Jadwiga Skrabucha ("Czarownica Winnie")

Transkrypt

Jadwiga Skrabucha ("Czarownica Winnie")
Scenariusz zajęc na podstawie ksiąŜki
K. Paul i V. Thomas
„Czarownica Winnie”.
Autor: Jadwiga Skrabucha
Zajęcia przeprowadzono w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu,
ul. śonkilowa 34
Zajęcia przeprowadzone zostały w grupie 20 osób, 5-cio i 6-cio latków w zerówce
Odbiorcami mogą być nauczyciele wychowania przedszkolnego w grupie dzieci uczących się
języka angielskiego.
Cele zajęć: powtórzenie i utrwalenie kolorów w języku angielskim.
Co będzie potrzebne: ww ksiąŜka, drobne, kolorowe przedmioty znajdujące się w kaŜdej sali
przedszkolnej, duŜa kartka papieru z naszkicowanym domkiem Czarownicy i kolorowe
kredki.
Przebieg zajęć: dzieci siadają na dywanie w kółku a prowadzący mówi:
- witam wszystkie dziewczynki – dziewczynki machają rękami
- witam wszystkich chłopców – chłopcy machają rękami
- witam dzieci lubiące czarne koty – machają dzieci, które lubią czarne koty
- witam dzieci, które lubią kolory tęczy- machają dzieci, które lubią kolory tęczy
- witam dzieci, które lubią słuchać bajek, baśni i opowieści – machają wszystkie dzieci ☺
Podczas czytania ksiąŜki dzieci uczestniczą w ten sposób, Ŝe na słowa „złapała swoją
czarodziejską róŜdŜkę, machnęła nią raz (pięć razy) i ABRKADABRA”, wykonują ruch
machnięcia róŜdŜką i mówią ARAKADABRA.
Po zakończeniu czytania rozmawiamy z dziećmi jaki świat jest ładniejszy biało-czarny czy
kolorowy?
Przypominamy nazwy kolorów w języku angielskim:
czerwony – red
niebieski – blue
biały – white
zielony – green
róŜowy – pink
czarny – black
Następnie proponujemy dzieciom zabawę, która polega na gromadzeniu przedmiotów w
wybranym kolorze; nauczyciel mówi np. green i dzieci przynoszą jakiś przedmiot w kolorze
zielonym (klocek, samochód, misia, kredkę itp.), następnie mówi red i dzieci przynoszą
przedmioty – zabawki w kolorze czerwonym itd.
Po zakończonej zabawie zapraszamy dzieci do „zaczarowania kolorami” domku Czarownicy
Winnie (wymachując magicznymi róŜdŜkami i wypowiadając ABRAKADABRA) – dzieci
kolorują na wielkiej kartce papieru domek Winni.
Na zakończenie zapraszamy wszystkie dzieci do koła (dzieci stoją) i Ŝegnamy się słowami:
- niech podskoczą te osoby, którym podobała się historia o Czarownicy Winnie
- niech klasą dwa razy dzieci, które znają kolory w języku angielskim
- niech zrobią obrót dzieci, które nauczyły się czarować
i na zakończenie machamy róŜdŜką wymawiamy magicznym głosem ABRAKADABRA