TEMAT LEKCJI: Planujemy budŜet domowy. CELE LEKCJI

Transkrypt

TEMAT LEKCJI: Planujemy budŜet domowy. CELE LEKCJI
Scenariusz lekcji matematyki dla klasy VI
Opracowała : Ilona Kijewska
TEMAT LEKCJI: Planujemy budŜet domowy.
CELE LEKCJI:
DYDAKTYCZNE
•
•
•
•
Wzbogacenie wiedzy ekonomicznej uczniów na temat elementarnych pojęć
ekonomicznych, takich jak: dochody, wydatki, budŜet, pensja, emerytura, stypendium,
premia, inwestycja domowa, opłaty stałe, koszty utrzymania
Kształtowanie sprawności rachunkowych na liczbach naturalnych i ułamkach
zwykłych
Rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce
Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych łączących matematykę z
wiedzą ekonomiczną
WYCHOWAWCZE:
•
•
•
•
Przygotowywanie uczniów do radzenia sobie z róŜnymi problemami Ŝycia
codziennego
WdraŜanie do planowania własnych wydatków
Przygotowywanie uczniów do dokonywania wyborów
Kształcenie umiejętności współpracy w grupie
METODY PRACY:
•
•
Problemowa– dyskusja dydaktyczna
Praktyczna– ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy
FORMY ORGANIZACJI PRACY:
•
•
•
Praca z całą klasą
Praca w grupach
Praca samodzielna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•
•
•
Karty zadań do pracy w grupach
Karty zadań do pracy samodzielnej
Plansza z definicją słowa„budŜet”
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG LEKCJI
•
CZYNNOŚCI WPROWADZAJĄCE I PRZYGOTOWUJĄCE DO REALIZACJI
TEMATU LEKCJI:
- Przypomnienie wiadomości o działaniach na ułamkach dziesiętnych
- Uczniowie zostają zapoznani z tematyką i celami lekcji. Metodą „burzy mózgów”
próbują wyjaśnić znaczenie słowa„budŜet”– mogą formułować„własne definicje” lub
korzystać ze słownika. Wspólnie zastanawiają się kto musi planować budŜet.
Zapisują do zeszytu definicję:
BUDśET– to zestawienie, plan dochodów i wydatków danym okresie; swój budŜet ma
np.: państwo, miasto, firma, instytucja (takŜe szkoła), rodzina, osoba.
•
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:
Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach.
ZADANIE 1– podane w karcie pracy określenia mają podzielić na wpływy i wydatki
w budŜecie domowym (zał. nr1) oraz w budŜecie 12– letniego chłopca (zał. nr2)
Wyniki swojej pracy przedstawiają pozostałym grupom. Dyskusja na temat
poprawności podziału.
ZADANIE 2– grupy otrzymują miesięczne zestawienie dochodów i wydatków w
rodzinie Nowaków (zał. nr3). Mają za zadanie obliczyć łączne dochody i wydatki w
tej rodzinie oraz odpowiedzieć na pytania: co sądzą o tym budŜecie, czy chcieliby coś
w nim zmienić?
MIKOLAJKOWE ZAKUPY
- nawiązanie do pojęć takich jak: promocja, przecena, sprzedaŜ wiązana, gratisy
ZADANIE 3–Uczniowie w grupach zastanawiają się nad zaplanowaniem
mikołajkowych zakupów (zał. nr 4). KaŜda grupa otrzymuje instrukcję, zgodnie z
którą mikołajkowe zakupy muszą zmieścić się w określonej kwocie. Uczniowie
korzystają z kart pracy I ty moŜesz to mieć (zał. nr 5).
Uczniowie przedstawiają, jakie przedmioty wybrali i dlaczego. Prezentacja odbywa
się zgodnie z instrukcją (zał. nr 4). Sprawdzana jest poprawność obliczeń – zwracamy
uwagę na ceny promocyjne. Odwołujemy się do doświadczeń uczniów w robieniu
zakupów, zachęcamy ich do dzielenia się doświadczeniami i radami.
