SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRAINA 5 PORCJI” DLA UCZNIÓW KLAS I

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRAINA 5 PORCJI” DLA UCZNIÓW KLAS I
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Wdrażanie do zdrowego trybu życia na podstawie wyprawy do „Krainy 5 Porcji” z
wykorzystaniem ćwiczeń w rozwijaniu aktywności twórczej.
CELE OGÓLNE:
●poznanie zasad zdrowego stylu życia,
●wskazanie na wartości odżywcze warzyw, owoców i soków,
●wdrażanie do sporządzania 5 zdrowych posiłków dziennie,
●estetyka spożywania posiłków,
●uświadomienie uczniom konieczności różnorodnego i racjonalnego odżywiania się,
●stymulowanie aktywności twórczej uczniów.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozumie potrzebę spożywania 5 porcji warzyw, owoców i soków dziennie:
●definiuje pojęcie zdrowia,
●definiuje pojęcie porcja
2.Rozumie konieczność prawidłowego odżywiania się, estetycznego podawania i
spożywania posiłków:
●potrafi wymienić produkty zawierające składniki odżywcze,
●umie wskazać produkty, które należy spożywać w ciągu dnia,
●zna różnorodność pokarmów.
FORMY PRACY:
●grupowa,
●zespołowa,
●indywidualna.
METODY:
●słowna – pogadanka, rozmowa kierowana,
●oglądowa – pokaz, afirmacja, egzemplifikacja,
●metoda ćwiczeń rozwijających aktywność twórczą dziecka,
●giełda pomysłów.
FAZA WSTĘPNA:
1.Czynności organizacyjne (1-2 min)
2.Ćwiczenia na rozgrzewkę jako wprowadzenie do tematu zajęć „Skojarzenia” dokonywanie skojarzeń jest ważną operacją intelektualną biorąca udział w tworzeniu idei.
Wyróżniamy zasadniczo dwa sposoby kojarzenia idei: łańcuch i gwiazda.
Łańcuch – stopniowe oddalenie się od idei wyjściowej dzięki wprowadzeniu kolejnych
ogniw długiego łańcucha asocjacyjnego np.: chleb - ziarno – zarodek – dziecko – szkoła –
piórnik – pióro – łuk – sport – olimpiada.
Gwiazda – otoczenie wyjściowej idei pewną liczbą asocjacji stanowiących reakcję na tę
właśnie ideę np.:
Uczniowie pracują w dwóch grupach – dziewczynki i chłopcy. Dziewczynki otrzymują na
kartce słowo porcja z poleceniem utworzenia łańcucha skojarzeń. Chłopcy otrzymują na
kartce słowo zdrowie z poleceniem utworzenia skojarzeń w formie gwiazdy. Wyniki
pracy przedstawiają liderzy grup. Krótkie podsumowanie przez nauczyciela w formie
wprowadzenia do tematu zajęć.
FAZA WŁAŚCIWA:
1.Zespół klasowy zostaje podzielony na 5 grup. Każda grupa zostaje zaproszona do
Krainy 5 Porcji, w której znajduje się 5 wysp. Każda z nich nosi inną nazwę: Wyspa
Śniadaniowa, Wyspa Szkolna, Wyspa Obiadowa, Wyspa Popołudniowa, Wyspa
Wieczorna. Każda grupa losuje zaproszenie na wyspę. Na wyspach umieszczone są
Skrzynie Skarbów w których znajdują się owoce, warzywa i soki odpowiednio
przydzielone do ćwiczeń dla uczniów. Afirmacja wykonywanych ćwiczeń przez uczniów
przebiega według określonego porządku zgodnie z nazwami wysp. Nauczyciel pilnuje
czasu pracy w grupach praz prezentacji wyników przez liderów.
●WYSPA ŚNIADANIOWA
Uczniowie w Skrzyni Skarbów znajdują pisaki, kartki papieru, oraz kartę z
krótką bajką.
„Pewnego dnia król Łakomczuch Wielki odpoczywał po Śniadaniowym Obżarstwie, leżąc
na wielkim łożu. Łoże uginało się pod jego ciężarem i ogromnie skrzypiało. Sapał i stękał.
Obracając się z trudem na swym łożu zauważył, że z wiatrem wpadła do komnaty przez
otwarte okno Owocowa Wróżka. Wtedy przypomniał mu się dawno zapomniany aromat
ogrodów i pól. Łakomczuch Wielki nie chodził po swoich ziemiach, gdyż był na to zbyt
poważny i za gruby. Chodzenie sprawiało mu ogromny trud. Owocowa Wróżka
odwiedzając kolejne komnaty pozostawiała w nich cudowny zapach owoców i warzyw.
Gdy Łakomczuch Wielki znowu poczuł głód, kucharz zaczął przygotowywać tłuste
potrawy, gdy nagle poczuł zapomniany nawet przez niego zapach. Wysłał więc swoich
pomocników na owocowo – warzywne poszukiwanie wydając im „Kucharską Księgę
Zdrowego Życia”. Po ich powrocie przygotowano nowe potrawy śniadaniowe dla Króla
Łakomczucha Wielkiego. Był zachwycony nowymi potrawami i ogłosił w swoim królestwie
– Owocowo – Warzywne Święto każdego dnia według zasad Zdrowej Diety. Pomagał mu
w tym zadaniu lekarz i kucharz nadworny. Król chcąc promować swoje królestwo zaprosił
na Śniadanie władców sąsiednich państw”.
