Propozycja scenariusza aktywnych lekcji

Transkrypt

Propozycja scenariusza aktywnych lekcji
Propozycja scenariusza aktywnych lekcji wychowawczych
dla klas I – IV szkół podstawowych,
bazujących na treści spektaklu:
Poskromienie nieznośnego Smoka
Lekcja 2. Magiczne słowa
Cele:
­ zasygnalizowanie zasad dobrego wychowania
­ ćwiczenia umiejętności używania zwrotów grzecznościowych
­ ćwiczenia umiejętności dawania i dzielenia się z innymi
­ uwrażliwienie na znaczenie rzeczy niematerialnych
Formy i metody pracy:
­ ćwiczenia
­ rysunek
­ burza mózgów
­ praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
­ małe kolorowe karteczki samoprzylepne
­ przybory do pisania
­ globus
­ kartki
­ kredki, farby, mazaki
Przebieg zajęć:
1. Trzy życzenia
Każdy uczeń otrzymuje 3 kolorowe karteczki samoprzylepne. Nauczyciel prosi
uczniów, aby wyobrazili sobie piękny, doskonały świat pełen przyjaciół. Jest to świat,
w którym wszyscy są szczęśliwi. Każdy pisze na swoich karteczkach swoje trzy
życzenia – co chciałby, aby było, działo się w tym pięknym świecie – jakie warunki
musi spełniać ten świat i ludzie w nim żyjący, aby wszyscy byli szczęśliwi i radośni.
Następnie uczniowie po kolei przedstawiają swoje życzenia (zadaniem nauczyciela
jest zwrócenie uwagi i dopilnowanie, aby życzenia przedstawiane były w formie
grzecznościowej) i przyklejają je do globusa – w ten sposób tworzy się piękny świat.
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie zwracając uwagę na to, że piękno świata
nie zależy od materialnych rzeczy, ale od tego, jak zachowują się dla siebie ludzie.
2. Prezenty
Każdy uczeń otrzymuje 3 kartki i przybory do rysowania (malowania).
Zadaniem każdego jest narysowanie trzech prezentów, które chciałby ofiarować innym
ludziom, jednak nie mają to być rzeczy materialne. Uczniowie rysują symboliczne
przestawienia swoich prezentów. Następnie wszyscy siadają w kręgu, przedstawiają
swoje prezenty i wręczają sobie nawzajem. Każdy wręczający mówi: „Proszę, to
prezent dla ciebie”, „Chcę ci podarować...”, przyjmujący prezent dziękuje za
podarunek. Nauczyciel musi dopilnować, aby każdy uczeń otrzymał choć jeden
prezent i aby uczniowie swoje prezenty wręczali trzem różnym osobom.
Następuje podsumowanie – jak się czuję, gdy mogę coś komuś podarować, jak
się czuję, gdy dostaję coś miłego.
3. Naprawienie krzywd
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel przypomina jak zachowywał się Trefniś
i Smok, jak wyśmiewali się z siebie i dokuczali sobie. Prosi uczniów o to, by
przypomnieli sobie sytuacje, kiedy oni byli dla kogoś niemili, sprawili komuś
przykrość, wyśmiewali się z kogoś. Po chwili ciszy na zastanowienie, nauczyciel prosi
uczniów, aby podawali różne sposoby zadośćuczynienia – co mogą zrobić, aby ta
osoba poczuła się lepiej. Uczniowie na zasadzie burzy mózgów podają różne
propozycje. Nauczyciel wszystkie zapisuje na tablicy lub dużym arkuszu papieru.
Na zakończenie następuje podsumowanie zajęć – trzy magiczne słowa (proszę,
dziękuję, przepraszam).
Opracowanie: mgr Agnieszka Białek

Podobne dokumenty