Katalog Aukcji 24
Katalog Aukcji 24
Salon Antykwaryczny AUKCJE Aukcja letnia Nr 1 (24) Rysunek, akwarela, monotypia, grafika WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 12-19 VI 2010 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 19 VI 2010, godzina 1200 Galeria ZPAP „Pryzmat”, ul. Łobzowska 3, Kraków Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 432 94 40 kom.: 0695899895 e-mail: [email protected] www.antique.com.pl; www.artlist.pl; www.nautilus-art.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120 OPRACOWANIE KATALOGU: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski Współpraca: Aleksandra Madej, Agnieszka Mazoń SKŁAD, ZDJĘCIA: Aleksandra Madej, Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski COPYRIGHT: © Nautilus Salon Antykwaryczny 2010 poz. 262 Zawartość katalogu I. II. III. IV. V. VI. VII. Plany, widoki, mapy Akwarela, monotypia, rysunek Grafika dawna Dawne portrety Grafika XX i XXI wieku Biogramy Indeksy poz. poz. poz. poz. poz. 1-51 52-108 109-122 123-140 141-302 s. 50 s. 58 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej www.artlist.pl Aukcja Letnia nr 1 (24) poz. 19 poz. 3 poz. 49 4| poz. 21 poz. 20 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Biogramy | Indeks | poz. 27 poz. 33 poz. 8 poz. 9 poz. 29.2 poz. 4 |5 Plany, widoki, mapy poz. 7 poz. 1 poz. 2 1. Zamek w Bobrownikach Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 197 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. Cena wyw.: 300 2. Chełmno nad Wisłą [Przeprawa promowa i panorama] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 198 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 3. Częstochowa. Oblężenie Jasnej Góry przez wojska szwedzkie Bodenehr Gabriel St., początek XVIII w. Miedzioryt; wym.: 169 x 280 mm; sygn. p.d. G. Bodenehr fec. et exc. A.V [Aug. Vind. (=Augsburg)]; po prawej i lewej stronie grafiki opisy w językach polskim i niemieckim, komentujące przebieg działań wojennych. Grafika (nr 39) pochodzi z dzieła G. Bodenehra „Curiose Staats und Kriegs Theatrum in Polen durch unterschiedliche geographische, topographische und historische Land-Carten, Grundrisse und Prospect Erläutert”. Augspurg (Augsburg) b.r. (ok. 1730). (il. s. 4) Cena wyw.: 1200 poz. 5 poz. 6 6| 4. Fantastyczny widok polskiego miasta Schedel Hartmann, 1493 Drzeworyt; wym.: 192 x 223, wym. karty: 443 x 299 mm; karta z Liber Chronicarum, Nuremberg (oficyna Antona Kobergera), 1493; ilustracja towarzyszy opisowi Polski; na odwrocie opisy Moraw i Śląska; karta z 1 edycji (łacińskiej) z lipca 1493. (il. s. 5) Cena wyw.: 1000 5. Gdańsk. Wydmy koło Górek Zachodnich Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. v. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. Cena wyw.: 300 7. Gdańsk. Zielona Brama i Zielony Most na Motławie Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 197 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 poz. 11 8. Gdańsk. Widok przeprawy przy Gęsiej Karczmie Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 201 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. (il. s. 5) Cena wyw.: 300 9. Gdańsk. Dworzec kolejowy i Biskupia Górka Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 200 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: N.D. Natur gez. (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. (il. s. 5) Cena wyw.: 300 poz. 13 10. Gdańsk. Wejście do portu Mann C.A. Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 201 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 11. Gdańsk. Plac Dominikański Mann C.A. Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 400 12. Gdańsk. Klasztor w Oliwie Mann C.A. Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 198 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji, niewielkie ślady odbitego druku. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 13. Genua i Florencja Camocio G. F., ok. 1572 Miedzioryt; wym.: 330 x 480 mm; nie sygn.; w opisach pod kompozycjami: cum priuilegio. Widoki panoramiczne miast, opisy w kartuszach; widok Genui uzupełniony o opisy przedmiejskich poz. 14 umocnień i infrastruktury portu; na odwrocie opisy miast w jęz. łacińskim. Rycina, wykonana ok. 1560, z dzieła G. Brauna i F. Hogenberga „Civitates orbis terrarum”, wydanego w Kolonii w l. 15721618, t. I (1572). Cena wyw.: 1600 14. Gniew [Panorama miasta z zamkiem] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 201 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. Cena wyw.: 300 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Biogramy | Indeks | 6. Gdańsk. Długi Targ z Ratuszem i Dworem Artusa Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 122 x 200 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 |7 Aukcja Letnia nr 1 (24) 15. Grudziądz [Panorama miasta] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 poz. 15 poz. 16 16. Hamburg. Widok na port i dzielnicę St. Pauli Suhr Peter, ok. 1830 Litografia kolorowana; wym. kompozycji: 360 x 650 mm; sygn. pł. l.d.: Nach der Nat. u. auf Stein gez. v. P. Suhr; poniżej kompozycji opis. Grafika po konserwacji. Cena wyw.: 1200 17. Jurkowce nad Dniestrem Lange Antoni, ok. 1823 Litografia kolorowana; wym.: 273 x 405 mm; sygn. pod kompozycją l.d.: des. Ant. Lange, p.d.: litho. chez Piller a Leopol. Pod kompozycją opis: Vue de Jurkowce Pres de Mohilow sur le Dnister du cote du Jardin. Grafika analogiczna do prac zamieszczonych w albumie „Zbiór najpiękniejszych okolic Galicyi”, Lwów 1823; plansza nie obcięta. Bardzo rzadkie. Lit.: M. Opałek „Litografia Lwowska”, Wrocław 1958. Cena wyw.: 1800 18. Korzeniowo [Kurzebrack] k/ Kwidzynia. [Port rzeczny] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 196 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. Cena wyw.: 300 poz. 18 poz. 22 19. Widok Krakowa Schedel Hartmann, 1493 Drzeworyt kolorowany; wym.: 255 x 530 mm; podwójna karta z Liber Chronicarum, Nuremberg (oficyna Antona Kobergera), 1493; na odwrocie widok Lubeki oraz schematyczny wizerunek św. Stanisława (obydwa kolorowane); widok pochodzi z 2 edycji (pierwszej niemieckojęzycznej) z grudnia 1493 (I nakład, łaciński, z lipca 1493, miał nakład 1500 egz, II nakład, niemiecki, 1000 egz.). Cena wyw.: 10 000 20. Cracau [Panorama Krakowa] Schut Peter, ok. 1635 Miedzioryt; wym.: 220 x 272 mm; nie sygn. XVIII-wieczna wersja (zmieniony opis w kartuszu) pracy wzorowanej na widoku Krakowa M. Meriana; widok naśladowany m.in. przez P. Schenka St. i J. Wolffa. (il. s. 4) Cena wyw.: 2400 21. Kraków Probst Georg Baltasar, 1. poł. XVIII w. Augsburg Miedzioryt kolorowany wg. F.B. Wernera; wym. komp.: 280 x 415 mm (plansza 350 x 430 mm); sygn. p.d.: Georg Baltasar Probst exud. Lit.: T. Niewodniczański, „Imago Poloniae”, t. II, s. 223, poz. 106/2. (il. s. 4) Cena wyw.: 3500 poz. 24 8| 22. Kraków. Wawel i klasztor Norbertanek od strony Wisły Zagajewski Emil, lata 40. XIX w. Litografia wg rysunku H. Waltera; wym.: 155 x 260 mm; sygn. pł. l.d.: ZE, p.d.: lith. „Czasu” w Krakowie. Cena wyw.: 360 24. Kraków [Widok od strony Zwierzyńca] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 116 x 198 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. Cena wyw.: 300 25. Kraków. Kościół Panny Maryi [także Sukiennice sprzed remontu, odwach i budynek Wielkiej Wagi] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 196 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 26. Kwidzyń [Panorama miasta i zamek] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 196 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 poz. 25 poz. 26 poz. 28 27. Lithuania [Mapa Litwy] Hondius Henryk, 1627 Miedzioryt kolorowany; wym.: 370 x 433 mm; sygn. p.d.: Per Gerardum Mercatorem Cum Priuilegio. Mapa z atlasu G. Mercatora, „Das ist Abbildung der gantzen Welt mit allen darin begriffenen Ländern und Provintzen”, Amsterdam 1627. Stan zachowania: mapa zdublowana. (il. s. 5) Cena wyw.: 3200 28. Lwów. Rusi południowey miasto stołeczne Autor nieznany, poł. XIX w. Litografia piórkowa; wym.: 320 x 500 mm; nie sygn. Replika klasycznej panoramy miasta z dzieła G. Brauna i F. Hogenberga „Civitates orbis terrarum”, wydanego w Kolonii w l. 1572-1618, t. VI (1617); opisy i kartusze w jęz. polskim. Po konserwacji. Cena wyw.: 1200 29. Malbork (2 prace) 1. Malbork. Główne wejście do zamku. Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 200 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. poz. 29.1 Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. 2. Malbork od strony Nogatu. Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 200 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. (il. s. 5) Cena wyw.: 600 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Biogramy | Indeks | 23. Kościół OO. Bonifratrów na Kazimierzu przy Krakowie Brydak Jan, 1860 Litografia tonowana; wym.: 172 x 215 mm; sygn. pł. l.d.: Rys z nat. i lit. J. Brydak; p.d.: Odbito w litografii „Czasu” w Krakowie; pod kompozycją tytuł. (il. s. 13) Cena wyw.: 300 |9 Aukcja Letnia nr 1 (24) 30. Nowogródek Pomorski [Panorama miasta] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 200 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 31. Pelplin Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 poz. 30 32. Płock [Wzgórze Katedralne] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 198 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polskie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 33. Poloniae [Mapa Polski] Grodecki Wacław, 1584 Miedzioryt kolorowany; wym.: 372 x 500 mm; w l.d. rogu kartusz z opisem: Poloniae finitimarumque locorum descriptio. Auctore Wencesiao Godrecdo. Polono. Mapa z atlasu Abrahama Orteliusa, “Theatrum orbis terrarum”, Antwerpia 1584; na odwrocie opis “Poloniae Regnum ...” [s. 86]. Piękny egzemplarz. (il. s. 4) Cena wyw.: 6000 poz. 31 34. Przywidz koło Gdańska Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. Gez. v. J. Greth. lith v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 poz. 32 35. Sartowice [Sartowitz] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm) sygn. pł.: Gez. v Romer, Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 poz. 35 poz. 37 36. Stary Sącz Alt Rudolf, 1842 Chromolitografia; wym. planszy: 210 x 250 mm; sygn. pł. l.d: R. Alt del, śr.: K.k. Chromolitographie von Aloys Leykum in Wien p.d.: R. Lang lith. Grafika z albumu „Das pittoresche Öestereich”, Wien 1842. (il. s. 13) Cena wyw.: 800 37. Świecie [Panorama od strony lądu] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 197 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: 10 | F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851. Cena wyw.: 300 poz. 38 39. Tczew [Panorama miasta i galar wiślany] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 200 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 300 40. Toruń (2 prace) 1. Toruń [Panorama od strony Wisły] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 193 mm (wym. pl.: 155 x 235 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. 2. Toruń. Ratusz na Rynku Starego Miasta Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Cena wyw.: 600 poz. 39 41. Warszawa [Widok od strony Pragi] Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 196 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm) sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit.: I. Tessaro-Kosimowa „Warszawa w starych albumach”, Warszawa 1978, s. 33-34. (il. s. 13) Cena wyw.: 400 42. Warszawa. Kościół XX Karmelitów Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 116 x 192 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 poz. 40.1 poz. 42 poz. 40.2 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Biogramy | Indeks | 38. Kościół świętokrzyski Cegliński Julian (1827-1910) Litografia tonowana wg rysunku W. Gersona; wym.: 188 x 236 mm; sygn. pł. p.d.: Cegliński lito.; l.d.: Gerson rysował; śr.: w Litografii Banku Pols:; pod kompozycją tytuł: Kościół świętokrzyzki. Grafika z czasopisma „Księga Świata. Wiadomości z dziedziny nauk przyrodzonych, historyi krajów i ludów…”, Warszawa 1856, cz. 2. Cena wyw.: 300 43. Warszawa. Katedra Św. Trójcy Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 192 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 | 11 Aukcja Letnia nr 1 (24) 44. Warszawa. Kościół Św. Krzyża Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 193 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 45. Warszawa. Pałac w Królikarni Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 194 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 poz. 43 46. Warszawa. Pałac w Wilanowie Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 195 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 poz. 44 47. Warszawa. Pałac w Łazienkach Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 116 x 199 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 48. Warszawa. Widok Zamku Królewskiego Mann C.A., 1851 Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 192 mm (wym. pl.: 155 x 240 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith. Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit. jw. Cena wyw.: 400 poz. 45 poz. 46 poz. 47 49. Vilna Lituaniae metropolis [Panorama Wilna] Lannoy Guillebert, 1581 Miedzioryt kolorowany; wym.: 365 x 503 mm (plansza 395 x 520 mm); widok miasta z lotu ptaka; na pierwszym planie postacie w ubiorach z epoki; u dołu, w ozdobnym kartuszu, objaśnienie (w języku niemieckim) 28 ważniejszych gmachów miasta. Rycina z atlasu G. Brauna i F. Hogenberga, „Civitates Orbis Terrarum”, wydanego w Kolonii w 1572-1618 (tom II, tabl. 59). Lit.: T. Niewodniczański, „Imago Poloniae”, Warszawa 2002, t. II, poz. K116/1. (il. s. 4) Cena wyw.: 5500 50. Wilno [Dolny Zamek] Orda Napoleon, 1875 Litografia tonowana; wym. planszy: 320 x 445 mm; sygn. pł. l.d.: Rys. z natury Napoleon Orda, p.d.: Lit. w Lit. M. Fajansa w Warszawie; pod kompozycją tytuł i opis. Plansza z: „Album widoków 12 | poz. 23 poz. 50 poz. 36 poz. 51 gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, w dwóch seryach, zawierających 80 widoków”, seria I i II, Warszawa 1875. Stan zach.: drobne zażółcenia p. marginesu. Lit.: SAP, t. VI, s. 291 – 294; SAP, t. V, s. 589-590; A. Banach, „Polska książka ilustrowana”, Kraków 1959; I. Tessaro-Kosimowa, „Historia litografii warszawskiej”, Warszawa 1973. Cena wyw.: 800 51. Wilno [Ruiny pałacu Barbary Radziwiłłówny] Orda Napoleon, 1875 Litografia tonowana; wym. planszy: 320 x 445 mm; sygn. pł. l.d.: Rys. z natury Napoleon Orda, p.d.: Lit. w Lit. M. Fajansa w Warszawie; pod kompozycją tytuł i opis. Plansza z: „Album widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, w dwóch seryach, zawierających 80 widoków”, seria I i II, Warszawa 1875. Stan zach.: punktowe zażółcenia bez szkody dla kompozycji. Lit.: SAP, t. VI, s. 291 – 294; SAP, t. V, s. 589-590; A. Banach, „Polska książka ilustrowana”, Kraków 1959; I. Tessaro-Kosimowa, „Historia litografii warszawskiej”, Warszawa 1973. Cena wyw.: 800 poz. 41 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 48 | 13 Aukcja Letnia nr 1 (24) poz. 55 poz. 97 poz. 92 poz. 88 14 | poz. 101 poz. 100 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 99 | 15 Akwarela, monotypia, rysunek poz. 54 poz. 56 poz. 57 52. Betley Wojciech Ruiny zamku w Bochotnicy, 1911 Ołówek, karton; wym.: 19 x 27,7 cm; sygn. p.d. WB (monogram wiązany) Bochotnica 1 XI 1911; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową oraz informacją: Rysował Wojciech Betley. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego. Cena wyw.: 600 53. Betley Wojciech Ruiny zamku w Ciechanowie, 1908 Kredka, karton; wym.: 22,5 x 30 cm; sygn. l.d. WB (monogram wiązany) Ciechanów 9 X 08; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową oraz informacją: Ciechanów zamek. Rysował Wojciech Betley. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego. Cena wyw.: 600 54. Betley Wojciech Będzin. Zamek i synagoga, 1908 Ołówek, kredka, karton; wym.: 21,8 x 28,5 cm; sygn. l.d. WB (monogram wiązany) Będzin 31 V 08; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową oraz informacją: Będzin. Rysował Wojciech Betley. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego. Cena wyw.: 600 55. Broll Urszula Akt nad wodą, 1956 Akwarela, tusz, papier; wym.: 29,5 x 20,5 cm; sygn. oł. na odwrocie: Broll 56; na odwrocie szkic aktu tuszem. (il. s. 14) Cena wyw.: 500 16 | 56. Broll Urszula Martwa natura z wazonami (szkic do obrazu), 1952 Gwasz, akwarela, ołówek/papier; wym.: 29,5 x 20,5 cm; sygn. i dat. na odwrocie. Cena wyw: 1500 57. Broll Urszula Powidoki, 1955 Akwarela, gwasz, werniks, papier; wym.: 43 x 55 cm w świetle pp; sygn. i dat. ołówkiem na odwrocie. Cena wyw.: 1500 58. Brzeski Jan Maria Autoportret, 1933 Kredka, papier; wym.: 21,5 x 19 cm; sygn. p.d. kompozycji JMB33; na odwrocie ołówkowy szkic kobiety grającej w karty. Cena wyw.: 600 59. Chrystow Sławomir Uciekający, 2010 Tusz, akwarela, papier; wym.: 49,5 x 68,7 cm; sygn, dat. i tyt. p.b.: S. Chrystow/Kraków 2010/Uciekający. Cena wyw.: 2500 60. Chrystow Sławomir Czary, 2008 Tusz, papier; wym.: 35 x 40 cm; sygn. i dat. śr.d.: S. Chrystow 2008, tyt. p.d. Cena wyw.: 1000 61. Czwartos Ignacy Smok, 2009 Tusz, papier; wym.: 14,2 x 30 cm; sygn. d.: Ignacy Czwartos; dat. g.: 2009 rok. Cena wyw.: 950 63. Czwartos Ignacy Uczta IV, 2009 Tusz, papier; wym.: 14 x 19,5 cm; sygn. d.: Ignacy Czwartos; dat. g.: 2009 rok. Cena wyw.: 700 poz. 59 64. Danford Charles Zestaw widoków tatrzańskich z l. 80. XIX w. Efekt wyprawy angielskiego przyrodnika w Karpaty. Towarzyszył w niej arcyksięciu Rudolfowi Habsburgowi. a. Widok Morskiego Oka i jego otoczenia od pn-zach. Akwarela, papier; wym.: 23 x 31,2 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym. Obok dwa mniejsze pejzaże: Pejzaż z drzewami, akwarela, papier; wym: 16,7 x 10,5; nie sygn.; Pejzaż górski z kozicą, tempera, płótno; wym. komp.: 12,5 x 7 cm; nie sygn. b. Miejscowość Titel (obecnie Serbia) nad Dunajem Ołówek, akwarela, papier; wym.: 11,5 x 18,3 cm; sygn. i tyt. oł. l.d. Widok z Doliny Rybiego Potoku na Mięgusziecki Szczyt Wielki, Cubrynę i Mnicha. Akwarela, papier; wym.: 27,2 x 17,3 cm; sygn. tuszem p.d. monogramem wiązanym. Wioska na tle fragmentu Tatr Bielskich Ołówek, papier; wym.: 9 x 13,5 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym. Leżąca kozica Ołówek, papier; wym.: 9 x 13 cm; sygn. oł. poz. 62 poz. 64a c. Widok znad Długiego Stawu w Dolinie Wielickiej na Wielicki Szczyt i Przełęcz Polski Grzebień. Akwarela, papier; wym.: 23 x 31 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym. Widok znad Hrebienoka na Dolinę Zimnej Wody, z masywem Pośredniej Grani oraz Łomnicy Akwarela, papier; wym.: 23 x 31 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym. d. Widok z pn.-zach. z Przełęczy Polski Grzebień, na Dolinę Świstową i Zmarzły Staw. Akwarela, papier; wym.: 17,5 x 27,5 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym. Widok na Łomnicę z uzdrowiska Stary Smokowiec. Akwarela, papier; wym.: 17 x 27 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym; na odwrocie ołówkowy szkic ruin zamku. Widok Morskiego Oka i jego otoczenia z pn.