1 Scenariusz zajęć dla grupy 6- latków z obszarów: Wspomaganie

Transkrypt

1 Scenariusz zajęć dla grupy 6- latków z obszarów: Wspomaganie
Scenariusz zajęć dla grupy 6- latków z obszarów:
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu
zagrożeń.
Prowadząca : Aldona Mgłowska
Temat tygodnia : „ Jak się ubieramy ?”
Temat zajęcia : „ Jesienne ubranie” – segregowanie ubrań, klasyfikacja
Cel ogólny: Dziecko potrafi dobrać ubiór do warunków atmosferycznych oraz poznaje i
kształtuje pojęcia : gruby – cienki, grube – cienkie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi poklasyfikować ubrania według grubości tkanin z jakich są wykonane ( cienkiegrube)
- wie jak dostosować ubiór do pory roku
- przelicza poklasyfikowane zbiory oraz wskazuje cyfrę określającą liczbę elementów w
zbiorze,
- ujmuje oraz dodaje elementy w zbiorach.
- potrafi stworzyć wyraz „przeciwny” do podanego ( antonim)
- uczestniczy w zabawach
- poszerza słownik czynny.
Metoda: słowna ( instrukcje), czynna (zadania do wykonania), metody oparte na aktywności
dziecka (stwarzanie zadań do rozwiązania, działania dzieci, zabawy)
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza, rysunki przedstawiające ubrania, obręcze, ubrania,
szklanki, ksiązki, różnej grubości papier, tamburyno, piłka, cyfry
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie oraz przypomnienie zasad panujących na zajęciach
2. Słuchanie wierszyka „ Słota” E. Szelburg – Zarembiny
Deszcz pada od rana
Do samego południa
Świat jest nudny i ciemny
Jak zaklęta studnia
Małe dzieci śpią w domu
Duże – siedzą w szkole
A chodzą po ulicy
Same…parasole
1
3. Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego wiersza. Próba odpowiedzi na pytanie
Jaka występuje pogoda w okresie jesieni W jaki sposób ludzie chronią się przed
zimnem i deszczem? Jak się ubrać aby się nie przeziębić?
4. Klasyfikacja ubrań jesiennych oraz letnich . Przeliczanie ubrań z obu grup oraz
wskazywanie na odpowiednią cyfrę określającą liczbę elementów grupy (zbioru)dzieci zdolne. Uczniowie ujmują lub dokładają elementy do zbiorów według tego jaką
cyfrę wskazuje nauczycielka – dzieci zdolne.
5. Zabawa ruchowa „ Dotknij czegoś” ( gdy n-lka bije tamburynem dzieci biegają
swobodnie po sali, w pewnym momencie uderza mocniej- dzieci stają – zaś n-lka
mówi np. : „ dotknij czegoś w kolorze brązowym/ o kształcie koła/ gładkiego”. Dzieci
wyszukują takich przedmiotów w sali. Zabawa się powtarza) oraz „Ciepło – zimno”
( jedno dziecko wychodzi, w tym czasie reszta dzieci chowa w sali piłkę. Dziecko
wchodzi do sali i szuka piłki. Reszta dzieci podpowiada gdzie jest piłka mówiąc
„zimno” – gdy oddala się od schowanego przedmiotu, „ciepło” gdy się do niego
zbliża.
6. Podział ubrań na letnie (wykonane z cienkiego materiału) oraz jesienne (wykonane z
grubego materiału). Dwoje dzieci kładzie się na podłodze- reszta dzieci „ubiera je”
nakładając na nie ubrania ( dziewczynkę w letnie- spodenki, koszulkę, okulary, czapkę
z daszkiem ; chłopca w jesienne- spodnie, sweter, kurtkę, czapkę) Poznawanie pojęcia
: grube – cienkie.
7. Generowanie przez dzieci pomysłów – co jeszcze może być cienkie lub grube?
(szkło, książka, kartka papieru)
8. Zabawa „Skojarzeniak” (tworzenie wyrazów o przeciwnym znaczeniu: cienki – gruby,
mały – duży, zły… Do pytanego dziecko można potoczyć piłkę lub podać przedmiot )
9. Przedstawienie zadań w kartach pracy. Praca przy stolikach
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowała : Aldona Mgłowska
2

Podobne dokumenty