Barbara Lepiorz - Ppnr2.zawadzkie.pl

Transkrypt

Barbara Lepiorz - Ppnr2.zawadzkie.pl
Przedszkole Publiczne Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Zawadzkiem
Scenariusz zajęć kształtujących myślenie matematyczne
gr. 3l
Temat: „Wyprawa na łąkę w poszukiwaniu kropek biedronki’
Rodzaj zajęcia: Zajęcie z dominacją aktywności umysłowej
Cele zajęcia:
Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu
umiejętności liczenia, poznawania nazw liczebników głównych.
przez
dzieci
Ustalanie położenia przedmiotów w przestrzeni (stosowanie określeń: za, pod,
obok, na).
Kształtowanie umiejętności określania odległości i stosowanie określeń wysoko –
nisko.
Utrwalenie określeń: duży- mały.
Utrwalenie nazw kolorów.
Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania poleceń, skupienia się na wykonywanych
czynnościach.
Wdrażanie do czekania na swoją kolej podczas wykonywania zadań.
Stwarzanie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy.
Cele operacyjne:
dziecko liczy używając liczebników głównych i porządkowych;
dziecko posługuje się określeniami za, pod, obok, na, wysoko – nisko, duży – mały;
dziecko określa położenie przedmiotów w przestrzeni;
dziecko rozpoznaje kolory;
dziecko układa rytm wg podanego wzoru;
dziecko nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat.
Metody pracy:
słowne: opowiadanie nauczyciela, zagadki
oglądowe: pokaz
czynne: samodzielnych doświadczeń i zadań stawianych do wykonania
Formy pracy:
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracja do opowiadania na tablicy, kukiełki motylka, żabki, pszczółki, mrówki, ptaszka,
biedronki dla każdego dziecka z różną liczbą kropek, motylki małe i duże dla każdego
dziecka, kwiaty w czterech kolorach, klocki Dienesa, bębenek, kropki biedronki ukryte w
sali, puzzle motyla, ilustracja łąki z figur geometrycznych, nagranie śpiewu ptaka.
Przedszkole Publiczne Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Zawadzkiem
Przebieg zajęcia:
1. Opowiadanie nauczycielki (ilustrowane obrazkami):
Na skraju łąki stał ul. Mieszkały w nim pszczoły, na drugim skraju łąki pod lasem było
mrowisko – mieszkały w nim mrówki. Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z
kwiatów, mrówki pracowicie budowały swoje mrowisko. Biedronka nic nie robiła i w
ogóle nie wychodziła ze swojego domku, obawiała się, że ktoś może ją zobaczyć, a ona
przecież była taka brzydka. Zgubiła wszystkie swoje kropki, kiedy pewnego dnia
zawiał silny wiatr. Kropki potoczyły się po łące i znalazły różnych właścicieli.
2. Nasza biedronka bardzo chciałaby je odzyskać. Czy pomożecie odnaleźć kropki
biedronki?
– Posłuchajcie zagadki, a dowiecie się kto ma jedną z kropek:
Dzieci szukają pierwszej kropki i proszą żabkę o oddanie jej . Jednak , aby odzyskać
kropkę muszą wykonać zadanie .
ZADANIE 1
Szukanie biedronek o tych samych liczbach kropek – dzieci otrzymują biedronki z
liczbą kropek od 1 do 5, muszą znaleźć dużą biedronkę z taką samą liczbą kropek.
Po wykonaniu zadania jedno z dzieci przykleja biedronce odnalezioną kropkę.
3. Odszukanie właściciela drugiej kropki (ułożenie motyla z puzzli) i wykonanie
kolejnego zadania.
ZADANIE 2
Dzieci otrzymują motylki duże i małe – zadanie polega na umieszczeniu motyli na
tablicy w odpowiednich miejscach duże motylki – nisko; małe – wysoko. Przyklejenie
kropki.
4. Wysłuchanie nagrania z płyty i odszukanie trzeciej kropki. Tym razem ptaszek zadaje
zadanie do wykonania.
ZADANIE 3
Zabawa klockami Dienesa. Ukryte figury – rozpoznanie figur ukrytych na
„figurowej” łące. Jedno z dzieci przykleja trzecią kropkę
5. Zabawa ruchowa: „ Bocian i żaby”
6. Przeliczanie zwierzątek ustawionych w rzędzie – kolejną kropkę ukrył zwierzątko
trzecie. Właścicielem czwartej kropki jest mrówka , ona także przygotowała dla
dzieci zadanie .
ZADANIE 4
Na dywanie nauczycielka rozsypuje kwiaty w czterech kolorach – zadaniem dzieci
jest ułożenie kolorowego dywanu z kwiatów według podanego wzoru. Przyklejenie
czwartej kropki.
7. Kto ma ostatnią kropkę? - dzieci słuchają krótkiej informacji o właścicielu ostatniej
kropki.
Pszczółka okazała się posiadaczką piątej kropki i ona także ma dla dzieci zadanie tym
razem ruchowe . Nauczycielka uderza w bębenek – dzieci muszą policzyć uderzenia i
Przedszkole Publiczne Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Zawadzkiem
tyle samo razy podskoczyć, klasnąć, tupnąć itp... Oddanie biedronce ostatniej kropki.
Przeliczenie wszystkich kropek.
8. Zabawa przy piosence: „Wiosenny spacerek”
9. Wykonanie biedronki na patyczku z pomocą rodziców.
Opracowały:
Barbara Lepiorz i Bożena Taibert

Podobne dokumenty