Zrozumieē indywidualne potrzeby dziecka

Transkrypt

Zrozumieē indywidualne potrzeby dziecka
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Katarzyna LeÊniewska
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka
– scenariusz spotkania z rodzicami
Cele spotkania:
l
ustalenie wspólnego rozumienia terminów „indywidualne potrzeby” i „specjalne
potrzeby”,
l
zapoznanie ze zmianami prawnymi w obszarze zasad udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
l
identyfikacja korzyÊci i trudnoÊci wynikajàcych ze wspólnej edukacji dzieci ze
specjalnymi potrzebami i ich rówieÊników,
l
identyfikacja stereotypów w myÊleniu o indywidualnych potrzebach dzieci,
l
zapoznanie z metodami pracy z dzieçmi o indywidualnych potrzebach edukacyjnych.
Metody pracy:
l
wykład (wspierany prezentacjà multimedialnà),
l
praca w grupach,
l
dyskusja,
l
rozmowa kierowana.
Materiały pomocnicze:
l
prezentacja multimedialna (przykład znajduje si´ w załàczniku nr 1), laptop,
rzutnik, ekran oraz wydruk prezentacji (powielony dla ka˝dego rodzica),
l
kartki A4 i długopisy,
l
paski z pytaniami dla małych grup,
l
flipchart i mazaki,
l
wzory arkuszy IPET, KIPU do skopiowania dla rodziców znajdujà si´ w artykułach
C 2 (s. 8–10) i C 3 (s. 8–14), arkusz PDW w załàczniku nr 2 niniejszego artykułu.
Czas trwania zaj´ç:
Około 90 minut.
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
1
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Wykorzystanie scenariusza
l
Niniejszy scenariusz mo˝e byç wykorzystany jako temat zebrania z rodzicami lub odr´bnego spotkania warsztatowego.
l
Kontynuacjà tego spotkania mo˝e byç cykl rozmów o funkcjonowaniu
dziecka z ró˝nego rodzaju specjalnymi potrzebami wÊród pozostałych
dzieci z klasy, np. Zrozumieç dziecko z ADHD, Czy dyslektycy obni˝ajà
„poziom” w klasie?, Uczeƒ z niepełnosprawnoÊcià ruchowà jako członek
społecznoÊci klasowej. Te czy podobne tematy warto poruszaç, jeÊli w klasie (lub w innych klasach, z którymi uczniowie utrzymujà kontakt) uczà si´
dzieci z danà trudnoÊcià lub gdy przygotowujemy społecznoÊç klasowà na
przyj´cie takiego dziecka.
l
Krzesła w czasie spotkania warto ustawiç w kràg lub podkow´. Wa˝ne jest,
aby rodzice mogli w sposób swobodny przemieszczaç si´ w czasie proponowanych çwiczeƒ i dobrze widzieç przedstawianà prezentacj´.
Przebieg zaj´ç
1. Rozpocz´cie spotkania. Nauczyciel wita rodziców i przedstawia im cele spotkania (slajd nr 2). Wa˝ne jest, aby zaznaczył, ˝e poruszany temat dotyczy ka˝dego
dziecka z klasy, bo wszyscy – niezale˝nie od tego, jakie mamy potrzeby – uczymy
si´ ˝yç razem.
2. Nasze potrzeby. Nauczyciel prezentuje rodzicom slajd nr 3 i omawia, czym sà
potrzeby. Wa˝ne jest, aby posługiwał si´ prostym j´zykiem i przykładami. Np.
odnoszàc si´ do potrzeb obiektywnych, mo˝e powiedzieç, ˝e sà to te potrzeby,
na których powstawanie nie mamy wpływu, bo nikt z nas nie ma wpływu na to,
˝e potrzebuje np. jeÊç (zaspokajaç głód), spaç (wypoczywaç), czuç si´ bezpiecznie
(nie mieç poczucia zagro˝enia ˝ycia czy zdrowia). W podstawowym wymiarze
to nasze potrzeby wspólne. Jednak jeÊli ktoÊ ma potrzeb´ jedzenia w gronie
rodziny, to mo˝emy mówiç, ˝e jest to jego wa˝na subiektywna potrzeba (bo
wykracza ju˝ poza sam fakt zaspokajania głodu).
