Scenariusz zajęć z informatyki

Transkrypt

Scenariusz zajęć z informatyki
Scenariusz zajęć z informatyki
Prowadzący zajęcia: mgr Ireneusz Małko
Data zajęć: 16.09.2009
Klasa: III GP
Przedmiot: Informatyka
Temat: Wstawianie kształtów i grafiki do dokumentu
Miejsce lekcji w cyklu lekcji: Poznajemy pakiet Office
Korelacja: j. polski, plastyka
Dział programu: Poznajemy edytor tekstu Word
Typ lekcji: : poświęcona opanowaniu nowego materiału, ćwiczeniowa
Cele:
ogólny: opanowanie wstawiania i formatowania kształtów i grafiki
poznawczy:
- poznanie zakładki „Wstawianie”-ilustracje
- poznanie sposobów wstawiania oraz formatowania
- kopiowanie i wklejanie grafiki z Internet
kształcący:
- odszukiwanie i otwieranie zakładki „Wstawianie”
- wstawianie, formatowanie oraz rozmieszczanie kształtu i grafiki w
dokumencie
-wstawianie zaimportowanej grafiki z Internetu do dokumentu
wychowawczy:
- rozwijanie logicznego a zarazem twórczego myślenia na lekcji informatyki
- stosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce
-organizacja stanowiska komputerowego
Metody: oglądowe –pokaz, ćwiczenia
Organizacyjne formy pracy uczniów: indywidualne
Środki i pomoce dydaktyczne:
- edytor tekstu Word
- komputer
- projektor
Przebieg lekcji:
I Część przygotowawcza:
Wstępna organizacja, przygotowanie do lekcji, sprawdzenie obecności i podanie
tematu lekcji.
II Część podstawowa:
Podanie nowych treści. Nauczyciel wraz z uczniami uruchamia edytor tekstu
Word. Uczniowie odszukują potrzebną zakładkę, poznają sposoby wstawiania i
formatowania kształtów i grafiki. Zapisują swoje prace.
III Część końcowa
Ocena i kontrola, omówienie pracy uczniów , zapisanie stworzonego
dokumentu. Czynności porządkowe. Pożegnanie uczniów.
Opis szczegółowy:
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Część przygotowawcza
Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności oraz podanie tematu lekcji
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie
Część podstawowa
Uczniowie uruchamiają edytor tekstu
Nauczyciel prosi uczniów o
uruchomienie edytora tekstu Word Word według podanej ścieżki dostępu.
START-WSZYSTKIE
PROGRAMY-MICROSOFT
OFFICE-WORD. Po otworzeniu
programu nauczyciel wskazuje,
gdzie znajduje się zakładka
Wstawianie. Omawia narzędzia
dostępne w tej zakładce.
Wraz z nauczycielem otwierają
zakładkę wstawiania kształtu oraz
poznają poszczególne narzędzia w
nim dostępne.
Prosi uczniów o rozwinięcie listy i
wybranie dowolnego kształtu do
wstawienia. Następnie omawia
sposób rozmieszczenia,
formatowania kształtu oraz grafiki.
Omawia pasek formatowania oraz
narzędzia w nim dostępne. Rozdaje
ksera paska.
Samodzielnie wybierają dowolny
kształt oraz próbują go dowolnie
modyfikować. Próbują rozmieszczać
go na stronie dokumentu.
Nauczyciel prosi uczniów o
otworzenie przeglądarki
internetowej oraz wpisania adresu
wyszukiwarki www.google.pl oraz
wpisania w niej wyrazu „koty”.
Omawia sposób skopiowania
grafiki do edytora tekstu oraz
sposób formatowania tego obrazka
(pasek formatowania). Rozdaje
ksera paska.
Rozdaje uczniom zadanie do
wykonania, omawia je.
Na bieżąco kontroluje prace
uczniów zwracając uwagę na
prawidłowość wykonywanych
ćwiczeń. W razie potrzeby pomaga
uczniom słabszym.
Uczniowie według swojego pomysłu
tworzą zmodyfikowany kształt

Podobne dokumenty