Konspekt zajęć Dnia Europejskiego dla dzieci z klas I

Transkrypt

Konspekt zajęć Dnia Europejskiego dla dzieci z klas I
Konspekt zajęć w Szkolnym Klubie Europejskim „Eurofani”.
Temat: Europa wielokulturowa – w ramach cyklu spotkań związanych
z Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.
Cele główne:
- rozwijanie zdolności myślenia i kojarzenia faktów,
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
- doskonalenie umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy w praktyce.
Cele szczegółowe: uczeń umie:
 kojarzyć istotne informacje dotyczące państw Unii Europejskiej,
 wiedzieć jakie państwa należą do Unii Europejskiej,
 zgodnie współpracować w grupie,
 atrakcyjnie prezentować swoje prace,
 umieć dokonać wyboru materiałów do przygotowania prezentacji.
Czas realizacji 1,5 godziny.
Metody pracy: aktywizujące, dyskusja
Formy pracy :
zbiorowa jednolita
(50% dziewczynek, 50 % chłopców),
indywidualna jednolita
Pomoce:








kolorowe kartony,
karty pracy,
krzyżówka,
kredki świecowe i ołówkowe,
przygotowane nazwy państw europejskich,
klej, nożyczki,
bibuła,
wycinki prasowe.
Przebieg zajęć:
1. Na wstępie każdy uczeń otrzymuje określonego koloru (4 kolory)
karteczkę, jako przyporządkowanie do określonej grupy i określonego
miejsca pracy.
2. Pierwszym zadaniem jest rozwiązanie w grupach krzyżówki z hasłem
„Unia Europejska”. (załącznik nr 1).
3. Kolejnym zadaniem jest rozwiązanie kart pracy przez poszczególne
grupy – karta A, karta B, karta C. (załącznik nr 2).
4. Kolejnym zadaniem jest losowanie przez przedstawiciela każdej
grupy nazwy jednego z krajów należących do UE (załącznik nr 3) oraz
wykonanie
prezentacji tego
kraju,
z
jego
najbardziej
charakterystycznymi elementami - sposób realizacji zadania, dobór
materiałów i zaplanowanie pracy należy całkowicie do uczniów.
Korzystają oni z materiałów znajdujących się w pracowni, swojej
wiedzy zgromadzonej na zajęciach oraz samodzielnie.
5. Prezentowana praca oceniana jest przez wszystkie zespoły według
ustalonych zasad (załącznik nr 4).
ZAKOŃCZENIE
Dzieci potrafią samodzielnie wykonać zadaną przez wychowawcę pracę.
Wiedzą jakie obowiązują zasady podczas wspólnych zajęć. Dzieci potrafią
okazywać sobie szacunek i pomoc w trudnych sytuacjach. Posiadają wiedzę
dotyczącą krajów Unii Europejskiej .
ZAŁĄCZNIK NR 1
Hasła do krzyżówki:
1. Żyją na planecie Ziemia.
2. Państwo tulipanów i wiatraków.
3. Zachodni sąsiad Polski.
4. Ze stolica w Paryżu.
5. Waluta Unii Europejskiej.
6. Stolica Belgii.
7. Policja europejska.
8. Nasz kraj ojczysty.
9. Słynie z walk byków.
10.
Włoskie miasto na wodzie.
11.
Jeden z krajów nadbałtyckich.
12.
Stolica Polski.
13.
Najmniejsze państwo W Unii Europejskiej.
14.
Jeden z krajów Beneluksu.
ZAŁĄCZNIK NR 2
Karta pracy A
Podpisz na mapie Europy zaznaczone kolorami kraje:
Karta pracy B
Pokoloruj odpowiednio flagę wymienionych państw:
Karta pracy C
Połącz odpowiednio nazwę państwa z jego stolicą:
Polska
Cypr
Malta
Niemcy
Portugalia
Holandia
Węgry
Irlandia
Dania
Litwa
Grecja
Włochy
Hiszpania
Czechy
Słowenia
Rumunia
Dublin
Rzym
Bukareszt
Warszawa
Berlin
Praga
Lublana
Nikozja
Lizbona
Bukareszt
Amsterdam
Ateny
Madryt
Kopenhaga
Valletta
Wilno
ZAŁĄCZNIK NR 3
I. PAŃSTWA EUROPY ZACHODNIEJ:
FRANCJA
HISZPANIA
NIEMCY
HOLANDIA
PORTUGALIA
BELGIA
II. PAŃSTWA WYSPIARSKIE:
WIELKA BRYTANIA
SZWECJA
WŁOCHY
DANIA
GRECJA
CYPR
MALTA
FINLANDIA
IRLANDIA
III. PAŃSTWA EUROPY POŁUDNIOWEJ:
WĘGRY
SŁOWACJA
CZECHY
SŁOWENIA
III. PAŃSTWA EUROPY ŚRODKOWEJ:
LITWA
ŁOTWA
ESTONIA
POLSKA
ZAŁĄCZNIK NR 4
Co będziemy oceniać i na co zwracać uwagę przy naszej prezentacji – każda kategoria to od 0 do 5 punktów:
Grupy
Pomysłowość
Estetyka
wykonania
pracy
Dobór
materiałów
Twórcze
wykorzystanie
materiałów
Czerwoni
Zieloni
Niebiescy
Żółci
Zaangażowanie
członków grupy
Zachowanie
Wiadomości
wykorzystane w
zadaniu
Wykorzystanie
pomocy z
zewnątrz –
pytania do
nauczyciela
Ogółem
Instrukcja do prezentacji:
Wylosowaliście nazwę państwa.
Jest to na pewno kraj będący członkiem
Unii Europejskiej.
Waszym zadaniem jest stworzyć o nim jak
najlepsza prezentację.
Macie do dyspozycji materiały
zgromadzone w pracowni, własna wiedzę
i zdolności.
Czas to 30minut.
Format, styl i sposób wykonania dowolny.
Możecie tworzyć nie tylko na papierze ale
dodać coś od siebie w formie słownej lub
scenicznej.
Przyjrzyjcie się uważnie co będzie
oceniane. To ważna informacja.
Pamiętajcie, że musicie swoją pracę
zaprezentować – 10 minut
Powodzenia
Jolanta Mazurkiewicz
Opracowano na podstawie propozycji scenariusza zajęć w Szkolnym Klubie Europejskim
„Eurofani” przygotowanym przez mgr Katarzynę Stęperską-Bełczącką i mgr Joannę
Miller.

Podobne dokumenty