Doskonalenie chwytów i podań w miejscu i w ruchu – Rogowski

Transkrypt

Doskonalenie chwytów i podań w miejscu i w ruchu – Rogowski
Nazwisko i imię prowadzącego:
ROGOWSKI Gabriel
Data prowadzenia lekcji:
20 kwietnia 2013 r.
Miejsce zajęć:
Hala sportowa
ZS nr 4 w Białymstoku,
ul. Dojlidy Górne 49
Grupa:
klasa I PG – gr. mieszana
Liczebność grupy:
12 osób
Czas trwania zajęć:
45 minut
Przybory:
piłki do koszykówki,
gwizdek
stoper/zegar
stojaki/pachołki/czapeczki
Temat lekcji:
DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU
Cele lekcji:
 poznawcze: pokaz i objaśnienie techniki podstawowych podań i chwytów;
 kształtowanie umiejętności: podania sprzed klatki piersiowej, z nad głowy i po koźle;
 kształtowanie motoryczne: rozwój koordynacji ruchowej poprzez różnego rodzaju podania i chwyty;
 wychowawcze: umiejętność pracy w grupie i odpowiedniego komunikowania się;
 informacyjne: znajomość podstawowych przepisów gry w koszykówkę; błędu kroków, błędu 3, 5 i 8 s.
Metody:
 realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, naśladowcza, naśladowcza-ścisła, zadaniowa-ścisła.
Forma:
 zadaniowa ścisła, syntetyczna,
 fragmentów gry/gra uproszczona.
KONSPEKT LEKCJI KOSZYKÓWKI
2 DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU
opracował: Rogowski Gabriel
CZĘŚĆ I – WSTĘPNA
LP
TOK I RODZAJ
LEKCJI
1. Czynności
porządkowo –
wychowawcze
/dyscyplinujące
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie
obecności, sprawdzenie
gotowości do zajęć, podanie
tematu lekcji, kontrola strojów
i miejsca ćwiczeń pod względem
bezpieczeństwa.
2. Zabawa lub gra Zabawa zespołowa – „PIŁKA
ożywiająca
GONI PIŁKĘ”. Ćwiczący podzieleni
na dwie drużyny i ustawieni
naprzemiennie na obwodzie koła
– dwunastokąt. Podają piłkę
(start na gwizdek) do co drugiego
(drużyna) zgodnie z ruchem
wskazówek zegara (w kolejnej
wersji w kierunku przeciwnym).
Podania dowolnym sposobem.
Piłka ma wykonać trzy (3) pełne
obiegi „koła”. Celem zabawy jest
aby piłka jednej drużyny dogoniła
piłkę drużyny przeciwnej.
CZAS/
DOZOWA
NIE
3 min
UWAGI ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
Ustawienie w dwuszeregu.
Pokryj, wyrównaj!
Rząd pierwszy – drużyna 1,
Rząd drugi – drużyna 2.
4 min
best of 5
Dwie drużyny po sześć (6) osób,
2 piłki, gra do 3 pkt.
DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU
opracował: Rogowski Gabriel
LP
TOK I RODZAJ
LEKCJI
3. Rozgrzewka
ogólnorozwojowa
/ćwiczenia
kształtujące
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
W truchcie dookoła sali gimn.:
 trucht 2-3 okrążenia sali;
 wymachy RR w górę;
 odrzuty RR w bok
z klaśnięciem z tyłu;
 krok odstawno – dostawny
przodem i tyłem do środka
koła;
 krok skrzyżny – jw.;
 skip A i skip C;
CZAS/
DOZOWA
NIE
8 min.
wszystkie
ćwiczenia
w cyklu
jednego
(1)
okrążenia
Nadal w truchcie z piłkami:
 podrzuty piłki w górę - chwyt;
 przerzucanie piłki nad G z PR
do LR i z powrotem;
 krążenia piłki wokół G i T (p,l);
 toczenie piłki PR i LR;
W rozsypce – w miejscu:
 skłon T w przód z pogłęb.;
 krążenia T (p, l)
 krążenia nadgarstków;
 w lekkim rozkroku i skłonie T,
toczenie piłki wokół NP i NL
po torze ósemki;
 kozłowanie piłki PR i LR:
postawa, klęk prosty,
przysiad, siad prosty, leżenie
tyłem i przodem;
 przysiady z równoczesnym
wznosem RR trzymających
piłkę w górę;
Linie – sprint:
 start z linii końcowej;
 dobieg do linii rzutów
wolnych i dotknięcie PR;
