Scenariusz imprezy promującej zdrowy styl życia dla uczniów

Transkrypt

Scenariusz imprezy promującej zdrowy styl życia dla uczniów
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
Scenariusz imprezy promującej zdrowy styl życia dla
uczniów gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego
„Trzymaj formę”
KONKURS WIEDZY O ZDROWYM ODŻYWIANIU
Jedz smacznie i zdrowo
Cele:
- Poszerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania, zbilansowanej
diety, aktywności fizycznej
- Zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowego żywienia
- Uświadomienie uczniom potrzeb aktywności fizycznej i jej wpływ na
zdrowie
- Wdrożenie zasad odpowiedzialności indywidualnej za własne zdrowie
- Promowanie aktywnego wypoczynku.
PRZEBIEG KONKURSU:
I.
Ocena jury plakatów promujących zdrowy styl życia :”Jedz
smacznie i zdrowo” przygotowanych wcześniej przez uczniów.
Ocenie podlega:
- estetyka i pomysłowość wykonania – 5 pkt
- czytelność przekazu - 5 pkt
- atrakcyjność plastyczna pracy – 5 pkt
- walory edukacyjne załączonego hasła promującego zdrowe
odżywianie - 5 pkt
Ocena przez jury plakatów i przyznanie punktów.
Każda klasa wyznacza trzyosobową reprezentację do konkurencji sprawdzającej
wiedzę , pięcioosobowe do konkurencji sportowych , oraz trzyosobową drużynę
do konkursu kulinarnego.
1
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
II.
Uczniowie biorący udział w konkursie kulinarnym udają się do
wyznaczonych stanowisk w celu przygotowania dowolnych potraw
z uwzględnieniem walorów odżywczych .
Przy ocenie potraw Komisja Konkursowa kierować się będzie następującymi
kryteriami:
- Ogólne cechy organoleptyczne potraw (smak, zapach, kolorystyka);
5pkt
- Szczególne elementy receptury – 5pkt
- Szczególne elementy dekoracyjne. – 5pkt
- Oryginalność i pomysłowość twórców potraw - 5pkt
- Estetyka podania potraw - 5pkt
- Wartość odżywcza. – 5 pkt
Maksymalna liczba punktów do uzyskania – 30 pkt.
III.
Przebieg konkursu
KONKURENCJA WIEDZY NR 1
Uczniowie mają za zadanie dopasować ze sobą kartki ( witaminy i sole
mineralne do skutków niedoboru tychże witamin i soli mineralnych).
Prawidłowe rozwiązanie:
WITAMINA A
Niedowidzenie o zmroku (tzw. Kurza
ślepota),rogowacenie, łuszczenie naskórka.
WITAMINA B
Pękanie skóry, warg kącików ust, łojotokowe
zapalenie skóry
WITAMINA C
Szkorbut (zapalenie jamy ustnej, wypadanie
zębów)
WITAMINA D
2
Krzywica u dzieci, niedostateczna
mineralizacja kości
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
Niedokrwistość (anemia)
ŻELAZO
Próchnica zębów
FLUOR
WAPŃ
Niedostateczna mineralizacja kości,
osteoporoza
JOD
Przerost tarczycy tzw. wole, niedoczynność
tarczycy
Punktacja: za każdą prawidłowa odpowiedź drużyna otrzymuje 1 pkt
KONKURENCJA SPORTOWA NR 1
Dmuchanie balonów – konkurencja na rozgrzewkę, sprawdzająca pojemność
płuc.
Każdy uczeń otrzymuje 1 balon. Zadaniem ucznia jest napompowanie balona ,
aż do jego pęknięcia. Zwycięża zespół, który najszybciej doprowadzi do
pęknięcia balona.
Punktacja:
I miejsce – 12 pkt
II miejsce – 10pkt
III miejsce – 8pkt
IV miejsce – 6 pkt
V miejsce – 4pkt
VI miejsce – 2 pkt
3
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
KONKURENCJA WIEDZY NR 2
Drużyny otrzymują w reklamówkach następujące produkty spożywcze: fasola,
ryż, makaron, jajko, jabłko, marchew, cebula, ziemniak, chleb pełnoziarnisty,
mleko, jogurt, sok owocowy, mięso drobiowe oraz trzy kartki A-4 z napisami:
1. Składniki budulcowe
2. Składniki regulujące
3. Składniki energetyczne
Zadaniem zespołów jest przydzielenie produktów do odpowiednich składników
w zależności od tego jaką rolę pełnią w organiźmie.