-zach. Akwarela, papier; wym.: 24,8 x 37 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym. e. Widok z obszaru Tatr Wysokich Akwarela, papier; wym.: 27 x 17,5 cm; sygn. l.d. monogramem wiązanym. Cena wyw.: 9800 poz. 64c | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 62. Czwartos Ignacy Piękny pies, 2008 Tusz, papier; wym.: 10,3 x 30,2 cm; sygn. d.: Ignacy Czwartos; dat. g.: 2008 rok. Cena wyw.: 950 poz. 64d2 | 17 Aukcja Letnia nr 1 (24) 65. Halicka Alicja Warszawa. Łazienki. Teatr na Wyspie, 1956 Tempera, gwasz; wym.: 30 x 22 cm; sygn. p.d.: Halicka. Cena wyw.: 4500 66. Hoffmann Adam Nad wodą, 1968 Akwarela, kredka, papier; wym.: 50 x 35 cm; sygn. p.d.: AH 18/IX 1968; na odwrocie sygn. oł.: NAD WODĄ Adam Hoffmann 1968. Cena wyw.: 1200 poz. 65 poz. 66 67. Jakubowski Stanisław Perun, 1924 Monotypia barwna; wym.: 31 x 23,4 cm; sygn. i dat. oł. p.d.: St. Jakubowski 17 XI 924, l.d.: Perun (Monotypja). Cena wyw.: 600 68. Jakubowski Stanisław Hucułka, lata 20. Monotypia barwna; wym.: 21 x 16,7 cm; sygn. p.d.: St. Jakubowski (na podkładzie); w l.g. rogu płyty: monogram wiązany; monotypia naklejona na papier. Cena wyw.: 500 69. Jakubowski Stanisław Pnie, lata 20. Monotypia barwna; wym.: 23,7 x 17 cm; sygn. oł. p.d.: St Jakubowski; l.d.: Monotypia; w l. d. rogu płyty: monogram wiązany. Cena wyw.: 400 poz. 68 poz. 85 poz. 71b poz. 73 70. Jakubowski Stanisław Perun, Prowe, Trigław, Bielboh, lata 20. Tusz, gwasz, ołówek na tincie; wym.: 34 x 33,5 cm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w l.g. rogu płyty: monogram wiązany. Cena wyw.: 800 71. Jakubowski Stanisław Zespół trzech rysunków, lata 20. Ołówek, papier; średni wym.: 26 x 13 cm; sygn.: St. Jakubowski; jeden datowany 4 X 922; dwa motywy fantazyjnej architektury prasłowiańskiej; szkic pnia drzewa. Cena wyw.: 800 72. Jakubowski Stanisław Sad, lata 20. Monotypia barwna; wym.: 19,3 x 18,3 cm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w p.g. rogu płyty: monogram wiązany. Cena wyw.: 400 73. Jakubowski Stanisław Łada, lata 20. Akwarela, tusz; wym.: 18 x 16 cm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski. Cena wyw.: 400 74. Jarema Józef Kompozycja abstrakcyjna, 1962 Technika mieszana, papier; wym.: 52 x 40 cm; sygn. l.d.: 62 J. Jarema; na odwrocie dodatkowe sygn. i dat. Cena wyw.: 2000 poz. 81 18 | 75. Jasiński Feliks Ogród, 1890 Akwarela, papier; wym.: 12,5 x 20,3 cm; nie sygn. Karta ze szkicownika artysty. Cena wyw.: 400 77. Jasiński Feliks Pejzaż, 1890 Akwarela, papier; wym.: 12,3 x 20,5 cm; nie sygn. Karta ze szkicownika artysty. Cena wyw.: 400 78. Jasiński Feliks Pejzaż z domami, 1892 Ołówek, papier; wym.: 11,7 x 19,3 cm; datowany: [18]92. Karta ze szkicownika artysty. Cena wyw.: 400 poz. 86 79. Jasiński Feliks Miasteczko, 1896 Ołówek, papier; wym.: 21,5 x 16,7 cm; sygn. oł. p.d. JSN, dat.: 3 Aout 1896. Karta ze szkicownika artysty. Cena wyw.: 400 80. Jasiński Feliks Panorama miasteczka, 1896 Ołówek, papier; wym.: 17 x 21,7 cm; dat.: 27 Juillet 1896. Karta ze szkicownika artysty. Cena wyw.: 400 81. Kotsis Aleksander Szkice pejzażowe, 2. poł. XIX w. Ołówek, karton; wym.: 27,4 x 39,4 cm; sygn. monogramem wiązanym: AK; l.d. opis właścicielski: Szkice Aleksandra Kotsisa; na pierwszej stronie karty: stodoła pod skałą oraz zabudowania gospodarcze; na odwrocie mostek nad strumieniem. Karta naklejona na podkład z pieczęcią własnościową Jana Sas-Zubrzyckiego. Cena wyw.: 2000 82. Kruszewski Józef Wincenty Przed kościołem, lata 90. XIX w. Akwarela, papier; wym.: 27 x 42,5 cm; sygn. piórkiem p.d. Kruszewski. Na odwrocie naklejka z wystawy malarstwa XIX w. w Muzeum Wielkopolskim (1932). Cena wyw.: 1600 83. Krzystoszański J. Portal kościoła NMP w Krakowie, 1911 Akwarela, karton; wym.: 30,7 x 20,8 cm; sygn. p.d.: J. Krzystoszański 1911; w kartuszu opis: Szkic portalu w kosciele NPMaryi w Krakowie; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego. Cena wyw.: 600 84. Mikulski Kazimierz Dwa akty kobiece, 1995 poz. 87 Tusz, papier; wym.: 30 x 23,8 cm; sygn. p.d.: KMikulski. Cena wyw.: 2000 85. Mikulski Kazimierz Tłuścioch-Lalka, 1969 Gwasz, ołówek; wym.: 16,2 x 11,5 cm; sygn. na odwrocie pp.: Mikulski, projekt lalki do przedstawienia Sindbad Żeglarz B. Leśmiana w Teatrze Lalki i Maski Groteska z 1969. Cena wyw.: 1200 86. Młodożeniec Jan Nakarmisz kruki, 1976 Tusz, karton; projekt plakatu; wym.: 28,5 x 21 cm; sygn. p.g.: Jan Młodożeniec; l.g.: Carlos Saura; p.d.: Nakarmisz kruki [powinno być „Nakarmić kruki”]. Plakat nie został zrealizowany, dystrybutor filmu wybrał ostatecznie projekt A. Klimowskiego. Cena wyw.: 800 87. Nikifor Krynicki Krynica Zdrój Kredka, papier; wym.: 15,6 x 22,7 cm; tyt. d.: Krynica Zdroj Krakowski Willa …, na odwrocie trzy pieczątki własne artysty. Cena wyw.: 1500 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 76. Jasiński Feliks Młyn wodny, 1890 Akwarela, papier; wym.: 12,3 x 20,5 cm; nie sygn. Karta ze szkicownika artysty. Cena wyw.: 400 | 19 Aukcja Letnia nr 1 (24) 88. Noakowski Stanisław Wnętrze, 1927 Akwarela, papier; wym.: 61 x 46,5 cm; sygn. p.d.: SN (monogram wiązany); praca naklejona, w oryg. pp. (il. s. 14) Cena wyw.: 6000 89. Noakowski Stanisław Dziedziniec arkadowy, 1916 Tusz, akwarela, papier; wym.: 39 x 34 cm; sygn. p.d.: SN (monogram wiązany) 11 VI 916; praca naklejona, w oryg. pp. Cena wyw.: 3200 90. Noakowski Stanisław Brama wjazdowa, 1918 Akwarela, tusz, papier; wym.: 45,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: SN (monogram wiązany) 12 VI 1918; praca naklejona, w oryg. pp. Cena wyw.: 3200 91. Orbitowski Janusz Kompozycja owalna, 1995 Tusz, papier; wym.: owal. wys.: 46,5 cm, szer.: 35,6 cm; sygn. i dat. oł. p.d.: Janusz Orbitowski 1995. Cena wyw.: 1300 poz. 89 92. Rapacki Józef Pejzaż z rzeką. Mazowsze, 1903 Akwarela, papier; wym.: 37 x 25,7 cm; sygn. p.d.: Józef Rapacki 1903. (il. s. 14) Cena wyw.: 2500 93. Rapacki Józef Kompozycja z zabudowaniami dworskimi. Mazowsze, ok. 1900 Akwarela, papier; wym.: 37 x 25,7 cm; sygn. p.d.: Józef Rapacki. Cena wyw.: 2000 94. Rosenstein Erna Kompozycja abstrakcyjna, 1976 Tusz, papier; wym.: 21 x 25 cm; sygn. w obrębie kompozycji p.d.: E. Rosenstein 1976. Cena wyw.: 800 poz. 90 poz. 94 95. Szukalski Stanisław Zespół rysunków, 1913-1938 Ołówek, papier; wym. arkuszy: 29,7 x 21,2 cm. 1. Mężczyzna w meloniku, sygn. monogramem wiązanym, 1913; 2. Dziewczyna z harmonią, sygn. monogramem wiązanym, 1913; 3. Król Maciuś I, nie sygn.; 4. Po nitce do kłębka, sygn. monogramem wiązanym, 1913. Cena wyw.: 1200 96. Skarżyński Jerzy Pocałunek, lata 60. XX w. Tusz, papier; wym.: 32 x 23 cm; nie sygn.; zbiory rodziny artysty. Cena wyw.: 1000 97. Sperling-Jarema Maria Kompozycja abstrakcyjna, 1958 Technika mieszana, papier; wym.: 54,3 x 35 cm; sygn. p.d.: M. Sperling 58; na odwrocie kompozycja geometryczna (oł.). (il. s. 14) Cena wyw.: 2800 98. Stanek Zdzisław Światła w międzyprzestrzeni, 1959 Technika mieszana, papier; wym.: 36 x 26 cm; nie sygn. Lit: 20 | „Zdzisław Stanek. Prace z lat 50. i 60.”, kat. wystawy, Kraków 2009. Cena wyw.: 1600 100. Stanek Zdzisław Światła w międzyprzetrzeni, 1959 Technika mieszana; wym.: 32,1 x 22,9 cm; nie sygn. Lit: „Zdzisław Stanek. Prace z lat 50. i 60.”, kat. wystawy, Kraków 2009. (il. s. 14) Cena wyw.: 1600 poz. 95d 101. Taranczewski Wacław Mała malarka, lata 30./40. XX w. Sangwina, papier; wym.: 23,7 x 29,1 cm; nie sygn. (il. s. 14) Cena wyw.: 3000 102. Taranczewski Wacław Mała malarka, lata 30./40. XX w. Tusz, węgiel, ołówek; wym.: 25 x 27 cm; nie sygn.; na odwrocie fragment innej kompozycji ołówkiem; praca ze zbiorów rodziny artysty. Cena wyw.: 2300 103. Umińska Jadwiga Kompozycja, lata 50. Monotypia; wym.: 30 x 42 cm; sygn. p.d.: Jadwiga Umińska. Cena wyw.: 500 poz. 104 104. Witkiewicz Stanisłw Ignacy Dyliżans, 1926 Tusz, papier; wym.: 22,5 x 28 cm; sygn. p.d.: Witkacy 1926/ NP1 III. Cena wyw.: 3000 105. Wyspiański Stanisław Zygmunt August, Barbara Radziwiłłówna i Mikołaj Radziwiłł, 1907 Ołówek, kalka; wym.: 38 x 30,8 cm; nie sygn. Szkic kostiumów do scenografii niedokończonego dramatu „Zygmunt August – sceny dramatyczne” (prace nad sztuką i jej inscenizacją przerwała śmierć artysty). Cena wyw.: 2000 Autor nieznany 106. Dama w rokokowej sukni, XVIII w. Akwarela, papier czerpany ze znakami wodnymi; wym.: 24,2 x 18,4 cm; nie sygn.; opis w jęz. francuskim na odwrocie. Pieczęć własnościowa. Karta naklejona na podkład. Ze zbioru Jana SasZubrzyckiego. Cena wyw.: 600 107. Ostróg na Wołyniu, lata 20. Ołówek, węgiel, karton; wym.: 25 x 35 cm; nie sygn. Cena wyw.: 400 poz. 105 108. Stroje hiszpańskie, początek XIX w. Zespół trzech akwarel na papierze; wym.: 21 x 13,2 cm; nie sygn. 1. Pielgrzym do Santiago, 2. Szlachcianka w białej sukni, 3. Wieśniaczka z dzieckiem; pieczęć własnościowa i opis techniki. Karty naklejone na podkład. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego. Cena wyw.: 900 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 99. Stanek Zdzisław Kompozycja świetlna, ok. 1960 Technika mieszana, papier; wym.: 42,5 x 60 cm; potwierdzenie autentyczności przez siostrę artysty [na odwrocie]. (il. s. 14) Cena wyw.: 1800 | 21 Aukcja Letnia nr 1 (24) poz. 111 poz. 110 poz. 117 poz. 113 poz. 120 22 | Grafika dawna poz. 116 109. Adam Albert Patrol kirasjerów przy dworskiej studni, ok. 1830 Litografia; wym.: 218 x 305 mm; sygn. pł. p.d.: AAdam. Pod kompozycją opis: Jachimczki le 28 Juin. Opis typograficzny: Imprimee chez l’editeur J. M. Hermann a Munich. Scena z kampanii napoleońskiej, w której A. Adam brał udział, opublikowana w dziele „Voyage pittoresque et militaire de Willenberg en Prusse jusqu’e Moscou fait 1812 pris sur le terrain meme, et lithographie par Albert Adam”, Monachium, 1827-33. Cena wyw.: 400 poz. 115 poz. 118 110. Dürer Albrecht Der Martyrium der zehntausend Christen [Męczeństwo 10 tysięcy chrześcijan], 1497 Drzeworyt, papier czerpany; wym. komp.: 388 x 285 mm; sygn. na pł. monogramem wiązanym AD. Grafika samoistna, nie była częścią publikacji zwartej. Rzadkie (odbitka z 1. poł. XVI w.). Stan zach.: wyraźny ubytek w p.d. rogu. Lit.: Bartsch 117; Meder 218; A. Deguer, „Albrecht Dürer. Samtliche Holzschnitte”, Burghaus 1981 poz. 108. (il. s. 22) Cena wyw.: 2800 poz. 112 111. Dürer Albrecht Die Hl. Familie mit Joachim und Anna [Święta Rodzina ze św. Anną i św. Joachimem], 1511 Drzeworyt, papier czerpany; wym.: 236 x 158 mm; odbitka przycięta do granic kompozycji; sygn. pł. l.g.: AD (monogram wiązany) 1511. Samoistna grafika, nie pochodząca z książki; odbitka z epoki. Rzadkie. Stan zachowania: niewielkie naddarcia planszy oaz podklejenie, przetarcia na odwrocie. Na odwrocie opisy własnościowe (m.in. J. Storch a Milan 1797). Lit.: Bartsch 96, Meder 226. (il. s. 22) Cena wyw.: 4500 112. Redlich Henryk Unia lubelska 1569 rok, 1881/82 Premia TPSP w Krakowie za rok 1881/82. Akwaforta wg obrazu Jana Matejki; wym.: 580 x 868 mm; sygn. na pł. p.d.: Rytował na miedzi Henryk Redlich w Warszawie, tyt. na pł. l.d. Cena wyw.: 2300 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 109 Aukcja Letnia nr 1 (24) 113. Rembrandt van Rijn Uczony w swojej pracownik (Faust), ok. 1652 Akwaforta, sucha igła, rylec; wym.: 211 x 162 mm; fragment filigranu z motywem winogron; stan III/XVIII w. Jedna z najbardziej interesujących grafik Rembrandta; przedstawia uczonego alchemika utożsamianego z Johannem Faustem (który miał studiować magię i czarnoksięstwo w Krakowie). Lit.: Bartsch 270; K. Krużel, „Rembrandt van Rijn”, Kraków 2006, s. 228-231. (il. s. 22) cena: 12 000 114. Rembrandt van Rijn (kopia) Ukrzyżowanie, początek XIX w. Akwaforta, sucha igła; 133 x 97 mm; sygn. l.d. Rembrandt inv[enit]; naśladownictwo klasycznej pracy Rembrandta. Stan zachowania: zakwaszenia papieru. Lit.: Hollstein 79, kopia I, s. 44. Cenawyw.: 600 115. Visscher Claes Janszoon młodszy Eliasz, na oczach Elizeusza, wzięty do nieba w wozie ognistym, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji l.d.: Vischer excudit; pod kompozycją l.d.: Pieter Potter pinnit; p.d.: P. Nolpe fec.; opis w jęz. łac. i holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; na zgięciu (od dołu ryciny) naddarcie dł. 5 cm. Cena wyw.: 2000 poz. 114 116. Visscher Claes Janszoon młodszy Eliasz, w obecności Achaba, składa ofiarę całopalną, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. pod opisem kompozycji l.d.: I. Breenbergh invent.; ś.d.: Vischer excudit; p.d.: Pieter Nolpe schulp.; opis w jęz. łac. i holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; stan bardzo dobry. Cena wyw.: 2000 117. Visscher Claes Janszoon młodszy Samson burzy dom Filistynów, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji l.d.: N. Vischer excud., S. Vouet inventor; opis w jęz. holend., franc., niem. i ang. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; stan bardzo dobry. (il. s. 22) Cena wyw.: 2000 118. Visscher Claes Janszoon młodszy Sen Jakuba, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji p.d.: Vischer excudit; opis w jęz. holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; na zgięciu (od dołu ryciny) naddarcie dł. 2 cm. Cena wyw.: 2000 119. Visscher Claes Janszoon młodszy Rzeź niewiniątek, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji l.d.: Iacobus Tintoret inventor; ś.d.: Geetruyt Rogmans schulp. Vischer excudit; pod kompozycją opis w jęz. holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; stan bardzo dobry. (il. s. 4) Cena wyw.: 2000 120. Visscher Claes Janszoon młodszy Chrzest Jezusa w Jordanie, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie 24 | poz. 119 kompozycji p.d.: Marten de Vos inven., Vischer excudit; pod kompozycją opis w jęz. holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; stan bardzo dobry. (il. s. 22) Cena wyw.: 2000 121. Visscher Claes Janszoon młodszy Chrystus i niewierny Tomasz, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji l.d.: Gualterus Crabeth inventor; p.d.: C.V. Dalen sculp..; tytuł w jęz. łac. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; od dołu drobne naddarcia arkusza bez szkody dla kompozycji. Cena wyw.: 2000 122. Visscher Claes Janszoon młodszy Bóg oddaje Synowi Człowieczemu władzę sądu, XVII w. Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji p.d.: Marten de Vos inventor, Vischer excudebat; pod kompozycją opis w jęz. holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; na zgięciu (od dołu ryciny) naddarcie dł. 12 cm. Cena wyw.: 2000 poz. 135 poz. 139 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 129 poz. 125 | 25 Dawny portret 124. Cesarz Franciszek Józef I Pochwalski Kazimierz, ok. 1900 Akwaforta; wym.: 393 x 247 mm; sygn. pł. p.d.: K. Pochwalski, Hahn sc. Pod kompozycją: Viribus Unitis i fascimille cesarskiego podpisu; l.d. sucha pieczęć z koroną cesarską i napisem: An Ehren und an Siegen Reich. Plansza z bibliofilskiego albumu J. von Helferta, „An Ehren und an Siegen Reich. Bilder aus Österreichs Geschichte”, Wien, ok. 1900. Cena wyw.: 360 125. Jan II Kazimierz Merian Caspar (?), 1652 Miedzioryt; wym.: 280 x 172 mm; nie sygn. Portret w owalu ¾; niżej draperia z napisem: Ioannes Casimrus dei gratia Rex Poloniae, Mag: Dux Lithuaniae, Rusiae, Prusiae, Masoviae, Samogitiae, Livoniae, Smolensciae, Severiae, Czernichoviaeque: nec non Suecorum Gothorum Vandalorum que Haereditarius Rex. Grafika z pracy „Theatrum Europaeum”, Frankfurt n. Menem 1652, t. VI, s. 547. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. 2, poz. 1699. (il. s. 25) Cena wyw.: 600 poz. 126 126. Jan II Kazimierz Autor nieznany, 2. poł. XVII w. Miedzioryt; wym.: 178 x 121 mm; nie sygn. Kompozycja wg obrazu D. Schulza i miedziorytu W. Hondius; opis pod kompozycją: Iuan Casimiro [herb Rzeczypospolitej oraz Snopek Wazów] Rey de Polonia; wersję z postacią odwróconą w lewo wykonał pierwotnie J. Sandrart. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1998, suplement, poz. 6743. Cena wyw.: 600 127. Gen. Karol Kniaziewicz Kurowski Józef Szymon, ok. 1842 Litografia; wym.: 300 x 240 mm; sygn. pod kompozycją z p.: Litho. d’apres nature par Kurowski, z l.: Imp. Lemercier, Benard et C.; pod portretem fascimille podpisu Kniaziewicza, niżej Karol Kniaziewicz; w wieńcu laurowym wymienione pola bitew (Gaeta, Neapol, Trebbia, Hohenlinden, Smolensk, Moskowa [sic]). Odmienny wariant ryciny opisanej w „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. II, poz. 2229. Cena wyw.: 400 poz. 124 123. Gen. Jan Henryk Dąbrowski Autor nieznany, 1829 Litografia; wym. kompozycji: 180 x 170 mm; nie sygn.; I. H. Dabrowski/Generał jazdy Senator Wojewoda. Pod kompozycją napis typograficzny: Poznań w Litografii K.[arola] A.[ntoniego] Simona. Grafika z: „Zbiór wizerunków wsławionych w ostatnich czasach Polaków”, Poznań [1829]. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. I, poz. 935. Cena wyw.: 600 26 | 128. Henryk Walezy Larmessin Nicolas, przed 1716 Miedzioryt; wym.: 238 x 170 mm; sygn. (w owalu): De Larmessin Sculp. Pod kompozycją w owalu ozdobionym herbami Polski i Francji nota biograficzna i opis edytorski: A’ Paris Chez P. Bertrand Rue Saint Jacques A’ La Pomme D’or, proche St. Seuerin. Grafika z pracy wydanej przez P. Bertranda „Portraits gravure cuivre Imprimee sur papier representant - avec notice biographique”, Paris 1716. Cena wyw.: 600 129. Jan Łaski (młodszy) Hondius Hendrik St., 1602 Miedzioryt; wym.: 168 x 120 mm; sygn. pł. p.g.: H. fe.; pod portretem opis: IOANNES ALASCO POLONUS Temporibus fonit te saris Anglia. Lasce Nobilis, et vera Nobilitatis amans. Sic tua te pietas dunit, patriaque reduxit Incolumem. gentil lumen, amorque tue. Cum privill. Na odwrocie fragment druku w jęz. holend. Rycina pochodzi z dzieła J. Verheiden, J. Knox, A. Hyperius, „Af-beeldingen van sommighe in Godts-woort ervarene mannen, die bestreden heb- poz. 130 ben den Roomschen Antichrist”, Haga 1603, pierwszego hol. wydania sławnej serii portretowej postaci najbardziej zasłużonych dla reformacji. Lit.: Hollstein, „Hendrick Hondius” (1994), 156-208; „Bibl. Belg”. V 4; Simoni V 158; Van Someren, „Cat. Portr.”, 169c; Hollstein IX, „H. Hondius” 159; NNBW VIII, 805-7. (il. s. 25) Cena wyw.: 600 130. Michał Korybut Wiśniowiecki Merian Caspar (?), 1682 Miedzioryt; wym.: 164 x 117 mm; nie sygn. Poniżej kompozycji opis: Piastvs Michael Korybvtvs Wiecnewicky [!] Rex Poloniae. Grafika z pracy „Theatrum Europaeum”, Frankfurt n. Menem 1682, t. XI, plansza między ss. 78 i 79. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3400. Cena wyw.: 600 131. Michał Korybut Wiśniowiecki Merian Caspar (lub Matthaus mł.), przed 1677 Miedzioryt; wym: 170 x 124 mm; na wstędze napis: Michale Thomas Koribut Dux Wiesniowiecius etc. electus 19.9 Junii 1669 Rex Poloniae. Grafika z dzieła „Theatrum Europeaum”, Frankfurt n. Menem 1677, t. X, plansza między stronami 282 i 283. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3393. Cena wyw.: 600 poz. 131 132. Jerzy Mniszech Kilian Lucas, przed 1637 Miedzioryt; wym.: 192 x 125 mm; sygn. pod kompozycją: Lucas Kilianus Aug[ustan]us Scalpsit. W owalu opis: Illustris. d. Georg Mnischek comes de magna et Parva Kvnczyce Palat. Sendomirien. & Magni Moscoviae Dvis & Socer. U dołu cytat z biblijnej Księgi Tobiasza. