SCENARIUSZ ZABAW DLA DZIECI 4 – LETNICH

Transkrypt

SCENARIUSZ ZABAW DLA DZIECI 4 – LETNICH
SCENARIUSZ ZABAW DLA DZIECI 4 – LETNICH
PRZEPROWADZONYCH W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM.
PROWADZĄCA: Barbara Marciniec
TEMAT : „Ruch to zdrowie” – zabawy na świeżym powietrzu.
CELE OGÓLNE:
 Organizacja ukierunkowanej aktywności dzieci w ogrodzie
przedszkolnym.
 Zachowanie zasad bezpieczeństwa i przestrzegania norm właściwego
zachowania i współdziałania.
 Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:







bierze aktywny udział w zabawach organizowanych w ogrodzie
przedszkolnym,
sprawnie wykonuje zadania ruchowe (w miarę możliwości
indywidualnych),
właściwie reaguje na umówiony sygnał,
przestrzega reguł obowiązujących w zabawach i w sytuacjach
zadaniowych,
umiejętnie wsypuje piasek do butelki,
sprawnie toczy butelkę do wyznaczonego celu,
zna i określa kierunki w przestrzeni.
Przebieg zajęć:
1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad zachowania w czasie zajęć
w ogrodzie (bawimy się na wyznaczonym terenie, biegamy bez
potrącania, nie niszczymy roślin).
2. Zabawa ruchowa „Jestem drzewem”.
(dzieci wybierają się na spacer , przy czym osoba prowadząca wybiera za
każdym razem inny rodzaj kroków, na sygnał dzieci zamieniają się
w drzewo „wtapiają” w nie, ale przy jednym drzewie zmieszczą się tylko
trzy osoby. Dziecko, które nie znalazło swojego miejsca, również zostanie
szukającym).
3. „Zabawa w mylenie” – wspólnie z dziećmi wybieramy obiekty, które
mogłyby zagrać swoje role w zabawie, np. niebo, drzewa liściaste,
drzewa iglaste, trawa, ławka, pień. Ustalenie wspólnie i pokazanie
wspólnie z dziećmi kierunków (na wprost, nad, pod, za, z lewej,
z prawej). Na podane przez nauczyciela hasło dzieci pokazują wywołany
obiekt, przy czym nauczycielka może mylić dzieci pokazując inny
kierunek.
4. Zabawa w „ berka ogrodowego”. Berek wymyśla hasła, np. drzewo,
krzew, trawa, ziemia, dzieci na podane hasło muszą dotknąć wywołany
obiekt, jeśli im się to nie uda, zostaną schwytani przez berka i przez
jedną rundę nie mogą brać udziału w zabawie.
5. Ćwiczenie doskonalące małą motorykę oraz koordynacje wzrokowo –
ruchową „Kto nasypie najwięcej piasku do butelki”:
- zabawa w turlanie butelek z piaskiem do wyznaczonego miejsca,
- zabawa – czyja butelka poturla się najdalej,
- zabawa – czyja butelka turla sie najszybciej.

Podobne dokumenty