Scenariusz I

Transkrypt

Scenariusz I
Scenariusz I
zajęć z „Wychowania do życia w rodzinie”
w klasie VI szkoły podstawowej
TEMAT: Fikcja i rzeczywistość w mediach elektronicznych – głównie
w telewizji
D
ęb
ic
a
I.
Cele zajęć:
• Poznanie zagrożeń wynikających z braku selektywnego
i
krytycznego odbioru treści przekazywanych przez media elektroniczne.
• Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania i świadomego korzystania
ze środków masowego przekazu.
• Kształtowanie wyobraźni i dostrzeganie różnic między fikcją
a
rzeczywistością w przekazach medialnych
• Kształcenie umiejętności selekcjonowania wiadomości.
• Zapoznanie z zasadami oglądania telewizji.
kreowane
SP
3
II.
Pojęcia kluczowe:
• Media elektroniczne.
• Fikcja i rzeczywistość
elektronicznych.
w
telewizji
i
innych
mediach
III.
Czas trwania – 2 godziny lekcyjne.
- gazety
- mini ankieta z występującymi u dołu ekranu telewizora znakami,
- karty pracy w grupach,
- filmy video (z fragmentami walki i z filmem przyrodniczym),
- wiersz M. Bartkowicza o uzależnieniu od telewizora.
VI.
Przed zajęciami należy:
- zaplanować zajęcia,
- opracować scenariusz lekcji,
- przygotować salę wraz ze środkami dydaktycznymi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wstęp: -nawiązanie do tematu lekcji. Nauczyciel zadaje pytania będące
wprowadzeniem do tematu:
- W jaki sposób najchętniej spędzasz czas wolny?
-
Jakie programy telewizyjne i gry komputerowe najbardziej preferujesz?
IV.
SP
3
D
ęb
ic
a
- W jakich sposób dokonujesz wyboru programów telewizyjnych i
komputerowych?
- Ile czasu tygodniowo przeznaczasz na oglądanie telewizji
i
korzystanie z komputera?
2. Część główna:
• Podanie tematu i celów lekcji.
Nauczyciel nawiązuje do poznanych na innych lekcjach pojęć środków
masowego przekazu - przypominając tym samym pojęcie media elektroniczne.
Uczniowie na arkuszu papieru wykonują mapę mentalną różnych rodzajów
mediów elektronicznych. Następnie nauczyciel zwraca uwagę na telewizję,
która jest jednym z największych istniejących mediów.
• ( Mini wykład nauczyciela )Wokół telewizora koncentruje się życie wielu
rodzin. Często włącza się go z chwilą wejścia do domu,
a wyłącza
dopiero wtedy, gdy wszyscy idą spać. Tzw. statystyczny Polak spędza przed
telewizorem średnio 4 godziny 34 min. W ten sposób czas na oglądanie
serwowanej nam produkcji telewizyjnej zabiera przeciętnemu Polakowi 12
lat życia. Wielogodzinne oglądanie telewizji czy korzystanie z innych mediów
stanowi nałóg taki sam, jak inne nałogi.
• Przeczytanie wierszyka mówiącego o uzależnieniu się od telewizora.
Metody:
- pogadanka,
- dyskusja,
- praca z gazetą telewizyjną,
- mapa mentalna.
- mini wykład
V.
Forma pracy:
- indywidualna,
- praca w grupach.
VII. Do prowadzenia zajęć potrzebne będą:
Spytała mama
swojego synka:
-Mietku, kochanie,
-która godzina?
Mietek oglądał
film na dobranoc,
więc odpowiedział:
-Po siódmej mamo.
ic
D
ęb
Mietek wciąż patrząc
w telewizorek,
rzekł: Dziś twój serial,
więc dziś jest wtorek.
a
A jaki dzień dziś,
czwartek czy piątek,
bo zapomniałam
robiąc porządek?
-A który dzisiaj?
Podpowiedz mamie.
-Piąty. Widziałem
to w „Panoramie”.
SP
3
-A jaki miesiąc?
-Już mamy kwiecień.
Czytałem o tym
w Telegazecie.
Czy nie czas, Mietku,
Iść do kąpieli?
- Nie. O tym jeszcze
nie powiedzieli.
(M. Bartkowicz )
