Scenariusz zajęć dla klasy II z wykorzystaniem programu „Królik

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla klasy II z wykorzystaniem programu „Królik
Scenariusz zajęć dla klasy II z wykorzystaniem
programu
„Królik Bystrzak dla drugoklasisty”
BEZSTRESOWY SPRAWDZIAN
Temat zajęć: Międzyklasowy konkurs wiadomości i umiejętności
dla klas drugich o miano „Bystrzaka drugoklasisty”
Cele operacyjne:
Uczeń:
czyta tekst ze zrozumieniem,
uzupełnia tekst z lukami,
stosuje zasady ortograficzne,
rozpoznaje antonimy i synonimy,
samodzielnie rozwiązuje zagadki, zadania,
porządkuje liczby zgodnie z podanym warunkiem,
poprawnie wykonuje obliczenia w zakresie 100 - dodawania,
odejmowania, mnożenia i dzielenia,
odczytuje godziny na zegarze,
rozpoznaje liczby parzyste, nieparzyste,
zna budowę owadów.
Formy i metody pracy:
gra dydaktyczna - rozwiązywanie zadań problemowych,
praca indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe i program edukacyjny „Królik Bystrzak
dla drugoklasisty”,
dyplomy za pierwsze trzy miejsca oraz dyplomy za udział
w konkursie.
Warunki realizacji:
dla jednego ucznia - jedno stanowisko komputerowe
uczniowie wcześniej korzystali z programu i określonych zadań, gdy
przeprowadzano etap klasowy konkursu.
Przebieg konkursu
1. Powitanie uczestników
2. Przypomnienie zasad korzystania z komputera
3. Zapoznanie z zasadami konkursu:
a) wygrywa ten, kto rozwiąże wszystkie zadania w opcji TRENING
w najkrótszym czasie i osiągnie najwyższy poziom rozwiązań,
b) jeśli
podczas
prowadzący
konkursu
odlicza
uczestnikowi
czas
zawiesi
poświęcony
na
się
komputer,
ponowne
jego
uruchomienie.
4. Rozpoczęcie konkursu: od planszy z mapą i wejście w dowolne
zadanie – przygodę:
SEROSŁÓWKA – wpisywanie wyrazów do schematu graficznego
WĘDKOWANIE W SERZE – stosowanie zasad ortograficznych
rozpoznawanie antonimów i synonimów
SEROWE DZIAŁANIA – dodawanie i odejmowanie w zakresie 99,
układanie zadań
SE(R)KRETNE SZYFRY – czytanie ze zrozumieniem, rozwiązywanie
problemów
SE(R)KRETNE ZEGARY – odczytywanie czasu
POLICZ SIĘ Z POTWOREM – dodawanie, odejmowanie, mnożenie,
dzielenie w zakresie 100
SEROWE SERIE – rozpoznawanie liczb parzystych i nieparzystych,
wielokrotności liczb
KOLEKCJA OWADÓW – rozpoznawanie budowy owadów, rozumienie
poleceń
5. Zakończenie turnieju
Wydruk karty „TWOJE OSIĄGNIĘCIA” i porównanie rezultatów.
6. Ogłoszenie wyników
7. Rozdanie dyplomów „BYSTRZAK DRUGOKLASISTA”, gratulacje
8. Ewaluacja
Opracowała Małgorzata Dondajewska

Podobne dokumenty