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3529. Cena wyw.: 600 133. Julian Ursyn Niemcewicz Llanta Jacques Francois, 1834 Litografia; wym.: 250 x 220 mm; sygn. l.d.: Llanta 1834, p.d.: Lith. de Villain; pod portretem fascimille podpisu Niemcewicza i opis: Julien Ursin Niemcewicz. Tablica z dzieła J. Straszewicza, „Die Polen und die Polinnen der Revolution vom 29 November 1830”, Stuttgart [1832-37]. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3667. Cena wyw.: 450 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 128 | 27 Aukcja Letnia nr 1 (24) 134. Edward Reszke Desmoulin Louis, ok. 1900 Akwaforta; wym.: 160 x 130 mm (odcisk płyty); sygn. w obrębie kompozycji: L. Desmoulin. Pod kompozycją opis oł.: Reszke. Chantem polonais; odbitka przedliterowa. Bardzo rzadki portret wielkiego polskiego śpiewaka operowego. Cena wyw.: 300 135. Portret konny Jakuba Sobieskiego Autor nieznany, ok. 1683 Miedzioryt; wym.: 339 x 287 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis: Jacobus Koenigliches Prinz in Polen; propagandowy sztych niem.; para z wizerunkiem Jana III (zob. lit. il. 206); wzorowany na akwafortach S. Della Belli (koń, strój jeźdźca); w tle scena bitwy z Turkami; jedyny znany konny wizerunek królewicza Jakuba. Rzadkie! Lit.: M. Morka, „Polski nowożytny portret konny i jego europejska geneza”, Ossolineum 1986, s. 150, il. 209. (il. s. 25) Cena wyw.: 2400 136. Stanisław August Poniatowski Teigl, 1783 Miedzioryt; wym. komp.: 198 x 125 mm; syg. pł. pod komp. z p.: Teigl sculp. London 1783. Pod kompozycją opis: Stanislaus Augustus [herb Rzeczypospolitej i Ciołek Poniatowskich] King of Poland. Niżej napis typograficzny: Published according to Act of Parliament. Jan 1st 1784 by T. Cadell in the Strand. Grafika z pracy W. Coxa, „Travels into Poland, Russia…”, Londyn 1785, t. I, s. 151. Lit.: E. Hutten-Czapski, „Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości…”, reprint Warszawa 2001, poz. 1868. Cena wyw.: 400 poz. 132 137. Stanisław August Poniatowski Krethlow Jan Ferdynand Gotfryd, 1785 Miedzioryt punktowy; wym. komp.: 95 x 53 mm, owal: 58 x 49 mm; sygn. pł. śr. pod kompozycją: Krethlow Sc. 1795; niżej opis: Stanislaus Augustus Poniatowski geb. d. 17 Jan. 1732, Reg. seit d. 7 Sep. 1764 i to samo w jęz. franc. Grafika z: „Almanach historique et genealogique pour l’anne 1796 […] par D. Chodowiecki”, Berlin 1796. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1995, t. V, poz. 5026. Cena wyw.: 400 138. Stanisław August Poniatowski Ridley William, 1794 Miedzioryt; wym. komp.: 135 x 95 mm; sygn. pł.: W. Ridley Sculp. Pod kompozycją opis: Stanislaus Augustus King of Poland. Niżej napis typograficzny: Published as the Act. directs, August 11.1794 by B. Crosby 4 Stationers Court. Lit.: E. Hutten-Czapski, „Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości…”, reprint Warszawa 2001, poz. 1859. Cena wyw.: 400 poz. 133 28 | 139. Władysław IV Jode Pieter [II] de, przed 1651 Miedzioryt; wym.: 164 x 120 mm; sygn. pod opisem: P. de Iode fecie et excud. Opis w wolutowym cokole: Vladislavs IV Dei Gratia Rex Poloniae ac Svecia etc. Praca pochodzi z albumu portretów władców „Theatrum pontificum, imperatorum, regum, ducum, principum, etc. pace et bello illustrium”, wydawanego i wznawianego przez P. de Jode St. i P. de Jode Mł. w Antwerpii, w l. 165160. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1995, t. V, poz. 5935. (il. s. 25) Cena wyw.: 600 poz. 137 poz. 138 poz. 140 140. Jan Zamoyski Custos Dominicus, przełom XVI i XVII w. Miedzioryt; wym.: 178 x 140 mm; nie sygn. W otoku portretu: Iohannes de Zamoscio Cancellarius et svmmvs dux exercitvv Regni Poloniae; tekst powtórzony nad portretem; pod grafiką krótki tekst panegiryczny w jęz. łac. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1995, t. V, poz. 6217. Cena wyw.: 600 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 136 | 29 Aukcja Letnia nr 1 (24) poz. 145 poz. 188 poz. 218 30 | poz. 152 poz. 207 poz. 263 poz. 204 poz. 249 poz. 258 poz. 266 poz. 288 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 239 poz. 292 | 31 Grafika XX i XXI wieku 141. Acedański Zygmunt Martwa natura, lata 30. Akwaforta; wym.: 191 x 120 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Acedański, l.d.: Akwaforta. Martwa natura. Cena wyw.: 400 142. Acedański Zygmunt Mniszka, lata 60. XX w. Linoryt barwny; wym.: 245 x 320 mm; sygn. oł. l.d.: Z. Acedański, p.d.: Linoryt. Cena wyw.: 300 poz. 142 143. Acedański Zygmunt Duszniki Zdrój. Muzeum Papiernictwa, lata 60. XX w. Linoryt; wym.: 325 x 430 mm; sygn. oł. l.d.: Z. Acedański, p.d.: Linoryt. Cena wyw.: 400 144. Acedański Zygmunt Tarnów, lata 60. XX w. Linoryt; wym.: 295 x 578 mm; sygn. oł. l.d.: Z. Acedański, p.d.: Linoryt. Cena wyw.: 400 145. Bartłomiejczyk Edmund Martwa natura z owocami, 1930 Drzeworyt barwny; wym.: 240 x 185 mm; sygn. i dat. oł. śr.d.: Edmund Bartłomiejczyk 1930 r. (il. s. 30) Cena wyw.: 1600 poz. 143 146. Bartłomiejczyk Edmund Kolęda, lata 30. Drzeworyt; wym.: 115 x 145 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk. Cena wyw.: 800 147. Bartłomiejczyk Edmund Stary góral, 1935 Drzeworyt; wym.: 145 x 120 mm; sygn. i dat. oł. śr.d.: E.Bartłomiejczyk 1935 oraz pł. p.g. monogram wiązany: EB. Cena wyw.: 800 148. Bartłomiejczyk Edmund Dziady przy bramie cmentarnej, 1939 Drzeworyt; wym.: 235 x 300 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk, p.d. oł.: 39; płyta p.d. monogram wiązany: EB; grafika z: „Zbiór drzeworytów”, Warszawa 1939; odbitka numerowana 142/150. Cena wyw.: 1000 poz. 146 32 | 149. Bartłomiejczyk Edmund Kosiarz, 1939 Drzeworyt; wym.: 230 x 300 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk, płyta l.d. monogram wiązany: EB; grafika z: „Zbiór drzeworytów”, Warszawa 1939. Cena wyw.: 1000 150. Bartłomiejczyk Edmund Oracz, 1938 Drzeworyt; wym.: 225 x 295 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk, p.d. oł.: 38, płyta l.g. monogram wiązany: EB; grafika z: „Zbiór drzeworytów”, Warszawa 1939; odbitka numerowana 120/150. Cena wyw.: 1000 152. Berlewi Henryk Akt, 1922-1964 Litografia dwubarwna; wym.: 400 x 160 mm (wym. planszy: 615 x 495 mm); sygn. w obrębie komp.: H. Berlewi 1922, sygn. oł. p.d.: H. Berlewi 1922-1964; odb. nr. l.d.: 18/200. (il. s. 30) Cena wyw.: 5500 poz. 147 153. Bożek Kacper Bożek ciężkozbrojny, 2001 Akwaforta, akwatinta; wym.: 652 x 652 mm; sygn.i dat. oł. p.d.: Kacper Bożek I/XXI [2001]. Cena wyw.: 600 154. Bożek Kacper Mediewistyka. Tryptyk: Milites Templi, Dominicanes, Firma, 2002-03 Akwaforta, akwatinta; wym. plansz: 495 x 665 mm; 489 x 659 mm; 644 x 490 mm; egz. 48/100. Cena wyw.: 1400 155. Bożek Kacper Chwała miniona, 2005 Akwaforta, akwatinta; wym.: 320 x 295 mm, sygn. oł. p.d.: Kacper Bożek V/XXI [2005], tyt. śr.d., egz. 4/50. Cena wyw.: 500 poz. 148 156. Bożek Kacper Anielski orszak, 2008 Litografia barwna; wym.: 535 x 605 mm, sygn. i dat. p.d.: Kacper Bożek VIII/XXI [2008], tyt. śr.d., egz. 1/20. Lit.: Kacper Bożek, katalog wystawy, Kraków 2010, s. 36. Cena wyw.: 500 157. Chrystow Sławomir Nocna kąpiel, 2000 Linoryt barwny, papier; wym. komp.: 400 x 480 mm; wym. pl.: 520 x 775 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: S. Chrystow 2000/07 i pieczątka, egz. 3/10. Cena wyw.: 400 158. Chrystow Sławomir Wielkie ryby, 2001 Linoryt, papier; wym. komp.: 500 x 400 mm; wym. pl.: 705 x 500 mm; sygn i dat. oł . p.d.: S. Chrystow 2001/07 i pieczątka, e/a. Cena wyw.: 400 159. Chrystow Sławomir Moja śląska legenda, 2003 Linoryt, papier; wym. komp.: 410 x 575 mm; wym. pl.: 500 x 360 mm; sygn i dat. oł . p.d.: S. Chrystow 2003 i pieczątka, egz. 1/10. Cena wyw.: 400 poz. 160 poz. 154 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 151. Bartłomiejczyk Edmund Posiłek w wiejskiej izbie, 1939 Drzeworyt; wym.: 224 x 300 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk, płyta p.d.: monogram wiązany EB; grafika z: „Zbiór drzeworytów”, Warszawa 1939. Cena wyw.: 1000 | 33 Aukcja Letnia nr 1 (24) 160. Chrystow Sławomir Regiment św. Jadwigi, 2006 Linoryt, papier; wym. komp.: 455 x 625 mm; wym. pl.: 500 x 705 mm; sygn.i dat. oł. p.d. S. Chrystow i pieczątka, egz. 1/10. Cena wyw.: 400 161. Cieślewski Tadeusz syn Stare mury. Motyw z ul. Brzozowej w Warszawie, 1924 Akwaforta, sucha igła; wym.: 118 x 94 mm; sygn. p.d.: T. Cieślewski syn, l.d.: 1924. Cena wyw.: 1000 162. Cieślewski Tadeusz syn Portret Artura Oppmana, 1930 Akwaforta; wym.: 176 x 115 mm; sygn. na wstędze: in. del. et aquai. T. Cieślewski syn 1930. Cena wyw.: 700 poz. 163 163. Cieślewski Tadeusz syn Zaułki paryskie, 1930 Drzeworyt; wym.: 158 x 123 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn. Cena wyw.: 1200 164. Cieślewski Tadeusz syn Portret Tadeusza Kulisiewicza, 1932 Drzeworyt; wym.: 139 x 99 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn. Cena wyw.: 1200 165. Cieślewski Tadeusz syn Motyw dzielnicy staromiejskiej od strony Powiśla, 1937 Drzeworyt, odbitka brązową farbą; wym.: 168 x 117 mm; nie sygn.; grafika z książki A. Oppmana „Nowe oczy”, Warszawa 1937. Cena wyw.: 700 166. Daniec Tomasz Skrawek nieba nad głową, 1998 Intaglio, akwaforta; wym.: 348 x 500 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: TDaniec 1998, tyt. śr.d., egz,. 7/30. Cena wyw.: 400 poz. 163 167. Duda Gracz Jerzy Duda Gracz. Portrety Motywy Polskie, 1974 Litograficzny katalog wystawy; zawiera 9 oryginalnych litografii artysty; wym.: 305 x 207 mm; sygn. na IV stronie okładki Jerzy Duda-Gracz 74, odręcznie numerowany 187/200. Artystyczny katalog wystawy w Galerii PSP-ZPAP w Katowicach, Warszawa IX 1974; 12 s., okładka (na IV stronie przedarcie dł. 6 cm). Cena wyw.: 1800 168. Dzieliński Kazimierz Katedra na Wawelu, lata 30. Akwaforta; wym.: 407 x 274 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński, tyt. l.d. Cena wyw.: 500 169. Dzieliński Kazimierz Ratusz w Krakowie, lata 30. Akwaforta; wym.: 435 x 293 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński, tyt. l.d. Cena wyw.: 500 poz. 167 34 | 170. Filipkiewicz Stefan Kościół św. Andrzeja, 1926 Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: SF. Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28. Cena wyw.: 300 172. Gaj Jacek Ilustracja do Auto da fé E. Canetti’ego, 1967 Akwaforta, akwatinta; wym.: 215 x 175 mm, dedykacja p.d.: Cioci Zosi Dembskiej - Jacek Gaj 14.IX.72. Cena wyw.: 1000 173. Grabowski Jerzy Układ paralelny - studium, 1997 Linoryt barwny, relief; wym.: 520 x 810 mm; sygn. oł. p.d.: Jerzy Grabowski imp.; po lewej data i tytuł; odbitka nr 15/19. Stan zachowania: prawy dolny róg nieco zagięty. Cena wyw.: 1650 poz. 170 174. Grabowski Jerzy Trzeci szkic do Transcendencji, 1989 Linoryt barwny, relief; wym.: 755 x 500 mm; sygn. oł. p.d.: Jerzy Grabowski imp.; po lewej data i tytuł; odbitka nr 23/42. Stan zachowania bardzo dobry. Cena wyw.: 1650 175. Grott Teodor Stara jodła, 1910 Litografia; wym.: 370 x 265 mm (plansza: 550 x 345 mm); sygn i dat. oł. p.d.: Teodor Grott 1910, tyt. l.d.: Stara jodła. Stan zachowania: zabrudzenie marginesów, ślad załamania planszy, zachodzący na górną część kompozycji. Cena wyw.: 600 176. Hiszpańska-Neumann Maria Zespół drzeworytów, 1951 Zespół 4 drzeworytów; 1. Żałobnice, wym.: 135 x 90 mm, sygn. oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca; 2. Praczki, wym.: 105 x 114 mm, sygn. oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca; 3. Wdowa, wym.: 110 x 64 mm, sygn. oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca; 4. Nowi jeźdźcy apokalipsy, wym.: 110 x 118 mm, sygn. oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca. Na podstawie drzeworytów wykonano ilustracje do „Wierszy i dramatów” F. Garcii Lorki (w przekładzie Z. Szleyen), wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1951); na pracach noty typograficzne. Cena wyw.: 600 poz. 173 177. Hrynkowski Jan Panorama z widokiem Wawelu, 1926 Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; nie sygn. Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28. Cena wyw.: 300 178. Jabłoński Mieszko Archanioł Michał, 1921 Drzeworyt; wym.: 298 x 221 mm; sygn. oł. p.d.: M.Jabłoński 21, l.d. tytuł. Cena wyw.: 500 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 171. Filipkiewicz Stefan Wiejski kościółek, przed 1914 Drzeworyt; wym.: 135 x 180 mm, nie sygn. Poniżej odbitki nadruk typograficzny wydawnictwa. Odbitka naklejona na oryginalny karton. Cena wyw.: 600 poz. 178 | 35 Aukcja Letnia nr 1 (24) 179. Jakubowski Stanisław Kościół św. Krzyża w Krakowie, 1926 Akwaforta, akwatinta; wym.: 245 x 198 mm; sygn. i dat. oł. p.d: St. Jakubowski 19/XI 1926. Grafika z teki „Kraków w 20 kwasorytach”, Kraków 1934. Po konserwacji. Cena wyw.: 400 180. Jakubowski Stanisław Prasłowiański cmentarz, 1923 Drzeworyt barwny; wym.: 430 x 340 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: St. Jakubowski 923. Po konserwacji. Cena wyw.: 800 181. Jakubowski Stanisław Ukrzyżowanie, ok. 1910 Akwaforta wg Jana Matejki (1889); wym.: 320 x 390 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski kop. z obrazu Jana Matejki. Po konserwacji. Cena wyw.: 400 182. Jakubowski Stanisław Zespół 25 grafik, lata 20. i 30. Drzeworyty; zespół niewielkich grafik, maks. wym.: 100 x 100 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski; większość sygnowana monogramem wiązanym w obrębie kompozycji. Tematyka: 6 studiów drzew, 4 pejzaże, motyw kwiatowy, 4 postaci i portrety, żebrak, strach na wróble, 7 motywów architektonicznych, akt z lusterkiem. Cena wyw.: 800 poz. 187 183. Jakubowski Stanisław Zaklęty dwór II, 1924 Drzeworyt; wym.: 128 x 138 mm; sygn. p.d.: St. Jakubowski 10/II 1924; l.d.: II Zaklęty dwór; w l. d. rogu monogram wiązany. Cena wyw.: 300 184. Jakubowski Stanisław Las, lata 30. Drzeworyt na bibule; wym.: 203 x 305 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; poniżej dedykacja autorska, dat. 12 XI 938. Cena wyw.: 600 poz. 190 poz. 191 185. Jakubowski Stanisław Stara świątynka, lata 20. Drzeworyt; wym.: 250 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w l.g. rogu: monogram wiązany. Cena wyw.: 400 186. Jakubowski Stanisław Kozy, lata 20. Drzeworyt; wym.: 190 x 224 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski (na podkładzie papierowym); w l. g. rogu monogram wiązany. Cena wyw.: 400 187. Jakubowski Stanisław Wierzba, lata 30. Drzeworyt barwny; wym.: 120 x 113 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w p.g. rogu monogram wiązany. Cena wyw.: 300 188. Jakubowski Stanisław Czarownica, lata 20. Drzeworyt; wym.: 275 x 190 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski (na papierowym podkładzie); w l.g. rogu monogram wiązany. (il. s. 30) Cena wyw.: 400 36 | 189. Jakubowski Stanisław Wawel, 1934 Akwaforta; wym.: 150 x 236 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; po lewej dedykacja autorska. Grafika z teki „Kraków w 20 kwasorytach”, Kraków 1934. Cena wyw.: 400 191. Jakubowski Stanisław Słowiańskie relikty, 1929 Akwaforta, akwatinta; wym.: 250 x 265 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski. Poniżej dedykacja autorska z 13 XI 1929. Cena wyw.: 600 poz. 189 192. Jakubowski Stanisław Światowid, Radogost, lata 20. Drzeworyt barwny; wym.: 245 x 244 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w l.d. rogu monogram wiązany. Cena wyw.: 600 193. Jarocki Władysław Barbakan i Brama Floriańska w zimie, 1926 Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: WJ 1926. Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28. Cena wyw.: 300 194. Jeleń Tadeusz Błogosławieństwo Dzieciątka Jezus, 1926 Akwaforta; wym.: 245 x 212 mm; nie sygn. Odbitka stanowa. Cena wyw.: 300 195. Kamiński Antoni Józef Zespół 2 prac 1. Karuzela, 1922, drzeworyt; wym.: 119 x 124 mm; sygn. oł. p.d.: Ant. Józ. Kamiński 22; w l.g. rogu tytuł. 2. Trzej Królowie, 1920, drzeworyt; wym.: 119 x 124 mm; sygn. oł. p.d.: Ant. Józ. Kamiński 20. Cena wyw.: 600 poz. 194 196. Kamiński Antoni Józef Ukrzyżowany adorowany przez anioły, 1923 Drzeworyt; wym.: 288 x 218 mm; sygn.i dat. atramentem p.d.: Ant. Józ. Kamiński 23; sygn. pł. p.d. monogramem wiązanym: AK 23; pod kompozycją dedykacja autorska. Cena wyw.: 500 197. Kamiński Antoni Józef Zespół 2 prac: 1. Autoportret I, 1919, drzeworyt; wym.: 163 x 122 mm; sygn. tuszem p.d.: Ant. Józ. Kamiński 1919. 2. Autoportret II, 1919, drzeworyt; wym.: 163 x 122 mm; sygn. tuszem w obrębie kompozycji.: Ant. Józ. Kamiński 1919. Cena wyw.: 300 198. Kowalski Leon Hrabina Foucher de Careil przy pracy, 1904 Akwaforta, sucha igła; wym.: 164 x 242 mm; sygn. na pł. p.d.: L. A. Kowalski/Perros-Guirec [1]904; oł. p.d.: Leon Kowalski. Cena wyw.: 800 poz. 195 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 190. Jakubowski Stanisław Motywy prasłowiańskie, lata 20. Zespół 5 akwafort; śr. wym.: 60 x 40 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski; w obrębie komp. monogram wiązany. Cena wyw.: 400 | 37 Aukcja Letnia nr 1 (24) 199. Lam Władysław Kompozycja, lata 60. Linoryt; wym.: 455 x 558 mm; sygn. tuszem p.d.: W. Lam; oł. l.d.: Kompozycja; odb. nr 1/5; na marginesach plamki foxingowe. Cena wyw.: 800 200. Lam Władysław Głowa Don Kichota, 1925 Drzeworyt; wym.: 230 x 190 mm (plansza 295 x 385 mm); sygn. oł. p.d.: Władysław Lam. Grafika po konserwacji, pochodząca z teki „Don Quijote”, 1925. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Warszawa 1994, poz. 353. Cena wyw.: 600 201. Lam Władysław Don Kichot walczy z wiatrakiem, 1925 Drzeworyt; wym.: 190 x 250 mm (plansza 295 x 385 mm); sygn. oł. p.d.: Władysław Lam. Grafika po konserwacji, pochodząca z teki „Don Quijote”, 1925. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Warszawa 1994, poz. 353. Cena wyw.: 600 poz. 199 202. Lam Władysław Odjazd, 1925 Drzeworyt; wym.: 190 x 250 mm (plansza 295 x 385 mm); sygn. oł. p.d.: Władysław Lam. Grafika po konserwacji, pochodząca z teki „Don Quijote”, 1925. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Warszawa 1994, poz. 353. Cena wyw.: 600 203. Lam Władysław Pejzaż morski (Morze Śródziemne), lata 60. Linoryt na bibule; wym.: 405 x 550 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam. Cena wyw.: 800 poz. 202 204. Lam Władysław Wybrzeże (Morze Śródziemne), lata 60. (il. s. 31) Linoryt na bibule; wym.: 512 x 445 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam. Cena wyw.: 800 205. Lam Władysław Chmura (Morze Śródziemne), lata 60. Linoryt na bibule; wym.: 435 x 437 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam. Cena wyw.: 800 poz. 203 poz. 209 206. Lam Władysław Neapol i Zatoka Neapolitańska, 1965 Drzeworyt na bibule; wym.: 294 x 400 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam, l.d.: Neapol nr 8. W górnej części kompozycji zażółcenia. Cena wyw.: 1000 207. Lam Władysław Mostar. Stary Most nad Neretwą, lata 60. (il. s. 30) Drzeworyt na bibule; wym.: 380 x 557 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam. Cena wyw.: 1000 208. Lenica Jan Wazon, lata 80. Serigrafia; wym.: 700 x 500 mm; sygn. l.d.: 8/150, p.d.: Lenica. Cena wyw.: 1800 209. Malina Marian 10 grafik Mariana Maliny Teka 10 grafik: 1. Postać siedząca II, 1962, cellografia; wym.: 505 38 | 210. Marciniak Krzysztof Lekcje, 2007 Akwaforta; wym.: 480 x 640 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: K. Marciniak 2007, egz. 4/30. Cena wyw.: 400 poz. 211b 211. Misiak Michał Tryptyk: Ryba I, II, III, 1997 Linoryt; średni wym.: 115 x 172 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: Michał Misiak 1997, monogram oł. l.d. Cena wyw.: 450 212. Misky Ludwik Nagie na rajskiej plaży, lata 30. Akwaforta; wym.: 85 x 122 mm; sygn. oł. p.d.: Misky. Cena wyw.: 400 213. Mrożewski Stefan Apokalipsa II, 1933 Drzeworyt; wym.: 408 x 367 mm; sygn. fascimile p.d.: Stefan Mrożewski, Amsterdam 33, l.d.: Apokalipsa, na płycie l.d.: SM 1933. Oryginalna grafika z sygnaturą wydrukowaną w postaci fascimille. Praca wykonana przez artystę dla holenderskiego towarzystwa i wydawnictwa Vaevo (wymieniona w spisie ich grafik, w marcu 1940). Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004, poz. 101. Cena wyw.: 1500 214. Mrożewski Stefan Widmo (Legendy Warszawy), 1937 Drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004, poz. 182. Cena wyw.: 1000 215. Mrożewski Stefan Cud u św. Anny (Legendy Warszawy), 1937 Drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. p.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004, poz. 182. Cena wyw.: 1000 216. Mrożewski Stefan Złota Kaczka (Legendy Warszawy), 1937 Drzeworyt, bibuła; wym.: 270 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. p.g.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004, poz. 182. Cena wyw.: 1000 poz. 216 poz. 213 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | x 373 mm 2. Leżąca, 1963, linoryt; wym.: 458 x 600 mm 3. Idol, 1963, linoryt; wym.: 566 x 415 mm 4. W zbożu, 1964, linoryt; wym.: 441 x 617 mm 5. Impresje, 1967, linoryt; wym.: 687 x 507 mm 6. Dygnitarze, 1968, cellografia; wym.: 470 x 570 mm 7. Kompozycja X (z szablonu), 1968, cellografia; wym.: 500 x 617 mm 8. Dwie figury ekspresyjne, 1968, linoryt; wym.: 655 x 480 mm 9. Wnętrze pokoju, 1977, cellografia; wym.: 435 x 620 mm 10. Tors IV, 1980, cellografia; wym.: 625 x 440 mm; wydana w 2010 w Będzinie. Cena wyw.: 2400 | 39 Aukcja Letnia nr 1 (24) 217. Mrożewski Stefan O Basi Giżance (Legendy Warszawy), 1937 Drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef. Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004. Cena wyw.: 1000 218. Mrożewski Stefan Madame de Villeneuve, La Belle et la Bete. Boix originaux de Stefan Mrozewski, 1949 Książka wydana przez wydawnictwo Le Cercle Grolier, Paris 1949; 4o (29 x 23 cm). Zawiera 26 oryginalnych całostronicowych drzeworytów oraz 7 winiet drzeworytniczych. Oprawa kartonowa; egzemplarz imienny dla dra Albeaux-Fernet; zachowana oryginalna okładka broszurowa (znaki własnościowe i exlibrisy kolejnych właścicieli). Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa 2004, poz. 323-326. Cena wyw.: 2500 219. Niespodziewana Malwina Figura, 2003 Linoryt; wym.: 1000 x 700 mm; sygn. oł. p.d.: M. Niespodziewana, dat. oł. l.d.: II/30/2003. Cena wyw.: 400 poz. 217 220. Niespodziewana Malwina Messenger, 2003 Linoryt; wym.: 1000 x 700 mm; sygn. oł. p.d.: M. Niespodziewana, dat. oł. l.d.: 16/30/2003. Cena wyw.: 400 221. Oramus Romuald Bachanalia IX, 2007 Akwaforta, akwatinta, odprysk, sucha igła (wersja kolorowa); wym.: 238 x 322 mm; sygn.i dat. oł. p.d.: Romuald Oramus 198790/2007 , egz. 15/50. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 198199”, katalog wystawy, Kraków 2009. Cena wyw.: 400 222. Oramus Romuald Bachanalia X, 2007 Akwaforta, akwatinta, odprysk, sucha igła (wersja kolorowa); wym.: 240 x 322 mm; sygn.i dat. oł. p.d.: Romuald Oramus 198790/2007, egz. 15/5. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 198199”, katalog, Kraków 2009. Cena wyw.: 400 poz. 220 poz. 223 223. Oramus Romuald Bachanalia I, 2009 Akwaforta, akwatinta (wersja kolorowa); wym.: 113 x 130 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: R. Oramus 1987-90/2009, egz. 13/50. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009, s. 72. Cena wyw.: 300 224. Oramus Romuald Bachanalia XIII, 2009 Akwaforta, akwatinta, sucha igła (wersja kolorowa); wym.: 103 x 138 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: R. Oramus, 1987-90/2009, egz. 17/50. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009. Cena wyw.: 300 40 | 225. Oramus Romuald Rytuały I, 1983-84 Akwaforta, akwatinta, odprysk; wym.: 282 x 425 mm; sygn. oł. śr.d.: Romuald Oramus, dat. oł. p.d.: 1983-84, egz.: 6/25. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009. Cena wyw.: 400 poz. 225 227. Oramus Romuald Rytuały XIV, 1982-84 Akwaforta, akwatinta; wym.:145 x 240 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: Romuald Oramus 1982/84, egz. 3/50. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009. Cena wyw.: 300 228. Peske Jan Chevres au repos (Kozy), ok. 1905 Akwaforta; wym.: 178 x 230 mm ; sygn. pł. p.d.: Peske; nadruk typograficzny l.d.: tytuł, śr.: Chalcographie du Louvre, p.d.: Eau-forte oryginale de Jean Peske. Cena wyw.: 800 229. Picasso Pablo Colombe de l’avenir ou les armes a la ferraille, 1962 Litografia offsetowa barwna; wym.: 555 x 755 mm; sygn. i dat. na kamieniu: Picasso/10 Mai 1962. Praca znana także jako Gołąbek pokoju i Świat bez wojen. Cena wyw.: 1600 poz. 228 230. Pieniążek Józef Matka Boska Ostrobramska, lata 20. Akwatinta; wym.: 175 x 127 mm; nie sygn. Cena wyw.: 600 231. Pieniążek Józef Kościół św. Antoniego w Sieniawie, 1927 Akwaforta, akwatinta; wym.: 144 x 106 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Sieniawa 1927. Cena wyw.: 400 poz. 229 232. Pieniążek Józef Kościół Wniebowzięcia NMP w Woli Radziszowskiej, lata 20. Akwaforta, akwatinta; wym.: 157 x 122 mm; nie sygn. Cena wyw.: 400 233. Pieniążek Józef Lwów. Kaplica Boimów, 1928 Akwaforta, akwatinta; wym.: 135 x 110 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Lwów 1928/Kaplica Boimów. Cena wyw.: 400 234. Pieniążek Józef Lwów. Cerkiew wołoska, 1934 Akwaforta, akwatinta; wym.: 212 x 130 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Lwów 1934. Cena wyw.: 600 poz. 230 poz. 234 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 226. Oramus Romuald Rytuały IV, 1983-84 Akwaforta, akwatinta, odprysk; wym.: 175 x 245 mm; sygn. oł. śr.d.: Romuald Oramus, dat. oł. p.d.: 1983-84; egz. 13/25. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009. Cena wyw.: 300 | 41 Aukcja Letnia nr 1 (24) 235. Pieniążek Józef Kraków. Podwórko na Kazimierzu 1923 Akwaforta, akwatinta; wym.: 203 x 175 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Kraków 1923. Cena wyw.: 600 236. Pieniążek Józef Toruń. Kościół św. Jakuba, 1924 Akwaforta, akwatinta; wym.: 215 x 155 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Toruń 1924. Cena wyw.: 600 237. Pieniążek Józef Bydgoszcz. Katedra, 1929 Akwaforta; wym.: 176 x 139 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Bydgoszcz 1929. Pod główna kompozycją szkicowa panorama i ujęcie kościoła z innej perspektywy. Grafika z bardzo rzadkiej „Teki bydgoskiej”, Bydgoszcz 1929. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 437 (Grońska znała tylko jedną pracę z tej teki, oferowanej nie wymienia). Cena wyw.: 400 poz. 235 238. Pieniążek Józef Bydgoszcz. Kramy koszykarskie, 1929 Akwaforta; wym.: 137 x 176 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, Bydgoszcz 1929. Obok głównej kompozycji szkicowa panorama i skrzynia posagowa. Grafika z bardzo rzadkiej „Teki bydgoskiej”, Bydgoszcz 1929. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 437. Cena wyw.: 400 poz. 236 239. Pieniążek Józef Kościół św. Anny w Nowym Targu, 1927 Akwaforta, akwatinta; wym.: 116 x 151 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Nowy Targ 1927. (il. s. 31) Cena wyw.: 400 poz. 237 240. Pieńkowski Ignacy Fragment katedry z kaplicą Zygmuntowską, 1926 Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: IP. Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28. Cena wyw.: 300 241. Raczyński Stanisław Sport w grafice, 1954 Teka 6 drzeworytów: Motocross, Kolarstwo, Hokej, Koszykówka, Rzut kulą, Piłka nożna oraz karta tytułowa; wym. teki: 350 x 266 mm; każda plansza sygn. oł. p.d.: St. Raczyński. Cena wyw.: 1150 poz. 238 poz. 242 242. Rózga Leszek Bez tytułu, 1967 Akwaforta; wym.: 100 x 150 mm; sygn. oł. p.d.: Rózga. Cena wyw.: 600 243. Rózga Leszek Bez tytułu, 1967 Akwaforta; wym.: 150 x 100 mm; sygn. oł. p.d.: Rózga. Cena wyw.:600 244. Rubczak Jan Brama i ulica Floriańska, 1926 Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: Rubczak. 42 | Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Naddarcie p. marginesu bez szkody dla kompozycji. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28. Cena wyw.: 600 246. Rubczak Jan Widok na katedrę wawelską, lata 20. Akwaforta, akwatinta; wym.: 236 x 298 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak. Cena wyw.: 1800 247. Seifert Franciszek Pejzaż miejski z południa, 1928 Litografia kredką; wym.: 160 x 210 mm; sygn. p.d.: monogram wiązany, dat.: [19]28. Cena wyw.: 200 poz. 244 248. Sicińska Gabriela Martwa natura z owocami, 1930 Litografia barwna; wym.: 240 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: G. Sicińska 30. Cena wyw.: 400 249. Skoczylas Władysław Teka podhalańska, 1921 Teka 12 drzeworytów; wym.: 273 x 300 mm; karta 1, tablic nieliczbowanych 12: a. Łowy; b. Zaloty; c. Taniec; d. Giewont; e. Zamek zbójnicki; f. Walka ze smokiem; g. Śpiący rycerze; h. Święty Sebastian; i. Chrystus; j. Święty Krzysztof; k. Sztuka; l. Hulanka. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 500. (il. s. 31) Cena wyw.: 12 000 250. Skoczylas Władysław Gazda, 1910 Akwaforta; wym.: 170 x 120 mm; sygn. i dat. p.d.: WSkoczylas 1910. Lit.: „Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa”, Kraków 1935. Cena wyw.: 3200 poz. 251 251. Skoczylas Władysław Profil Janosika, 1923 Drzeworyt na tincie; wym.: 215 x 215 mm; nie sygn. Zachowana oryginalna kalka zabezpieczająca z nadrukiem typograficznym: Główka górala. Drzeworyt oryginalny Władysława Skoczylasa. Dodatek artystyczny do zeszytu gwiazdkowego „Tygodnika Ilustrowanego”. Lit.: „Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa”, Kraków 1935, poz. 49. Cena wyw.: 1600 252. Skórczewski Krzysztof Królowa pszczół, 1983 Miedzioryt; wym.: 259 x 158 mm; sygn. oł. p.d.: Skórczewski; śr.d.: tyt.; l.d.: H.s.I. Cena wyw.: 500 253. Skórczewski Krzysztof Pastwisko, 1980/1983 Miedzioryt; wym.: 160 x 170 mm; sygn. oł. p.d.: Skórczewski; śr.d.: tyt.; l.d.: EA XIX/XX. Cena wyw.: 500 poz. 253 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 245. Rubczak Jan Wawel od strony kościoła św. Idziego, ok. 1907 Akwaforta; wym.: 180 x 100 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak. Cena wyw.: 900 | 43 Aukcja Letnia nr 1 (24) 254. Skórczewski Krzysztof Koty, 1982 Miedzioryt; wym.: 158 x 158 mm; sygn. oł. p.d.: Skórczewski; śr.d.: tyt.; l.d.: EA IV/X. Cena wyw.: 500 255. Sobocki Leszek 100% for business, lata 60. Linoryt; wym.: 242 x 192 mm; nie sygn. Cena wyw.: 700 256. Sobocki Leszek Gatunek łagodny, lata 60. Linoryt dwubarwny; wym.: 425 x 230 mm; nie sygn. Cena wyw.: 700 poz. 255 poz. 256 257. Sobocki Leszek Jednostka, 1968 Linoryt dwubarwny; wym.: 467 x 310 mm; sygn. oł. p.d.: L. Sobocki 1968, l.d.: Epreuve d’artiste, linoryt, 3/25, „Jednostka”. Cena wyw.: 700 258. Sobocki Leszek Pacyfiści, ok. 1968 Linoryt, odbitka na tapecie; wym. kompozycji: 250 x 140 mm; plansza: 473 x 520 mm; nie sygn. (il. s. 31) Cene wyw.: 700 259. Srzednicki Konrad A może sen nocy letniej, 1969 Akwaforta, akwatinta; wym.: 330 x 348 mm; sygn. p.d.: Konrad Srzednicki, l.d. tyt. i dat.: 1969 „A może sen nocy letniej”, 4/50. Lit.: „Konrad Srzednicki. Poeta grafiki”, Kraków 2009, s. 127. Cena wyw.: 600 poz. 260 260. Srzednicki Konrad Ekspert selekcjoner, 1972 Akwaforta; wym.: 490 x 650 mm; sygn. oł. p.d.: Konrad Srzednicki, l.d.: data i tytuł. Cena wyw.: 720 261. Stanisławski Jan Chata, 1899 Litografia; wym. komp: 210 x 280 mm, pl.: 245 x 320 mm; sygn. pł. l.d.: J.S. Lit.: A. Giełdoń-Paszek, „Jan Stanisławski”, Bielsko Biała, 2004; I. Kossowska, „Narodziny polskiej grafiki artystycznej”, Kraków 2000. Cena wyw.: 1000 poz. 261 44 | poz. 267 262. Stanisławski Jan Zmrok. Sad, 1900 Litografia czarną kredką na szaro-fioletowej tincie; wym. komp: 110 x 211 mm, pl.: 320 x 243 mm; sygn. l.d.: JS. Lit.: „Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914”, katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1996, kat. 1, s. 365, il. s. 363; A. Giełdoń-Paszek, „Jan Stanisławski”, Bielsko-Biała 2004; I. Kosowska,„Narodziny polskiej grafiki artystycznej”, Kraków 2000, il. 76; I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, kat. 535; „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 37, s. 89, il. s. 88. (il. s. 3) Cena wyw.: 1600 264. Stanisławski Jan Villa d’ Este, 1900/1901 Litografia barwna; wym. komp.: 155 x 205 mm, pl.: 179 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: JS. Lit.: „Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914”, katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1996, kat. 35, s. 367, il. s. 363; I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, kat. 539; „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 41, s. 90, il. s. 93. Cena wyw.: 1200 poz. 264 265. Stanisławski Jan Topole, 1901 Litografia barwna; wym. komp.: 205 x 110 mm, pl.: 225 x 175 mm; sygn. pł. l.d.: J.S. Grafika z „Chimery” (t. IV, z. 10-12, 1901) lub wersja próbna. Stan zachowania: piękna, kontrastowa odbitka. Lit.: A. Giełdoń-Paszek, „Jan Stanisławski”, Bielsko-Biała 2004; I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, il. s. 97, kat. 538; „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 39, s. 90, il. s. 92. Cena wyw.: 1600 266. Stanisławski Jan Kościół św. Marka w Wenecji, 1901 Litografia barwna na żółto-zielonym papierze; wym. komp.: 150 x 211 mm, pl.: 173 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: J.S; Grafika z „Chimery” (t. I, z. 2, 1901). Lit.: I. Kossowska, „Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897–1917”, Kraków 2000, s. 150, il. 176; I. Jakimowicz, “Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, il. s. 96, kat. 537; „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 47, s. 72, il. s. 70. (il. s. 31) Cena wyw.: 1600 267. Stanisławski Jan Sad ukraiński (Krajobraz o zmroku), 1904 Litografia barwna; wym. komp.: 134 x 207 mm, pl.: 172 x 225 mm; sygn. p.d.: J.S. Grafika z „Chimery”, t. VII, z. 20/21. Lit.: I. Kossowska, „Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897–1917.”, s. 91, il. 57; I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej” Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, kat. 540; „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 44, s. 91, il. s. 93. Cena wyw.: 1200 268. Stanisławski Jan Sad w słońcu, 1900-1907 Litografia; wym.: 320 x 245 mm; sygn. pł. p.d.: J.S. Lit.: „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 45, s. 92, il. s. 88. Cena wyw.: 1000 poz. 268 poz. 265 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 263. Stanisławski Jan Kościół Św. Marka w Wenecji (fasada), 1900 Litografia barwna na papierze szaro-zielonym; wym. komp: 150 x 157 mm, pl.: 325 x 245 mm; sygn. l.d.: JS. Grafika z „Życia” R. IV, nr 1. Lit.: I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, kat. 536. (il. s. 30) Cena wyw.: 1200 | 45 Aukcja Letnia nr 1 (24) 269. Starowieyski Franciszek Odwrot duszy, 2008 (1708) Serigrafia; wym. komp.: 500 x 700, sygn. złotym pisakiem śr.d.: FStarowieyski, na pł. śr.p.: Odlot duszy/FStarowieyski/1708; egz. 38/74; na odwrocie potwierdzenie autentyczności przez żonę artysy Teresę Starowieyską. Praca oprawiona. Cena wyw.: 4500 270. Stryjeńska Zofia Krakowiak, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 435 x 310 mm; sygn. p.d.: Zofia Stryjeńska; na odwrocie napis: Copyright by C. Szwedzicki 1939; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 1. Cena wyw.: 800 poz. 269 271. Stryjeńska Zofia Starościna i starosta weselni, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 499 x 393 mm; sygn. p d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasants costumes, Nicea 1939, pl. nr 4. Cena wyw.: 800 272. Stryjeńska Zofia Wesele krakowskie, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 480 x 390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska, na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 6. Cena wyw.: 800 poz. 270 poz. 271 273. Stryjeńska Zofia Strój z Wilanowa, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 480 x 390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 7. Cena wyw.: 800 274. Stryjeńska Zofia Krakowiacy, 1939 Litografia, papier; wym.: 490 x 395 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 8. Cena wyw.: 800 poz. 272 poz. 273 275. Stryjeńska Zofia Śląski strój ślubny, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 499 x 393 mm; sygn. l.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasants costumes, Nicea 1939, pl. nr 13. Cena wyw.: 800 276. Stryjeńska Zofia Hucułka z Worochty, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 480 x 390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. 19. Cena wyw.: 800 poz. 274 46 | poz. 275 277. Stryjeńska Zofia Góralski strój ludowy, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 499 x 393 mm; sygn. l.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasants costumes, Nicea 1939, pl. nr 23. Cena wyw.: 800 278. Stryjeńska Zofia Myśliwy z Polesia, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 480 x 390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 29. Cena wyw.: 800 280. Styrylska Celina Obłąkany, lata 60. XX w. Drzeworyt; wym.: 675 x 480 mm; sygn. oł. p.d.: Celina Styrylska (Pologne), śr.d. tytuł; odbitka nr 4/20. Cena wyw.: 600 poz. 276 poz. 277 poz. 278 poz. 279 281. Styrylska Celina Merkury, 1968 Deska drzeworytnicza; wym.: 50 x 50 cm; sygn. l.d.: Celina Styrylska oraz opis autorski na odwrocie. Cena wyw.: 1000 282. Styrylska Celina Nieznana planeta I, poł. l. 60. Deska drzeworytnicza; wym.: 54 x 57 cm; sygn. na odwrocie. Cena wyw.: 1000 283. Szwarc Stanisław Noc na Bałtyku, lata 40. Autolitografia; wym.: 360 x 265 mm; sygn. oł. p.d.: St. Szwarc, l.d.: tyt., śr.d.: dedykacja: JWielmożnej Pani… Cena wyw.: 400 284. Taranczewski Wacław Święty Franciszek, koniec lat 20. Drzeworyt na bibule; wym.: 280 x 200 mm; nie sygn.; stan zachowania: bardzo dobry. Grafika ze zbiorów rodziny artysty. Cena wyw.: 800 285. Tarasin Jan Kompozycja, 1990 Serigrafia; wym.: 400 x 600 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90; sygn. pł. p.d.: Jan Tarasin 77. Grafika z teki „Jan Tarasin. Eroffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Stan zach.: ślad wydawniczego złożenia. Cena wyw.: 800 286. Tarasin Jan Podwórko, 1990 Serigrafia; wym.: 400 x 600 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Stan zach.: ślad wydawniczego złożenia. Cena wyw.: 800 287. Tarasin Jan Plaża, 1990 Serigrafia; wym.: 400 x 600 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Ber- poz. 286 lin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Stan zach.: ślad wydawniczego złożenia. Cena wyw.: 800 288. Tarasin Jan Magazyn, 1990 Serigrafia; wym.: 400 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. (il. s. 31) Cena wyw.:600 289. Tarasin Jan Dalmatyńczyk, 1990 Serigrafia; wym.: 400 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Cena wyw.: 600 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | 279. Stryjeńska Zofia Panna młoda z Wołynia, 1939 Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 480 x 390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. 