•
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Uczniowie odpowiadają na pytania:
o Czy warto przygotowywać budŜet domowy?
o Dlaczego wszystkie wydatki trzeba dostosować do stałych dochodów?
o Co to jest nieprzewidziany wydatek?
o Czy warto część dochodów przeznaczyć na oszczędności?
ZADANIE DO DOMU: Mając do dyspozycji 20 zł kieszonkowego miesięcznie od rodziców
oraz 15 zł od babci, przygotuj plan swoich wydatków pamiętając, Ŝe¼ swoich dochodów
odkładasz na zakup gry komputerowej.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Podane określenia podzielcie na wpływy i wydatki w budŜecie domowym:
pensja, zakup biletów do kina, premia w zakładzie pracy, renta, czynsz, wygrana w
Multilotku. zakup ubrań, zakup paliwa, zakup środków czystości, zakup biletów
miesięcznych na autobus, opłaty za prąd i gaz, kieszonkowe dla dzieci, odsetki od lokaty
terminowej, opłata za Internet, stypendium, opłata za telefon, spadek.
ZAŁĄCZNIK NR 2
Podane określenia podzielcie na wpływy i wydatki w budŜecie 12– letniego chłopca: zakup
słodyczy, zakup biletu do kina, kieszonkowe, zakup czasopism, pieniądze ze sprzedaŜy
makulatury, prezent od babci, zakup gry komputerowej.
ZAŁĄCZNIK NR 3
Przyjrzyjcie się podanemu zestawieniu przybliŜonych miesięcznych dochodów i wydatków w
rodzinie Nowaków.
DOCHODY:
Pensja mamy — 1251 zł
Pensja taty — 1550 zł
Odsetki od lokaty terminowej — 197, 25 zł
Kwota za wynajem mieszkania — 500 zł
WYDATKI :
Opłaty stałe: czynsz, prąd, gaz, TV, telefon, bilety miesięczne — 819,30 zł
Wydatki na codzienne utrzymanie: Ŝywność, środki czystości — 1200 zł
Usługi: pralnia, naprawy samochodu — 500 zł
Wydatki na naukę i kulturę — 400 zł
Kieszonkowe dla dzieci — 200 zł
Spłata raty za komputer — 398,7 zł
Zakup gier komputerowych — 199,99 zł
Kwota przeznaczona na wakacje — 300 zł
Obliczcie łączne dochody i wydatki.
Czy macie jakieś spostrzeŜenia?
Czy chcielibyście wprowadzić jakieś zmiany w tym budŜecie?
ZAŁĄCZNIK NR 4
Mikołajkowe zakupy
Arek wygrał 30 euro w internetowym konkursie Czy znasz gry komputerowe.
Pieniądze w całości chce przeznaczyć na mikołajkowe prezenty dla swojej rodziny.
Rodzina Arka składa się z taty, mamy, ośmioletniej siostry Ani, dziewiętnastoletniego brata
Waldka, babci i dziadka. Mama i dziadek Arka uwielbiają prace ogrodnicze na działce. Tata
jest typowym majsterkowiczem. Ania przepada za słodyczami i lubi bawić się lalkami.
Waldek studiuje, ma róŜnorodne zainteresowania, między innymi interesuje się fotografią,
duŜo podróŜuje. Babcia właśnie przemeblowuje mieszkanie.
PomóŜcie Arkowi wybrać prezenty dla rodziny. Zapiszcie dla kogo, jaki prezent
przeznaczacie i ile ten prezent kosztuje.
Podsumujcie, ile pieniędzy będzie musiał wydać Arek na te podarki.
Przyjmijcie, Ŝe euro to 4,20 zł.
Instrukcja pracy:
1. Przed przystąpieniem do planowania zakupów obliczcie jaka kwotą (w
złotych) dysponuje Arek.
2. Tak zaplanujcie zakupy, Ŝeby wartość wybranych przedmiotów nie
przekroczyła kwoty 30 euro.
3. Wybierając przedmioty, uwzględnijcie zainteresowania członków rodziny
Arka
4. Wykorzystajcie to, Ŝe w sklepach niektóre produkty są w promocji.
5. Obliczcie, ile pieniędzy wam zostało i czy moŜecie dokupić jeszcze jakieś
przedmioty.
6. Czy udało się wam wydać całą kwotę?