Prawidłowa odpowiedź:
Składniki energetyczne: fasola, ryż, makaron, chleb, ziemniak
Składniki regulujące: sok owocowy, jabłko, marchew, cebula, ziemniak
Składniki budulcowe: jajko, jogurt, mleko, mięso drobiowe
Punktacja: Uczniowie za każdą poprawna odpowiedź otrzymują – 1 pkt.
KONKURENCJA SPORTOWA NR 2
Biegi w workach. W tej konkurencji bierze udział 5 przedstawicieli z każdej
klasy.
Punktacja :
I miejsce – 12 pkt
II miejsce – 10pkt
III miejsce – 8pkt
IV miejsce – 6 pkt
V miejsce – 4pkt
VI miejsce – 2 pkt
KONKURENCJA WIEDZY NR 3
Uczniwie otrzymują jadłospisy
Klasa I – jadłospis Filipa
Klasa II – jadłospis Ani
Klasa III – jadłospis Ali
4
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
JESTEM FILIP , MAM 15 LAT, OTO MÓJ JADŁOSPIS:
ŚNIADANIE :
Bułka grahamka z masłem, wędliną, serem, 2 szklanki kakao.
II ŚNIADANIE
Baton Mars , 2 kanapki z masłem, serem i szynką.
OBIAD
Rosół, udo z kurczaka, kluski śląskie, kompot
PODWIECZOREK
Ciasto szarlotka, jogurt, herbata owocowa
KOLACJA
Jajecznica, 3 kromki chleba z masłem, jogurt, herbata z miodem
Wodę mineralną mam zawsze przy sobie i piję wtedy, kiedy mam ochotę.
Prawidłowa odpowiedź: w jadłospisie Filipa brak owoców i warzyw.
JESTEM ANIA MAM 15 LAT, OTO JADŁOSPIS:
ŚNIADANIE
Bułka grahamka z masłem , sałata i pomidorem, herbata z miodem i cytryna
II ŚNIADANIE
Banan , jabłko, sok przecierowy.
OBIAD
Zupa pomidorowa, sałatka warzywna, kompot
PODWIECZOREK
Ciasto szarlotka ,jabłko, herbata owocowa
KOLACJA
2 kromki ciemnego pieczywa z masłem, pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką,
cebulką, jogur owocowy, herbata z miodem i cytryną.
Wodę mineralną mam zawsze przy sobie i piję wtedy, kiedy mam ochotę.
5
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
Prawidłowa odpowiedź: w jadłospisie Ani brak białka
JESTEM ALA , MAM 15 LAT, OTO MÓJ JADŁOSPIS
ŚNIADANIE
Bułka grahamka z masłem, wędliną, sałata i pomidorem
II ŚNIADANIE
Banan, jabłko , sok przecierowy
OBIAD
Rosół, kotlet z piersi kurczaka, ziemniaki, sałatka z buraczków, kompot
PODWIECZOREK
Ciasto szarlotka, pomarańcza , herbata owocowa
KOLACJA
Jajecznica i 3 kromki ciemnego pieczywa z masłem, herbata z miodem i
cytryną.
Wodę mineralna mam zawsze przy sobie , piję wtedy , kiedy mam ochotę.
Prawodłowa odpowiedź: w jadłospisie Ali brak wapnia.
Punktacja:Za prawidłową odpowiedź uczniowie otzymują – 5 pkt.
KONKURENCJA SPORTOWA NR 3
Rzut ringiem na pachołek i do obręczy. W konkurencji bierze udział po 5
uczniów z każdej klasy.
Punktacja :
Liczona jest ilość trafień.
KONKURENCJA WIEDZY NR4
Uczniowie mają za zadanie dopasować ze soba kartki ( dopasować witaminy i
związki mineralne do produktów, w których występują).