35. Cena wyw.: 800 | 47 Aukcja Letnia nr 1 (24) 290. Tarasin Jan Kompozycja, 1990 Serigrafia; wym.: 400 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Cena wyw.: 600 291. Teka 1911 Kraków, 1911 Komitet Gospodarczy XI Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie członkom swoim na pamiątkę. Autolitografie barwne; wym.: 420 x 310 mm; tablic nieliczbowanych 12; prace: a. K. Frycz, okładka; b. H. Kunzek, frontyspis, 2 egz.; c. W. Błocki, Kościół św. Marka; d. J. Czajkowski, Fragment Rynku; e. S. Czajkowski, Kościół św. Katarzyny; f. S. Filipkiewicz, Widok z Wawelu na Kraków; g. K. Frycz, Kurza Stopka; h. T. Grott, Wnętrze kościoła Mariackiego, lekko postrzępiony prawy brzeg grafiki; i. S. Kamocki, Kościół św. Barbary; j. S. Podgórski, Mury Krakowa; k. K. Sichulski, Kościół XX. Pijarów, grafika przycięta do brzegów kompozycji; l. W. Weiss, Sadzawka św. Stanisława na Skałce; m. J. Wojnarski, Kościół św. Wojciecha; n. L. Wyczółkowski, Trumna św. Stanisława. Na odwrocie plansz znaki własnościowe i podpisy. Zachowana oryginalna teka. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 13. Cena wyw.: 4000 poz. 287 292. Weiss Wojciech Kopy zboża, 1926 Drzeworyt; wym.: 100 x 147 mm; opis typograficzny pod kompozycją, l.d.: Wojciech Weiss, p.d.: Kopy zboża drzeworyt oryginalny. Praca znana w literaturze jako Aneri malująca pod kopami. Grafika była dodatkiem do czasopisma „Sztuki Piękne”, R. III, Kraków 1927. Cena wyw.: 300 poz. 285 293. Werten (Wertenstein) Maria Dziewczyna i ptak, przed 1914 Litografia barwna; wym.: 440 x 370 mm; nie sygn., odb. u Jana Cotty w Warszawie. Cena wyw.: 1200 294. Wieczorek Karol Autoportret, lata 80. Akwaforta; wym.: 497 x 315 mm; sygn. p.d.: Wieczorek. Cena wyw.: 400 poz. 291i poz. 291k 295. Wojnarski Jan Autoportret, lata 20. Litografia; wym.: 198 x 148 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski; sygn. pł. w obrębie kompozycji: J. Wojnarski (w odbiciu lustrzanym); pod kompozycją dedykacja autorska. Cena wyw.: 700 296. Wojnarski Jan Podwórze Kościoła Mariackiego w Krakowie, lata 30. Akwaforta; wym.: 248 x 172 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: odb. własnoręczna. Podwórze Kościoła Maryi Panny w Krakowie. Lit.: B. Lewińska Gwóźdź, „Jan Wojnarski. Między niebem a kamieniem”, Pelplin (bdw.), il. 45 (tam zatytułowana: Kościół Mariacki z gołębiami). Cena wyw.: 400 poz. 294 48 | poz. 295 poz. 293 297. Wojnarski Jan Bima w Starej Synagodze na Kazimierzu, lata 30. Akwaforta; wym.: 204 x 158 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski, l.d.: odb. własnoręczna. Cena wyw.: 500 298. Wojnarski Jan Kościół św. Wojciecha, 1926 Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: Wojnarski. Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28. Cena wyw.: 300 poz. 300 299. Wojnarski Jan Słoneczniki, 1909 Litografia barwna; wym.: 390 x 555 mm (plansza 445 x 575 mm); sygn. oł. l.d.: Jan Wojnarski; egzemplarz po konserwacji; grafika z teki „Autolitografie”, Kraków 1909. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 594. Cena wyw.: 1200 300. Wojnarski Jan Słoneczniki, 1909 Litografia barwna (odmienny wariant kolorystyczny); wym.: 390 x 555 mm; nie sygn.; zachowane 1-centymetrowe białe marginesy; grafika z teki „Autolitografie”, Kraków 1909; odbitka po konserwacji. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 594. Cena wyw.: 1200 301. Zakrzewski Władysław Kraków. Rynek, lata 30. Akwaforta; wym.: 175 x 275 mm; sygn. oł. p.d.: Zakrzew., l.d.: Kraków. Cena wyw.: 400 302. Żurawski Stanisław Widok na wieżę kościoła, lata 30. Drzeworyt; wym.: 145 x 153 mm; sygn. p.d.: St. Żurawski. Cena wyw.: 200 poz. 301 poz. 298 | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | poz. 299 | 49 Biogramy Acedański Zygmunt (1909–1991). Grafik, malarz; ukończył Wydział Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego przy Państwowej Szkole Technicznej we Lwowie; jego dorobek obejmuje drzeworyty, plakaty, polichromie, projekty witraży i kostiumów teatralnych.; jak wielu artystów zaczynających karierę w latach 30. inspirował się sztuką ludową; najbardziej znane są jego drzeworyty przedstawiające widoki miejskie – przedwojennego Lwowa i Krzemieńca, powojennych Gliwic i innych miast Sląska. Alt Rudolf (1812-1905). Austriacki pejzażysta, malarz i rysownik; malarstwa uczył się od swego ojca Jacoba, brat malarza Franza; od 1826 kształcił się w Wiener Akademie; od 1828 podróżował wraz z ojcem po monarchii austriackiej, Włoszech, Dalmacji, Krymie, Niemczech I Belgii; z tego czasu pochodzą liczne pejzaże i studia architektoniczne; w 1874 został przewodniczącym Wiener Künstlerhaus, a w 1897 przewodniczącym Wiener Secession; w 1879 został tytularnym profesorem Akademii Wiedeńskiej; w 1892, w uznaniu zasług, otrzymał tytuł szlachecki; był wychowawcą wielu wiedeńskich malarzy m.in. Emila Jakoba Schindlera I Ernsta Granera. Bartłomiejczyk Edmund Ludwik (1885-1950). Grafik; studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej, a następnie w krakowskiej i warszawskiej SSP; był członkiem grupy Ryt (od 1926); jako grafik zajmował się głównie drzeworytem (Martwa natura z owocami, 1930; Żebrak. Rynek w Kazimierzu nad Wisłą, 1937) i litografią; w l. 20. i 30. pozostawał pod wpływem twórczości ludowej (Janosik i Frairka jego, 1922; Hucuł z koniem na przesiece, 1932; Stary góral, 1935; Domowy wypiek chleba, 1939; Dziady przy bramie cmentarnej, 1939; Kosiarz, 1939), później inspirowała go również grafika japońska (Tratwy, 1932); projektował ilustracje książkowe (m.in. otrzymał złoty medal na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925), znaczki, druki reklamowe. Berlewi Henryk (1894-1967). Malarz, grafik, krytyk i teoretyk sztuki żydowskiego pochodzenia, jeden z prekursorów malarstwa abstrakcyjnego w Polsce; studiował w Warszawie, Antwerpii i w École des Beaux-Arts w Paryżu; w l. 1922-23 przebywał w Berlinie, gdzie poznał twórców awangardowych (m.in. T. van Doesburga, V. Eggelinga, M. van der Rohe); po powrocie do Polski był członkiem-założycielem ugrupowania Blok (1924); w 1928 zamieszkał w Paryżu; początkowo tworzył obrazy abstrakcyjne (Szklarz, 1921; Akt kobiecy, 1922; Autoportret, 1922; Mechanofaktura Blanc-Rouge-Noire, 1924), od ok. 1929 kompozycje figuralne i portrety; jest autorem pracy teoretycznej „Mechano-faktura” (1924), w której wyłożył własną teorię malarstwa bezprzedmiotowego, opartego na abstrakcji geometrycznej; zajmował się też typografią. 50 | Bożek Kacper (ur. 1974). Grafik. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomowa zrealizował pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana w pracowni miedziorytu i litografii. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Broll Urszula (ur. 1930). Malarka. Dyplom ASP w Katowicach w 1955. W 1953 była współzałożycielką grupy ST-53 i brała udział we wszystkich wystawach grupy podczas jej istnienia. Związana z ruchem neoawangardy i Galerią Krzywego Koła w Warszawie. Od 1967 brała udział w działaniach kręgu Oneiron, którego była współzałożycielką. Od 1983 mieszka pod Jelenią Górą, jednak nadal związana jest z katowickim środowiskiem artystycznym. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Brydak Jędrzej (1837-1876). Rysownik, litograf i malarz; studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1853-1859); był założycielem krakowskiego zakładu litograficznego, prowadzonego wraz z J. Bielikiewiczem; malował akwarele, rysował widoki architektoniczne i zabytki Krakowa; wykonywał także litografie według cudzych prac; wystawiał w krakowskim TPSP; współpracował z redakcją „Czasu”. Brzeski Janusz Maria (1907-1957). Grafik, rysownik, fotograf i filmowiec; po studiach w Poznaniu i Paryżu na stałe związał się z Krakowem; w jego twórczość fotograficzna lokuje się pomiędzy konstruktywistycznym porządkiem a surrealistycznym wizjonerstwem; stosował zaskakujące ujęcia, zbliżenia, lustrzane odbicia zwielokrotniające obiekt, uzyskując efekt wieloznaczności; pierwsze prace graficzne zbliżone do ekspresjonizmu niemieckiego i poznańskiego BUNTU, wykonał w 1926; w l. 1929-30 przebywał w Paryżu, gdzie pracował w agencjach graficznych; l. 30. redaktor i twórca szaty plastycznej pism koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego; po II wojnie światowej współpracował m.in. z czasopismem „Przekrój” i wydawnictwami. Chrystow Sławomir (ur. 1976). Grafik. W latach 1996-2001 student Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni drzeworytu prof. Z. Lutomskiego. Specjalizuje się w linorycie. Artysta jest otwarty na świat baśni i mitów. Odwołuje się do archetypów i symboli głęboko zakorzenionych w naszej wyobraźni. W 2005 otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa. Jest laureatem Grand Prix NGM w Krakowie. Cegliński Julian (1827-1910). Malarz i grafik; studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (u J.F. Piwarskiego i Ch. Breslauera); należał do stałych współpracowników „Tygodnika Ilustrowanego”; współzałożyciel Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1860); podczas wędrówek po kraju (z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, A. Schouppem) szkicował pejzaże (będące jego ulubionym tematem), malował obrazy dla statków Żeglugi Parowej; wykonał wiele litografii z rysunków własnych i innych twórców (m.in. W. Gersona); w 1860 wydał wraz z A. Matuszkiewiczem Album widoków Warszawy i okolic. Betley Wojciech (1867-1920). Malarz, rysownik; uczeń W. Gersona w Warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz W. Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych; w l. 1893-94 kształcił się w Akademii Monachijskiej; przed 1914 mieszkał w Warszawie; wystawiał w TPSP, w Salonie Krywulta; brał udział w I Wystawie Niezależnych; specjalizował się w pejzażach i karykaturach; współpracował z czasopismami (m.in. „Bluszczem” i „Ziemią”); popularność zdobył cyklem widoków Grunwaldu, reprodukowanemu w postaci kart pocztowych. Cieślewski Tadeusz, syn (1895-1944). Grafik, teoretyk i krytyk sztuki; studiował w warszawskiej SSP u E. Wittiga, W. Skoczylasa, T. Pruszkowskiego i L. Gardowskiego; w 1935 zorganizował grupę artystów grafików Czerń i Biel; był współzałożycielem Rytu, członkiem Związku Zawodowego Artystów Grafików, Bloku oraz Towarzystwa Bibliofilskiego; początkowo pracował w różnych technikach, później zajmował się głównie drzeworytem sztorcowym; za tekę drzeworytów Dawne Miasto otrzymał w 1924 stypendium zagraniczne; tworzył cykle: Fiorenza (1928), Zamość (1929), Księga Miasta (1932); pozostawił kompozycje symboliczne (Homo sapiens) i fantastyczne (Warszawa fantastyczna, 1926), portrety i ekslibrisy; autor monografii Władysław Skoczylas. Bodenehr Gabriel Starszy (1664-1758). Niemiecki miedziorytnik, kartograf i wydawca; syn Hansa Georga; prowadził w Augsburgu renomowaną, rodzinną oficynę specjalizującą się w wedutach i mapach; jego najsłynniejsze dzieła to „Atlas Curieux” (1704) oraz „Curioses Staats und Kriegs Theatrum”; autor „La Glorie et la Force de l’Europe” – serii 200 widoków i planów miast europejskich, tworzonych na podstawie własnych kompozycji; ponadto autor cyklu miedziorytów poświęconym postaciom biblijnym. Custos (Custodis) Dominicus (1560-1612). Flamandzki malarz, rytownik i drukarz; poślubił wdowę po B. Kilianie, przejął jego warsztat i osiadł w Augsburgu; współpracował z M. Henningiem przy publikacji dzieła „Tirolensium principum comitum” (1599); w l. 1602-4 opublikował 4-tomową „Atrium heroicum” (zbiór portretów władców, dygnitarzy I arystokratów europejskich), będącego wzorem dla współczesnych “Who’s Who”; wykonywał także mapy i weduty; sława jaką zdobył dała mu status nadwornego rytownika cesarza Rudolfa II. Czwartos Ignacy (ur. 1966). Malarz i grafik; studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu (dyplom w 1993); w Krakowie założył Stowarzyszenie 94; w 1995 współtworzył Stowarzyszenie i galerię OTWARTA PRACOWNIA; brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych; zajmuje się także ilustracją prasową i książkową. Daniec Tomasz (ur. 1973). Grafik i malarz; studiował w krakowskiej ASP; dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1998, w pracowni miedziorytu na Wydziale Grafiki; w 1997 otrzymał Stypendium w Kent Institute of Art&Design, Maidstone (Wielka Brytania); w 1999 przyznano mu Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2003 Stypendium im. T. Kulisiewicza; w 2003 zdobył Srebrny Medal w kategorii Grafika na XI Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku w Taipei, Tajwan; od 1998 asystent w pracowni miedziorytu prof. S. Wejmana (Wydział Grafiki ASP w Krakowie). Duda-Gracz Jerzy (1941–2004). Malarz, rysownik i grafik, przedstawiciel koloryzmu. Studiował w filii krakowskiej ASP w Katowicach, w l. 1969-82 wykładał na tej uczelni; obrazy metaforyczne i symboliczne, w których widać wpływy surrealizmu i ekspresjonizmu; jego malarstwo – utrzymane w ciepłej, spokojnej kolorystyce – ukazuje ludzkie wady. Tworzył głównie sceny rodzajowe, a także autoportrety i portrety (m.in. J. Waldorffa, K. Rudzkiego, K. Grześkowiaka); cykle malarskie: Motywy i portrety polskie (1968-79), Motywy, tańce, dialogi polskie (1980- 83), Obrazy jurajskie (1984-86), Obrazy arystokratyczno-historyczne (1985-91); w twórczości artysty obecny jest również wątek religijny (Tryptyk częstochowski, 1970; Odpust i Quo vadis Homine?, obydwa z 1972; Droga Krzyżowa, 1973, w technice litografii; Pieta, 1982); w l. 1999-2003 pracował nad cyklem obrazów (akwarelowo-temperowych i olejnych), stanowiących malarską interpretację dzieł F. Chopina (313 dzieł obrazujących 295 utworów); jest również autorem cyklu Golgota Jasnogórska w klasztorze na Jasnej Górze. Dürer Albrecht (1471–1528). Niemiecki malarz i grafik, jeden z najważniejszych artystów przełomu późnego średniowiecza i renesansu w sztuce środkowo- i północnoeuropejskiej; brat Hansa; był uczniem M. Wolgemuta i nauczycielem H. von Kulmbacha i H. Schaufeleina; w l. 1490-94 podróżował do Alzacji i Szwajcarii, w l. 1494-95 i 150507 do Włoch, a w l. 1520-21 przebywał w Niderlandach; pracował w Norymberdze, gdzie prowadził rodzinny warsztat malarski; tworzył kompozycje religijne (cykl drzeworytów Apokalipsa, 1498; Syn marnotrawny, 1496; Pasja Chrystusa, 1498-1510; Żywot Marii, 1501-11; Święto Różańcowe, 1506; Święty Hieronim w celi, 1514; pod wpływem idei M. Lutra zrealizował przedstawienia Czterej apostołowie, 1526), sceny symboliczne (Rycerz, śmierć i diabeł, 1513; Melancholia, 1514), portrety (Autoportret, 1498); w twórczości dokonał syntezy odkryć formalnych renesansu włoskiego z tradycją późnogotyckiego realizmu krajów niderlandzkich i niemieckich; wiele uwagi poświęcał poprawnej kompozycji pejzażu i perspektywy; w 1528 napisał traktat „Vier Bücher von menschlicher Proportion”, poświęcony perspektywie i proporcjom ludzkiego ciała; jego twórczość, jako wzór ikonograficzny i formalny wywarła wielki wpływ na sztukę europejską. Dzieliński Kazimierz (1894-1955). Malarz i grafik; absolwent krakowskiej ASP, uczeń J. Mehoffera i J. Wojnarskiego; od 1932 nauczyciel rysunków w seminarium nauczycielskim w Krakowie; w 1935 na stypendium we Francji; członek ZPAP i Towarzystwa Artystów Grafików; malował portrety i pejzaże, z technik graficznych uprawiał mezzotintę, akwafortę, miedzioryt i litografię; w l. 1931-1950 liczne wystawy w kraju i za granicą od 1931 do 1950. Gaj Jacek (ur. 1938). Grafik, rysownik; studiował w krakowskiej ASP u M. Wejmana i A. Stalony-Dobrzańskiego, od 1963 pracuje jako pedagog, od 1992 jest profesorem krakowskiej ASP; był laureatem m.in. nagród na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1966, 1968). Uznany został za czołowego przedstawiciela tzw. krakowskiej szkoły grafiki. We wczesnych mezzotintach i akwafortach łączył ekspresyjną deformację z nastrojem katastroficznym; wirtuozerię osiągnął w technice miedziorytu. W połowie lat 70. odszedł od grafiki, skupiając się na rysunku. Grabowski Jerzy (1933–2004). Grafik; w l. 1953-62 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej; w 1962 uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Pięknych w Warszawie u J. Mroszczaka; od 1963 członek ZPAP; od 1976 prowadził Pracownię Litografii na ASP w Łodzi; członek międzynarodowego stowarzyszenia Xylon; autor ponad czterdziestu wystaw indywidualnych w Polsce, Francji, Niemczech, Szwecji, USA; profesor ASP w Łodzi i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie; jeden z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej w sztuce polskiej, konstruowanych z oszczędnych, powtarzalnych form i kodów barwnych. Grott Teodor (1884–1972). Malarz, grafik; studiował w krakowskiej ASP (u F. Cynka i L. Wyczółkowskiego); w 1911 podróżował po Włoszech (wraz z W. Błockim; wspólnie opublikowali tekę akwafort z widokami Florencji, 1911), zwiedził także Francję i Londyn; malował kwiaty (Kaczeńce w wazonie, bd.; Róże i japońska figurka, ok. 1930), martwe natury, portrety, pejzaże (Widok na stary Kraków, 1911; Wenecja z okna pracowni, 1920), akty (Akt, ok. 1942); jako grafik uprawiał głównie litografię i litografię barwną (Karczma, 1909; Krzywiec, 1910; Przed kościołem, 1910; Drzewa, 1910; Wnętrze kościoła Mariackiego, 1911; Siedzący chłop, przed 1914). Halicka Alicja (1894-1975). Malarka i ilustratorka osiadła w Paryżu. Jedna z czołowych przedstawicielek Ecole de Paris, żona Louisa Marcoussisa. Studiowała rysunek i malarstwo w SSP dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie oraz w Monachium i Paryżu (Académie Ranson). Początkowo nawiązywała w swych pracach do kubizmu. Malowała pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i martwe natury. Podczas pobytu w Krakowie 1921 stworzyła cykl obrazów poświęcony żydowskiemu Kazimierzowi. Oprócz malarstwa zajmowała się również grafiką książkową, projektowaniem tkanin i tapet, tworzyła scenografię i kostiumy. W 1935 r. wyjechała do Nowego Jorku, gdzie współpracowała z magazynami mody - „Harper’s Bazar” i „Vogue”. Hiszpańska-Neumann Maria (1917-80). Graficzka; tworzyła głównie drzeworyty (cykle: Podhale, Bułgaria); studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, u K. Tichego, St. Chrostowskiego i W. Waśkowskiego; stosowała także suchą igłę i akwaforta; tworzyła grafiki o dekoracyjnej stylizacji, z elementami ekspresyjnymi (cykl Ravensbrück); parała się malarstwem sztalugowym i