• Podział uczniów na grupy. Rozdanie kart pracy.
Grupa I i II
Temat: Telewizja to najlepszy wynalazek XX wieku. Uczniowie
formułują i wpisują odpowiednie argumenty, np.:
/jest łatwa w odbiorze, duża różnorodność programów, pozwala wypełnić wolny
czas, jest źródłem wiedzy, informacji, rozrywki, pozwala zdobyć sławę, pozwala
utożsamiać się z bohaterami, kreuje świat mody, pozwala zdobyć sławę itp./.
Grupa III i IV.
SP
3
D
ęb
ic
a
Temat: Telewizja jest najgorszym wynalazkiem XX wieku.
Uczniowie formułują i wpisują odpowiednie argumenty, np.:
/ kreuje nieistniejącą rzeczywistość, wpływa na życie osób które sobie tego nie
życzą, zabiera czas, instruuje, jak popełnić zbrodnie, wpływa na wzrost
agresywności itp./
• Prezentacja wyników pracy.
• Nauczyciel proponuje obejrzenie krótkich fragmentów filmów:
przyrodniczego i ze scenami walki. Po obejrzeniu uczniowie wyrażają swoje
opinie, dzielą się uwagami. Nauczyciel zwraca uwagę, że nie tylko telewizja
wpływa niekorzystnie na rozwój młodych osób ale również gry
komputerowe, Internet, /krótka dyskusja na ten temat/.
• Nauczyciel poleca wyjaśnić uczniom znaczenie określeń wynikających z
tematu lekcji. /burza mózgów/
Określenie i zapisanie pojęć na tablicy na podstawie propozycji
uczniów:
FIKCJA: stan rzeczy zmyślony, nie istniejący w rzeczywistości, wytwór
wyobraźni, wymysł, złudzenie.
RZECZYWISTOŚĆ: to co jest prawdziwe, widziane.
• Prowadzący sprawdza, czy uczniowie dokładnie wiedzą, co oznaczają znaki
graficzne ukazujące się u dołu ekranu telewizora, podczas emisji niektórych
programów. W tym celu rozdaje mini ankiety i prosi o ich wypełnienie.
/Zał. nr 1/.
• Praca w grupach. Rozdanie czasopism. Polecenie wyboru
z
tygodniowego programu telewizyjnego tych programów, które zdaniem
uczniów zasługują na emisje, zestawienie własnej propozycji programu TV
na jeden dzień tygodnia, uzasadnienie wyboru. Poszczególne grupy
odczytują własne programy telewizyjne.
D
ęb
ic
a
• Podsumowanie zajęć:
Telewizor, komputer rozwija zainteresowania, kształci szybkość reakcji ale
wielogodzinne przebywanie przed tymi urządzeniami technicznymi, ogranicza
umysł, mowę i osłabia lub nadmiernie pobudza reakcje ruchowe.
Każde dziecko powinno przyjąć też do wiadomości, że poznanie dobra
i
zła, radości i smutku, fałszu i prawdy, rzeczywistości i fantazji nie nauczy
odróżniać ich komputer, telewizja ale dobry rodzic i mądry nauczyciel.
I
aby te wartości poznać, trzeba o nich mówić , a nie poddawać się mechanicznym
nawykom, których skutki są nam znane w postaci agresji, przestępstw i morderstw
wśród nieletnich.
• Wspólne ustalanie zasad rozsądnego oglądania telewizji, np.:
/Ogranicz oglądanie telewizji. Maksymalny czas przesiadywania przed
telewizorem to 2-3 godz. dziennie. Stosuj zasadę włączania telewizora na
określony program . Po obejrzeniu wyłącz odbiornik itp./
• Ewaluacja zajęć.
SP
3
• Bibliografia :
- Borysik E. „Ostrożnie z telewizorem”. W: Biblioteka w szkole 2001,
nr 5 s.12.
- Bleja- Sosna B. „Kim jestem, kim mogę być?”. Ścieżki edukacyjne.Toruń: Wydaw. BEA- BLEJA ,1999
Załącznik nr 1
MINI ANKIETA
SP
3
D
ęb
ic
a
Przyjrzyj się uważnie narysowanym znakom, które pojawiają się
u
dołu ekranu telewizora podczas emisji niektórych programów. Obok każdego z
nich napisz, co on oznacza.

Podobne dokumenty