Projekt zajęć – Niezapomniana wycieczka do Włoch

Transkrypt

Projekt zajęć – Niezapomniana wycieczka do Włoch
Projekt zajęć – Niezapomniana wycieczka do Włoch scenariusz zajęć dla I klasy SP
Opracowanie: Agata Starzec
Grupa wiekowa: I klasa SP
Liczba dzieci: 15 osób
Czas trwania: 4 - 5 dni
Temat: Niezapomniana wycieczka do Włoch
Konspekt Podróż do Włoch przeznaczony jest dla I klasy SP. Dzieci poznają
indywidualny charakter państwa, jego zwyczaje, osiągnięcia i smaki kulinarne.
Dzięki zabawie i aktywnym działaniu młodzi ludzie zaspokajają naturalną
ciekawość rzeczy nowych i nieodkrytych.
KONSPEKT
TEMAT: Niezapomniana wycieczka do Włoch
Cel główny:
- Zapoznanie z charakterem państwa, jego zwyczajami, osiągnięciami i
smakami kulinarnymi.
CELE operacyjne:
dziecko potrafi pokazać Włochy na mapie politycznej Europy
wie, że stolica Włoch, to Rzym
koloruje na mapce Włochy i włoską flagę
rozpoznaje flagę włoską wśród innych flag (zna wygląd flagi państwa)
umie powiedzieć po włosku dzień dobry: buon Giorno
Potrafi ruchem pokazać lot samolotu
potrafi samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela wykonać gondolę i maskę
umie opowiedzieć przygodę Pinokia
zna wybitne postaci: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Antonio Vivaldi
próbuje przygotować pizzę
METODY
słowna
oglądowa
czynna
zadań stawianych do wykonania
FORMY PRACY
z całą grupą - zespołowa
binarna ( w parach)
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- Koperty z zadaniami do wykonania
- mapa Europy
- płyta CD(nagranie „Cztery pory roku” „Felicita”)
- flagi różnych krajów UE
- flaga Włoch
- ilustracje, zdjęcia
- albumy przedstawiające Włochy
- reprodukcje obrazów (Leonardo da Vinci i Michała Anioła )
- książki
- przezroczyste naczynie szklane, piasek, ocet, soda, czerwony tusz, wąskie naczynie ze
szkła
- kartki techniczne
- szablony masek
- kredki, pastele, mazaki
- kleje żelowe i brokatowe
- mrożone ciasto na pizzę, kukurydza, groszek, szynka, pieczarki, papryka, ser żółty,
klocki, maski, kredki, papier kolorowy, klej, bibuła
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Powitanie dzieci po włosku: buon giorno. Wyjaśnienie dzieciom, co oznaczają te
słowa. Próba powtórzenia przez dzieci słów nauczyciela. Wypowiedzenie słów buon
giorno na sylaby z wyklaskaniem rytmu.
2. Zaproszenie dzieci na wycieczkę do Włoch.
3. Nauczyciel przedstawia dzieciom flagę Włoch – zagadka w kolory:
Dzieci zgadują, jakie trzy kolory znajdują się na fladze Włoch
- tego koloru jest trawa…..(zielony)
- tego koloru jest bałwanek ……..(biały)
- tego koloru jest serduszko…….(czerwony)
4. Pokazanie flagi Włoch.
5. Przybliżenie dzieciom charakterystyki kraju, w którym jest ciepło, i do którego
żeby się dostać trzeba wykonać pewne zadania. Wyszukanie na sali ukrytych
kopert, w których znajdują się zadania do wykonania.
Wykonywania zadań z poszczególnych kopert:
a. Koperta nr 1.
Odszukanie na mapie Europy Włoch. Zwrócenie uwagi na
charakterystyczny kształt buta.
b. Koperta nr 2.
Praca do wykonania na indywidualnych kartach prac- kolorowanie
konturów Włoch, oraz flagi włoskiej wg wzoru
c. Koperta nr 3.
Wyszukanie flagi włoskiej wśród innych flag krajów Unii Europejskiej
4. Lecimy samolotem do Włoch – zabawa ruchowa ilustrująca lot samolotem. Dzieci
biegają z rozciągniętymi ramionami, nauczycielka omawia poszczególne etapy
lotu.
5. Lądujemy na lotnisku w stolicy Włoch – Rzymie - Zwiedzanie stolicy i jej
zabytków –Koloseum, bazylika, Schody Hiszpańskie, fontanna. Nauczycielka
omawiając zabytki posługuje się slajdami lub ilustracjami.
6. Rozmowa na temat Watykanu – siedziby papieży. Przypomnienie osoby
papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI . Nauczycielka przedstawia dzieciom
postać Leonarda da Vinci i Michała Anioła i pokazuje ich najwybitniejsze dzieła
(z Kaplicy Sykstyńskiej)
7. Wyjazd do kolejnego miasta – Pizy. Oglądanie krzywej wieży w Pizie.
8. Podział dzieci na zespoły- budowanie wież z różnorodnych klocków.
Zorganizowanie wystawy.
9. Zagadka o Pinokio, którego autorem jest włoski pisarz – Collodi Oto
Pajacyk, pajacyk mały
Od rana humor ma doskonały
Na drewnianych nóżkach pracuje
Przez świat wielki wędruje
Idzie polem, idzie lasem
Słońce i deszcz spotka czasem
Czapkę ma na głowie
A gdy kłamstwo powie
Nosek jego drewniany
Zostaje wydłużany
(Pinokio)
10. Czytanie fragmentu bajki pt. „Pinokio” lub oglądanie na video. Swobodne
wypowiedzi dzieci na temat przygód bohatera bajki. Kolorowanie Pinokia – jedna