ściennym; wykonywała także ilustracje książkowe; w l. 50. współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”; wydana w Berlinie w 1961 książka „Tristan i Izolda”, z jej drzeworytami, otrzymała nagrodę jako najpiękniejsza książka roku. | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | Danford Charles Georg (1843-1928). Angielski przyrodnik, podróżnik i akwarelista; studiował w Trinity College w Cambridge; swe liczne podróże dokumentował seriami akwarel (m.in. Italia, Azja Mniejsza, góry Taurus, Transylwania, Mezopotamia); zbierał okazy ornitologiczne dla British Museum i Natural History Museum; gromadził także zapiski antropologiczne; w l. 80. XIX w. odbył kilka podróży po Monarchii Austro-Węgierskiej, wraz z arcyks. Rudolfem Habsburgiem, którego książkę „Jagden und Beobachtungen” przełożył na angielski w 1889. Filipkiewicz Stefan (1879-1944). Malarz i grafik, przedstawiciel tzw. szkoły Stanisławskiego; studiował w krakowskiej ASP (m.in. u L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego); w okresie I wojny światowej służył w Legionach; był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” (od 1908); od 1930 wykładał w ASP w Krakowie (od 1936 profesor nadzwyczajny); malował głównie pejzaże górskie (Topniejące śniegi, 1902; Widok Tatr, 1904; Dolina Dunajca w deszczu, 1908; Zima w Zakopanem, po 1918; Strumień leśny, 1919; Lato na Podhalu, 1923; Pejzaż podgórski. Zakopane, 1930; Odwilż w Tatrach, 1934; Pejzaż zimowy. Motyw z przedgórza, ok. 1935) i nadmorskie (Widok na Rozewie, ok. 1930; Buki w Rozewiu, 1933); realizował również martwe natury, zwłaszcza kwiaty, często zestawiane z porcelaną (Fiołki, 1904; Białe róże, 1919; Martwa natura z różami, 1922 i 1925; Kaczeńce i chińska waza, 1928; Piwonie w żółtym wazonie, 1932); uprawiał też grafikę, projektował plakaty i medale; w czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu, zmarł w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. | 51 Aukcja Letnia nr 1 (24) Hoffmann Adam (1918-2001). Malarz, grafik, rysownik; studiował w UJ; walczył w kampanii wrześniowej, później działał w konspiracji i związał się z artystami skupionymi wokół T. Kantora; po wojnie studiował w ASP w Krakowie (u E. Eibischa i K. Srzednickiego); od 1950 był wykładowcą filii krakowskiej ASP w Katowicach, od 1974 pracował w ASP w Krakowie; uprawiał malarstwo sztalugowe, a także rysunek (pastelą, węglem, kredką, piórkiem); stworzył metaforyczny, groteskowy bestiariusz zdeformowanych, człekokształtnych stworzeń, skonfliktowanych, ogarniętych emocjami i namiętnościami, walczących o władzę (Muzyczka, 1969; Para o smoczych głowach, 1971; Para pozująca, 1977); zajmował się również grafiką, tworzył litografie (Pasterz, 2. połowa l. 40. XX w.), akwaforty (Chłopiec z psem, 2. połowa l. 40. XX w.), suchą igłę (Majakowski z Muzą na pochodzie, 2. połowa l. 40. XX w.), drzeworyt (Autoportret, 1942); jest autorem ilustracji książkowych i plakatów teatralnych. Hondius Hendrik St. (1573-1650). Holenderski sztycharz i wydawca doby baroku; potomek słynnej rodziny rytowników; syn Guiljama, kierującego szkołą artystyczną w Duffel; uczeń brukselskiego sztycharza i złotnika Godefroya van Gelder; od 1597 (z przerwami) prowadził warsztat w Hadze; wykonywał reprodukcje współczesnego mu malarstwa (m.in. F. Halsa i P. Breughla), pejzaże, sceny historyczne i rodzajowe, widoki miast oraz portrety; w l. 1631-33 sztychował mapy do atlasu G. Mercatora; jego syn – Hendrik mł. – w l. 1636-52 działał w Gdańsku. Hrynkowski Jan (1891-1971). Malarz, grafik, scenograf; studiował w krakowskiej ASP malarstwo u J. Pankiewicza i rzeźbę u K. Laszczki, a następnie malarstwo dekoracyjne w Paryżu w Akademii Lotha; związany z formistami, był współzałożycielem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg oraz krakowskiego Związku Plastyków i jego prezesem; początkowo pod wpływem ekspresjonizmu, malował kompozycje formistyczne (Kuglarze uliczni, 1918), później wypracował pod wpływem koloryzmu indywidualny styl; w zakresie grafiki warsztatowej zajmowała go litografia, techniki metalowe, drzeworyt; uprawiał też grafikę użytkową i scenografię teatralną Jakubowski Stanisław (1885–1964). Malarz i grafik; odbył studia artystyczne w ASP w Krakowie (1907-1912) u T. Axentowicza, S. Dębickiego i L. Wyczółkowskiego; od 1914 poświęcił się grafice; był autorem ok. tysiąca rycin (m.in. teki graficzne Bogowie Słowian, Prasłowiańskie Motywy Architektoniczne); wykonywał także ekslibrisy (charakterystyczny monogram artysty przypominający swastykę, oblicze Dadźboga na ekslibrisie własnym czy prasłowiańska strażnica na nagrodzonym na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów w Los Angeles znaku książkowym dla Przecława Smolika; eksperymentował z liternictwem). Jarema Józef (1900-1974). Malarz, reprezentant koloryzmu; brat Marii i Władysława; studiował w krakowskiej ASP, m.in. u J. Malczewskiego i J. Pankiewicza; był jednym z założycieli Komitetu Paryskiego (1923); w 1924 wyjechał do Paryża, w 1930 do Włoch; podczas II wojny światowej wraz z armią polską przeszedł szlak bojowy pod Monte Cassino, po wojnie pozostał we Włoszech; malował pejzaże, martwe natury, portrety (Portret pani Muszki Prochaskowej, 1934), dzieła abstrakcyjne (Arlekin, 1972), w l. 1934-1937 wykonał dekoracje plafonów w katedrze wawelskiej; zajmował się także tkaniną artystyczną; w 1933 założył eksperymentalny krakowski teatr Cricot, którym kierował; pisał dla niego scenariusze, reżyserował. Jasiński Feliks Stanisław (1862-1901). Grafik, rysownik. W latach 1863-1871 przebywał w Belgii, a następnie od 1871 w Krakowie, gdzie uczył się rysunku u E. Lepszego. Od 1880 lub 1881 studiował malarstwo w Brukseli pod kierunkiem M. van Alphena. Po roku wyjechał do Paryża, gdzie wstąpił do Academie Julian. W Pracował dla pism „L`ART” i „Gazette de Beaux Arts”. Cieszył się dużą sławą. Uprawiał techniki metalowe i drzeworyt. 1889 został uhonorowany złotym medalem I klasy na wystawie Blanc et Noir w Paryżu. W 1900 otrzymał złoty medal na Wystawie Powszechnej w Paryżu. Jeleń Tadeusz (1903–1965). Malarz, rysownik i grafik; studiował w krakowskiej ASP u W. Jarockiego; interesowały go malarskie, realistyczne portrety i martwe natury; związany z Tarnowem, od 1929 wy- 52 | stawiał w tamtejszym muzeum; wykonywał drzeworyty i miedzioryty o rozległej tematyce, oraz rysunkowe karykatury; zajmował się także typografią; od 1946 członek ZPAP. Jode Pieter Mł. (1606-1674). Flamandzki malarz i rytownik; uczył się w pracowni swego ojca Pietera St. oraz w warsztatach paryskich (ok. 1631); po powrocie do Antwerpii i małżeństwie z Justą Galle rozpoczął własną działalność; współpracował z A. van Dyckiem jako wykonawca cyklu „Iconographia”; wiele lat spędził z van Dyckiem w Anglii; kontynuował pracę po jego śmierci, a ostateczny wynik opublikował G. Hendricx w Antwerpii; współpracował także przy publikacji prac P. Rubensa; wykonywał portrety, widoki miast itp. Kamiński Antoni Józef (1890-1947). Malarz, grafik; w l. 19071913 i 1915-1918 studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera; kształcił się w Wiedniu, Berlinie i Paryżu (w 1914 był sekundantem W. Dunin-Borkowskiego w pojedynku z J. Chwistkiem); w okresie międzywojennym mieszkał w Rzeszowie, gdzie w l. 1919-1930 uczył rysunku w gimnazjum i Żeńskim Seminarium Nauczycielskim, w l. 1926-1929 pracował jako scenograf tamtejszego teatru „Reduta”, a od 1929 kierował Teatrem Ludowym; w l. 30. uczestniczył w plenerach w Kazimierzu Dolnym; w l. 1935-1937 udostępnił swoją pracownię artystom z Cechu Plastyków Pazdur”; od 1946 mieszkał we Wrocławiu; wystawiał od 1908 (we Lwowie, w Rzeszowie, Łodzi, Krakowie i Warszawie); malował portrety, pejzaże, widoki miejskie, obrazy religijne. Kilian Lucas (1579-1637). Niemiecki grafik, rysownik i miedziorytnik; kształcił się w augsburskim warsztacie swego teścia Dominicusa Custosa, rytownika pochodzącego z Antwerpii; w pierwszych pracach widoczne były wyraźne wpływy niderlandzkie (m.in widok fontanny Augusta w Augsburgu (1599), wzorowanej na rysunku Fransa Asprucka); współtworzył krąg niderlandzko-italski w Augsburgu; w 1601 wyjechał do Włoch; w l. 1602-3 pracował w Wenecji sztychując dzieła Tycjana, Veronese i Tintoretta; wykonywał studia portretowe; przygotowywał także prace autorskie (weduty, pejzaże); po powrocie do Niemiec skupił się na grafice reprodukcyjnej i nakładowej. Kotsis Aleksander (1836-1877). Malarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli realizmu; studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, w Monachium i Wiedniu; mieszkał w Krakowie; malował kompozycje rodzajowe na tle pejzażu, często podkrakowskiego (Jarmark w Tyńcu, 1859) i podhalańskiego (Pogrzeb górala, 1860; Targ w Nowym Targu, ok. 1860), o tematyce odwołującej się do wydarzeń politycznych (Śmierć na zesłaniu, 1864; Rekrutacja w Galicji, 1867) lub problemów społecznych, zwłaszcza nędzy w Galicji (Pogorzelcy w Wiśniczu, 1868; Bez dachu, ok. 1870; Ostatnia chudoba, 1870; Dzieci przed chatą w górach, 1872), tworzył również pejzaże (Giewont, po 1870; Tatry – widok na Giewont, ok. 1870-75; Wycieczka w Tatry, 1873) i portrety (Portret malarki Józefiny Geppert, ok. 1870; Neapolitanka, ok. 1870; Studium chłopca, 1870). Kowalski Leon (1870–1937). Malarz i grafik; studiował w Kijowie, Krakowie i Monachium; w 1908 współzałożyciel grupy Zero; w 1912 pierwszy prezes ZPAP; organizował wystawy Niezależnych; uprawiał litografię, miękki werniks, suchą igłę i akwafortę, którą – dzięki gęsto kładzionym kreskom – upodabniał do rysunku piórkiem; interesował się fotografiką; w jego pracach malarskich dominowały pejzaże; malował także portrety, sceny rodzajowe i religijne. Krethlow (Kretlow) Jan Ferdynand (1767-1842). Sztycharz, rysownik; pochodził z Neu Hannenburg k. Berlina; kształcił się w Akademii Berlińskiej; po utworzeniu 1818 uniwersytetu w Warszawie przyjął posadę prof. sztychu; na wystawie w 1819 otrzymał za swe prace medal; ilustrował m.in. dzieła J.U. Niemcewicza oraz E. Raczyńskiego („Dziennik podróży do Turcyi”) po zamknięciu uniwersytetu w 1833 utrzymywał się z rytowania prac na zlecenie (współpracował z „Tygodnikiem Warszawskim”), rzadko wykonywał własne kompozycje; nie wyjechał już z Warszawy; pochowany na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Kruszewski Józef Wincenty (1853-1920). Malarz i karykaturzysta; uczył się u W. Łuszczkiewicza w krakowskiej SSP oraz u J. Kossaka; studiował także w Brukseli; tworzył popularne scenki humorystycznorodzajowe oraz akwarele, często o tematyce żydowskiej; współpracował z czasopismami; malował portrety i sceny historyczne; wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Lenica Alfred (1899–1977). Malarz, przedstawiciel polskiej awangardy; ojciec Jana; studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim, grę na instrumentach smyczkowych w tamtejszym konserwatorium, malarstwo w prywatnej szkole A. Hanytkiewicza i J. Kubowicza; początkowo tworzył pod wpływem surrealizmu i kubizmu (Wiolonczelista, 1933; Rodzina, 1934; Nafta rządzi światem (1938-41), W poszukiwaniu straconego czasu, 1939), niekiedy stosował technikę collage’u (Farby w ruchu, 1949); po II wojnie światowej tworzył obrazy o tematyce wojennej (Zagrożone dzieciństwo, 1948); w tym okresie związał się z krakowską awangardą skupioną wokół T. Kantora i był współzałożycielem poznańskiej grupy 4 F+R (1947), od 1956 był członkiem Grupy Krakowskiej na początku l. 50. na krótko uległ wpływom socrealizmu (Czerwony plakat, 1950); pod koniec l. 50., zafascynowany taszyzmem i sztuką informel, zabudowywał powierzchnię obrazów nagromadzonymi formami i eksperymentował w zakresie technologii. Malina Marian (1922-85). Malarz, grafik; uczył się w prywatnym Gimnazjum Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu; po wojnie przyjęty na Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; studiował u J. Fedkowicza, K. Srzednickiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 wykładowca krakowskiej ASP; w 1960 wrócił do Sosnowca; współzałożyciel Grupy Zagłębie, członek Głównej Komisji Artystycznej przy Zarządzie Głównym ZPAP w Warszawie, Międzynarodowego Komitetu Artystów Plastyków, Societe Internationale Graveurs sur Bois w Zurichu (XYLON); pozostawił ok. 3 tysięcy prac z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku. Specjalizował się w grafice - wynalazł nową technikę graficzną tzw. cellografię. Marciniak Krzysztof (ur. 1983). Grafik. W latach 2003-2008 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom (nagrodzony Medalem Rektora ASP) w pracowniach rysunku prof. J. Gaja i miedziorytu prof. S. Wejmana. W 2006 studiował w Grecji. Od 2008 doktorant na macierzystej uczelni. Zajmuje się grafiką, malarstwem, kolażem, a przede wszystkim rysunkiem. Merian Caspar (1627-1686). Niemiecki miedziorytnik i wydawca; syn i uczeń Matthäusa Meriana; wraz z nim wykonywał zlecenia m.in. w Paryżu i Norymberdze; po śmierci ojca przejął wydawnictwo we Frankfurcie; prowadził je wraz z bratem Matthäusem mł.; w 1672 wyjechał do Wertheim; w 1677 przeniósł się do Fryzji i dołączył do sekty labadystów; jego gł. dzieła to „Topographia Germaniae” i „Theatrum Europaeum”. Mikulski Kazimierz (1918-98). Malarz, ilustrator, scenograf; studiował w krakowskiej ASP u P. Dadleza i K. Sichulskiego; w 1957 był współzałożycielem II Grupy Krakowskiej; aktor i reżyser teatru Cricot 2; od początku swojej twórczości znajdował się pod wpływem surrealizmu; jego metaforyczne prace z lat 40. pozostawały bliskie lirycznej sztuce P. Klee i J. Miro (Handlarz ryb, 1946); w malowanych precyzyjnie przedstawiał lalkowate dziewczęta o wielkich oczach, zaczarowane zwierzęta, magiczne przedmioty; pedantyczna kompozycja nie tłumiła lirycznego nastroju i klimatu melancholii; w malarstwie lat 70. pojawiła się u M. Misiak Michał (ur. 1973). Malarz. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1999 z wyróżnieniem w pracowni prof. S. Rodzińskiego z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Z. Lutomskiego; pracownik na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Misky Ludwik (1884-1938). Malarz; w 1902 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej ASP pod kierunkiem F. Cynka, L. Wyczółkowskiego, J. Stanisławskiego i J. Mehoffera; odbył studyjne podróże do Włoch, Francji, Niemiec i Wiednia; w l. 1927-32 należał do Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”; wystawiał w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi; od 1907 zajmował się działalnością pedagogiczną; jego postawa artystyczna ukształtowała się pod wpływem sztuki J. Stanisławskiego: pejzaże, sceny rodzajowe, widoki marynistyczne i miejskie, martwe natury, kwiaty, akty i portrety; w okresie międzywojennym artysta skoncentrował się na technikach graficznych; wykonywał też ekslibrisy i projekty kilimów; po 1930 w twórczości artysty pojawiły się motywy marynistyczne. Mrożewski Stefan (1894-1975). Grafik, malarz, ceramik; studiował m.in. w poznańskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych oraz warszawskiej SSP u W. Skoczylasa (1923–25); był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Grafików, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Ryt; długo przebywał za granicą, odbył m.in. podróż artystyczną do Paryża, w wyniku której powstała seria drzeworytów przedstawiająca widoki Paryża; od 1950 mieszkał w Kalifornii; stworzył cykle ilustracji do „Don Kichota” Cervantesa, „Parsifala” Wolframa von Eschenbach, „Boskiej Komedii” Dantego, „Legend Warszawy” E. Szelburg-Zarembiny; zajmował się także rysunkiem, malarstwem witrażowym, ściennym i ceramiką. Niespodziewana Malwina (ur. 1972). Malarka, graficzka. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1993-98. Dyplom uhonorowany Medalem Rektora w 1998. W 1997/8 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 1998 stypendium Mythological Europe Revisited, La Fratta, Włochy, w 1999 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2002 Artists in Residence w Japonii. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem, wykonuje obiekty przestrzenne. Jest członkiem Grupy MaMa – akcje z udziałem publiczności i kobiecej Grupy 13. Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak; 1895-1968). Malarz nieprofesjonalny pochodzenia łemkowskiego, zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli sztuki naiwnej; prowadził samotne tułacze życie, wędrował po wsiach i miasteczkach Galicji, uważany był za upośledzonego umysłowo; w ramach akcji „Wisła” (1947) został dwukrotnie wywieziony i wracał z odległych krańców Polski; uważał się za artystę krynickiego, tworzył głównie na terenie uzdrowiska; zaczął malować ok. 1915 na skrawkach papieru, kawałkach tektury; posługiwał się najchętniej akwarelą, a pod koniec życia używał kredek; wykonywał najpierw szkice ołówkiem, później wypełniał kontury farbą; tworzył pejzaże (m.in.: Krynica. Pijalnia, l. 30.; Willa „Zachęta”, Willa „Rusałeczka”, Budynek Przedsiębiorstwa Ogrodniczego, wszystkie z l. 1940-45; Niebieska willa, l. 1950-55; Kościół w Krynicy, przed 1962; za najwybitniejsze zostały uznane pejzaże beskidzkie ze stacyjkami), często z sylwetką cerkwi w tle (Cerkiew o zachodzie słońca, l. 20.; Biskup przed cerkwią, ok. 1930; Cerkiew w miasteczku, ok. 1962); prace artysty cechowała wyrafinowana kolorystyka, prostota w przedstawianiu postaci ludzkich i zwierzęcych ze skłonnością do ekspresyjnej deformacji, mistrzostwo w oddawaniu krajobrazu. Noakowski Stanisław Witold (1867-1928). Malarz, rysownik, architekt, jeden z ważniejszych artystów przełomu XIX i XX w.; studiował w Petersburgu; pracował w Moskwie, m.in. w l. 1899-1918 był profesorem historii sztuki w Szkole Stroganowskiej, a od 1906 profeso- | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | Lam Władysław (1893-1984). Malarz, grafik, teoretyk sztuki; studiował w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i J. Mehoffera); w 1925 odbył podróż artystyczną do Paryża i na południe Francji, która zaowocowała licznymi studiami pejzażowymi i widokami architektonicznymi; ponownie przybył do Paryża w 1929; w l. 1912-18 był wykładowcą Politechniki Lwowskiej, po II wojnie światowej Szkoły Sztuk Pięknych w Sopocie i Politechniki Gdańskiej; realizował sceny figuralne, pejzaże, portrety, kompozycje abstrakcyjne (Stary mur, bd.; Wizja miasta, bd.); tworzył drzeworyty i litografie (Pałac Działyńskich w Poznaniu, bd.), opracował własną technikę monorytu. nuta drapieżności oraz akcenty karykatury (Egzekucja owadów, 1969; Spalimy czarownice, 1972; Pornografia, 1974); ulegał wpływom nowych kierunków, np. malar-stwa materii (Obraz z perłami, 1965), lecz konsekwencja stylistyczna wyrażała się w jego inscenizacjach teatralnych. | 53 Aukcja Letnia nr 1 (24) rem w Szkole Sztuk Pięknych; odbył liczne podróże artystyczne po Europie; po 1918 powrócił do Polski, od 1923 był profesorem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; realizował cykle wyimaginowanych widoków architektonicznych w pejzażu (cykle Architektura polska, Szkice kompozycyjne, 1920; Zamki i pałace polskie, 1928); w twórczości zwracał uwagę głównie na problem starannej, drobiazgowej niekiedy kompozycji. Oramus Romuald (ur. 1953). Malarz i grafik. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1974–79. Dyplom w pracowni prof. A. Marczyńskiego. Profesor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową, pisze eseje o sztuce. Orbitowski Janusz (ur. 1940). Malarz i grafik; ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki na ASP w Krakowie(w pracowni A. Marczyńskiego; dyplom z wyróżnieniem); jest profesorem zwyczajnym macierzystej uczelni; od 1968 wystawia swoje prace, m.in. w Nowym Jorku; większość jego obrazów zbudowana jest z rombów i prostokątów; pod koniec lat 60. artysta nadał swym geometrycznym konstrukcjom trójwymiarowość; naklejane na powierzchnie tworzą reliefy; głównym obiektem zainteresowań J. Orbitowskiego są: przestrzeń, światło, ruch i ich wzajemne relacje; od 1970 istotnym środkiem wyrazu jest dla malarza relief. Orda Napoleon (1807-1883). Rysownik, malarz, pianista, kompozytor, działacz emigracyjny; studiował matematykę na uniwersytecie w Wilnie, ale studiów nie ukończył z powodu aresztowania za działalność w nielegalnej organizacji studenckiej; po powstaniu listopadowym 1831 przebywał m.in. we Włoszech, w Szwajcarii i Anglii; w 1833 zamieszkał w Paryżu, gdzie uczył się malarstwa i przyjaźnił z F. Chopinem, z którym koncertował w salonach Wielkiej Emigracji; w 1856 powrócił do Polski; realizował pejzaże oraz widoki architektoniczne (Album widoków Polski, 1873-83); w twórczości zwracał uwagę głównie na problem dokładnego odwzorowania przedstawianego widoku, dzięki czemu znaczna część jego prac ma wartość dokumentacyjną. Peske Jan Mieczysław (1870-1949). Artysta związany z grupą Nabistów; w 1885 uczył się rysunku u pejzażysty M. I. Muraszki w Kijowie; następnie kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie (1886-1889) i w Warszawie w Klasie Rysunkowej W. Gersona (1889); w 1891 wyjechał do Paryża, gdzie zaprzyjaźnił się z P. Signacem, P. Sérusierem i C. Pissarem; na plenery malarskie wyjeżdżał do Collioure, gdzie znajduje się jego muzeum; prace artysty znajdują się w kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu; posługiwał się wieloma technikami: olejem, pastelem, akwarelą, tuszem i akwafortą. Picasso Pablo (właśc. P. Ruiz Blasco, 1881-1973). Hiszpański malarz, rysownik, grafik i rzeźbiarz; początkowo tworzył pod wpływem postimpresjonistów (1901-1904, tzw. okres błękitny); od 1907 malował obrazy o silnie zgeometryzowanych, kubistycznych formach (Panny z Awinionu); później stopniowo twórczość Picassa zmierzała ku abstrakcji; w okresie powojennym stosował bogactwo technik i materiałów; najpowszechniej rozpoznawanym dziełem Picassa jest antywojenna Guernica (1937). Pieniążek Józef (1888-1953). Lwowski malarz i grafik, uczeń W. Skoczylasa i L. Wyczółkowskiego; przyjaciel E.. Zegadłowicza, członek grupy Czartak; po 1945 zamieszkał w Krakowie; ceniony autor miedziorytów i akwafort (Teka sandomierska, Teka krzemieniecka). Pieńkowski Ignacy (1877-1948). Malarz; studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej (u W. Gersona), w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), później w Paryżu, Monachium i Rzymie; odbył liczne podróże, m.in. do Francji, Włoch, Rosji i Brazylii; współpracował z czasopismem „Chimera”; był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” (od 1910); w l. 1909-13 wykładał w warszawskiej SSP, od 1918 w SSP w Krakowie (jego uczniami byli m.in.: T. Kantor, T. Brzozowski, J. Cybis); należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”; wystawiał w kraju i za granicą (m.in. w brazylijskiej Kurytybie w 1925); malował w stylu postimpresjonistycznym, 54 | głównie portrety (Portret kobiety z pomarańczami, 1907; Modelka z japońską parasolką, l. 20.), sceny rodzajowe, pejzaże. Pochwalski Kazimierz Teofil (1855-1940). Malarz, fotografik; studiował w krakowskiej ASP, w Monachium, Wiedniu, Rzymie i Paryżu; podróżował, m.in. do Egiptu, Turcji, Grecji i Włoch; w l. 1893-1918 był profesorem ASP w Wiedniu; do 1918 zajmował się niemal wyłącznie sztuką portretową; malował członków rodziny cesarskiej w Wiedniu i urzędników, przedstawicieli arystokracji i ziemiaństwa; łączył perfekcyjny warsztat malarza-realisty z przenikliwym zmysłem obserwatora (Dziewczynka z pajacykiem, ok. 1910; Dziewczyna z owocami, 1927); malował także sceny wschodnie, pejzaże (W ogrodzie, 1896; Odpoczynek myśliwego, 1939), martwe natury (Martwa natura – owoce, 1914), sceny rodzajowe (Lirnik, 1885; W karczmie) i religijne. Probst Georg Baltazar mł. (1732-1801). Niemiecki artysta, rysownik, grafik i wydawca; pochodził z rodziny prowadzącej własną oficynę w Augsburgu (odziedziczoną po Jeremiaszu Wolffie), w XVIII w. jednym z europejskich centrów grafiki ilustracyjnej; tworzył liczne widoki architektoniczne, panoramy miast i weduty, które były publikowane samodzielnie, lub wchodziły w skład kompilowanych atlasów i albumów poświęconych Europie; jego prace wykorzystywali wydawcy z Paryża i Londynu; wiele z nich publikował korzystając z opieki Académie Imperiale d’Empire des Arts liberaux avec Privilege de Sa Majesté lub Kaiserliche Franziskische Akademie (szczególnie w l. 1775-1779). Raczyński Stanisław (1903-82). Malarz, grafik, scenograf; studiował w krakowskiej ASP, naukę uzupełniał w Paryżu i we Włoszech; był scenografem teatrów Krakowa i Poznania; uprawiał głównie drzeworyt, pozostając pod wpływem W. Skoczylasa; najczęściej podejmował tematykę figuralną i architektoniczną, którą poddawał dekoracyjnej stylizacji. Redlich Henryk (1838-1884). Malarz i grafik; uczeń SSP w Warszawie; pracował u M. Fajansa; od 1862 jako stypendysta Towarzystwa Sztuk Pięknych „Zachęta” kształcił się w rytownictwie w Dreźnie i Monachium; członek Munchener Kunstverein, otworzył w Monachium własne atelier; w 1870 przeniósł się do Wiednia, a w 1872 wrócił do Warszawy; profesor akademii petersburskiej; znany z precyzyjnych, graficznych reprodukcji malarstwa; dużą część swoich grafik wykonywał na zamówienie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Rembrandt (właśc. Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1606-1669). Holenderski malarz, rysownik i grafik, jeden z najważniejszych artystów dojrzałego baroku; w l. 16256-1631 pracował w Lejdzie, od 1631 w Amsterdamie; był uczniem I. van Swanenburgha i P. Lastmana; nauczyciel C. Fabritiusa, W. Drosta, G. Dou; pracował na zlecenie zarówno prywatnych odbiorców, jak i organizacji miejskich; w pierwszym okresie twórczości, do ok. 1628, pozostawał pod wpływem dzieł Lastmana, dokonań Caravaggia i tzw. szkoły utrechckiej; ostatecznie wykształcił indywidualny, mistrzowski styl; realizował kompozycje religijne, rodzajowe, mitologiczne i alegoryczne, pejzaże oraz portrety - twórczość dzielona na okresy chronologiczne: ok. 1625-1628 m.in.: Ukamienowanie św. Stefana, Balaam i oślica, Koncert, Tobiasz i Anna, Dawid z głową Goliata przed Saulem; ok. 1627-1631 m.in.: Samson i Dalila, Wskrzeszenie Łazarza, Przypowieść o bogaczu, Lekcja anatomii doktora Tulpa, 1632; 1633-1639 cykl obrazów pasyjnych; 1633-1642 m.in.: Ofiara Abrahama, Danae, Uczta Baltazara, cykl Pasja, Oślepienie Samsona, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, Portret kaznodziei Cornelisa Anslo, Portret kompanii kapitana F. Banninga Cocqa - zwany także Strażą nocną; 164250 m.in.: Święta Rodzina, Wieczerza w Emmaus; 1650-1660 m.in.: Portret Jana Sixa, Betsabee, Hendrickje w kąpieli, Józef i żona Putyfara, Jakub błogosławiący synów Józefa; 1660-1669 m.in.: Mojżesz z tablicami przykazań, Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa, Homer, Izaak i Rebeka – zwany także Żydowską narzeczoną, Powrót syna marnotrawnego; w twórczości zwracał uwagę na wszystkie problemy występujące w kompozycjach malarskich, głównie jednak na kwestię światłocienia jako głównej siły kształtującej obraz, a tym samym wydobywającej dynamiczną akcję; równie chętnie wydobywał w obrazach – głównie jednak w grafikach i Wydawnictwa Literackiego noszą cechy surrealizującej figuracji, fantastyki i erotyzmu; twórca komiksów; największe uznanie zdobył jako scenograf. Ridley William (1764-1838). Grafik i rysownik pochodzenia irlandzkiego; specjalizował się w grafice portretowej; działał w Londynie; uważany był za jednego z najzdolniejszych portrecistów swego czasu; pozostawił ok. 400 prac; dokumentował także życie teatralne Londynu (Bellamy’s Picturesque Magazine”); wiele prac opublikował w The Monthly Mirror (od 1800); współpracował z londyńskimi wydawnictwami T. Bellamy’ego oraz Vernon & Hood. Skoczylas Władysław (1883-1934). Malarz, grafik; studiował w Szkole Przemysłu Artystycznego w Wiedniu, w krakowskiej ASP u T. Axentowicza, L. Wyczółkowskiego, K. Laszczki, także w Paryżu u A. Bourdelle’a. i w Lipsku; od 1922 profesor na warszawskiej SSP; był jednym z założycieli ugrupowania Rytm, Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Ryt, Instytutu Propagandy Sztuki; tworzył sceny góralskie, często o tematyce religijnej i mitologicznej, kompozycje folklorystyczne i symboliczno-mitologiczne; akwarele z postaciami kobiet wiejskich, widokami małych miasteczek; uprawiał drzeworyt, akwafortę, akwatintę, suchą igłę, miedzioryt i litografie; był twórcą polskiej szkoły drzeworytniczej. Rosenstein Erna (1913-2004). Malarka, rysowniczka, poetka żydowskiego pochodzenia; żona A. Sandauera; studiowała w Wiedniu i w krakowskiej ASP (u W. Weissa); była jednym z członków-założycieli Grupy Krakowskiej I; w 1937 wyjechała na krótko do Paryża; okres II wojny światowej przeżyła we Lwowie, w 1942 uciekła z tamtejszego getta (obraz Getto, 1946), później ukrywała się; w 1949 zamieszkała w Warszawie; w początkowej fazie twórczości tworzyła kompozycje figuratywne (Stern i Maziarska, 1946), później obrazy abstrakcyjne bliskie surrealizmowi; malowała portety (m.in. A. Sandauera); realizowała także kolaże, kompozycje asamblażowe; jest laureatką Nagrody imienia Jana Cybisa (1996). Rózga Leszek (ur. 1924). Grafik, malarz, rysownik; studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (u W. Strzemińskiego) i w katowickiej filii ASP w Krakowie; w l. 1967-94 był wykładowcą Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (od 1979 profesor); uprawia grafikę warsztatową, początkowo monotypię, później akwafortę, akwatintę i suchą igłę; tworzy metaforyczne cykle graficzne, m.in.: Rudery (1960-63), Relikty (1961-64), Przenikania (1968-71), Pejzaże wiosenne (1977); uprawia też malarstwo i rysunek. Rubczak Jan (1884-1942). Grafik, malarz; reprezentant postimpresjonizmu; studiował w krakowskiej ASP (u F. Cynka i J. Pankiewicza), w Academié Colarossi w Paryżu i Lipsku; w 1917 założył własną szkołę grafiki w Paryżu; wiele podróżował, m.in. do Włoch, Holandii i Hiszpanii oraz po Bretanii, Normandii i południowej Francji; w 1924 wrócił do Krakowa; był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, należał do założycieli „Jednorogu” (1925), wystawiał także z formistami; w jego twórczości widoczne są wpływy J. Pankiewicza i francuskiego malarza P. Cezanne’a (1839-1906); od ok. 1908 uprawiał grafikę (głównie akwafortę, akwatintę i litografię), przedstawiając subtelne i nastrojowe krajobrazy i pejzaże miejskie; tworzył też drzeworyty; stosował technikę olejną, malując martwe natury, portrety, widoki morskie. Schedel Hartmann (1440-1514). Niem. humanista, lekarz i historyk, mieszczanin norymberski; studiował w Lipsku i Padwie; osobisty lekarz elektora brandenburskiego Fryderyka II; w jego domu mieszkał Albrecht Dürer; współpracując z M. Wolgemutem i S. Shreyerem doprowadził do wydania monumentalnej „Kroniki świata” (Liber Chronicarum) wydrukowanej w norymberskiej oficynie A. Kobergera w 1493. Seifert Franciszek (1900-1964). Grafik, rysownik, bibliofil; ukończył Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego w Krakowie; jako kierownik artystyczny (wraz z K. Fryczem) odpowiadał za kształt typograficzny druków wychodzących z krakowskiej drukarni L. W. Anczyca; projektował także plakaty (słynna „Kąpiel na gazie”), druki okolicznościowe oraz ilustracje książkowe; wielką popularność zdobył jako pierwszy profesjonalny dekorator wystaw sklepowych; czł. Związku Artystów Plastyków. Skarżyński Jerzy (1924-2004). Malarz, ilustrator, scenograf; członek Grupy Młodych Plastyków i współzałożyciel II Grupy Krakowskiej; od 1969 prowadził Studium Scenografii przy krakowskiej ASP; malował surrealistyczne abstrakcje o tajemniczych tytułach (Portret inkwizytora, 1947; Miejsce opuszczone przez dzięcioły, 1948); w l. 60. eksperymentował z fakturą (Urodziny infantki, 1961; Szalbierze, 1967), od lat 80. malował tuszem na światłoczułym płótnie biologiczne abstrakcje (Skrzypce Ingresa, 1985; Prorok, którego nie było, 1989); ilustracje dla „Przekroju” (1951-59) Skórczewski Krzysztof (ur. 1947). Grafik. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1965-1971) w pracowniach A. Marczyńskiego, M. Wejmana, W. Kunza, F. Bunscha. w l. 1970-1976 powstało 30 linorytów; w 1976 wyjechał do Sztokholmu, gdzie w pracowni prof. N. Stenquista w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej zaczyna pracować w technice miedziorytu. Należał do Klubu Laureatów Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie oraz do Międzynarodowego Towarzystwa „Xylon”; w l. 1970-1998 brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Sobocki Leszek (ur. 1934). Malarz, grafik; studiował w krakowskiej ASP (u W. Taranczewskiego), na Wydziale Grafiki w Katowicach i w łódzkiej PWSTiF (reżyserię); współzałożyciel grupy Wprost (1966), brał udział w 19 jej wystawach; w l. 80. uczestniczył w ruchu kultury niezależnej; uprawia malarstwo, rysunek, grafikę; stosuje różnorodne techniki i konwencje (montaże, wcierki, papier-maché); komentuje współczesne życie społeczne (Portrety trumienne, 1974-76; Graffiti polskie, 1986); tworzy sylwetowe linoryty w stylistyce pop-artu, stanowiące swoistą kronikę społeczno-narodową (Etykiety zastępcze, 1969-70; Znaki ostrzegawcze, 1970; Wizyta, 1983), liczne portretów i autoportrety (Autoportret z aureolą, 1978) Sperling-Jarema Maria (1898-1995). Malarka; siostra I. Weissowej „Aneri”; studiowała w konserwatorium muzycznym w Krakowie oraz, od 1918, w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera; w 1930 wyjechała na stałe do Francji; zajmowała się malarstwem sztalugowym, collage’em, mozaiką i tkaniną; w 1951 poznała J. Jaremę, z którym wyjechała do Nicei; należeli do najbliższych przyjaciół W. Gombrowicza; związana przez wiele lat z południową Francją i Włochami, łączyła zgeometryzowaną stylizację Ecole de Paris z soczystą kolorystyką i bogatą fakturą malarską; wiele wystaw, gł. we Francji; jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Sztuki w Łodzi. Srzednicki Konrad (1894-1993). Grafik, mistrz litografii i technik miedziorytniczych; studiował w szkole K. Krzyżanowskiego w Warszawie i w warszawskiej ASP (u T. Pruszkowskiego i W. Skoczylasa); należał do członków Rytu; był współorganizatorem Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1960), profesorem warszawskiej i krakowskiej ASP (od 1946); w jego wczesnych pracach widać wpływy M. Chagalla (Podwórko, 1930), później wykształcił indywidualny styl, cechujący się poetycką interpretacją natury i doskonałością techniczną; najchętniej podejmował motywy morskie, widoki Krakowa (Norbertanki, 1946), przedstawiał piękne kobiety (Leda, 1968; Zuzanna, 1979) i konie (Konie i koniki, 1959; Konie św. Marka, 1963); tworzył również obrazy olejne: kompozycje figuralne (Troje i auto, 1991), pejzaże, martwe natury (Martwa natura z wazonem, 1949). Stanek Zdzisław (1925-96). Grafik, malarz. Studiował w krakowskiej ASP; od 1953 był członkiem katowickiej Grupy ST-53, z którą związany pozostał do końca swej aktywności twórczej. Początkowo malował kubistyczne martwe natury, postacie i pejzaże, nie przekraczając jednak granic abstrakcji. Później z cyklach takich jak Światła w międzyprzestrzeni, Światłodrzewa i Światłokwiaty, zbliżył się do informelu, abstrakcji i surrealizmu. | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | – wrażenia patetyczne i monumentalne; jego dzieła – uznawane za mistrzowsko niedoścignione – oddziaływały na sztukę europejską już od momentu ich powstania. | 55 Aukcja Letnia nr 1 (24) Stanisławski Jan (1860-1907). Malarz, wybitny pejzażysta, jeden z najważniejszych artystów 2. połowy XIX w., przedstawiciel modernizmu; studiował matematykę na UW i w Instytucie Technologicznym w Petersburgu; studia artystyczne odbył w Klasie Rysunkowej w Warszawie, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u W. Łuszczkiewicza), a także w Paryżu, gdzie przebywał w l. 1885-1895; podróżował do Włoch, Niemiec, Austrii, Czech, a także na Ukrainę; w l. 1895-96 współpracował przy malowaniu partii pejzażowych panoram Przejście przez Berezynę i Golgota; w 1897 zamieszkał na stałe w Krakowie; był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” (1897); w tym samym czasie objął funkcję profesora klasy pejzażu w SSP w Krakowie, gdzie wprowadził metodę studiów plenerowych, tworząc tzw. szkołę Stanisławskiego; uczył również w szkołach malarskich dla kobiet; wykształcił wielu uczniów, m.in. S. Filipkiewicza, S. Kamockiego, A. Karpińskiego, V. Hofmana, T. Makowskiego, H. Szczyglińskiego, którzy odegrali znaczącą rolę w historii polskiego malarstwa pejzażowego; od 1906 był profesorem zwyczajnym; realizował głównie pejzaże, zazwyczaj o niewielkich wymiarach, tworzył też weduty; zajmował się także projektowaniem scenografii teatralnych i plakatów, wykonywał ilustracje dla czasopisma „Chimera”; w twórczości zwracał uwagę głównie na problem światła kształtującego grę barw w kompozycji pejzażowej. Stryjeńska Zofia (1891-1976). Malarka, graficzka, projektantka tkanin, jedna z najważniejszych artystek XX w., bliska tradycji młodopolskiej, przedstawicielka nurtu art déco w Polsce; podając się za mężczyznę, studiowała w akademii monachijskiej; mieszkała w Krakowie, Warszawie i Zakopanem; była członkiem ugrupowania Rytm (od 1922); w 1925 otrzymała w Paryżu cztery Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Przemysłu Artystycznego, w 1932 zdobyła złoty medal na XVIII Biennale w Wenecji, w 1936 została uhonorowana Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury; jej styl, początkowo bliski secesji, ewoluował w stronę form kubizujących; realizowała kompozycje religijne (cykl Pascha, 1917-18), rodzajowe, inspirowane głównie mitologią, obrzędowością słowiańską, a także folklorem polskim (cykl Bożki słowiańskie, 1918-22; cykl Kolędy, 1926; cykl Polskie tańce, 1929; cykl Piastowie, 1929; cykl Tatry i Górale, 1930; cykl Magia słowiańska, 1934), tworzyła portrety; wykonywała również ilustracje do dzieł literatury pięknej; zajmowała się scenografią i projektowaniem kostiumów teatralnych, grafiką warsztatową (zwłaszcza litografią barwną) i użytkową; w twórczości stosowała repertuar form uproszczonych i zgeometryzowanych, wywodzących się z tradycji kubizmu i formizmu Styrylska Celina (1923-2010). Malarka i graficzka; studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (dyplom u E. Eibischa w 1955); od 1948 należy do ZPAP, od 1980 do Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów XYLON; w 1. 