Ró˝nie te˝ zaspokajamy swoje potrzeby. Sà np. dzieci, które idàc do pierwszej
klasy, aby zaspokoiç swojà potrzeb´ bezpieczeƒstwa, potrzebujà zapewnienia
rodzica, ˝e przyjdzie po nie o okreÊlonej porze. Sà te˝ takie, które potrzebujà
przynieÊç ze sobà maskotk´, która jest „przedłu˝eniem” domu, albo takie, które,
˝eby si´ czuç bezpiecznie, przez pierwsze dni chcà nie odst´powaç nauczyciela,
bo jako dorosły daje im poczucie bezpieczeƒstwa itd. Na zaspokajanie naszych
potrzeb majà równie˝ wpływ nasze ograniczenia. Dla przykładu realizacja
potrzeby samodzielnoÊci mo˝e byç ograniczona niepełnosprawnoÊcià fizycznà.
Wówczas potrzebujemy wsparcia osób trzecich. Dziecko, które ma pora˝enie
czterokoƒczynowe, b´dzie miało np. kłopot w zakresie samoobsługi – b´dzie
2
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
wymagało albo bezpoÊredniej pomocy osób trzecich przy czynnoÊciach samoobsługowych, albo wsparcia w postaci dodatkowych oddziaływaƒ (rehabilitacji,
odpowiedniej stymulacji, motywowania do podejmowania wysiłku itp.).
3. Podwójny kràg. Nauczyciel zaprasza rodziców do çwiczenia (opis na slajdzie
nr 4). Przesuni´cia w kr´gu trwajà tak długo, a˝ ka˝dy rodzic z kr´gu zewn´trznego
porozmawia z ka˝dym rodzicem z kr´gu wewn´trznego. Nast´pnie nauczyciel
prosi, aby rodzice usiedli i pyta ich o refleksje:
l
Czy potrzeba Paƒstwa dziecka i te potrzeby, o których mówili rodzice innych
dzieci, były takie same?
l
Na czym polegały podobieƒstwa i ró˝nice?
Warto, aby podsumowujàc, nauczyciel zaznaczył, ˝e obecne zmiany w prawie oÊwiatowym majà na celu wyjÊcie naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów.
4. Co mówi prawo o potrzebach dzieci?* Przedstawienie fragmentu prezentacji
dotyczàcego zaspokajania indywidualnych potrzeb (slajdy 5–10). Komentarze do
slajdów mogà byç nast´pujàce:
Slajd nr 5 – Nauczyciele w wi´kszym stopniu skoncentrujà si´ na indywidualnoÊci
ka˝dego dziecka. Naszym zadaniem, jako osób uczàcych, jest uwa˝ne obserwowanie tego, co dziecko potrafi, z czym ma jeszcze trudnoÊci i takie przekazywanie
wiedzy i kształtowanie umiej´tnoÊci, ˝eby mogło sobie lepiej radziç w szkole,
czyli indywidualizacja pracy. Nie oznacza to, ˝e teraz nauczyciele podzielà lekcj´
na kilkuminutowe „odcinki” i b´dà po kolei pracowaç z ka˝dym dzieckiem. Taki
sposób pracy byłby zupełnie nieefektywny. Oznacza to natomiast, ˝e w wi´kszym
stopniu b´dziemy wykorzystywaç prac´ w grupach, ˝e b´dziemy dzieciom dawaç
zadania o ró˝nym stopniu trudnoÊci, nie wszystkie dzieci b´dà musiały wykonywaç jednakowà liczb´ çwiczeƒ. Podczas samodzielnej pracy dzieci nauczyciel
b´dzie pomagał indywidualnie tym dzieciom, które potrzebujà dodatkowego
wsparcia. Zindywidualizowana praca zakłada równie˝ wykorzystywanie gier,
zabaw i innych aktywnoÊci (plastycznych, ruchowych itp.) sprzyjajàcych uczeniu
si´ – lepszemu utrzymaniu przez nie koncentracji, zwi´kszeniu motywacji do nauki,
uczeniu si´ wielozmysłowemu, które jest korzystne dla dzieci w tym wieku.