Prawidłowe rozwiązanie:
WITAMINA C
TRUSKAWKI, PORZECZKI, PAPRYKA, OWOCE
CYTRUSOWE
6
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
WITAMINA A
ŻÓŁTE OWOCE I WARZYWA (NP. MORELE ,
MARCHEW) LIŚCIE PIETRUSZKI, ŻÓŁTKO JAJA,
WATROBA
WITAMINY
Z GRUPY B
PRODUKTY ZBOŻOWE, DROŻDŻE, WĄTROBA,
ROŚLINY STRĄCZKOWE
MAGNEZ
ORZECHY, PESTKI SŁONECZNIKA, SOJA, KASZA
GRYCZANA, KAKAO
WAPŃ
MLEKO I PRODUKTY MLECZNE, JAJA, RYBY
Za każde prawidłowe dopasowanie kartek drużyna otrzymuje 1 pkt
KONKURENCJA SPORTOWA NR 4
Konkurencja polegająca na utrzymaniu równowagi .Zawodnik przenosi do mety
piłeczkę do tenisa stołowego na łyżce stołowej. Liczba uczestników w tej
konkurencji 5 uczniów z każdej klasy.
Punktacja :
I miejsce – 12 pkt
II miejsce – 10pkt
III miejsce – 8pkt
IV miejsce – 6 pkt
V miejsce – 4pkt
VI miejsce – 2 pkt
7
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
KONKURENCJA WIEDZY NR 5
Rozwiązywanie krzyżówki:
Punktacja: za każde poprawnie rozwiązanie hasła zespół zdobywa 1 pkt, za
rozwiazanie hasła końcowego – 2 pkt. Aby przyznać punkty za hasło końcowe,
muszą być prawidłowo rozwiązane poszczególne hasła. Max. Ilość punktów do
zdobycia 14 pkt.
1. Bez nich organizm ludzki nie przyswoi sobie niektórych witamin np.
A,D,E,K
2. Jedna ze zdolności motorycznych badana w testach sprawności fizycznej.
3. Duża ilości tego składnika mineralnego zawiera m.in. czerwone mięso,
jego niedobór może powodować anemię.
4. Na niej znajdują się informacje o produkcie.
5. Jeden z produktów znajdujących się na szczycie piramidy zdrowia, np.
wieprzowe.
6. Jest niezbędnym składnikiem pożywienia.
7. Jadłowstręt psychiczny, zaburzenie stanu zdrowia związane z
nieprawidłowym odżywianiem.
8. Wzmacnia szkliwo, jego niedobór powoduje próchnicę zębów.
9. Najwięcej go w skórkach owoców.
10. Jednostka, w której podawana jest wartość kaloryczna produktu.
11. Np. A,D,C
12. Zaspakajają aż 60% dziennego zapotrzebowania na energię, znajdują się u
podstawy piramidy zdrowego żywienia.
Rozwiazanie krzyżówki:
1. Tłuszcze.
2. Wytrzymałość
3. Żelazo
4. Etykieta
5. Mięso
6. Woda
7. Anoreksja
8. Fluor
9. Błonnik
10. Kilokaloria
11. Witaminy
12. Węglowodany
8
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
KONKURENCJA SPORTOWA NR 5
Przeciąganie liny. Liczba uczestników z każdej klasy po 5 uczniów.
KONKURENCJA WIEDZY NR 6
Zespoły otrzymuja listę produktów. Zadanie polega na podkreśleniu 10
produktów, które zawierają błonnik.
Punktacja : Za każde poprawne podkreślenie produktu uczniowie zdobywają 1
pkt . Uwaga! Uczniowie nie mogą zakreślić więcej niż 10 produktów.
ZAŁĄCZNIK
Z poniższej listy wybierz 10 produktów, które zawieraja błonnik ( podkreśl je).
Za każde poprawne wskazanie produktu możesz zdobyć 1 pkt. Maksymalnie
możesz zdobyć 10 pkt. Nie możesz zakreślić wiecej niż 10 produktów.
