Temat: Tajemnicza podróż po krainie baśni

Transkrypt

Temat: Tajemnicza podróż po krainie baśni
Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 08.05.2005r
w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg – Zarembiny w Rykach
Prowadzące: mgr Lidia Kalbarczyk
mgr Małgorzata Pawlik
Grupa wiekowa: 4, 5-latki
Czas trwania: 45 minut
TEMAT: Tajemnicza podróż po krainie baśni
CELE OGÓLNE:
 Ćwiczenie zdolności ekspresyjnych w różnego rodzaju dziedzinach
edukacyjnych
 Stwarzanie okazji sprzyjających aktywności werbalnej dzieci
 Rozwijanie pomysłowości i aktywności twórczej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
 Zna bajki,
 Chętnie sięga po książkę
 Rozwiązuje zagadki słowno - obrazkowe
 Rozpoznaje wizytówkę z imieniem własnym i imionami kolegów
 Dobiera podpisy do obrazków
METODY:
 Podające – baśń
 Poszukujące – samodzielnych rozwiązań
 Ekspresyjne – żywego słowa, improwizacja ruchowa, plastyczna
 Odimienna metoda nauki czytania I. Majchrzak
POMOCE:
 Ilustracje bajek z odpowiednimi podpisami – rozwiązaniami zagadek
 Wizytówki z imionami dzieci, podpisy do „ubierania” króla
 Ilustracje do bajki o smutnym królu
 Muzyka relaksacyjna i rozrywkowa
 Karty pracy
 Sylwetka krasnoludka i „czarodziejskie pudełko” z zagadkami
 Chmurki wycięte z papieru jako „planety”
 gitara
1
PRZEBIEG:
1. Powitanie. „Odwiedzamy planety” zabawa integracyjna
Dzieci tańczą w dowolny sposób przy muzyce. Na sygnał zatrzymują się i
wykonują podane zadanie.
a) Planeta przyjaźni, miłości i życzliwości – dzieci uśmiechają się do
siebie, przytulają, witają się ze sobą, mówią sobie miłe słowa
b) Planeta burz – naśladują padający deszcz, grzmot, burzę
c) Planeta pojazdów – naśladują ruchem i głosem wybrany pojazd
d) Planeta imion – odczytują wypisane imiona. Odgadują, czy na tej
planecie mieszkają dzieci z naszej grupy. Po stwierdzeniu, że nie na
dany sygnał każde dziecko głośno wypowiada swoje imię – w tym
samym czasie na dzieci spada „deszcz wizytówek” – każdy odnajduje
swoje imię.
Wizytówki dzieci przyczepiają do pustej planety, planety dzieci z grupy
„Misia Czarodzieja”
2. Zagadki obrazkowe
a) Wprowadzenie do tematu zajęć, rozwiązanie zagadki
Choć nie ma zamka ani kluczyka,
często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści
wierszyków, bajek i opowieści.
(książka)
b) Zagadki obrazkowe
Na dywanie rozłożone są ilustracje do znanych dzieciom
bajek. Każda z ilustracji przykryta jest kartonem w którym zostały
wycięte okienka odsłaniające wybrany fragment obrazka. Zadaniem
dzieci jest dopasowanie podpisów do bajek na podstawie
rozpoznanego fragmentu. Dziecko uzasadnia swoją wypowiedź
c) Krasnal psotnik z czarodziejskim pudełkiem
Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi dany
fragment.
2
Łatwo mnie poznacie,
gdy wspomnicie bajkę
Chodziłem tam w butach
i paliłem fajkę
( kot w butach )
Kto za siedmioma górami
i za siedmioma lasami,
mieszkał w chatynce maleńkiej
z siedmioma krasnoludkami?
( królewna Śnieżka )
W jakiej bajce spotkasz
dziadka z długą, siwa brodą
chałupinkę starą i sieci nad wodą.
( rybaku i złotej rybce )
Powiedz, który niedźwiadek
prosiaczka jest sąsiadem,
sąsiadem Kłapouchego
i Krzysia małego kolegą?
( Kubuś Puchatek )
Każda królewna, a tym bardziej ona,
uważać winna na wrzeciona
( Śpiąca Królewna)
Dwa łasuchy tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą.
( Jaś i Małgosia )
Na podwórku je tępiono,
kto powie dlaczego?
Gdy dorosło
łabędzie przyjęły je jak swego.
( brzydkie kaczątko )
Był bajkowym pajacykiem
co miał ludzki głos,
lecz gdy głosem tym nakłamał,
rósł mu nos.
( Pinokio)
Kto na tańcu w pałacu
czasu miał niewiele?
Kto, wybiegając z pałacu
zgubił pantofelek?
( Kopciuszek )
Kto lubi pisać drobnym
I po co kupił raz maczku paczkę?
( Kaczka Dziwaczka )
3. Zabawa przy piosence Bajeczki – książeczki
4. Zabawy w Bajkowej Krainie
a) Słuchanie opowiadania pt. „Smutny król”
W pewnym mieście żył król, który się nigdy nie uśmiechał. W pałacu
królewskim ściany były szare i puste, a wokół panowała cisza i ciemność.
Król smucił się bardzo, że jest tak smutno i nudno. Wielu śmiałków
przybywało do pałacu, aby rozweselić króla, ale nikomu się nie udało.
N - lka zawiesza na ścianie rysunek smutnego króla i wnętrza pałacu.
3
b) kąciki wesołości i śmieszności
-
kącik śmiesznych kroków – dzieci mogą tańczyć, wymyślać różne
dziwne kroki
- kącik śmiesznych figur (można tańczyć „taniec połamaniec”,
„głowa, ramiona, kolana, palec”)
Każde z nas masuje ciało, aby sprawnie pracowało.
Najpierw łydki pocieramy i kolana ugniatamy.
Teraz brzuszek rozcieramy i ramionka opukamy
Włosy nasze poburzymy i zrobimy groźne miny
- kącik śmiesznych min przy lustrze
- kącik śmiesznych głosów (np. chór zwierząt na określoną melodię)
- kącik śmiesznych palców ( dzieci pokazują sztuczki z układaniem
palców)
c) Kraina niezwykłych śmieszności, np.
–
–
–
–
co by było gdyby krowy fruwały?
co by było gdyby żaby bociany łapały?
co by było gdyby ludzie nie mieli rąk?
co by było gdyby wcale nie było nocy …………
d) Zabawy „rozśmieszamy króla” (np. zabawa „w pomidora”)
e) Jak możemy pomóc królowi? – rysunek
Dzieci rysują, wycinają i naklejają na ilustracji różne elementy
pałac i rozweselające dwór królewski i króla.
4
upiększające

Podobne dokumenty