Wszystko zale˝y od tego, czego dziecko potrzebuje i jakie ma mo˝liwoÊci. JeÊli
* Podstawa prawna dla omawianych na spotkaniu zmian: szeÊç rozporzàdzeƒ z 17 listopada 2010 r.: 1. Rozporzàdzenie
Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych
przedszkolach, szkołach i placówkach (DzU nr 228, poz. 1487), 2. Rozporzàdzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie
warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzie˝y niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodost´pnych lub integracyjnych (DzU nr 228, poz. 1490),
3. Rozporzàdzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla
dzieci i młodzie˝y niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach
oraz w oÊrodkach (DzU nr 228, poz. 1489), 4. Rozporzàdzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniajàce rozporzàdzenie
w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (DzU nr 228, poz. 1491), 5. Rozporzàdzenie Ministra Edukacji Narodowej
zmieniajàce rozporzàdzenie w sprawie ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej (DzU nr 228, poz. 1492), 6. Rozporzàdzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych
(DzU nr 228, poz. 1488) oraz dwa rozporzàdzenia i ustawa w trakcie zmian: Rozporzàdzenie w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, Rozporzàdzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola
oraz szkół publicznych. Trwajà prace nad zmianà ustawy o systemie oÊwiaty.
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
3
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
nauczyciel zaobserwuje u dziecka pewne zdolnoÊci, b´dzie mu dawał zadania
wykraczajàce poza standardowe wymagania – aby dziecko mogło „iÊç naprzód”,
a nie powtarzaç to, co ju˝ wie i potrafi. Dzieci potrzebujàce szczególnego
wsparcia lub o ponadprzeci´tnych zdolnoÊciach otrzymajà wsparcie w postaci
dodatkowych zaj´ç.
Slajd nr 6 – Na slajdzie widzicie Paƒstwo list´ grup dzieci, które mogà wymagaç
szczególnego wsparcia. O takich dzieciach mówimy, ˝e majà specjalne potrzeby
edukacyjne. Warto w tym miejscu powiedzieç, jak nale˝y rozumieç poszczególne
okreÊlenia:
Kiedy mówimy o indywidualnych potrzebach, chodzi o dostrzeganie tego, ˝e
ka˝de dziecko jest inne. Wa˝ne jest, aby to widzieç i szanowaç. Indywidualizowanie pracy na zaj´ciach b´dzie polegało na takiej organizacji lekcji, by ka˝de
dziecko mogło z niej korzystaç w sposób efektywny.
Kiedy mówimy o specjalnych potrzebach, chodzi o dostrzeganie tego, ˝e sà
dzieci, które wymagajà wi´kszego wsparcia, by mogły zaspokoiç swoje potrzeby
edukacyjne i rozwojowe. Indywidualizacja pracy z grupà dzieci b´dzie polegała na
pewnych dostosowaniach, umo˝liwiajàcych im dobre funkcjonowanie w szkole.
List´ grup dzieci, które potencjalnie b´dà potrzebowały takiego wsparcia, widzicie Paƒstwo na slajdzie. Wa˝ne, ˝eby podkreÊliç, ˝e lista ta nie jest zamkni´ta.
Oznacza to, ˝e ka˝de dziecko wymagajàce szczególnej pomocy powinno jà
otrzymaç, niezale˝nie od tego, czy mieÊci si´ w którejÊ wymienionej tu kategorii.
Slajd nr 7 – Paƒstwo, rodzice, wiecie najwi´cej o funkcjonowaniu Waszych dzieci.