 powrót do l. k. i dotknięcie LR;
 dobieg do linii rzutów za 3 pkt
i dotknięcie RR;
 powrót do linii końcowej i RR;
 dobieg do linii środkowej
i powrót tyłem.
wszystko
po pięć (5)
razy
UWAGI ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
3
4 DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU
opracował: Rogowski Gabriel
CZĘŚĆ II – GŁÓWNA
LP
TOK I RODZAJ
LEKCJI
1. Doskonalenie
chwytów i podań
w miejscu
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
CHWYT PIŁKI I PODANIE
W MIEJSCU
przypomnienie techniki
prawidłowych podań i chwytów
sprzed klatki piersiowej (również
po koźle), znad głowy, jednorącz,
pokaz i objaśnienie.
Ćwiczący w parach z piłkami
(jedna (1) piłka na parę)
ustawieni naprzeciw siebie
w odległości ok. 4 metrów:
 podania i chwyty w parach
sprzed klatki piersiowej;
 jw. z większą siłą podania,
w momencie wyprowadzania
podania noga zakroczna
przenoszona jest w przód do
wykroku – w momencie
chwytu piłki powrót do
pozycji wyjściowej;
 jw. oburącz sprzed klatki
piersiowej podanie kozłem;
 podania i chwyty znad głowy;
 podania i chwyty jednorącz
PR i LR;
 podania sytuacyjne.
Grupa podzielona na zespoły
czteroosobowe. Po dwie piłki na
zespół. Jedna osoba środku
z piłką wymienia szybkie podania
z trójką ustawioną na obwodzie
koła. Druga piłka wędruje po
obwodzie koła zgodnie z ruchem
wskazówek zegara. Następnie
zmiana kierunku ruchu piłki.
To samo ustawienie, z tym, że po
otrzymaniu podania od
„środkowego” chwyt piłki
i skozłowanie na jego pozycję –
zamiana miejsc.
CZAS/
DOZOWA
NIE
14 min.
2 min.
UWAGI ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU
opracował: Rogowski Gabriel
LP
TOK I RODZAJ
LEKCJI
2. Doskonalenie
chwytów i podań
w ruchu
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
CHWYT PIŁKI I PODANIE
W RUCHU
CZAS/
DOZOWA
NIE
UWAGI ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
7 min.
Ćwiczący w parach z piłkami
(jedna (1) piłka na parę)
ustawieni naprzeciw siebie
w odległości ok. 4 metrów:
 w lekkim truchcie podania
i chwyty w parach sprzed
klatki piersiowej;
 jw. z większą prędkością
przemieszczania się i siłą
podania;
 jw. oburącz sprzed klatki
piersiowej podanie kozłem;
 podania i chwyty znad głowy;
 podania i chwyty jednorącz
PR i LR;
 podania sytuacyjne.
3. Gra szkolna
Gra szkolna „Piłka graniczna” –
dwie drużyny, wszyscy w ruchu,
brak możliwości kozłowania piłki,
co najmniej 6 podań (każdy
zawodnik musi otrzymać piłkę),
piłkę należy przeprowadzić poza
wyznaczoną linię graniczną (linia
środkowa i końcowa).
3 min.
Zapoznanie z przepisami 3, 5, 8
i 24 sekund.
5
6 DOSKONALENIE CHWYTÓW I PODAŃ W MIEJSCU I W RUCHU
opracował: Rogowski Gabriel
CZĘŚĆ III – KOŃCOWA
LP
TOK I RODZAJ
LEKCJI
TREŚĆ I PRZEBIEG LEKCJI
CZAS/
DOZOWA
NIE
1. Zabawa o
charakterze
odprężającym
i uspokajającym
Rzuty wolne w seriach po dwa (2)
– do czterech (4) celnych każdy
rzucający. Dwie osoby stoją pod
koszem, chwytają piłkę zanim
dotknie parkietu. Po chwycie
podanie do partnera pod
koszem, po czym ten wykonuje
podanie do kolejnego „strzelca”
na linii rzutów wolnych.
4 min
serie po
dwa (2)
„strzały”
2. Czynności
porządkowo –
wychowawcze
Zbiórka, omówienie lekcji –
najczęstszych błędów przy
podaniach i chwytach, ocena
uczniów wyróżniających się na
„+” i „-”, sportowe pożegnanie –
okrzyk.
2 min
UWAGI ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
Dwa (2) rzędy, dwie (2) piłki.
Siad skrzyżny

Podobne dokumenty