szcenariusz zajęć

Transkrypt

szcenariusz zajęć
Scenariusz zajęć ruchowych z wykorzystaniem AUTOCHODZIKA
Temat: „Dziecko jako świadomy pieszy”
Grupa 5-6 latków
Termin:17.01. 2014 r.
Forma: cała grupa, trzy zespoły
Cele operacyjne:
Dziecko zna (wie):
różne typy pojazdów poruszających się po drodze
dźwięki występujące na drogach
elementy składowe samochodu
rozumie konieczność używania pasów w samochodzie
zasady ruchu prawostronnego
podstawowe figury geometryczne
rozróżnia znaczenie słów: nakaz, zakaz, ostrzeżenie
zasady przechodzenia przez jezdnię z przejściem dla pieszych bez
sygnalizacji
Dziecko potrafi:
zauważyć różnice w budowie pojazdów
rozpoznać i nazywa różne dźwięki występujące na ulicy
samodzielnie zapinać pasy w samochodzie
nazwać strony ciała
rozróżnić uczestników ruchu drogowego: piesi, kierowcy, pasażerowie
ustawić drogę poza terenem zabudowanym (gęsiego, lewą stroną)
rozpoznać znaki: nakazu, zakazu, ostrzegawcze
rozróżnia znaki po kształcie i kolorze
rozróżnia kształty przeznaczone dla pieszych
prawidłowo zachować się na przejściu dla pieszych
Pomoce dydaktyczne:
Zestaw Autochodzik, płyta CD z odgłosami ulicy, piosenka „O przechodzeniu
przez ulicę”, wiersz W. Febera pt. „Ważna widomość”, szarfy w trzech
kolorach, plansze z różnymi pojazdami poruszającymi się po drogach.
Przebieg:
1.Pojazdy
- Dzieci oglądają plansze z pojazdami i nazywają je.
- Wskazują, które z nich pełnią wyjątkową rolę.
- Dzieci oglądają elementy autochodzika – samochody, nazywają części
samochodów.
- Zabawa „Wóz Strażacki w akcji”, samochody poruszają się swobodnie.
Kierowca Straży
Pożarnej dzwoniąc, jedzie po drodze, pozostali kierowcy: zatrzymują się na
poboczu,
zwalniają i zjeżdżają nieco na pobocze, ustępując miejsca pojazdowi
uprzywilejowanemu.
2.Odgłosy ulicy
- Dzieci słuchają nagrań z odgłosami ulicy, rozpoznają odgłosy i tworzą listę
dźwięków, które łączą się niebezpieczeństwem.
3.Budowa samochodu
- Dzieci otrzymują szarfy w kolorach: niebieski, żółty, czerwony w celu
utworzenia grup. Każda grupa wykonuje polecenia nauczyciela:
Jedynki rozbierają koła samochodu i układają je obok. Ile jest kół?
Dwójki dopasowują światła. Które należy umieścić z przodu, a które z tyłu?
Trójki sprawdzają pozostałe elementy wyposażenia samochodu i umieszczają je
w odpowiednim miejscu.
4.Uczestnicy ruchu
- Dzieci wspólnie z nauczycielką ustawiają drogę bez chodnika. W ten sposób
ćwiczą zasady poruszania się pieszych poza terenem zabudowanym. Dzieci
poruszają się „gęsiego” w małych grupkach, lewą stroną ulicy lub pojedynczo i
w dużych grupach „parami”, prawą stroną ulicy.
- Dzieci słuchają wiersz W. Febera pt. „Ważna wiadomość”:
Słuchaj przechodniu!
Chcemy ci donieść.
Nie jesteś mrówką, nie jesteś słoniem.
Ty się nie schowasz w szparce jak mrówka,
Gdy śpieszy auto i ciężarówka.
Nie przypominasz słonia olbrzyma,
Który samochód w biegu zatrzyma.
Więc się rozglądaj radzimy szczerze
I z pojazdami unikaj zderzeń.
5.Przejście dla pieszych
- Dzieci z nauczycielką budują drogę dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej,
ćwiczą prawidłowe przechodzenie przez ulicę po pasach.
- Troje dzieci zakłada szarfy w trzech kolorach wsiadają do samochodów,
pozostałe dzieci grają pieszych, ćwiczą przechodzenie przez jezdnię. Kierowcy
muszą uważać na przechodniów i zatrzymać samochód przed przejściem, gdy
zbliżają się do niego piesi. Piesi natomiast muszą uważnie popatrzeć w lewo, w
prawo i jeszcze raz w lewo, zanim wejdą na pasy. Następuje zmiana ról.
6.Rodzaje znaków
- Znaki drogowe leżą w kole. Dzieci chodzą w koło. Na sygnał – znaki
ostrzegawcze!, dzieci z pierwszej grupy muszą zabrać te znaki z koła i pokazać
wszystkim. Na sygnał – znaki nakazu!, znaki zakazu! Następne grupy wykonują
takie same polecenia.
- Dzieci siedzą w kole. Na hasło: Znaki ostrzegawcze wstają wszyscy
posiadacze znaków ostrzegawczych obiegają koło w prawą stronę, za plecami
kolegów, tak, aby wrócić na swoje miejsce. Na hasło: znaki nakazu – obiegają
koło dzieci ze znakami nakazu itd.
7.Znaki dla pieszych
- Wszystkie elementy zestawu porozkładane są na podłodze, dzieci chodzą
między nimi i wybierają te, które dotyczą pieszych: zebra, sygnalizacja
świetlana, niektóre znaki drogowe.
Nauczyciel objaśnia znaczenie każdego znaku.
- Dzieci zakładają znaki na słupki i ustawiają je w odpowiednich miejscach przy
drodze
8. Zabawa ruchowa przy piosence „O przechodzeniu przez ulicę”
- Ilustrowanie treści utworu gestem, ruchem.
Piosenka:
I. Zanim ulicę przekroczysz,
Otwórz szeroko swe oczy,
Bo to bardzo ważna rzecz,
By się na baczności mieć.
II. Najpierw w lewo, w prawo potem,
Jeszcze w lewo spójrz z powrotem,
Jeśli droga wolna już,
Swe kroki kieruj pewnie w przód.
III. Sprawa jest o tyle łatwa,
Jeśli są na przejściu światła,
One drogę nam wskazują,
Czy przechodzić informują.
IV. Gdy zielone sygnał daje,
Wnet przed siebie ruszaj śmiało,
Gdy czerwone daje znak,
To nadal w miejscu musisz stać.
9. Wyścigi zespołów
- Dzieci ustawione w trzech rzędach, założone samochody. Wykorzystanie
pachołków z autochodzika. Dzieci jadą samochodem, slalomem i wracają na
start, przekładają samochód i tak do ostatniego zawodnika.
- Wszyscy wspólnie wkładają elementy autochodzika do odpowiednich worków
i układają w namiocie.
- Podziękowanie wszystkim uczestnikom za zabawę.

Podobne dokumenty