JeÊli mamy byç skuteczni jako szkoła w udzielaniu wsparcia uczniom, potrzebujemy zjednoczenia wysiłków z rodzicami. Dlatego chcemy z Paƒstwem współpracowaç na co dzieƒ. Szczególnà formà współpracy b´dzie zapraszanie tych rodziców, których dzieci majà specjalne potrzeby edukacyjne, do pracy w zespołach
powoływanych dla ka˝dego takiego dziecka. Celem spotkaƒ b´dzie wypracowanie optymalnej oferty wsparcia. O terminie i mo˝liwoÊci wzi´cia udziału w posiedzeniach, a tak˝e o ostatecznych ustaleniach b´dziecie Paƒstwo informowani
przez dyrektora.
Slajd nr 8 – Na posiedzeniach takiego zespołu rodzice spotkajà si´ z nauczycielami i specjalistami. Dyrektor mo˝e zaprosiç na posiedzenie zespołu równie˝
pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznej, a rodzic – dowolnà osob´,
która w jego przekonaniu mo˝e pomóc w procesie udzielania pomocy dziecku
(np. lekarza, rehabilitanta, terapeut´ dziecka, instruktora zaj´ç, w których dziecko
uczestniczy poza szkołà, przedstawiciela organu prowadzàcego). By zapewniç
maksymalny komfort, poczucie bezpieczeƒstwa i uszanowaç Paƒstwa prawo do
decydowania o losach dziecka, pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole
jest bezpłatna i dobrowolna, a wszystkie osoby bioràce udział w spotkaniach
zespołu sà zobowiàzane do zachowania tajemnicy.
4
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Slajd nr 9 – Podczas poszczególnych spotkaƒ zespół b´dzie dokumentował
swojà prac´ w sposób przewidziany rozporzàdzeniem. Wzory dokumentów
macie Paƒstwo w materiałach z dzisiejszego spotkania (jeÊli rodzice zgłoszà takà
potrzeb´, nauczyciel mo˝e krótko omówiç arkusze).
Slajd nr 10 – Przedstawienie wniosków.
5. Nasze dzieci w jednej klasie – szansa czy zagro˝enie? Nauczyciel prosi rodziców,
by podzielili si´ na cztery grupy. Ka˝dej grupie daje kartk´ oraz marker. Zadaje
grupom po jednym z poni˝szych tematów (slajd nr 11):
l
Jakie korzyÊci dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wynikajà
z faktu uczenia si´ wraz z rówieÊnikami w szkole ogólnodost´pnej?
l
Jakie korzyÊci dla pozostałych uczniów wynikajà z faktu uczenia si´ wspólnie
z rówieÊnikami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?
l
Jakie trudnoÊci mogà wynikaç z faktu uczenia si´ dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wspólnie z rówieÊnikami w szkole ogólnodost´pnej?
l
Jakie trudnoÊci dla pozostałych dzieci wynikajà z faktu uczenia si´ wspólnie
z rówieÊnikami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?
Omówienie: Nauczyciel prosi o przedstawienie pracy grup i zach´ca do dyskusji.
Na zakoƒczenie rozmowy proponuje prezentacj´ pracy wszystkich grup i refleksj´
nad tak zrobionym „bilansem zysków i strat”. Warto, aby nauczyciel wspólnie
z rodzicami zastanowił si´, czy i w jaki sposób mamy wpływ na przekraczanie
poszczególnych opisanych trudnoÊci.
6. Jak poukładaç te „puzzle”? Nauczyciel zaprasza rodziców do rozmowy w parach
na nast´pujàce tematy (slajd nr 12):
l
Jak ludzie nieznajàcy funkcjonowania dziecka ze specjalnymi potrzebami
mogà to dziecko postrzegaç? Co myÊlà, jakie emocje im towarzyszà?
l
Jak według Paƒstwa dziecko ze specjalnymi potrzebami postrzega innych ludzi?
l
Jak rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami postrzega swoje dziecko?
l
Jak rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami postrzega innych ludzi?
