Mój wspaniały przyjaciel – pies

Transkrypt

Mój wspaniały przyjaciel – pies
Mój wspaniały przyjaciel - pies, Agnieszka Kubiczek, Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały
w Katowicach
Mój wspaniały przyjaciel – pies
Scenariusz dla grupy 6-latków
Cel ogólny: kształtowanie wraŜliwości na potrzeby zwierząt
Cele operacyjne
Dziecko:
-
zna prawa i potrzeby zwierząt
-
potrafi zachować bezpieczeństwo wobec zwierząt nieznajomych
-
nabywa umiejętności opieki i komunikacji z psem
-
rozumie konieczność opisywania obroŜy w celu kontaktu z właścicielem
Pomoce dla dzieci: maskotki psów przyniesione przez dzieci z domów, smycze,
kagańce, paski z brystolu, imiona dzieci, mazaki, kredki, taśma klejąca, klej, noŜyczki,
klocki.
Pomoce dla nauczyciela: wiersz Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem, płyta CD
(z płyty Porwanie Dalmatyńczyków), magnetofon, duŜy arkusz, flamaster, ZAŁĄCZNIK 1
– słowa piosenki Miłe jest Ŝycie pieska, co dom rodzinny ma”, ZAŁĄCZNIK 2 – wypowiedzi
dzieci.
PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zgromadzenie przedszkolaków w kole wraz z ich pieskami przyniesionymi z domu.
2. Przedstawienie przez dzieci swoich piesków.
3. Czytanie przez nauczycielkę opowiadania Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem
- rozmowa z dziećmi na temat praw i potrzeb zwierząt.
4. Śpiewanie piosenki Miłe jest Ŝycie pieska, co dom rodzinny ma
o zwrócenie uwagi na psy, które nie mają właścicieli oraz rolę schronisk dla
zwierząt
o nawiązanie rozmową przystąpienia do kampanii podpisz pieska
5. Zaproszenie dzieci do zabawy tematycznej z maskotką - pieskiem:
o budowanie przez dzieci bud z róŜnego rodzaju klocków, „nieuŜytków”
gromadzonych przez cały rok,
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Mój wspaniały przyjaciel - pies, Agnieszka Kubiczek, Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały
w Katowicach
o podpisywanie kaŜdego pieska (naklejanie przez dzieci na obroŜę własnego
imienia, pisanie imienia pieska, wpisywanie numeru, wykonywanie ze sznurka
smyczy)
o zabawa „Czyj to piesek?” – dzieci spacerują po całej sali ze swoimi pieskami,
następnie sadzają pieski i one biegają miedzy maskotkami, na hasło nauczycielki
„piesek” wracają do swoich maskotek. Jeden piesek pozostaje bez właściciela
(podstawiony
przez
nauczycielkę).
Odczytywanie
informacji
z
obroŜy
zagubionego pieska,
o zabawa „Zwróć pieska”, z odczytanej informacji wynika, Ŝe pies wabi się Bafik i
naleŜy do pani kucharki,
o spacer przedszkolaków ze swoimi pieskami – maskotkami, korytarzami
przedszkola do kuchni (załoŜenie pieskom smyczy, kagańców), zwrócenie
zagubionego pieska pani kucharce.
6. Powrót do sali, odstawienie piesków do zbudowanych bud.
7. Podsumowanie zabawy: dzieci dokańczają zdanie „Gdybym był psem, to chciałbym,
Ŝeby...” (nauczyciel zapisuje wypowiedzi dzieci na duŜym arkuszu, dzieci się podpisują).
8. Wywieszenie arkuszu na wystawce prac w holu.
9. Podziękowanie i wręczenie medali przedszkolakom za ich opiekę nad pieskami i
prawidłowe zachowanie w stosunku do zwierząt.
Uwagi po zrealizowaniu zajęcia: Zajęcie z wykorzystaniem maskotek-piesków
wywołało u dzieci niesamowitą aktywność we wszystkich obszarach aktywności. Poczuły
się bardzo odpowiedzialne za pieski przyniesione z domu do przedszkola. Podczas zabaw
z pieskiem okazywały duŜo wraŜliwości, opiekuńczości w stosunku do zwierząt, jak i
równieŜ w stosunku do siebie. Interesowały się losem swojego pieska, równieŜ
zwierzątkami innych dzieci. Zabawy z pieskiem, tak jak zaplanowałam, nie zakończyły się
na zajęciu, ale trwały przez cały dzień. Były to juŜ zabawy z pieskami – maskotkami, ale
inspirowane przez same dzieci. Dzieci samorzutnie rysowały portrety swoich ulubieńców,
wykonywały psie przysmaki: rysując, wycinając, lepiąc z plasteliny. Myślę, Ŝe te zajęcia,
jak równieŜ inne przeze mnie proponowane zabawy rozbudziły wraŜliwość na losy
zwierząt. Przedszkolaki „Jarzębinki” juŜ z utęsknieniem czekają na wiadomości, dotyczące
przystąpienia do Kampanii podpisz pieska.
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Mój wspaniały przyjaciel - pies, Agnieszka Kubiczek, Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały
w Katowicach
ZAŁĄCZNIK 1
„Miłe jest Ŝycie pieska, co dom rodzinny ma”
1. Na początku mleka mamy, budyń, grysik, płatki owsiane,
Zupka ryŜowa, kleik, kaszka i ze smakiem wielka flaszka,
A gdy pies ma mleka dość wtedy rzuca się na kość.
Je sznurówki oraz papcie, zje antyczny stolik babci
Ma dywanik do strzępienia, mnóstwo rzeczy do zgryzienia.
Ref. Miłe jest Ŝycie pieska co dom rodzinny ma,
i panią i pana co w domu mieszka
wszyscy kochają nas.
U pani i u pana, dobra jest Ŝycia treść
Spacer, zabawa, ziewanie spanie
I znowu moŜna jeść.
2. Rosną nosy, rosną uszy, szczenię juŜ nabiera tuszy
Coraz więcej czarnych plamek wciąŜ przybywa kilogramy.
Większa łapa, brzuch i bok, piesek psa za ucho gniótł
Jazgot wrzawa, skoki, piski, przepychamy się do miski,
śeby łechtać, mlaskać, ssać potem spać.
ZAŁĄCZNIK 2
Wypowiedzi dzieci „Gdybym był psem, to chciałbym, Ŝeby...”:
-
mnie ktoś bardzo kochał,
-
mnie głaskano,
-
miał dobrego właściciela,
-
miał swój dom,
-
mnie nie opuścił właściciel,
-
mnie zdrowo karmiono,
-
dostawać kość,
-
wyprowadzano na spacery,
-
kupiono mi przytulną podusię,
-
kupiono mi obroŜę, smycz i kaganiec,
-
właściciel opisał mi obroŜę,
-
właściciel mnie zaszczepił i odrobaczył,
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Mój wspaniały przyjaciel - pies, Agnieszka Kubiczek, Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały
w Katowicach
-
w czasie choroby pójść do weterynarza,
-
Ŝebym był bardzo dobrym psem dla ludzi i innych zwierząt,
-
Ŝebym pomagał niewidomym ludziom.
Autor: Agnieszka Kubiczek
Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Scenariusz nagrodzony w konkursie na najlepszy scenariusz z zakresu edukacji humanitarnej, który
moŜe być wykorzystany w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej Podpisz Pieska.
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu

Podobne dokumenty