Agata Wiącek SCENARIUSZ ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCEGO

Transkrypt

Agata Wiącek SCENARIUSZ ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCEGO
Agata Wiącek
SCENARIUSZ ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCEGO
przeprowadzonego dn. 26. I. 2012
Grupa: 3-latki
Temat: Osłuchanie z piosenką «Przyszła zima»
Cele:
poznawczy- zapoznanie z treścią piosenki „Przyszła zima”
kształcący- rozwijanie słuchu muzycznego i poczucia rytmu
wychowawczy- wdraŜanie do uwaŜnego słuchania poleceń i objaśnień nauczycielki
Cele ogólne
Rozwijanie:
— wraŜliwości na piękno otaczającego świata
— zainteresowań muzycznych
— umiejętności słuchania muzyki
— zdolności muzycznych
(uwraŜliwienie na melodię, rytm, tempo i dynamikę)
Cele szczegółowe
dziecko:
— odpowie na proste pytania związane z zimą i dotyczące treści piosenki
— aktywnie uczestniczy w zabawie muzycznej ilustrowanej ruchem
— powtórzy i wyartykułuje proste sekwencje rytmiczne (przy-szła, zi-ma, bia-ła, zi-ma, pada, pa-da, śnieg)
— z uwagą wysłucha nowej piosenki
— zagra rytm piosenki na prostym instrumencie wykonanym z plastikowego kubka, gumki i
pasków krepiny
— róŜnicuje muzykę głośną i cichą
— zaśpiewa refren piosenki
— porusza się zgodnie z słuchaną muzyką
Zagadnienia programowe
1.Słuchanie muzyki i uczenie się jej rozumienia:
-śpiewanie piosenek z dziecięcego repertuaru o.8, p.1
- reagowanie na zmiany dynamiki, tempa i barwy dźwięków o.8, p.2
-słuchanie piosenek z tekstem o treści zrozumiałej dla dzieci ilustrowanych zabawką lub
obrazkiem o.8, p.4
- słuchanie utworów muzyki powaŜnej i wykorzystanie ich do prostych zabaw o.8, p.4
2. Wykorzystywanie instrumentów róŜnego typu do gry i akompaniowania o.8, p.3
3. Uczenie się i śpiewanie piosenek o róŜnej treści, ćwiczenia rytmiczne w oparciu o treść
piosenki o.8, p.1
4. Wyzwalanie ekspresji ruchowej podczas słuchania muzyki o.8, p.1
Formy muzyczne:
•Śpiew i ćwiczenia mowy (ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne)
•Ruch przy muzyce
•Gra na instrumentach
•Słuchanie muzyki
Metody:
•Aktywnego słuchania muzyki
•Pedagogika zabawy Klanza
•Ekspresji ruchowej
Pomoce:
magnetofon, płyty CD, 3 ilustracje do piosenki, instrument dla kaŜdego dziecka wykonany z
plastikowego kubka, gumki i pociętej w paski krepiny, dzwonki.
Przebieg zajęcia
1.Wprowadzenie dzieci na salę marszem po obwodzie koła
2.Powitanie muzyczne „Wszyscy są, witam was
Zaczynamy juŜ czas,
Jestem ja, jesteś ty,
Raz, dwa, trzy…”/3x
3.Zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw muzycznych o tematyce zimowej. Pytania do
dzieci:
— jak nazywa się «biała» pora roku?
— co najczęściej lepią dzieci ze śniegu?
— jakie znacie zimowe zabawy na śniegu?
Zabawa ze śpiewem ilustrowana ruchem «Wesołe bałwanki» do muzyki pedagogika zabawy
Klanza «Pada, śnieŜek», pomoc: kubeczki z przyklejonymi paskami krepiny
Pada śnieŜek, pada śnieŜek (rytmiczne wznoszenie i opuszczanie rąk z kubeczkiem w ręku)
Wieje, wieje wiatr /x2 (poruszanie dłońmi nad głowa w jedną i drugą stronę)
Jedna kula- pac ( wysunięcie ręki do przodu i klaśnięcie w drugą na mocniejszy akcent-pac)
Druga kula-pac
A bałwanki w kapeluszu tańczą (obrót dookoła własnej osi z kapeluszem- kubkiem na głowie)
4.Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne (kubeczki z krepiną)
«Zimowy wiatr»- dmuchanie w paseczki krepiny (wciąganie powietrza nosem i wydech
ustami).
Zabawa rytmiczna «Biała zima»- dzieci powtarzają rytmicznie tekst po nauczycielu
jednocześnie klaszcząc lub tupiąc:
Przy-szła zi-ma bia-ła zi-ma pa-da, pa-da śnieg.
5.Słuchanie nowej piosenki śpiewanej przez nauczyciela:
I Napadało śniegu białego
Na podwórku koło domu naszego
R: Przyszła zima biała zima pada, pada śnieg/ bis
II Zasypało schody i ganek
Na podwórku stoi biały bałwanek
R: Przyszła zima biała zima pada, pada śnieg/ bis
III Biały śnieŜek z nieba wciąŜ leci
Zima sypie go w prezencie dla dzieci
R: Przyszła zima biała zima pada, pada śnieg/ bis
6.Krótkie omówienie treści piosenki przy trzech ilustracjach
7.Zabawa ruchowa utrwalająca melodię i słowa nowej piosenki.
Nauczyciel umieszcza 3 obrazki przedstawiające poszczególne zwrotki piosenki, w róŜnych
miejscach sali. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie wybranej zwrotki przez nauczyciela i
podejście do odpowiedniej ilustracji. Podczas refrenu wszyscy rytmicznie klaszczą i śpiewają
poznany tekst.
8. Zaproszenie trojga chętnych dzieci do indywidualnego zaśpiewania przez mikrofon
nauczonej piosenki.
Zwrotki piosenki dzieci śpiewają kolejno, natomiast refren śpiewają razem.
9.Zabawa uwraŜliwiająca na dynamikę „Cicho-głośno”
Pytania do dzieci:
— do czego słuŜy muzyka? ( słuchania, śpiewania, grania i tańczenia)
— jak moŜemy słuchać muzyki? (głośno lub cicho)
— prezentacja dwóch dzwoneczków. Zadaniem dzieci jest wskazanie, który dzwoni cicho, a
który głośno. Gdy nauczyciel gra na duŜym dzwonku dzieci rytmicznie powtarzają: „głośno,
głośno”- z odpowiednim natęŜeniem głosu, gdy gra dzwonek mały dzieci cichutko
wypowiadają: „cicho, cicho”.
10. Gra na instrumentach
Nauczyciel przy akompaniamencie śpiewa poznaną piosenkę, a dzieci śpiewają i grają jej
refren na plastikowych kubeczkach z gumką.
11. PoŜegnanie muzyczne

Podobne dokumenty