7. Podsumowanie. Po zakoƒczeniu rozmów w parach nauczyciel pyta na forum
grupy: Co mo˝emy wspólnie zrobiç, ˝eby wszyscy w naszej klasie czuli si´ dobrze
i odnaleêli swoje miejsce? Czego od siebie nawzajem oczekujemy?
Pomysły zgłaszane podczas burzy mózgów nauczyciel mo˝e porzàdkowaç,
spisujàc, co mo˝e zrobiç on jako nauczyciel, co nale˝y do specjalistów, co mogà
zrobiç rodzice i co mogà zrobiç same dzieci. Wa˝ne jest, aby podczas rozmowy
poruszyç kwesti´ tego, jak przygotowaç dzieci do wspólnego funkcjonowania
w jednej klasie.
8. Zakoƒczenie. Nauczyciel podsumowuje krótko efekty pracy i dzi´kuje rodzicom
za aktywny udział w spotkaniu.
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
5
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Załàcznik nr 1 – Przykład prezentacji multimedialnej do wykorzystania na
spotkaniu z rodzicami
Zrozumieç indywidualne potrzeby
1
Cele spotkania
l
Ustalenie wspólnego rozumienia terminów „indywidualne potrzeby”
i „specjalne potrzeby”.
l
Zapoznanie ze zmianami prawnymi w obszarze zasad udzielania pomocy
psychologiczno-pedagogicznej.
l
Identyfikacja korzyÊci i trudnoÊci wynikajàcych ze wspólnej edukacji dzieci
ze specjalnymi potrzebami i ich rówieÊników.
l
Identyfikacja stereotypów w myÊleniu o indywidualnych potrzebach dzieci.
l
Zapoznanie z metodami pracy z dzieçmi o indywidualnych potrzebach
edukacyjnych.
2
6
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Potrzeby – co to takiego?
l
l
l
l
l
l
l
3
Potrzeby ludzkie to przejaw zale˝noÊci człowieka od otoczenia.
Potrzeby ma ka˝dy człowiek, niezale˝nie od płci, wieku, rasy i innych
uwarunkowaƒ.
Cz´Êç z nich ma charakter obiektywny – jak potrzeba po˝ywienia,
wypoczynku, bezpieczeƒstwa.
Ró˝nimy si´ sposobem zaspokajania swoich potrzeb, np. ka˝dy z nas
potrzebuje wypoczynku, ale jednemu wystarczy 7 godzin snu, a inny
potrzebuje 9 godzin.
Potrzeby obiektywne pociàgajà za sobà potrzeby subiektywne (to, co
my sami postrzegamy jako naszà potrzeb´, choç obiektywnie nie jest
nam niezb´dne do funkcjonowania) – to obszar ró˝nic mi´dzy nami.
Brak zaspokojenia potrzeby wprowadza jednostk´ w stan napi´cia
psychicznego, stanowiàcego cz´sto motyw do działania w kierunku
zaspokojenia potrzeby.
W trakcie ˝ycia uczymy si´ w sposób coraz bardziej samodzielny
zaspokajaç swoje potrzeby. Jednak sà sytuacje w których nie jesteÊmy
w stanie poradziç sobie z tym sami – wówczas potrzebujemy wsparcia.
Zadanie
Zapraszam do podwójnego kr´gu!
l
PomyÊlcie paƒstwo o jednej wa˝nej z punktu widzenia Waszego dziecka
potrzebie.
l
Ustawcie si´ w dwóch kr´gach (wewn´trznym i zewn´trznym) tak,
byÊcie stali twarzami do siebie. Utworzycie w ten sposób pary.
l
Powiedzcie osobie stojàcej naprzeciw: Jestem mamà/tatà… (imi´),
wa˝ne dla mojego dziecka jest… (potrzeba).
l
Na mój znak kràg zewn´trzny przesuwa si´ o jednà osob´, zgodnie
z ruchem wskazówek zegara.
l
Powtórzcie swojà informacj´ osobie stojàcej naprzeciw.
