGNIĘCIA UCZNIA:
•
•
•
•
•
zna podstawowe i zaawansowane sposoby formatowania tekstu
stosuje się do instrukcji pisemnej
zna i potrafi wyjaśnić pojęcia związane z formatowaniem tekstu
potrafi sprecyzować i wyszukać w Internecie obrazy (grafikę) związane tematycznie z
tekstem
pracuje sumiennie i w skupieniu nad realizacją zadania
PRZEBIEG ZAJĘĆ
ETAPY ZAJĘCIA
1. Zapoznanie z tematem
zajęć i ich organizacją
2. Przypomnienie poznanych
dotąd narzędzi formatowania
tekstu
3. Przesłanie uczniom pliku
tekstowego za pomocą sieci
4. Ciche czytanie tekstu
5. Zapoznanie z instrukcją
według której należy
sformatować tekst
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
Uczniowie logują się na własne konta
i słuchają
Uczniowie wymieniają narzędzia
formatowania
6. Korzystanie z zasobów
Internetu
Uczniowie wpisują adres
www.google.pl a następnie słowa
kluczowe odpowiednie do w/w
tematu
- wyszukanie obrazu związanego z
tekstem
- zapis obrazu na pulpicie
- wskazanie obrazu jako znaku
wodnego w tworzonym dokumencie
Uczniowie sprawdzają poprawność
wykonanego zadania i zapisują plik
pod podaną w poleceniu nazwą.
7. Zapis nowo powstałego
dokumentu pod nową nazwą
8. Podsumowanie zajęć i
wystawienie oceny
UWAGI
Uczniowie odbierają i otwierają plik
Uczniowie z uwagą czytają tekst
Uczniowie wklejają pisemną
instrukcję i przystępują do
formatowania:
- zmiana kroju i wielkości czcionki
- justowanie tekstu
- ustalanie wcięć i akapitów
- zamiana podanego wyrazu na inny
- zastosowanie nagłówka i stopki
Uczniowie zgłaszają gotową pracę do
oceny, dzielą się spostrzeżeniami na
temat tego, co sprawiło im najwięcej
kłopotów.
Wylogowują się.
Każdy uczeń sam
decyduje o miejscu
zapisu nowego
dokumentu.
Wszyscy uczniowie
otrzymują ocenę za
wykonanie
zaawansowanego
formatowania
TEKST W WERSJI ELEKTRONICZNEJ DLA UCZNIÓW
Lucy Maud Montgomery
Ania z Zielonego Wzgórza
fragment
Gilbert Blythe nie przywykł starać się bezskutecznie o to, by któraś z
dziewczynek zechciała nań spojrzeć. Musi spojrzeć nań ta
czarnowłosa Ania Shirley o spiczastym podbródku i wielkich oczach,
jakich nie miała żadna inna uczennica w całym Avonlea.
Nagle wychylił się w stronę przejścia pomiędzy ławkami, pochwycił
koniec jednego z długich warkoczy Ani, pociągnął ku sobie i zawołał
przenikliwym szeptem:
– Patrzcie! Marchewka! Marchewka!
Wtedy dopiero Ania rzuciła nań mściwe spojrzenie.
I nie tylko spojrzenie. Zerwała się z miejsca, a wszystkie jasne jej
rojenia pierzchły w jednej chwili.
Oczy jej gorzały gniewem, lecz prawie natychmiast przygasiły je łzy
wściekłości i upokorzenia.
– Ty wstrętny chłopcze! – zawołała gwałtownie. – Jak śmiałeś!...
A potem – trzask! – Ania cisnęła swą tabliczką szyfrową w głowę
Gilberta, cisnęła z taka siłą, ze tabliczka pękła...
Szkoła rada była każdemu niezwykłemu zdarzeniu. A to było coś
bardzo niezwykłego. Każde z dzieci zawołało „o!” z przerażeniem i
zachwytem równocześnie. Diana otworzyła usta i oniemiała, Ruby,
skłonna do łez, zaczęła płakać. Tomek Sloane puścił swój zaprzęg
koników polnych, przyglądając się tej scenie z otwartymi ustami.
Pan Phillips wielkimi krokami zbliżył się do Ani położył swą ciężką
dłoń na jej ramieniu.
– Anno Shirley, co to miało znaczyć? – spytał surowo.
Ania nie odpowiedziała ani słowa. Było to zbyt wielkie kazać wyznać
biednemu dziecku wobec całej szkoły, że nazwano ją „marchewką”.
Ale Gilbert Blythe wystąpił odważnie:
– To moja wina, proszę pana. Ja jej dokuczyłem.
Pan Phillips nie zwrócił uwagi na te słowa.
– Przykro mi bardzo, że jedna z moich uczennic okazała taki mściwy
charakter i gwałtowność – rzekł uroczystym tonem, jak gdyby sam
fakt należenia do jego uczniów powinien był zniszczyć w zarodku
wszelkie złe instynkty w sercach młodziutkich, niedoskonałych
śmiertelników. – Aniu, stań przed tablicą. Pozostaniesz tam resztę
popołudnia!
Ania stokroć wolała zostać wysmaganą biczem niż znieść tę karę,
która przy jej wrażliwym usposobieniu równała się policzkowi.
Posłuchała jednak, blada, osłupiała. Pan Phillips, wziąwszy kredę do
ręki, napisał na tablicy nad jej głową:
„Andzia Shirley ma bardzo brzydki charakter. Andzia Shirley
powinna starać się panować nad swą złością” i następnie odczytał
głośno te wyrazy tak, by nawet najmłodsi, którzy jeszcze nie umieli
dobrze czytać, mogli to zrozumieć.
I Ania stała resztę popołudnia z tym napisem nad głową. Nie płakała
jednak ani nie pochyliła głowy. Gniew w jej duszy wrzał jeszcze zbyt
silnie i dodawał jej sił w tym strasznym upokorzeniu. Z palącymi
policzkami gniewnie odtrącała spojrzenia Diany, pełne oburzenia
ruchy głowy Karola Sloane i złośliwy uśmiech Józi Pye. Na Gilberta
ani spojrzała. Nigdy już nań nie spojrzy! Nigdy nie przemówi do
niego!
WKLEJKA DO ZESZYTU UCZNIOWSKIEGO
1. Otwórz plik „Ania” znajdujący się na pulpicie.
2. Przeczytaj uważnie tekst, a następnie wykonaj polecenia:
a) zmień czcionkę na Arial pkt 12,
b) imię i nazwisko autorki wyrównaj do prawego marginesu
c) tytuł książki wyśrodkuj, zastosuj czcionkę pkt 14 pogrubioną
d) wyjustuj cały tekst zaczynający się od słowa Gilbert
e) ustal wcięcia wszystkich wypowiedzi bohaterów na 3 cm od strony lewej
f) wybierz dwa dowolne niekolejne akapity i zmień kolor czcionki na zielony
g) w całej wypowiedzi nauczyciela dotyczącej Ani zastosuj kursywę
h) zaznacz na czerwono te fragmenty tekstu, które mówią o wyglądzie fizycznym
Ani
i) korzystając z menu Edycja znajdź wszystkie wyrazy Ania i zamień je na Anka
j) zastosuj w dokumencie nagłówek „ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA” oraz
stopkę „WARTO PRZECZYTAĆ”
k) wyszukaj w zasobach Internetu grafikę pasująca tematycznie do tekstu i
zastosuj ją w całym dokumencie jako znak wodny.
l) zastosuj w dokumencie ciekawe obramowanie strony
3. Zapisz zmiany w dokumencie i zmień jego nazwę na „WZGÓRZE”

Podobne dokumenty