kolorowanka do wyboru.
11. WULKAN- przekazanie informacji o Etnie- wulkanie włoskim znajdującym się na
Sycylii.
Pokaz erupcji wulkanu:
Dzieci wsypują piasek do przezroczystej misy i formują go w kopczyk. W jego
wnętrzu wykonują otwór będący kraterem, w którym z kolei umieszczają wąską
buteleczkę, wypełnioną do połowy sodą. Do krateru wlewają niewielką ilość octu
zabarwionego czerwonym tuszem- następuje erupcja.
12. Kolejnym miastem jest Wenecja. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom pojęcie GONDOLA- jest to łódź wiosłowa napędzana przez wioślarza- gondoliera, służąca
do poruszania się po kanałach Wenecji. Wykonanie przez dzieci gondoli – łódeczki
- zgodnie z instrukcją nauczyciela. W trakcie pracy dzieci słuchają fragmentu
utworu Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”. Podsumowaniem jest wyścig
gondoli – dzieci umieszczają łódeczki w większym naczyniu a następnie każdy
dmucha w swoją „gondolę” (np. w parach). Zabawa ta jest jednocześnie
ćwiczeniem oddechowym.
13. KARNAWAŁ W WENECJI- wyjaśnienie dzieciom słowa Karnawał .(trwa w
Wenecji 5 dni przed środą popielcową). Jest to wielka parada kostiumów i
ręcznie wykonywanych masek. Rozmowa na temat zwyczajów robienia masek
weneckich.
14. Praca indywidualna przy stolikach - wykonanie masek weneckich z
różnorodnych materiałów wg własnego pomysłu. Maski można odrysować z
szablonu lub wykonać własną maskę. Dzieci wycinają maski i kolorują klejami
żelowymi i brokatami sypkimi, kredkami.
15. Zabawa taneczna przy muzyce z wykorzystaniem gotowych masek. ( można
zaprezentować znane piosenki włoskie np. Felicita) (czas trwania zabawy w
16. zależności od zaangażowania dzieci)
17. PIZZA- najbardziej popularne danie na świecie- przygotowanie pizzy na
gotowym cieście.
Dzieci samodzielnie nakładają na ciasto składniki, które najbardziej lubią.
Dbanie o czystość, estetykę i bezpieczeństwo podczas pracy. Po upieczeniu
pizzy przez panie kucharki w kuchni - degustacja w sali przedszkolnej.
INNE WŁOSKIE PRZYSMAKI: lody włoskie; tiramisu- słodki deser z mleczną
pianką, posypany kakao; lasagne- zapiekany makaron z warzywami albo
mięsem, spaghetti.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat podróży do Włoch.
Bibliografia
www.wikipedia.org ( zdjęcia, reprodukcje obrazów)
www.szkolnictwo.pl ( zadanie z kopertami, Zagadka o Pinokio )
www.edukacja.edux.pl ( doświadczenie o erupcji wulkanu)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Mapa Europy
Załącznik nr 3
Mapa Włoch
Załącznik nr 4
Flaga Austrii
Flaga Czech
Flaga Finlandii
Flaga Niemiec
Flaga Polski
Flaga Szwecji
Flaga Włoch
Załącznik nr 5
Koloseum
Załącznik nr 6
Bazylika św. Piotra w Rzymie
Załącznik nr 7
Schody hiszpańskie
Załącznik nr 8
Fontanna w Rzymie
Załącznik nr 9
Flaga Watykanu
Załącznik nr 10
Jan Paweł II
Załącznik nr 11
Benedykt XVI
Załącznik nr 12
Michał Anioł – Sąd Ostateczny
Załącznik nr 13
Leonardo da Vinci – Ostatnia Wieczerza
Załącznik nr 14
Leonardo da Vinci – Dama z gronostajem (z łasiczką)
Załącznik nr 15
Leonardo da Vinci – Mona Liza
Załącznik nr 16
Krzywa wieża w Pizie
Załącznik nr 17
Ilustracja Enrico Mazzantiego do pierwszego wydania Pinokia
Załącznik nr 18
Załącznik nr 19
Załącznik nr 20
Etna
Załącznik nr 21
Gondola wenecka
Załącznik nr 22
Łódka – gondola wenecka
Łódkę wykonuje się z prostokątnej kartki A4.
Pierwszym zgięciem dzielimy kartkę na dwie połowy.
Zaginamy kartkę według pokazanych linii.
Wykonujemy zgięcie pomocnicze, które
Przyda się w późniejszych zgięciach.
Zaginamy jedna warstwę papieru do góry.
Ostatnie zgięcie utworzyło cos na kształt zakładki.
Zaginamy narożniki na zewnątrz modelu.
Wykonujemy takie samo zgięcie co
w czwartym kroku
Po obróceniu (45 stopni)…..
Teraz odwracamy model.
W oznaczonym miejscu zginamy model.
Powstaje przestrzenny kształt, kontynuujemy
zgięcie aż do spłaszczenia modelu.
…powinniśmy otrzymać taki kształt.
Kolejne zgięcia wykonujemy także z tyłu
modelu.
Powstały w wyniku zgięć trójkątny kształt
zaginamy identycznie jak to było w kroku 8.
…rozciągamy i formujemy łódkę.
Otrzymany kształt obracamy…
Oto gotowy model:
Załącznik nr 23
Karnawał w Wenecji
Załącznik nr 24
Załącznik nr 25
Załącznik nr 26
Szablon maski na karnawał w Wenecji
Załącznik nr 27
Szablon maski na karnawał w Wenecji
Załącznik nr 28
Szablon maski na karnawał w Wenecji
Załącznik nr 29
Szablon maski na karnawał w Wenecji
Załącznik nr 30
Tiramisu
Załącznik nr 31
Lazania
Załącznik nr 32
Pizza

Podobne dokumenty