4
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
7
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Zmiany prawne
Podstawowe zało˝enia:
l
Zwrócono szczególnà uwag´ na koniecznoÊç rozpoznawania
i zaspokajania indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych,
a tak˝e rozpoznawania mo˝liwoÊci psychofizycznych uczniów.
l
Zwrócono uwag´ na potrzeb´ identyfikowania zdolnoÊci uczniów.
l
Zobowiàzano nauczycieli do indywidualizowania pracy na obowiàzkowych i dodatkowych zaj´ciach – zgodnie z potrzebami i mo˝liwoÊciami
uczniów.
5
Dzieci ze specjalnymi potrzebami
6
8
Czyli dla kogo pomoc?
Uczniowie z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego:
l z niepełnosprawnoÊciami (niesłyszàcy i słabo słyszàcy; niewidomi
i słabo widzàcy; z niepełnosprawnoÊcià ruchowà, w tym z afazjà;
z upoÊledzeniem umysłowym
w stopniu lekkim; z upoÊledzeniem
umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym; z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera; z niepełnosprawnoÊciami
sprz´˝onymi),
l niedostosowani społecznie,
l zagro˝eni niedostosowaniem
społecznym.
Uczniowie z innymi orzeczeniami,
opiniami i zdiagnozowani w szkole:
l szczególnie uzdolnieni,
l ze specyficznymi trudnoÊciami
w uczeniu si´,
l z zaburzeniami komunikacji
j´zykowej,
l z chorobami przewlekłymi,
l w sytuacji kryzysowej lub
traumatycznej,
l z niepowodzeniami
edukacyjnymi,
l zaniedbani Êrodowiskowo,
l z trudnoÊciami adaptacyjnymi,
l inni.
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Wa˝na rola rodziców
Rodzic jest wa˝nym ogniwem procesu udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
l
wiedza rodzica o funkcjonowaniu dziecka jest bezcenna z punktu
widzenia szkoły,
l
zakładamy partnerskà współprac´ na co dzieƒ i w ramach
powoływanych zespołów dla dzieci ze specjalnymi potrzebami
edukacyjnymi,
l
rodzic ma prawo do pełnej informacji oraz do współdecydowania
w sprawach dotyczàcych dziecka.
7
Osoby uczestniczàce w spotkaniach zespołu
l
nauczyciele
l
wychowawcy grup
rodziców ucznia o terminie
wychowawczych
spotkania zespołu
l
l
dyrektor informuje
specjaliÊci prowadzàcy
zaj´cia z uczniem
Członkowie
zespołu
Inne osoby
(np. lekarz, pedagog,
psycholog, logopeda,
l
na wniosek
dyrektora
inny specjalista,
przedstawiciel organu
prowadzàcego)
Rodzice
ucznia
Przedstawiciel
poradni
psychologiczno-pedagogicznej
(w tym poradni
specjalistycznej)
l
na wniosek
rodzica ucznia
8
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
9
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Sposób dokumentowania
Dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego:
l
indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET).
Dla dzieci z innymi orzeczeniami i opiniami poradni psychologiczno-pedagogicznej, a tak˝e tych, u których na terenie szkoły zaobserwowano
specjalne potrzeby edukacyjne:
l
karta indywidualnych potrzeb ucznia (KIPU),
l
plan działaƒ wspierajàcych (PDW).
9
Wnioski
l
Ka˝de dziecko potrzebujàce wsparcia ma takie wsparcie otrzymaç.
l
Indywidualizacja dotyczy ka˝dego, a szczególne dostosowania sà
potrzebne niektórym dzieciom.
l
Indywidualizacja nie oznacza pracy na lekcji po dwie minuty oddzielnie
z ka˝dym dzieckiem – to sposób organizacji zaj´ç.
l
Wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami b´dzie wa˝nym
zadaniem, ale nie b´dzie odbywaç si´ kosztem innych dzieci.
