SCENARIUSZ ZAJĘCIA Zestaw ćwiczeń w terenie

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Zestaw ćwiczeń w terenie
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Zestaw ćwiczeń w terenie-zabawy na śniegu
Grupa : 4-5-latki
Aktywność ruchowa i zdrowotna:
- wspomaganie rozwoju ruchowego
- uczestniczenie w zabawach ruchowy
- zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie zabaw
- wyrabianie zaradności, wytrwałości, pomysłowości
- stwarzanie sposobności do zdyscyplinowania
- bezpośredni kontakt z przyrodą
- kształcenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej oraz ogólna orientację w terenie
- bezpieczne poruszanie się podczas zabaw ruchowych
- rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie szybkości, skoczności, zwinności i zręczności
Cel ogólny:
Doskonalenie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowe w terenie na śniegu
Cel operacyjny-dziecko:
- potrafi samodzielnie ubrać się w odzież wyjściową
- zna zasady bezpieczeństwa
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z instrukcją słowną i praktyczną nauczycielki
- wie, jak należy bezpiecznie poruszać się po śniegu
- orientuje się w terenie
- samodzielnie lepi kulki śnieżne
Metoda: słowna, czynna – zadań stawianych do wykonania
Forma: praca z całą grupą, małe grupy
Pomoce dydaktyczne:
Elementy do ozdobienie bałwana( ziemniaki, marchew)
Literatura: Przewodnik metodyczny „Wychowanie fizyczne w przedszkolu” K.Wlaźnik
Przebieg zajęcia: 1. Przygotowanie do wymarszu, sprawdzenie stanu ubrania i obuwia dzieci 2. Marsz na teren zabawy‐plac przedszkolny
Część I
1. Bieg w rozsypce- na sygnał nauczyciela dzieci podskakują obunóż
2. Bieg z przeszkodami: dzieci omijają przeszkody na placu przedszkolnym
3. Lepienie kulek: każde dziecko lepi małe kulki śnieżne
Część II
1.
2.
3.
4.
Zabawa kulkami-dowolne rzuty i chwyty
Podział na małe grupki, lepienie dużych kul śnieżnych, umiejętne toczenie kuli po śniegu
Lepienie bałwana, przystrojenie go elementami przyniesionymi z przedszkola
Bitwa na śnieżki
Część III
1. Bieg na wesoło: dzieci biegną, podskakują, maszerują, zatrzymują się i klaszczą
1. Zakończenie zajęć okrzykiem „Hura!”
2. Powrót do przedszkola

Podobne dokumenty