Wyruszamy w niezwykłą podróż z Ortofrajdkiem

Transkrypt

Wyruszamy w niezwykłą podróż z Ortofrajdkiem
Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie VI
Temat: Wyruszamy w niezwykłą podróż z Ortofrajdkiem
Cele:
Uczeń:
- zna zasady pisowni wyrazów z ó, u, rz, ż, ch, h,
- potrafi bezbłędnie zapisać wyrazy z trudnościami,
- rozumie zasady gry,
- potrafi obsługiwać komputer,
- wypowiada się na temat poznanej gry.
Metody i formy pracy:
- praca indywidualna,
- praca z tekstem,
- gra dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
- gra komputerowa „Kraina Ortofrajdy”,
- komputer,
- plansze z zasadami pisowni.
Uwagi:
Opracowany przeze mnie scenariusz może być wykorzystany na lekcji języka
polskiego, zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych oraz terapii dla uczniów
dyslektycznych.
Przebieg lekcji:
1. Lekcję rozpoczynamy od prezentacji plansz z zasadami pisowni. Pytamy
uczniów:
• Z jakimi zasadami macie największe trudności?
• W jaki sposób staracie się zapamiętać zasady?
• Jak ćwiczycie pisownię trudnych wyrazów?
• Co zrobić, aby ucząc się ortografii nie było nudno?
2. Na dzisiejszej lekcji nie będziemy wykonywać tradycyjnych ćwiczeń.
Połączymy naukę z zabawą. Wyruszymy w niezwykłą podróż do Krainy
Ortofrajdy. To gra komputerowa stworzona dla uczniów szkoły podstawowej.
3. Prosimy uczniów o uruchomienie komputerów i zainstalowanie gry.
4. Następnie dzieci uruchamiają grę. Wszyscy słuchają wprowadzenia. Poznają
bohatera – Ortofrajdka.
5. Potem klikają na ikonę „Zasady gry”.
-
W „Ortofrajdzie” litery zostały zastąpione kolorami:
różowy – ó
czarny – u, ch
niebieski – rz
zielony – ż
brązowy – h
czerwony – wyjątki (pisownia rozdzielna, łączna – czerwone znaczki)
Zadaniem graczy jest bezbłędne przejście przez całą grę dzięki wybieraniu
właściwych kolorów. Gra ma trzy stopnie trudności.
6. Przystępujemy do gry zaznaczając ikonkę „Start”. Uczeń wpisuje swoje imię,
zaznacza czy jest chłopcem, czy dziewczynką i wciska „Enter”. Nauczyciel
prosi, aby w trakcie gry zwrócili uwagę na miejsca, do których dociera
Ortofrajdek oraz postacie, o których jest mowa podczas tej niezwykłej
podróży.
7. Po zakończeniu gry następuje jej krótkie omówienie. Pytamy o postacie i
miejsca, które poznaliśmy. Sięgamy do „Przyjaciół Ortofrajdy”, gdzie na mapie
zaznaczone są ciekawe pod względem historycznym, geograficznym,
przyrodniczym miejscowości, które odwiedził w grze Ortofrajdek.
8. Prosimy uczniów, aby zapisali po pięć wyrazów sprawiających im kłopot (po
kilka razy musieli uzupełniać ten sam tekst), a których pisownię zapamiętali
dzięki grze.
9. Podsumowanie zajęć - ewaluacja.
Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się wrażeniami z lekcji
i jej ocenę. Każda osoba może ją wyrazić określając swój nastrój po zajęciach.
Otrzymuje więc samoprzylepne znaczki, które może przykleić na
„uśmiechniętej buzi”, „znudzonej buzi” lub „smutnej buzi”.
Opracowała: Katarzyna Gałęziewska
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olsztynie

Podobne dokumenty