10
10
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Zadanie
Zapraszam do pracy w 4 grupach:
1. Jakie korzyÊci dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
wynikajà z faktu jego uczenia si´ wraz z rówieÊnikami w szkole
ogólnodost´pnej?
2. Jakie korzyÊci dla pozostałych uczniów wynikajà z faktu uczenia si´
wspólnie z rówieÊnikami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?
3. Jakie trudnoÊci mogà wynikaç z faktu uczenia si´ dziecka
ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wspólnie z rówieÊnikami
w szkole ogólnodost´pnej?
4. Jakie trudnoÊci dla pozostałych dzieci wynikajà z faktu uczenia si´
wspólnie z rówieÊnikami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?
11
Dyskusja – Jak poukładaç te „puzzle”?
Zastanówcie si´ Paƒstwo nad nast´pujàcymi pytaniami:
l
Jak ludzie nieznajàcy funkcjonowania dziecka ze specjalnymi potrzebami
mogà to dziecko postrzegaç? Co myÊlà, jakie emocje im towarzyszà?
l
Jak według Paƒstwa dziecko ze specjalnymi potrzebami postrzega innych
ludzi?
l
Jak rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami postrzega swoje dziecko?
l
Jak rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami postrzega innych ludzi?
l
Co mo˝emy wspólnie zrobiç, ˝eby wszyscy w naszej klasie czuli si´ dobrze
i odnaleêli swoje miejsce?
12
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
11
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
Załàcznik nr 2 – Plan działaƒ wspierajàcych – wzór
Pieczàtka szkoły
Plan działaƒ wspierajàcych
Dane ucznia
imi´ i nazwisko
data urodzenia
miejsce zamieszkania
Dane szkoły/
placówki
nazwa i adres
Dane kontaktowe
rodziców/opiekunów prawnych
matka/prawny opiekun
(imi´ i nazwisko, miejsce
ojciec/prawny opiekun
oznaczenie klasy/grupy
zamieszkania, telefon,
e-mail)
Dane dotyczàce
planu
data opracowania
czas realizacji planu
CELE
ogólne wspólne dla
wszystkich nauczycieli i specjalistów
uczàcych dziecko
szczegółowe
(operacyjne)
ZALECENIA DO PRACY
dostosowania
rodzaj działaƒ
kto i w ramach jakich zaj´ç?
(jacy nauczyciele/specjaliÊci)
w zakresie przygotowania Êrodowiska
zewn´trznego
(budynek, sala
lekcyjna)
w zakresie treÊci
nauczania na
obowiàzkowych
i dodatkowych
zaj´ciach
NA
KO
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
ODA
E
ZG
NI
12
PIO WA
Zrozumieç indywidualne potrzeby dziecka – scenariusz spotkania z rodzicami
Współpraca z rodzicami i placówkami wspierajàcymi szkoł´
w zakresie sposobów przekazywania
treÊci (wiedza
i umiej´tnoÊci)
w zakresie sprawdzania wiedzy
i umiej´tnoÊci
w zakresie oceniania
warunki i formy
dostosowaƒ na
sprawdzianach/
egzaminach
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
zakres współpracy
nauczycieli i specjalistów z rodzicami
dziecka
działania wspierajàce
rodziców ucznia
ZAKRES WSPÓŁDZIAŁANIA Z INSTYTUCJAMI
(z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli i innymi instytucjami)
nazwa instytucji
dane kontaktowe
zakres współpracy
imi´ i nazwisko
podpis
1. ……………......………………….
........................................................
2. ……………......………………….
........................................................
3. ……………......………………….
........................................................
osoby obecne na
spotkaniu zespołu
Dyrektor:
.....................................................
........................................................
Zapoznałem(-łam) si´ z indywidualnym planem wspierajàcym mojego syna/córki:
.........................................................., akceptuj´ przedstawiony zakres współpracy.
(nazwisko i imi´ dziecka)
................................
podpis rodzica, data
NA
KO
13
ODA
E
ZG
NI
Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
PIO WA

Podobne dokumenty