1953-1963 była wykładowcą liternictwa w katowickim Wydziale Grafiki, do 1983 wykładowcą kompozycji na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie oraz w latach 19561963 pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie; od 1948 brała udział w wystawach m.in. w Argentynie, Włoszech, Anglii, na Węgrzech, we Francji, Danii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Niemczech, w USA; jest m.in. autorką aranżacji wnętrza kabaretu literackiego „Drobnerówka” w Krakowie, mozaiki biurowca w Krakowie, realizacji malowideł ściennych w ośmiu kościołach Polski Południowej; współpracowała przy projektach witraży w kościołach: św. Marcina i katedry św. Jana w Warszawie. Suhr Peter (1788-1857). Niemiecki akwarelista, grafik i litograf. Pochodził ze znanej hamburskiej rodziny artystów. Współpracował scisle z braćmi: Korneliusem i Christophem. Wyspecjalizował się w wedutach rodzinnego miasta, które przyniosły mu znaczną popularność, zwłaszcza w sferach kupieckich. Wykonywał cykle litografii, parał się ryciną książkową, ilustracjami do czasopism i gazet. Szukalski Stanisław (1893-1987). Rzeźbiarz, grafik; w 1907 wraz z rodzicami wyemigrował do USA; studiował w Art Institute w Chicago i w ASP w Krakowie (u K. Laszczki); w 1913 powrócił do Chicago; w l. 1926-28 podróżował po Europie; popularność zyskał projektem Pomnika Adama Mickiewicza dla Wilna (I nagroda, 1925), jest również autorem projektu Pomnika Józefa Piłsudskiego (1936) i Pomnika 56 | Katyńskiego (1979); w 1929 założył ugrupowanie artystyczne Szczep Szukalszczyków Rogate Serce, postulujące zerwanie z wpływami Zachodu i czerpanie z wzorców narodowych; inspirację czerpał głównie z twórczości francuskiego rzeźbiarza A. Rodina (1840-1917); jest autorem projektów rzeźbiarsko-architektonicznych Prometeusz skowany (1943), Kogut galicyjski (1960). Szwarc Stanisław (1880-1953). Malarz, grafik; ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1906; w 1909 ukończył krakowską ASP; był członkiem Towarzystwa Grafików Polskich, najczęściej wystawiał w krakowskim TPSP; uprawiał głównie litografię. Taranczewski Wacław (1903-87). Malarz i pedagog reprezentujący nurt koloryzmu; studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, krakowskiej ASP (u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego) oraz warszawskiej SSP; profesor krakowskiej ASP; należał do Grupy Pryzmat; przez dłuższy czas związany z Poznaniem, gdzie prowadził Salon 35; po II wojnie światowej został jednym ze współzałożycieli tamtejszej PWSSP; malował martwe natury, akty i portrety; harmonię kolorów dodatkowo wzbogacał kreską, co ilustruje m.in. scena we wnętrzu zatytułowana Trio; tworzył obrazy układające się w cykle; w l. 50. bliski malarstwu abstrakcyjnemu; zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym. Tarasin Jan (1926-2009). Malarz, grafik; studiował w krakowskiej ASP (u W. Taranczewskiego i Z. Pronaszki); od 1962 jest członkiem Grupy Krakowskiej; w l. 1963-67 był wykładowcą krakowskiej ASP, od 1967 pracuje w warszawskiej ASP (od 1985 profesor; w l. 1987-90 rektor); jego wczesna twórczość pozostawała pod wpływem koloryzmu z elementami surrealizmu (Zima i Przerwa obiadowa, 1948); w litografiach z l. 50. łączył ujęcie reportażowe z liryzmem (cykle Nowa Huta i jej mieszkańcy, 1954; Dom, 1955); w połowie l. 50. odszedł od malarstwa figuratywnego, uprawiał abstrakcję geometryczną z elementami surrealizmu; w cyklach Uczty i Wnętrza (1957), Przedmioty, Drobiazgi (1960-62), Brzegi (1963-64) eksperymentował z fakturą; w l. 70. wypracował własny styl, inspirowany filozofią Dalekiego Wschodu oraz spekulacjami matematycznymi i semantycznymi; uprawiał rysunek i grafikę. Umińska Jadwiga (1900-1983). Malarka, graficzka, rysowniczka. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarskiej prof. T. Pruszkowskiego oraz w pracowni grafiki prof. W. Skoczylasa. Od końca lat 30. projektowała kostiumy dla Opery Warszawskiej. Wzięła aktywny udział w Powstaniu Warszawskim. Ilustrowała książki i czasopisma; wykonała liczne rysunki - szkice pejzażowe, portrety (wizerunki Chopina, Szymanowskiej, Nałkowskiej), prace dokumentujące przebieg Powstania Warszawskiego, spektakle teatralne w Krakowie i Zakopanem. Wraz z mężem W. Baronem projektowała i wykonywała artystyczne emalie na srebrze i miedzi. Visscher Claes Janszoon mł. (1587-1652). Holenderski grafik, typograf i wydawca; pierwotnie znaczący w regionie handlarz sztychów i obrazów; z czasem wyspecjalizował się w edycjach książki ilustrowanej oraz mapach; prowadził warsztat w Amsterdamie, później dziedziczony przez syna i wnuka; współpracował m.in. z P. van den Keere’em oraz J. Hondiusem; od 1620 wykonywał sztychy (portrety, sceny bitewne, rodzajowe i biblijne) i mapy. Weiss Wojciech (1875-1950). Malarz, rysownik i grafik; profesor ASP w Krakowie (kilkakrotnie pełnił funkcję rektora); studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, L. Löfflera, J. Matejki i L. Wyczółkowskiego; od 1899 był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka; wczesna, ekspresyjno-symbolistyczna twórczość Weissa, to jeden z ciekawszych przejawów polskiego modernizmu; wpływ wywarło na niego m.in. malarstwo nabistów (Pensjonarki na Plantach, 1897), jednak przede wszystkim fascynował się twórczością E. Muncha; często stosował ciemną kolorystykę z mocnymi akcentami jaskrawych barw; upraszczał kształty, np. jego Akt leżący (1901) zawiera nikłe tylko sugestie figuralne (Uciekająca przed trzmielem, 1903). Werten (Wertenstein) Maria (1888-1949). Malarka, graficzka, projektantka, pedagog; urodzona w Warszawie; po ukończeniu Wieczorek Karol (ur. 1949). Malarz, grafik, uczeń krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach; studiował w pracowni T. Grabowskiego i A. Pietscha, dyplom uzyskał w 1972; związany ze śląskim środowiskiem artystycznym; w l. 1974-1976 i 1989-1990 stypendysta Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki; 11 wystaw indywidualnych w Katowicach, Krakowie, Warszawie i Paryżu; udział w kilkudziesięciu wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą; Grand Prix International d’art Contemporain de Monte Carlo. Witkiewicz Stanisław Ignacy (Witkacy; 1885-1939). Dramatopisarz, malarz, teoretyk i krytyk sztuki, jeden z najwybitniejszych artystów XX w., pionier awangardy teatralnej, prekursor fotografii artystycznej; dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem, gdzie uczył się pod kierunkiem ojca; w pierwszym okresie tworzył pod wpływem ekspresjonizmu, jako formista wykształcił indywidualny styl (Kuszenie św. Antoniego, 1916-22; Ogólne zamieszanie, 1920; Marysia i Burek na Ceylonie, 1920-21).; realizował kompozycje abstrakcyjne, często o znaczeniu symbolicznym (Kompozycja z kobiecymi postaciami, 1917-20; Walka żywiołów, 1920; Kuszenie św. Antoniego II, 1921-22; Fantazja 1921-22; Kompozycja, 1922); tworzył również liczne portrety o olbrzymiej treści psychologicznej (Portret kobiety w krześle, 1912; Portret I. Wasserbergera, ok. 1912; Portret kobiety, 1918; Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, 1924; Jadwiga Witkiewiczowa na tle egzotycznego pejzażu, 1925; Julian Tuwim, 1929; Maria Nawrocka, 1929) i autoportrety (1913, 1939). Wojnarski Jan (1879-1937). Malarz i grafik; studiował w krakowskiej SSP, gdzie był współpracownikiem J. Pankiewicza; uprawiał różne techniki graficzne: miedzioryt, akwafortę, akwatintę, litografię; tworzył akty (Akt klęczącej kobiety), portrety (Autoportret, 1935), sceny mitologiczne, pejzaże (akwaforty z widokami m.in. Krakowa i Gdańska); malarskie efekty osiągał, wzorując się na grafice Rembrandta. Wyspiański Stanisław (1869–1907). Malarz, dramatopisarz; najwybitniejszy przedstawiciel kultury polskiej przełomu XIX i XX w.; uczęszczał na Oddział Rysunków Szkoły Sztuk Pięknych, prowadzony przez F. Cynka; studiował pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, i w Paryżu u P. J. Blanca, G. Courtoisa i L. A. Girardota; w l. 1889–90 pomagał Matejce przy wykonaniumalowideł ściennych w krakowskim kościele Mariackim; w 1890 odbył podróż artystyczną do pn. Włoch, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Czech, na Śląsk i do Wielkopolski; był zafascynowany twórczością nabistów, P. Gauguina i drzeworytem japońskim; w 1897 czł.-założyciel TAP „Sztuka”; w l. 1898–99 był kierownikiem artystycznym czasopisma „Życie”, a od 1902 wykładał w ASP w Krakowie. Utrzymywał bliskie stosunki z licznymi przedstawicielami środowiska artystycznego, był związany z S. Przybyszewskim, głoszącym hasło „sztuka dla sztuki”, jako poeta i dramatopisarz kontynuował tradycje romantyczne; w dziedzinie plastyki, oprócz malarstwa monumentalnego (polichromie, witraże) i sztalugowego, uprawiał grafikę i różne dziedziny sztuki użytkowej (meble, plakaty, dekoracje i kostiumy teatralne oraz układy graficzne książek i czasopism); wypracował własny styl, łączący silne tendencje ekspresyjne z płaską, secesyjną formą, w której wielką rolę odgrywa kaligraficzna linia; jego projekty witraży stanowią najwyższe osiągnięcia w tej dziedzinie w sztuce nowoczesnej (Bóg Ojciec z kościoła Franciszkanów w Krakowie, 1897–1902; Kazimierz Wielki – projekt dla wawelskiej katedry, 1900–02); był doskonałym portrecistą (m.in. portrety Lucjana Rydla, S. Przybyszewskiego, J. Stanisławskiego). Zakrzewski Władysław (1903-44). Malarz i grafik; w l. 1922-1924 studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pankiewicza; w 1926 wyjechał do Paryża na dalsze studia; w 1930 wrócił do kraju; w l. 19321937 studiował grafikę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Wojnarskiego; początkowo uprawiał malarstwo, a od 1932 zajmował się wyłącznie grafiką; uprawiał techniki metalowe (miedzioryt, akwafortę, akwatintę) jedno– i wielobarwne; ulubioną tematyką była architektura miast polskich, pejzaże nadmorskie i śląskie; pozostawił wiele cykli tematycznych: Teka Śląska, Teka Morska, Warszawa, Lwów, Bielsko, Zaolzie, Kraków; autor licznych ekslibrisów. Żurawski Władysław (1888–1962). Malarz, grafik, ilustrator, pedagog; studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem W. Weissa, J. Malczewskiego i K. Laszczki; grafiki uczył się u J. Pankiewicza; początkowo uprawiał techniki metalowe i litografię; od 1928 zajmował się drzeworytem; był członkiem Związku Polskich Artystów Grafików i Związku Lwowskich Artystów Grafików; ulubionymi tematami były akty kobiece, kompozycje mitologiczne i religijne, a także sceny z życia Hucułów, sceny rodzajowe, pejzaże i portrety; w latach 1928- 29 powstał duży cykl prac Dwanaście miesięcy w przypowieściach ludowych; wykonywał także wiele ilustracji książkowych. | Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks | Akademii Sztuk Pięknych wyjechała do Paryża, gdzie skupiła się na wzornictwie przemysłowym i malarstwie; z sukcesami projektowała plakaty, okładki, karty pocztowe; pozostałe po niej akwarele, rysunki i grafiki to gł. sceny dziecięce i portrety; wybitna, choć zapomniana postać polskiego art-deco; prowadziła szkołę artystyczną w Zakopanem (wielki sukces na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939); po wybuchu wojny została w USA; wykładała w international School of Art w Los Angeles; współpracowała z Toy Factory „Gnom” (zabawki z drewna); popularyzował sztukę polską w USA; spuścizna artystki trafiła do chicagowskiego Muzeum Polskiego. | 57 Indeksy Aukcja Letnia nr 1 (24) Indeks geograficzny B Będzin 16 Bobrowniki 6 Bochotnica 16 Bydgoszcz 42 C Chełmno 6 Ciechanów 16 Czajkowski Józef 48 Częstochowa 6 D Duszniki Zdrój 32 F Florencja 7 G Gdańsk 6, 7 Genua 7 Gniew 7 Grudziądz 8 H Hamburg 8 J Jurkowce 8 K Korzeniowo 8 Kraków 8, 9, 19, 34, 35, 36, 37, 42, 43, 48, 49 Krynica Zdrój 19 Kwidzyń 9 L Lwów 9, 41 M Malbork 9, 10 Mostar 38 N Neapol 38 Nowogródek Pomorski 10 Nowy Targ 42 O Ostróg na Wołyniu 20 P Pelplin 10 Płock 10 Przywidz 10 S Sartowice 10 Sieniawa 41 Stary Sącz 10 Ś Świecie 10 Święty Krzyż 11 T Tarnów 32 Tatry 17 Tczew 11 Toruń 11, 42 W Warszawa 11, 12, 18, 34 Wenecja 45 Wilno 12, 13, 41 Wola Radziszowska 41 Indeks osób A Acedański Zygmunt 32 Adam Albert 22 Alt Rudolf 10 B Bartłomiejczyk Edmund 32, 33 Berlewi Henryk 33 Betley Wojciech 16 Bodenehr Gabriel St. 6 Bożek Kacper 33 Broll Urszula 16 Brydak Jan 9 Brzeski Jan Maria 16 C Camocio G. F. 7 Cegliński Julian 11 Chrystow Sławomir 16, 33, 34 Cieślewski Tadeusz syn 34 Custos Dominicus 29 58 | Czajkowski Stanisław 48 Czwartos Ignacy 17 D Danford Charles 17 Dąbrowski Jan Henryk 26 Desmoulin Louis 28 Duda Gracz Jerzy 34 Dürer Albrecht 22 Daniec Tomasz 34 Duszniki Zdrój 32 Dzieliński Kazimierz 34 F Filipkiewicz Stefan 34, 35, 48 Franciszek Józef I 26 Frycz Karol 48 G Gaj Jacek 35 Grabowski Jerzy 35 Grott Teodor 35; 48 H Halicka Alicja 18 Henryk Walezy 27 Hiszpańska-Neumann Maria 35 Hoffmann Adam 18 Hondius Hendrik St. 27 Hrynkowski Jan 35 J Jabłoński Mieszko 35 Jakubowski Stanisław 18, 36, 37 Jan II Kazimierz 26 Jarema Józef 18 Jarocki Władysław 37 Jasiński Feliks 19 Jeleń Tadeusz 37 Jode Pieter [II] de 29 K Kamiński Antoni Józef 37 Kamocki Stanisław 48 Kazimierz Sichulski 48 Kilian Lucas 28 Kniaziewicz Karol 27 Kotsis Aleksander 19 Kowalski Leon 37 Krethlow Jan Ferdynand Gotfryd 28 Kruszewski Józef Wincenty 19 Krzystoszański J. 19 Kunzek Henryk 48 Kurowski Józef Szymon 27 L Lam Władysław 38 Lange Antoni 8 Lannoy Guillebert 12 Lenica Jan 38 Llanta Jacques Francois 28 Larmessin Nicolas 27 Ł Łaski Jan 27 M Malina Marian 38 Mann C.A. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 Marciniak Krzysztof 39 Mercator Gerard 9 Merian Caspar 26, 27, 28 Michał Korybut Wiśniowiecki 27, 28 Mikulski Kazimierz 19 Misiak Michał 39 Misky Ludwik 39 Młodożeniec Jan 19 Mniszech Jerzy 28 Mrożewski Stefan 39, 40 N Niemcewicz Julian Ursyn 28 Niespodziewana Malwina 40 Nikifor Krynicki 19 Noakowski Stanisław 19 O Oramus Romuald 40, 41 Orbitowski Janusz 19 Orda Napoleon 13 P Peske Jan 41 Picasso Pablo 41 Pieniążek Józef 41, 42 Pieńkowski Ignacy 42 Pochwalski Kazimierz 26 Podgórski Stanisław 48 Probst Georg Baltasar 8 R Raczyński Stanisław 42 Rapacki Józef 19 Redlich Henryk 22 Rembrandt van Rijn 22 Reszke Edward 28 Ridley William 29 Rosenstein Erna 19 Rózga Leszek 42 Rubczak Jan 42, 43 S Schedel Hartmann 6, 8 Schut Peter 8 Seifert Franciszek 43 Sicińska Gabriela 43 Skarżyński Jerzy 20 Skoczylas Władysław 43 Skórczewski Krzysztof 43, 44 Sobieski Jakub 28 Sobocki Leszek 44 Sperling-Jarema Maria 20 Srzednicki Konrad 44 Stanek Zdzisław 20 Stanisław August Poniatowski 28, 29 Stanisławski Jan 3, 44, 45 Starowieyski Franciszek 46 Stryjeńska Zofia 46, 47 Styrylska Celina 47 Suhr Peter 8 Szukalski Stanisław 20 Szwarc Stanisław 47 T Taranczewski Wacław 20, 47 Tarasin Jan 47, 48 Teigl 28 U Umińska Jadwiga 20 V Visscher Claes Janszoon mł. 22, 23 W Weiss Wojciech 48 Werten (Wertenstein) Maria 48 Wieczorek Karol 48 Witkiewicz Stanisłw Ignacy 20 Władysław IV 29 Włodzimierz Błocki 48 Wojnarski Jan 48, 49 Wyczółkowski Leon 48 Wyspiański Stanisław 20 Z Zagajewski Emil 9 Zakrzewski Władysław 49 Zamoyski Jan 29 Ż Żurawski Stanisław 49 60 | Notatki 1. 1 2. 1 3. 1 4. 1 5. 1 6. 1 7. 1 8. 1 9. 1 10. 1 11. 1 12. 1 13. 1 14. 1 15. 1 16. 1 17. 1 18. 1 19. 1 20. 1 21. 1 22. 1 23. 1 24. 1 25. 1 26. 1 27. 1 28. 1 29. 1 30. 1 31. 1 31. 1 32. 1 33. 1 34. 1 35. 1 36. 1 37. 1 38. 1 39. 1 40. 1 41. 1 42. 1 43. 1 | 61 REGULAMIN Salon Antykwaryczny 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, przedmioty o wartości artystycznej i historycznej, oddane w komis lub będące własnością Salonu Antykwarycznego NAUTILUS. 2. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania. 3. Prowadzący aukcję ustala tzw. postąpienie w licytacji i ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów wystawionych do sprzedaży, zmiany kolejności licytowanych przedmiotów oraz do ich wycofania z aukcji bez podania przyczyny. 4. Aukcjoner w imieniu firmy NAUTILUS ma prawo zaproponować do sprzedaży przedmioty, których nie ma w katalogu. 5. W przypadku uzasadnionego sprzeciwu, co do oferty kończącej licytację wyrażonego przez uczestnika licytacji bezpośrednio po jej zakończeniu, prowadzący aukcję ma prawo do ponownego przeprowadzenia licytacji lub do jej kontynuowania. 6. Do udziału w licytacji upoważnione są również osoby, które złożyły pisemne polecenie kupna najpóźniej na 24 godz. przed rozpoczęciem licytacji. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za właściwą realizację zleceń pisemnych, które napłynęły po tym terminie. 7. W zamówieniach pisemnych prosimy podać: nr pozycji w katalogu, nazwisko autora, pierwsze słowo tytułu oraz najwyższą oferowaną cenę (limit). Wysokość limitów oraz nazwiska osób lub nazwy instytucji biorących udział w licytacji drogą korespondencyjną są informacjami poufnymi. W imieniu tych osób i instytucji w licytacji będzie uczestniczył upoważniony przedstawiciel firmy NAUTILUS. 8. W przypadku takich samych ofert pisemnych, decyduje kolejność ich doręczenia. Gdy w trakcie licytacji najwyższą zgłoszoną ofertą jest oferta pocztowa, zakup przedmiotu następuje za wylicytowaną cenę, która może być niższa od kwoty pocztowej. Jeżeli są conajmniej dwie oferty pocztowe na ten sam obiekt, aukcjoner może rozpocząć licytację od maksymalnego limitu przedostatniej oferty pocztowej powiększonego o jedno postąpienie (licytacja dla zwycięskiej oferty pocztowej). 9. Nabywcą przedmiotu staje się osoba oferująca najwyższą cenę. 10. Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Narodowa mają prawo pierwokupu po cenach wylicytowanych. 11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia z aukcji osób, które nie wywiązały się z przyjętych zobowiązań. 12. Do wylicytowanej kwoty Salon Antykwaryczny „NAUTILUS” dolicza 10 %. 13. Zakupione pozycje mogą zostać wysłane pocztą: * dla instytucji – kredytowo * dla osób prywatnych – za pobraniem bankowym (doliczając opłaty za wartość przesyłki wg taryfy pocztowej). 14. Osoby odbierające pozycje osobiście zobowiązane są wykupić je w ciągu 7 dni od daty aukcji. Po tym terminie naliczane będą ustawowe odsetki. 15. Płatników podatku VAT prosimy o wcześniejsze podanie danych do faktury. 16. Nabywca może w terminie 14 dni od dnia aukcji odstąpić od umowy kupna w przypadku, gdy opis katalogowy pozycji w sposób ewidentny odbiega od stanu faktycznego. W sprawach spornych roszczenia nabywcy zostaną uwzględnione po dostarczeniu przez niego wiarygodnej ekspertyzy w tym terminie. 17. Organizator, z zastrzeżeniem punktu 17, nie ponosi odpowiedzialności za kryte wady fizyczne wady prawne licytowanych pozycji, co nie wyłącza roszczeń wobec sprzedającego. Salon Antykwaryczny ul. Pijarska 5/2a 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 432 94 40 kom.: 0695899895 e-mail: [email protected] www.antique.com.pl www.artlist.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120 62 | | Malarstwo, monotypia, rysunek | Grafika | Wydawnictwa artystyczne | Biogramy | Indeks | ARTLIST.PL | 63 Aukcja Letnia nr 1 (24) 64 |