Kolorowy Dzień Przedszkolaka

Transkrypt

Kolorowy Dzień Przedszkolaka
Kolorowy
Dzień Przedszkolaka
TEMAT: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
CELE:
• Dostarczenie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy, czerpania radości z bycia
przedszkolakiem.
• Wdrażanie do aktywnego organizowania i uczestniczenia w zabawach.
• Aktywizowanie dziecięcej wyobraźni i twórczej ekspresji ruchowej.
FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa, grupowa.
METODY: słowna, oglądowa, czynna.
CZAS TRWANIA: cały dzień.
ADRESACI: młodsze i starsze przedszkolaki.
MIEJSCE: sala, ogród przedszkolny.
© Wydawnictwo Szkolne PWN
DEKORACJA: sala, w której będzie obchodzony Dzień Przedszkolaka, powinna mieć świąteczny wystrój.
Propozycja: sala udekorowana rysunkami przedstawiającymi postacie z bajek, zdjęciami z życia przedszkola
(dzieci podczas różnych wydarzeń w przedszkolu), kolorowymi serpentynami.
PRZYGOTOWANIE DZIECI: na plakacie informującym o obchodach Dnia Przedszkolaka powinna znaleźć
się informacja, że wszystkie dzieci w tym dniu przychodzą ubrane na kolorowo. Dzień wcześniej nauczycielki przygotowują kolorowe opaski na głowę dla każdego dziecka z napisem Dzień Przedszkolaka oraz
Medale Przedszkolaka. (Opaski dzieci mają założone podczas zabaw, a medale będą nagrodą za udział
w zabawie).
ORGANIZACJA: Rano, przed przyjściem dzieci, nauczycielki chowają w sali cukierki, np. na parapecie, na
półkach.
Przebieg dnia według poniższego scenariusza z dostosowaniem go odpowiednio do młodszych i starszych dzieci.
MATERIAŁY: kolorowe balony, kolorowe kartony, markery transparentne, konfetti, brokat, nagrania dziecięcych piosenek z płyt Wydawnictwa Szkolnego PWN dołączonych do pakietów „Kalendarz przedszkolaka” i „Trampolina do szkoły”, kredki, plastelina, papier kolorowy, klej, farby, kolorowanki – karty plastyczne,
opaski z napisem Dzień Przedszkolaka, Medale Przedszkolaka dla każdego dziecka, tort z okazji Dnia
Przedszkolaka, kredki do malowania ciała, wiersz U. Piotrowskiej „A ja jestem przedszkolakiem” (zob. „Kalendarz przedszkolaka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Cz. 1. Trzylatek” s. 17).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Zabawy poranne
Od rana w przedszkolu rozbrzmiewa wesoła muzyka (płyty do pakietów „Kalendarz przedszkolaka” i „Trampolina do szkoły”). Nauczycielka wita każdego przedszkolaka i wręcza mu kolorowy
balonik.
1. D
zieci ozdabiają baloniki za pomocą markerów według własnego pomysłu. Następnie dekorują
salę balonikami.
2. W
ykonanie wesołego transparentu, który zaprasza do wspólnej zabawy z okazji Dnia Przedszkolaka.
3. M
alowanie buziek chętnym przedszkolakom kredkami do malowania ciała.
4. Z
abawa „Czarodziejski pył”. Nauczycielka posypuje każde dziecko kolorowym konfetti lub brokatem tak, aby wszystkie miały dobry humor i chęć do zabawy.
5. Z
abawa ruchowo-naśladowcza przy piosence „Piosenka przedszkolaków” (CD „Kalendarz
przedszkolaka. Trzylatek”) lub przy zabawie muzycznej „Do rakiety” (CD „Trampolina do szkoły”).
II Zajęcia główne
1. Z
abawa na powitanie „Przedszkolne echo”. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, co to jest echo i na
czym będzie polegała zabawa. Wymawia głośno wyrazy lub zdania. Dzieci, jak echo, powtarzają całe wyrazy lub tylko ich końcówki. Przykładowe okrzyki: Przedszkole! Przedszkolaki! Dzień
Przedszkolaka! Niech żyją przedszkolaki! Zapraszamy do zabawy! W przedszkolu jest wesoło!.