Płatki owsiane
Miód
Jajka
Chleb pełnoziarnisty
Otręby
Ser żółty
Fasola
Kasza gryczana
Szynka
Śmietana
Marchew
Olej
Suszone morele
Ryba
Jabłko
Porzeczki czarne
Masło
Płatki kukurydziane
Prawidłowa odpowiedź: płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, otręby, fasola,
kasza gryczana, marchew, suszone morele, jabłko porzeczki czarne, płatki
kukurydziane.
9
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
KONKURENCJA SPORTOWA NR 6
Tor przeszkód
Punktacja :
I miejsce – 12 pkt
II miejsce – 10pkt
III miejsce – 8pkt
IV miejsce – 6 pkt
V miejsce – 4pkt
VI miejsce – 2 pkt
KONKURS WIEDZY NR 7
Uczniowie mają za zadanie dopasować produkty spożywcze do odpowiedniego
poziomu na piramidzie zdrowia.
Punktacja : Uczniowie uzyskują za każdą prawidłową odpowiedź – 1 pkt.
KONKURENCJA SPORTOWA NR 7
Przynieś , wynieś. W tej konkurencji bierze udział po 5 uczniów z każdej klasy.
Maksymalna liczba do uzyskania 12 pkt.
OCENA POTRAWY.
Podsumowanie punktów i ogłoszenie wyników.
10
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
"JEDZ SMACZNIE I ZDROWO"
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I,II i III
gimnazjum. Każda klasa wykonuje jeden plakat.
2. Cele konkursu:
-
Edukacja w zakresie trwałego kształcenia prozdrowotnych nawyków
żywieniowych wśród młodzieży szkolnej.
Pogłębianie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety.
Kształtowanie postaw związanych z prawidłowym żywieniem.
Rozwój świadomości zdrowotnej uczniów.
3. Szczegóły techniczne:
Uczniowie wykonują prace w formie plakatu, rysunku z zastosowaniem
dowolnych narzędzi i technik plastycznych (np. farby, kredki, wyklejanki,
wydzieranki, etc.) w formacie A1.
4. Prace należy składać na świetlicy szkolnej do 28 maja 2015
r.
5. Oceniane będą :
-
estetyka i pomysłowość wykonania,
czytelność przekazu,
atrakcyjność plastyczna pracy,
walory edukacyjne załączonego hasła promującego zdrowe
odżywianie.
6. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 01 czerwca 2015 r.
11
PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W GZACH
KONKURS KULINARNY
„JEDZ SMACZNIE I ZDROWO”
Konkurs jest częściąspołecznego programuedukacyjnegopt. „Żyjsmacznie i
zdrowo”.
I. Cele konkursu:
1.Propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej dobrych nawyków
związanych z prawidłowym odżywianiem, w szczególności takich jak ;
przeciwdziałanie marnowaniu pożywienia, świadome dokonywanie
zakupów spożywczych,
- prawidłowe przechowywanieproduktów spożywczych,
- umiejętność komponowaniasmacznych posiłków orazuświadamianie
korzyści wynikających ze zdrowego odżywiania.
II. Adresaci konkursu.
Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjum zorganizowanych w drużyny
liczące nie więcej niż 3 uczniów z każdej klasy.
III. Czas trwania konkursu:
Drużyny zobowiązane są do zakończenia przygotowania potraw oraz
przedstawienia ich Komisji Konkursowej w czasie nie dłuższym niż 90 minut od
momentu wydania komendy startowej.
IV. Ocena potraw
2. Oceny potraw dokona Komisja Konkursowa powołana przez
Organizatora. Każda potrawa zostanie oceniona w kategorii:
- Dowolna prezentacja potrawy z uwzględnieniem walorów odżywczych .
3. Przy ocenie potraw Komisja Konkursowa kierować się będzie
następującymi kryteriami:
- Ogólne cechy organoleptyczne potraw (smak, zapach, kolorystyka);
- Szczególne elementy receptury.
- Szczególne elementy dekoracyjne.
- Oryginalność i pomysłowość twórców potraw.
- Estetyka podania potraw.
- Wartość odżywcza.
V. Data i miejsce organizacji i rozstrzygnięcia konkursu:
Prezentacja konkursowa i degustacja potraw odbędzie się 01 czerwca 2015 r.
podczas uroczystości szkolnej z okazji Dnia Dziecka.
12

Podobne dokumenty