Wprowadzenie kanonu. Kanon

Transkrypt

Wprowadzenie kanonu. Kanon
KONSPEKT LEKCJI MUZYKI W KLASIE IV
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
OPRACOWANIE: Joanna Światłoń - Wania
MIEJSCE LEKCJI: sala lekcyjna
TEMAT LEKCJI: Wprowadzenie kanonu. Kanon „Don, don, diridiridon”,
„Panie Janie”.
CELE DYDAKTYCZNE:
• zapoznanie uczniów z formą kanonu,
• uwrażliwienie uczniów na dwu- i trzygłosowość,
• nauka kanonu „Don, don, diridiridon” i „Panie Janie”,
• interpretacja ruchowa kanonu „Panie Janie”.
WARIANT B1, ETAP III, JEDNOSTKA METODYCZNA 4
RODZAJE AKTYWNOŚCI MUZYCZNEJ:
• nauczanie śpiewu za pomocą solfeżu i ze słuchu,
• zajęcia muzyczno – ruchowe,
• kierowanie procesem twórczości muzycznej,
• nauczanie słuchania muzyki.
CZYNNOŚCI WYCHOWANIA MUZYCZNEGO:
• kształcenie głosu,
• kształcenie słuchu,
• kształtowanie podstawowych pojęć muzycznych.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• pianino,
• materiały pomocnicze: zeszyty z pięciolinią.
PRZEBIEG LEKCJI
I CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA
1. Przygotowanie klasy do zajęć muzycznych
• przygotowanie pianina.
2. Powitanie.
II WPROWADZENIE DO TEMATU ZAJĘĆ
1
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć na temat triady
harmonicznej.
• uczniowie budują trójdźwięki do zapisanych na pięciolinii dźwięków,
(załącznik 1),
• uczniowie podpisują zaznaczone na pięciolinii trójdźwięki,
korzystając z określeń: dominanta, tonika, subdominanta, (załącznik 2),
• wspólne śpiewanie piosenki z poprzednich zajęć „Jakem jechał”.
III REALIZACJA TEMATU
1. Prezentacja kanonu „Don, don, diridiridon” przez nauczyciela – śpiew z
akompaniamentem.
2. Uczniowie, wspólnie z nauczycielem, śpiewają utwór jednogłosowo.
3. Uczniowie czytają kanon solmizacją.
4. Uczniowie określają tonikę, trójdźwięk toniczny.
5. Wskazują pierwszy i ostatni dźwięk gamy.
6. Śpiewają gamę C-dur.
7. Określają, w jakiej tonacji zapisana jest ta melodia.
8. Uczniowie określają metrum kanonu.
9. Wyklaskują rytm kanonu.
10. Uczniowie śpiewają utwór jednogłosowo rytmicznie, solmizacją,
solmizacją z fonogestyką.
11. Wspólne zaśpiewanie kanonu „Don, don, diridiridon” w układzie dwu-, a
następnie trzygłosowym.
12. Uczniowie, według wskazówek nauczyciela, klaszcząc wykonują kanon
rytmiczny.
13. Odwołując się do doświadczeń z lekcji próbują stworzyć definicję
kanonu.
• zapisanie definicji na tablicy; dzieci przepisują definicję do zeszytów.
14. Nauczyciel prezentuje kanon „Panie Janie” – śpiew
z akompaniamentem.
15. Nauka kanonu ze słuchu.
16. Interpretacja ruchowa kanonu „Panie Janie”, (załącznik 3).
IV REKAPITULACJA
1. Rozmowa na temat lekcji.
2. Wspólne zaśpiewanie kanonu „Don, don, diridiridon” i „Panie Janie”.
3. Ocena aktywności dzieci.
V ZAKOŃCZENIE LEKCJI
1. Śpiewanie ulubionych piosenek.
2
Załącznik 1
Załącznik 2
Załącznik 3
• dzieci stoją w kole; w środku na krześle siedzi „Jan”, śpi
takty 1 – 2
Panie Janie,
cichy krok marszowy w prawo
Panie Janie
takty 3 – 4
rano wstań
rano wstań
takty 5 – 6
wszystkie dzwony biją
wszystkie dzwony biją
takty 7 – 8
Bim, bam, bom.
Bim, bam, bom.
drobnymi trzema krokami na palcach idą
do śpiącego (trzy ćwierćnuty i pauza
ćwierćnutowa)
biegną do tyłu w rytmie: cztery ósemki,
dwie ćwierćnuty
dzieci stoją w miejscu, trzymają
się za ręce i kołyszą nimi w przód,
w tył i w przód (pauza)
w tył, w przód, w tył (pauza)
3

Podobne dokumenty