Teraz kolej na Wasze zadanie. Pomóżcie nadwornemu kucharzowi ułożyć menu
na śniadanie. Dokończcie tez bajkę.
(Pomysł może zostać wykorzystany z uczniami w formie klasowego
przedstawienia np. dla rodziców.)
●WYSPA SZKOLNA
Uczniowie otrzymują polecenie wykonania zaproszenia na śniadanie szkolne,
dla swoich kolegów (technika dowolna).
W zaproszeniu musi być określona godzina spotkania zgodnie z rzeczywistym czasem
zajęć, aby uczniowie z pozostałych Wysp mogli uczestniczyć we wspólnym śniadaniu.
Każdy uczeń przychodzi ze swoim śniadaniem na Wyspę Szkolną. Wyspiarze Szkolni
natomiast przygotowują dodatek do śniadania dla każdego gościa wykorzystując
zawartość Skrzyni Skarbów. W skrzyni znajdują się sok marchwiowy, sok bananowy, sok
malinowy, serwetki, kubki jednorazowe, oraz duży arkusz papieru na wykonanie
owocowego obrusu na gościnny stół. Uczniowie ozdabiają obrus wyklejając go
schematami znanych owoców z których wykonuje się soki.
●WYSPA OBIADOWA
Uczniowie otrzymują następujące instrukcje:
Jesteście rozbitkami na bezludnej Obiadowej Wyspie. Wasz okręt zatonął, uratowała się
wasza grupa. Pewnego dnia fala wyrzuciła na plażę dużą skrzynię – prawdopodobnie
część ładunku okrętu. Biegniecie do skrzyni w nadziei, że znajdziecie tam coś
pożytecznego. Stwierdzacie, że w środku jest pełno guzików, marchwi, pomidorów,
cebuli, groszku zielonego, porów, kukurydzy, nożyczek, papieru kolorowego, patyczków i
bloków rysunkowych. W środku znajduje się też kartka z poleceniem:
W jaki sposób możecie z tego zrobić zegar wskazujący spożycie 5 porcji
owoców, warzyw i soków dziennie. Wykorzystajcie w twórczy sposób ten
niezwykły ładunek.
●WYSPA POPOŁUDNIOWA
Celem tego ćwiczenia jest przybliżenie uczniom potrzeby spożywania popołudniowej 4-tej
porcji owoców i soków. Ćwiczenie ma na celu rozwijanie zdolności tworzenia metafor
dzięki umiejętności ujmowania pewnych wrażeń zmysłowych w kategoriach właściwych
innym doznaniom. Takie zjawisko ma miejsce w przypadku synestezji , nieco tajemniczej
zdolności umysłu ludzkiego do „słyszenia obrazów”, „widzenia dźwięków” i tym podobne.
Do Skrzyni Skarbów nauczyciel wybiera obiekty o wyraźnych walorach zmysłowych:
jabłko, pomarańcza, mandarynka.
Polecenie: Proszę stworzyć charakterystykę przedmiotów znajdujących się w
Skrzyni Skarbów za pomocą zmysłów wzroku, smaku, dotyku, węchu czy słuchu
według instrukcji tak, aby zachwycić dzieci do ich jedzenia na podwieczorek.
Jabłko smakuje .... jakimś zapachem
jakimś dźwiękiem
jakimś kolorem
Jabłko pachnie ....smakiem czegoś
jakimś dźwiękiem
jakimś kolorem
np.: Jabłko smakuje barwą słońca
Jabłko pachnie nutą skrzypiec
Jabłko ma wygląd czerwieni róż
●WYSPA WIECZORNA
W Skrzyni Skarbów znajduje się kartka z poleceniem do uczniów.:
Jesteście Czarnoksiężnikami. Dzieci z sąsiednich Krain mają do Was życzenia.
Pragną wraz z rodzicami przygotować zdrowy posiłek na kolację.
Pomóżcie Im wyczarować 2 zestawy porcji, które będą składały się z owoców,
soków i kanapek kolorowych.
A, że jesteście Czarnoksiężnikami wyczarujcie dla Nich również parę zagadek o
warzywach, owocach i sokach.
FAZA KOŃCOWA
1.Powtórzenie i utrwalenie poznanych wiadomości:
a) zapis hasła przewodniego:
„Owoce i warzywa są na 5”
„Wszyscy wiemy o tym - warzywa, owoce i soki – 5 porcji dziennie.”
b) praca domowa:
Skomponuj wraz z rodzicami zestaw 5 porcji dziennych. Zestaw zapisz w
wykonanym samodzielnie dzienniczku.
(Czas prowadzenia dzienniczka pozostaje w gestii nauczyciela. W ramach zajęć
nauczyciel może wykorzystać treści matematyczne w ćwiczeniach i zadaniach stosownie
do poziomu zespołu – klasa I, II, III.)
LITERATURA:
 E. Nęcka, Trening twórczości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk
2005
 B. Dyrda, Rozwijanie twórczości i inteligencji intelektualnej dzieci i młodzieży,
Poradnik dla wychowawców i nauczycieli, Wydawnictwo „Impuls”, Kraków 2004
Scenariusz opracowała: dr Lucyna Skorecka

Podobne dokumenty