Konspekt zabaw ruchowych

Transkrypt

Konspekt zabaw ruchowych
Konspekt zabaw ruchowych
Dzieci 5-letnie
Nazwisko i imię nauczyciela: Milena Kowalska
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Metody:
-słowne (objaśnianie, pokaz)
-ćwiczeń praktycznych
Formy pracy:

Indywidualna

Zbiorowa
Cele ogólne:
 Wdrażanie do ćwiczeń gimnastycznych z przyborem nietypowym,
 Doskonalenie motoryki, kształtowanie prawidłowości ruchowej dziecka,
 Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:

Potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne z użyciem poduszki,

Reaguje na polecenia i sygnały umowne nauczycielki odpowiednią postawą i
zachowaniem się,

Potrafi wykonać poszczególne ćwiczenia zgodnie z instrukcją i pokazem nauczyciela
oraz własnymi możliwościami,

Bawi się i ćwiczy bezpiecznie z wykorzystaniem poduszki.
Środki dydaktyczne: poduszki dla każdego dziecka, tamburyno, odznaki dla każdego
dziecka, kartki z imionami, ławki.
Temat: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia
gimnastyczne z użyciem nietypowego przedmiotu (użyciem poduszki).
I.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie. Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć
gimnastycznych (brak łańcuszków, opasek), wręczenie każdemu dziecku poduszki.
2. „Marsz poduszek” – Marsz z poduszką zgodny z rytmem tamburyna. Dzieci
przekładają poduszkę na różne sposoby podczas marszu: z przodu, nad głową, nisko,
wysoko.
3. „Znajdź swoją poduszkę”- zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci stawiają
poduszkę w dowolnym miejscu w sali, obok poduszki każdego dziecka znajduje się na
kartce jego imię. Dzieci biegają pomiędzy poduszkami, na znak nauczyciela dzieci
wykonują wcześniej ustaloną czynność- stają przy swoich poduszkach. Zabawa
powtarzana 3 razy.
4. „Rowerek” – Ćwiczenie mięśni brzucha. Dzieci leżą na plecach, trzymają poduszkę –
kierownicę i naśladują jazdę na rowerze.
5. „Żonglerka” – Ćwiczenia stóp. Dzieci w siadzie podpartym stopami obejmują
poduszkę, próbują unieść ją tak aby nie spadła.
6. „Ukłon z poduszką”- Ćwiczenie wyprostne wzmacniające mięśnie grzbietu. Dzieci
siadają w siadzie klęcznym, podnoszą poduszkę w górę, skłaniają się w przód sięgając
jak najdalej, a następnie przechodzą do siadu ( dzieci nie unoszą się z pięt).
7. „Jazda na poduszce”- Ćwiczenie mięśni rąk. Dzieci leżą na brzuchu na poduszce na
ławce na znak przeciągają się do końca ławki.
8. „Uwag na poduszkę”- Ćwiczenia równoważne. Dzieci chodzą po ławce z poduszką
umieszczona na głowie, zachowują prawidłową postawę ciała.
9. „Kotki pilnują swojej zabawki” – Ćwiczenia na czworakach- poduszki leżą na
podłodze, przed każdym dzieckiem. Dzieci chodząc na czworakach obchodzą swoją
poduszkę wokół raz z jednej raz z drugiej strony.
10. „Wędrująca podusia”- Ćwiczenie tułowia. Dzieci robią skłony naprzemiennie
dotykając poduszką raz do jednej stopy, raz do drugiej.
11. „Przeskocz poduszkę”- Ćwiczenia skoczne. Dzieci przeskakują obunóż poduszkę w
przód i w tył. (Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo.)
12. Ćwiczenia uspokajające- Marsz po kole z poduszką na głowie- wrzucanie do kosza.
13. Ćwiczenia porządkowe- zbiórka, wyróżnienie dzieci, które poprawnie wykonywały
zadania poprzez pochwałę i wręczenie wszystkim dzieciom medalu za udział w
zajęciach.
Opracowała: Milena Kowalska

Podobne dokumenty