2. Z
abawa „Mamy długie imię”. Każdy przedszkolak mówi swoje imię, wydłużając samogłoski, np.
Uuuuulaaaaaa. Młodsze dzieci, wypowiadając swoje imię, wykonują ładny ukłon. Grupa wita
brawami każdą osobę.
3. P
ogadanka na temat Dnia Przedszkolaka na podstawie wiersza U. Piotrowskiej „A ja jestem
przedszkolakiem”. Nauczycielka pyta dzieci: Jaki jest dzisiaj dzień? Kto ma dzisiaj swoje święto?.
Następnie czyta wiersz i zachęca dzieci do wypowiadania się na jego temat.
© Wydawnictwo Szkolne PWN
4. Nauka okrzyku przez całą grupę:
Chociaż jestem jeszcze mały,
przedszkolak ze mnie wspaniały!
5. Z
abawa „Skrzynia z niespodziankami”. Chętne dzieci losują tematy kolejnych zabaw. Przykładowe zabawy:
• Zabawa „Co potrafią przedszkolaki”. Chętne dzieci prezentują ruchem czynności, które potrafią
samodzielnie wykonywać. Pokazują na przykład, jak się ubierają, rysują, podlewają kwiaty.
• Zabawa „Przedszkolna sztafeta”. Dzieci podzielone na kilkuosobowe zespoły. Każda osoba z danego zespołu ma konkretne zadanie do wykonania, np.: namalowanie kropek na nosie farbami
do ciała, rzucić piłeczką do celu, puścić bańki mydlane.
• Zabawa „Kolorowe kąty”. W każdym kącie sali wiszą balony w innym kolorze. Podczas muzyki
dzieci chodzą w jej rytm. Na hasło – nazwę jednego z kolorów balonów – muzyka cichnie. Zadaniem dzieci jest dobiegnięcie do odpowiedniego miejsca – balonu we właściwym kolorze.
• Zabawa „Smoczy korowód”. Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Każde z nich kładzie prawą
dłoń na ramieniu poprzednika lub obejmuje go w pasie, tworząc w ten sposób smoczy korowód. Na jego czele znajduje się „głowa smoka”, a na końcu „ogon smoka”. „Głowa” stara się
schwycić „ogon”. Wszyscy pomagają „ogonowi” uciec przed „głową”. Smok umyka na boki, kręci
się tak, aby nie odłączyć się od „głowy”.
• Zabawa „Ukryte skarby”. Dzieci szukają ukrytych skarbów – cukierków wcześniej schowanych
w różnych miejscach sali. Po skończonej zabawie dzieci mogą próbować policzyć znalezione
cukierki i wskazać osobę, która znalazła ich najwięcej. Słodka uczta.
• Dowolne zabawy z chustą animacyjną KLANZY.
• Zabawa „Autoportret przedszkolaka”. Na dużych arkuszach szarego papieru nauczycielka odrysowuje mazakiem postać każdego dziecka. Zadaniem dzieci jest uzupełnić własny kontur poprzez domalowanie szczegółów.
• Zabawa plastyczna „Wesołe kolorowanki”. Spośród 8 kart plastycznych dzieci wybierają dowolną
i ozdabiają według własnego pomysłu, np.: kolorują, wypełniają plasteliną, malują farbami, wyklejają papierem kolorowym.
6. M
arsz tryumfalny. Przedszkolaki maszerują wokół przedszkola kolorowym korowodem. Trzymają transparent i kolorowe balony. Śpiewają znane piosenki. Na koniec spaceru wypuszczają
balony, wołając: Niech żyją przedszkolaki!.
III Zabawy popołudniowe
1. Wspólne ozdabianie tortu. Degustacja.
2. Z
abawa w formie konkursu „Kto złapie balon?”. Nauczycielka rozkłada na podłodze balony. Powinno być ich o jeden mniej niż dzieci. Przedszkolaki spacerują między nimi w takt muzyki. Na
przerwę w nagraniu każdy stara się chwycić jeden balon i unosi go do góry. Dziecko, które nie
zdążyło złapać balonu, odchodzi na bok i dopinguje kolegów. Przy każdym powtórzeniu zabawy nauczycielka zabiera jeden balon. Wygrywa dziecko, które najdłużej pozostanie w zabawie
i podniesie ostatni balon.
3. P
odziękowanie za wspólną zabawę. Wręczenie każdemu dziecku Medalu Przedszkolaka.
© Wydawnictwo Szkolne PWN

Podobne dokumenty