Muzyczne zabawy na każdą porę roku

Transkrypt

Muzyczne zabawy na każdą porę roku
Konspekt zajęć z wykorzystaniem magicznego dywanu.
„ Muzyczne zabawy na każdą porę roku”
Cel:
- Uwrażliwienie dzieci na muzykę,
- Utrwalenie nazw miesięcy oraz przypisywania miesięcy do danej pory roku,
- Wyzwalanie ekspresji twórczej poprzez muzykę,
- Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie,
- Rozwijanie motoryki wielkiej,
- Ćwiczenie koordynacji ruchowej.
Formy pracy:
-praca zbiorowa, w grupie
Metody pracy:
- metody oparte na działalności praktycznej, aktywizujące.
Przebieg zajęć:
Etap wstępny:
1. Dzieci losują szarfy i dzielą się na 4 grupy ( pory roku):
* niebieska - zima,
* zielona – wiosna,
* żółta – lato,
* czerwona- jesień.
2. Każda grupa ma za zadanie ułożyć puzzle, które przedstawiają prezentowaną przez nich
porę roku, następnie za pomocą scenki ( bez słów) zaprezentować ułożoną przez grupę porę
roku. Wspólne powtarzanie pór roku.
Etap zasadniczy:
3. Magiczny dywan: Gra – PIANINO. Nauczyciel na każdym klawiszu pianina „ przykleja”
napis z miesiącem ( od stycznia do grudnia) WAŻNE- kartki mogą mieć kolor zależny pór roku,
w których występuje ( jak w szarfach). Dzieci po kolei skaczą po klawiszach pianina
wypowiadając nazwę miesiąca, na którym się znajdują.
4. Dzieci siadają w 4 grupkach ( tych samych, co na początku). Mają za zadanie przypisanie
miesięcy do swojej pory roku. Wspólne powtarzanie pór roku i przypisanych im miesięcy.
5. Magiczny dywan: Gry: LIŚCIE i WODA. Nauczyciel puszcza muzykę ( Antoni Vivaldi: „
Cztery pory roku”.
Utwór „Cztery pory roku - Zima” – dzieci, które mają niebieskie szarfy mają za zadanie
przeskakiwać po rozłożonych na wodzie „krach – kółkach”. Dzieci skaczą tak długo jak długo
gra muzyka.
Utwór „ Cztery pory roku- Lato” – dzieci, które mają żółte szarfy mają za zadanie za pomocą
stóp wyrzucać z wody „ ryby - woreczki”. Dzieci wykonują ćwiczenie tak długo, jak długo gra
muzyka.
Utwór „ Cztery pory roku - Wiosna” – dzieci, które mają zielone szarfy mają za zadanie
przeskakiwać po rozłożonych wcześniej „kwiatach- kółkach” jak żaby. Dzieci wykonują
ćwiczenie tak długo, jak długo gra muzyka.
Utwór „ Cztery pory roku- Jesień” – dzieci, które mają czerwone szarfy mają za zadanie
odgarniać liście. Za pomocą stóp wyrzucają też kasztany, które „ zagubiły się wśród liści.
Dzieci wykonują ćwiczenie tak długo, jak długo gra muzyka.
Po wykonanych przez grupę zadaniach dzieci wymieniają się szarfami.
5. Magiczny Dywan: Gra- PIANINO. Dzieci siedzą w swoich grupach. Nauczyciel wymienia
nazwy miesięcy:
- Kiedy wymienia nazwę miesiąca zimowego. Dzieci należące do grupy zimy skaczą po
pianinie w określonym rytmie przez nauczyciela. Pozostałe dzieci grają na grzechotkach lub
innych instrumentach.
- Kiedy wymienia nazwę miesiąca letniego. Dzieci należące do grupy lata skaczą po pianinie
w określonym rytmie przez nauczyciela. Pozostałe dzieci grają na grzechotkach lub innych
instrumentach.
- Kiedy wymienia nazwę miesiąca jesiennego. Dzieci należący do grupy jesieni skaczą po
pianinie w określonym rytmie przez nauczyciela. Pozostałe dzieci grają na grzechotkach lub
innych instrumentach.
- Kiedy wymienia nazwę miesiąca wiosennego. Dzieci należący do grupy wiosny skaczą po
pianinie w określonym rytmie przez nauczyciela. Pozostałe dzieci grają na grzechotkach lub
innych instrumentach.
Etap końcowy:
6. Magiczny Dywan: Gra MINKI- nauczyciel podsumowuje zajęcia. Następnie dzieci skaczą na
minki. Minka wesoła - dobrze się czułem na zajęciach. Minka smutna - nie czułem się dobrze
na zajęciach.
OPRACOWANIE:
Kinga Ludorowska
Klimatyczna Szkoła Podstawowa nr. 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu

Podobne dokumenty