Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia
się ze środkowym będącym w linii obrony, gdy drużyna przyjmuje
zagrywkę.
ZASADY GRY:
Siatkówka polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (najczęściej rękoma) tak,
aby przeleciała ona nad siatką i dotknęła połowy boiska należącej do przeciwnika.
Każdy zespół może wykonać trzy odbicia – odbiór, wystawa i atak. Każde następne
jest błędem. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład, gdy piłka dotknie
połowy boiska przeciwnika lub gdy upadnie ona poza boiskiem, a rywal dotknął jej jako
ostatni. Gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn wygra trzy sety (w grupach
młodzieżowych do dwóch wygranych setów – młodziczki i młodzicy). W każdym z nich
rywalizacja toczy się do zdobycia 25 punktów przy przewadze co najmniej dwóch
punktów. Przy wyniku 24:24 gra toczy się "na przewagi" – aż któraś z drużyn osiągnie
dwupunktową przewagę nad drugą. Wyjątkiem jest 5 set, nazywany "setem
decydującym", który jest rozgrywany, gdy stan meczu po 4 setach wynosi 2:2. W tym
secie zawodnicy grają do 15 punktów, również przy przewadze co najmniej dwóch
punktów.
ODMIANY:
Siatkówka rozwija się obecnie w wielu odmianach. Powstały one z powodu
różnorodności miejsc rozgrywania spotkań a także specyfiki grających zawodników:

klasyczna (halowa) – pierwsza, najbardziej popularna odmiana. Mecze
rozgrywane są w halach lub na otwartych boiskach o takich samych
parametrach,

plażowa – rozgrywki toczą się na piaszczystych boiskach lub plażach.
Najczęściej w spotkaniach uczestniczy mniej zawodników, na przykład według
zasad stosowanych na igrzyskach olimpijskich - dwóch w każdej drużynie.
Zmieniono także przepisy dotyczące gry, mimo że większość elementów
techniki gry jest podobna,

na siedząco – odmiana tradycyjnej piłki siatkowej, wymyślona jako sport dla
osób niepełnosprawnych, uprawiana również przez pełnosprawnych siatkarzy.
Jest połączeniem sitzballu oraz siatkówki.
5 powodów dlaczego warto grać w siatkówkę!
1) Odstresuj się!
Podczas gry w siatkówkę redukujemy nadmiar stresu, poprawiamy swoje samopoczucie.
Dzieje się tak dlatego, że podczas mile spędzonego czasu w gronie najbliższych nasz
organizm wytwarza endorfiny ( hormon szczęścia ). Odrobina rywalizacji sprawia, że
każdy chce dać z siebie wszystko i doprowadzić do zwycięstwa swojej drużyny.
2) Cellulitowi mówimy STOP!
Jeżeli zależy Ci na zgrabnej sylwetce, chcecie ujędrnić swoje ciało i pozbyć się cellulitu,
ten sport jest dla Ciebie! Dzięki częstym podskokom zwalczysz swój cellulit, a Twoje
pośladki nabiorą wymarzonych kształtów! Czego chcieć więcej, prawda? :)
3) Mięśnie, mięśnie i jeszcze raz mięśnie!
Podczas regularnego grania w tę grę zespołową wyrzeźbisz swoje ciało, wypracujesz
zgrabną sylwetkę. Wzmocnisz górne części ciała, ramiona, uda, brzuch i kończyny
dolne. Pamiętajcie o tym, że podczas takiego treningu pracują wszystkie Wasze
mięśnie! Gra w siatkówkę to taki total body training w przyjemnej atmosferze :).
4)Pozbądź się zbędnego tłuszczyku!
Podczas 45 minutowego treningu średnio uda Ci się spalić około 500 kcal. To naprawdę
dużo.
5) Naucz się współpracować!
Grając niezespołowo w siatkówkę nie uda Ci się wygrać. Tylko dzięki współpracy ze
swoim zespołem jesteś w stanie rozpracować taktykę przeciwników i zdobyć
zwycięstwo. Podczas gry w siatkówkę pracuje nie tylko Twoje ciało, ale również umysł.
Regularne trenowanie tego sportu sprawi, że łatwiej poradzisz sobie w prywatnym życiu
podczas rozwiązywania problemów.
Powodów dla których warto grać w siatkówkę jest znacznie więcej. Jedno jest pewne.
To jest wspaniała gra towarzyska, która łączy przyjemne z pożytecznym i ma bardzo
dobry wpływ na nasze ciało i zdrowie. Oczywiście nie możecie zapomnieć o porządnej
rozgrzewce przed takim treningiem. Dzięki temu zmniejszycie możliwość kontuzji,
które często występują.
SIATKÓWKA A ZDROWIE?
Regularna gra w siatkówka to więc nie tylko przyjemność, ale i zauważalna korzyść dla
zdrowia. Świetnie wpływa ona na cały aparat ruchowy człowieka, chroniąc go od
zastania się stawów. Z tego też względu, jest to bardzo efektywna metoda na
wysmuklenie i wyciągniecie sylwetki. Ciało dużo lepiej się prezentuje. Siatkówka to
dyscyplina, która zwiększa ogólną wydolność organizmu, koordynację ruchową oraz
kondycję. Również krótkie przerwy między punktami są atutem, który pozwala
odetchnąć i zmobilizować siły przed kolejnym. Także i ilość wydzielanych endorfin nie
jest tu bez znaczenia, gdyż to właśnie z tego powodu odczuwamy radość z gry. Należy
również wspomnieć o jeszcze innej zalecie tej dyscypliny, czyli integracji z innym
zawodnikami, co ma niezwykle pozytywny wpływ na procesy socjalizacyjne grających.
Ogromną zaletą siatkówki jest również nieskomplikowany sprzęt. Niewielkie boisko o
podłożu trawiastym, piaszczystym bądź gruntowym, dwa słupki, siatka oraz piłka to
wszystko czego potrzeba do gry. Co więcej, współcześnie niemalże w każdym mieście i
miasteczku można znaleźć wiele ogólnodostępnych boisk do gry. Jest to także forma
aktywności fizycznej, która pozwala na dość dowolną modyfikację przepisów. Możemy
zmieniać wysokość siatki, wielkość boiska bądź też zwiększać – zmniejszać ilość
zawodników w drużynie czy liczbę punktów potrzebnych do zwycięstwa w secie. Dzięki
temu, swobodnie mogą w nią grać osoby o różnym stopniu umiejętności.
Siatkówka to więc sport łączący ze sobą przyjemne z pożytecznym. Warto więc
znaleźć w sobie odrobinę chęci do gry w siatkówkę, chociażby dla samego relaksu i
rekreacji, które są nieodłączną jej częścią. Przy okazji oczywiście poprawiając swoje
zdrowie. Szczególnie w czasach, gdy jest ona tak popularna i jest tak wiele możliwości,